Černoch z lodě Narcissus / Tajfun

Černoch z lodě Narcissus / Tajfun https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/98418/cernoch-z-lode-narci-98418.jpg 3 10 5

Dvě povídky (Černoch z lodě Narcissus, 1897; Tajfun, 1902) anglického spisovatele polského původu jsou plné překrásných metafor. V centru jejich pozornosti jsou mezilidské vztahy, které se vyhrocují dlouhodobým pobytem izolovaného kolektivu na lodi.

Literatura světová Dobrodružné Povídky
Vydáno: , Epos (SK)

The Nigger of the „Narcissus“ / Typhoon

mgeisselreiter
07.02.2024 2 z 5

Novela Černoch z lodě Narcissus je plná vzletných keců o ničem, celé je to hodně nepřesvědčivé líčení.
Tajfun jsem četl dříve a po dočtení Černocha jsem opravdu už neměl chuť s Tajfunem opakovaně pokračovat, i když dříve se mi celkem líbil.
Došel jsem k tomu, že Conrad umí psát pěkně, ale o ničem. Nejde do hloubky a celé jeho psaní je o hraní si se slovy a metaforami. K jeho dalším knihám už asi delší dobu nepřičichnu. Obě novely dají dohromady kolem 50%, dávám proto 2*. 7. 2. 2024.

Georgi
01.01.2019 1 z 5

Velice květnatě psáno, moc mě to nenadchlo, nevtáhlo do děje.

soukroma
28.10.2016 4 z 5

Tajfun je opravdická, silná námořnická epizoda, ale o to víc mě překvapil Černoch z lodě Narcissus. Čekala jsem od černocha na lodi všechno možné, než to nakonec bylo - každým coulem nečekané, a v té souvislosti se velmi pěkně rozvinuly všechny filosofie různých povah na lodi přítomných, až po dumání nad životem a smrtí, pláč a spílání... Protože tato povídka byla delší, vyhrál si autor také s podrobnější a pečlivější literární vizualizací moře a oblohy, hvězd a slunce, prostě z jeho textu je vše jasně zblízka představitelné.

kristyy
15.12.2015 2 z 5

Vůbec mě to nechytlo :(

čef
14.12.2011 4 z 5

Všestranně zajímavý pohled do života námořníků 19.století. Hluboké psychologické postřehy jenání v mezních situacích.

anglická literatura

Část díla