metrolog metrolog komentáře u knih

Maska smrti Maska smrti Arnošt Vašíček

Mně se knihy pana Vašíčka líbí. A ani tahle nebyla vyjímkou. Přečteno po strážci duší 1 a 2 a tak to bylo takové zakončení série o Armínovi a Katce. Škoda, že nejsou další... Dávám 5 hvězdiček.

01.09.2021

Akta X - Nikomu nevěř Akta X - Nikomu nevěř Jonathan Maberry

Více či méně povedené povidky na dané téma. Průměr je ale nadstandardní. Fanouškům Dany a Foxe vřele doporučuji.

20.02.2021 4 z 5

Ďáblova lest Ďáblova lest Arnošt Vašíček

Kniha se mi líbila. Autor podle mého názoru má sice trochu problém ve spojení možného reálného děje s tou mysteriozní nadstavbou, takže to nepůsobí tak věrohodně jako knihy některých jiných autorů. Ale jak už jsem napsal, kniha se mi líbila a doporučuji ji všem, kteří se o tuto kategorii literatury zajímají.

29.03.2018 5 z 5

Záhady brdských lesů Záhady brdských lesů Milan Syruček

Nečekejte záhady jako od Otomara Dvořáka a podobných autorů. Víceméně se kniha zaměřuje na utajené vojenské objekty, zvláště pak raketové základny. Jelikož jsem sloužil také u PVOS, i když na Hoře sv. Šebestiána, tak mne kniha velmi oslovila a líbila se mi.

29.12.2017 5 z 5

Hadí doupě Hadí doupě Agatha Christie

V rámci tvorby autorky snad jen mírně nadprůměrné. Avšak vzhledem k tomu, že celá její tvorba je silně nadprůměrná, na pět hvězdiček to v pohodě stačilo.

01.12.2017 5 z 5

Mikro Mikro Michael Crichton

No, co říci? Pro mě byla kniha hlavně podporou mého názoru, že se rozpracované knihy, nebo dokonce jen jejich koncepce, nemají nechávat dodělávat někým jiným. Ještě že se Preston nerozhodl "dopsat" Kafkův Zámek.

09.06.2017 1 z 5

Smrt v sutaně Smrt v sutaně P. D. James (p)

Mně se prostě detektivky s Adamem Dalglieshem líbí, a proto jsem asi ochoten některé předchozí připomínky přehlédnout. Velmi dobře vykreslená atmosféra i jednotlivé postavy. Jinak, Dalgliesh není Poirot, je to prostě jiný druh detektivek. Já osobně mám rád oba. Knihu doporučuji a dávám plný počet hvězdiček.

16.04.2017 5 z 5

Prach a stín Prach a stín Lyndsay Faye

U detektivky se nemá vyzrazovat děj, takže jen krátké zhodnocení. Dóóóst dobrý!!! U mne plný počet hvězdiček.

01.11.2016 5 z 5

Případ Baskervillského psa a další příběhy Případ Baskervillského psa a další příběhy Ludvík Souček

Stará dobrá klasika. Souček dovede velmi dobře skloubit fikci s realitou, či možnou realitou. Vzpomínám si, že když jsem asi v 10 letech dostal v Vánocům Cestu slepých ptáků, zdálo se mi z počátku, že je to reportáž a nikoli sci-fi. Občas si však neodpustí až dětinské pasáže, ale v té době se to asi i žádalo, navíc to také byla literatura i pro děti. Nicméně stále skvělá kniha. U mne plný počet hvězdiček.

20.09.2016 5 z 5

Pád nebes Pád nebes Reinhold Messner

Kniha asi nejvíce zaujme příznivce historie horolezectví, ale i ty ostatní rozhodně neurazí. Nicméně, ač je psána chronologicky, často jsem měl pocit, že se přeskakuje sem a tam, některé pasáže jsou v popisu děje a pak znovu jako citace atd. Jak dalece se povedl překlad nemůžu posoudit, ale text je místy dost "kostrbatý". Ale to se může zdát třeba jen mně. Krásné jsou kresby i fota, které jsou dobře zobrazovány i ve formátu mobi pro Kindle. Takže bohužel za mě jen 3 hvězdičky.

20.09.2016 3 z 5

Pastvina zmizelých Pastvina zmizelých Václav Erben

Asi teď budu kamenován, ale dovolím si kacířsky tvrdit, že největší přínos, ne-li jediný, Václava Erbena české detektivní literatuře bylo stvoření postavy kapitána Exnera. Dovedu si představit velmi dobré knihy s touto postavou, pokud by se jich ujal některý současný kvalitní spisovatel tohoto žánru. Erben sám není schopen ve svých knihách navodit tu správnou atmosféru, ani napětí. To je znát například na vynikajícím zpracování jeho námětu ve filmu Smrt talentovaného ševce, který několikanásobně předčil literární předlohu. Ale myslím, že většina příznivců tohoto spisovatele se mnou souhlasit nebude. Nicméně, je to můj názor.

04.07.2016 3 z 5

Čtvrtý jezdec Apokalypsy Čtvrtý jezdec Apokalypsy Hana Parkánová-Whitton

Je to taková milá česká detektivka situovaná do zajímavého prostředí hradu Zelená Hůrka. Dost mi to atmosférou připomínalo Vašíčkovu Záhadu templu nebo Maharal, což ale není vůbec na škodu. Nemohu si pomoci, ale i když se tam vraždí, na mne to působilo takovým poklidným, až přímo oddechovým dojmem. Pakliže bylo toto cílem autorky a nikoliv vytvořit ponurou atmosféru plnou násilí a strachu, tak se jí to dle mého soudu povedlo velmi dobře. Dávám 5 hvězdiček.

13.10.2015 5 z 5

Poklad Poklad Lincoln Child

Ve své kategorii patří určitě k naprosté špičce. Krásně se čte, má to děj i spád. Prostě čtenáře lapne a nepustí. Ty drobné prohřešky lze jistě odpustit. Dávám plný počet hvězdiček.

30.06.2015 5 z 5

Tajemství morové jeskyně Tajemství morové jeskyně Michael Byrnes

Myslím, že ten kdo sáhl po této knize nikoli omylem, nebude zklamán. Je tam asi vše, co k tomuto typu literatury je potřebné - dobrá zápletka, svižné tempo a realistické podání muslimské problematiky (nikoliv násilnou formou). Tu hvězdičku dolů jsem dal za některé, dle mého názoru, zdlouhavé popisy soubojů, které dělají jakousi vatu, která knihu zbytečně prodlužuje. A to nemluvím o tom, jak se chovají některé postavy, ač probodnuté, prostřílené atd., jako by jim vlastně skoro nic nebylo. :-) Ale i tak, je to velmi pěkná kniha, dávám čtyři hvězdičky.

18.06.2015 4 z 5

Mrtví neznají klid Mrtví neznají klid kolektiv autorů

Dle mého názoru nadprůměrná detektivka. Změny autorů se daly těžko postřehnout, zvláště pro obyčejného čtenáře, který sleduje děj a čtení si užívá, místo aby se v tom nimral. Snad jen ta honička v autech, jak je napsáno v jiném komentáři, byla asi zbytečně dlouhá a přehnaná. Jako by už autoři připravovali návod či scénář pro akční detektivní film. Kdo ví? Asi by také nemusel být špatný. Zápletkou mi pak kniha trochu připomíná asi jeden z neslavnějších a nejlepších románů A. Christie. Ale to bych už moc prozrazoval děj. Kdo chce vědět více, ať si knihu přečte, určitě stojí za to. Já dávám plný počet hvězdiček, i když asi tak 1/3 třetinu hvězdičky bych ubral za výše uvedenou honičku a jiné velmi drobné připomínky.

20.05.2015 5 z 5

Nezaplatitelný Nezaplatitelný Zygmunt Miłoszewski

Problém všech thrillerů tohoto typu je, jak "zabalit" to těžko uvěřitelné tak, aby si čtenář alespoň mohl myslet, že by to tak mohlo být. A to nejen nápad samotný, ale i okolní reálie. To dokázal například Ludvík Souček v prvním dílu své trilogie Cesta slepých ptáků. A toto podle mého názoru autor tak úplně nezvládl. I když jsem se snažil sebevíc, tak setkání s premiérem, celá anabáze v Americe a další, jsem prostě neskousl, a chvílemi mi tyto situace připadaly jako parodie na Brownoské téma. Také již zmiňovaná délka je opravdu zbytečná a většinou dost nudná. Myslím, že by zde plně platilo "Kratší je lepší". Tak, ale z druhé strany, celkový nápad je velmi dobrý, prostředí zajímavé, velmi dobře napsané, místy opravdu i vtipné a až na ty vycpávky je děj svižný. A závěr? Rozhodně to není špatná kniha a doporučuji si ji přečíst. Proto také dávám 4 hvězdičky. Ještě se nevyhnu srovnání s nedávno vydanou knihou autorů Jiřího W. Procházky a Kláry Smolíkové, Mrtvá šelma. Šelma byla pro mě o poznání lepší, vyzkoušejte tedy i ji. :-)

03.05.2015 4 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Kniha je napínavá a líbila se mi. Pravdou ale je, že je poměrně dlouhá. Naštěstí je rozdělena na krátké kapitoly a tak ani čtení ve veřejné dopravě (elektronická čtečka) nečiní problémy. Doporučuji všem milovníkům napětí.

13.01.2015 5 z 5

Vykonavatel Vykonavatel Juan Gómez-Jurado

Kniha se pěkně čte, příběh je zajímavý, děj plyne rychle bez nelogických zvratů a přehnaných citových výlevů. Jo, líbila se mi, a to není málo. Chtěl jsem dát 4 hvězdičky, ale teď vlastně ani nevím proč tu jednu odebrat. Jistě jsou i lepší knihy, ale to bych těch pět hvězdiček vskutku často nedával. Takže nakonec všech pět. :-)

01.09.2014 5 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Opět skvělá detektivka, které nelze nic vytknout. Nicméně musím složiti poklonu i filmovému zpracování z roku 1978 se skvělým obsazením v čele s Peterem Ustinovem. Děj se mírně liší, ale kouzlo románu bylo přeneseno na filmové plátno víc než brilantně. Proto všem doporučuji přečíst si tuto skvělou knihu, ale případně i shlédnout film. U mne obojí dostává 5 hvězdiček.

28.07.2014 5 z 5

Smrt přichází do Pemberley Smrt přichází do Pemberley P. D. James (p)

Jelikož jsem knihu Jane Austenové Pýcha a předsudek nečetl a ani se jí číst v dohledné době nechystám, byl jsem samozřejmě zklamán. Ona to vlastně ani tak moc detektivka není, to jenom detektivní zápletka oživuje lidi z původního románu a dává jim jakýsi smysl v knize vůbec vystupovat. Obávám se, že ten kdo zmíněný román nečetl a není příznivcem takovéto literatury bude stejně jako já zklamán. Takže, příznivci P. D. Jamesové, pozor, toto není komandér Adam Dalgliesh. Ať nechybujete jako já. Nicméně si určitě kniha své čtenáře najde a v následujících hodnoceních sklidí více hvězdiček než ode mne. Nikoli kvůli kvalitě, ale jenom proto, že to není můj šálek čaje dávám jen jen dvě hvězdy.

31.01.2014 2 z 5