metrolog metrolog komentáře u knih

Pachuť smrti Pachuť smrti P. D. James (p)

Opět velmi kvalitní psychologická detektivka s Adamem Dalglieshem. Vztahy jednotlivých postav jsou poměrně komplikované a commander a jeho tým je musí postupně rozplétat. Ačkoliv se celková situace zdá poměrně absurdní (nepravděpodobná), žádná její část samostatně taková však není. V tom je autorka dobře kovaná a skládá puzzle z jednotlivých vcelku jednoduchých vztahů postav do celkového obrazu, který však už jednoduchý rozhodně není. Ale sám život je někdy takto neuvěřitelně poskládaný a komplikovaný, jen nám to tak nepřipadá, protože máme raději přímočařejší řešení a vztahy. Kniha se mi moc líbila, a proto dávám maximální počet hvězdiček a všem milovníkům kvalitní krimi ji vřele doporučuji.

23.11.2013 5 z 5

Černá věž Černá věž P. D. James (p)

Velice kvalitní kniha, podle které byla zfilmována minisérie se stejným názvem. Propracovaný děj, který se opět odehrává v uzavřené komunitě, charismatický Commander Adam Dalgliesch a také atmosféra vzniku díla, tedy rok 1975, je pro nás starší přímo kultovní. Žádný Internet, počítače, mobilní telefony a stará dobrá papírová pošta a deníky. Poměrně mnoho postav nutí čtenáře k pečlivému sledování děje, aby události do sebe postupně zapadly jako puzzle. Z tohoto pohledu nelze knihu označit jako vyloženě odpočinkovou, o to víc si ale na své přijdou milovníci propracovaných příběhů, jímž tato detektivka rozhodně je. Dávám plný počet bodů.

18.11.2013 5 z 5

Bestie z Tamberku Bestie z Tamberku Jaroslav Velinský

Asi bych se jen opakoval s ostatními hodnoceními. Takže zkrátka; velice solidně napsaná oddechová detektivka, která české detektivní literatuře rozhodně nedělá ostudu a většinu čtenářů svojí nadprůměrností nezklame. Líbila se mi.

17.11.2013 4 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Hodnotit tuto knihu není vůbec jednoduché. V podstatě každý si v ní najde "ten svůj" správný názor a postoj. A to opravu od extrémního prava až po extrémní levo. Od tvrdého odsouzení až po milosrdnému politování. Lze přemýšlet, jestli režim vytvořil tyto kreatury nebo naopak takové kreatury tento režim vytvořily. Kam až má vést smysl pro povinnost a kdy vzepření se tomu je právě tato povinnost? Vzhledem k tomu, že autor je jen vypravěčem příběhu a nevnucuje čtenáři nějaká rychlá řešení a závěry, je vše ostatní naloženo na bedra čtenáře. A to je dobře. Jinak se kniha čte jedním dechem a nejsou v ní žádná lichá místa. Já dávám plný počet hvězdiček.

14.11.2013 5 z 5

Maigretovo pařížské léto Maigretovo pařížské léto Jan Cimický

Další oddechová detektivka, která asi nikoho nepřekvapí, ale také neurazí. Popravdě řečeno, líbila se mi. A to je myslím dost dobrá pochvala. :-)

10.11.2013 4 z 5

Diagnóza: Náhlá smrt Diagnóza: Náhlá smrt Jan Cimický

Četl jsem tuto knížku souběžně se dvěma méně stravitelnými romány. Věděl jsem do čeho jdu a co od ní mám očekávat. A očekávání se naplnilo. Jan Cimický píše skutečně odpočinkové detektivky, které nejsou zatíženy přemírou odborných znalostí z jeho oboru, nejsou plné brutality, sexuálního násilí, rasové nesnášenlivosti a nenavozují pocit bezmocnosti a otázky, zda vůbec žít v tomto prohnilém světě. Jsou to detektivky, které vycházejí ze starých pravidel detektivní literatury, kdy je čtenář vtažen do jiného, jednoduššího světa, než je ten jeho vlastní, a po dočtení se cítí lépe než před jeho zahájením. Tyto knihy lze považovat za dobrou terapii pro všechny, které všechno to násilí, každodenní nespravedlnosti a jiné rány života už přivádějí na pokraj depresí. A to je dobře. Ostatně, co jiného jste čekali od spisovatele, špičkového psychiatra?

02.11.2013 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Je jenom dobře, že se u nás našla spisovatelka, která je schopná se na svoji knihu důkladně faktograficky připravit a strávit touto přípravou i několik let. Výsledek potom stojí za to. Na rozdíl od chrličů literatury jen pro peníze, kteří jsou schopni vyprodukovat několik "také knih" za rok je to pak znát. Autorka se díky tomu totiž neztrácí v nereálnostech situací, děj je důvěryhodný a ona se v něm může pohybovat s velkou lehkostí. Kniha mi tímto připomíná Laskavé bohyně od Jonathana Littella, je však díky délce a nepřehnané historické výpovědi jistě čtivější - má větší tah na branku. Takže závěrem: Líbilo se mi to moc a myslím si, že všechna ocenění a čtenářkou přízeň si zasloužila zcela právem.

31.10.2013 5 z 5

Mikro Mikro Michael Crichton

Dost to připomíná Asimovovu knihu Fantastická cesta. Zdá se mi to jako takové malé retro do sedmdesátých let v novodobých kulisách. Ani spád není nijak uchvacující a příběh vcelku fádní a předvídatelný. Je to taková populárně naučná kniha o světě hmyzu, která je pro lepší čtivost zabalena do hávu fantastické literatury. Můj osobní názor, se kterým jistě řada čtenářů nebude souhlasit, je takový, že kniha neurazí, ale ani nepřekvapí a nenadchne. Možná že Crichton to měl sepsané pouze jako přípravnou studii a Preston to už moc nevylepšil. Zkráceně, koupil jsem, přečetl jsem a založil. Myslím si, že se k ní už těžko budu kdy vracet.

22.09.2013 1 z 5

Nikdo nemá alibi Nikdo nemá alibi Rudolf Čechura

Trocha nostalgie nikoho nezabije. Mně se to líbí, ale asi to je opravdu spíše pro nás dříve narozené. Kdo čte jen severské krimi, bude zklamán.

05.09.2013 4 z 5

Zkouška neviny Zkouška neviny Agatha Christie

Četl jsem bezprostředně po Deseti malých černoušcích od téže autorky. To byla asi chyba. Zatímco prvně jmenovaná patří k vrcholům detektivní literatury, tato kniha je spíše autorčin průměr. Ale pozor! Mluvím o průměru autorčina díla, který je ale diametrálně výše od průměru i těch velmi dobrých detektivek. Doporučuji všem milovníkům detektivní literatury.

07.08.2013 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Jak jsem zde četl, absolutní vrchol detektivky. Od námětu přes brilantní zpracování až po excelentní vyřešení. Bál jsem se moc postav vystupujících hned od začátku. Nicméně díky perfektní lince příběhu se moje obavy nenaplnily. Ano děj má neúprosný spád, nejsou zde žádná lichá místa. Každý kdo by se chtěl pokusit psát detektivky by si měl povinně toto dílko přečíst, aby pochopil postupy, jak čtenáře vtáhnout do příběhu a už ho nepustit a v závěru z něj nemuset neudělat bulíka. Takže shrnuto, povinná četba pro všechny nové autory nejen detektivek.

28.07.2013 5 z 5

Vzpoura mrtvých Vzpoura mrtvých Otomar Dvořák

Úvodní kratší povídka Příšerný jezdec mě popravdě řečeno moc neohromila a tak jsem už nic moc nečekal. Ale to jsem se mýlil! Další povídka Vzpoura mrtvých už bylo jiné kafe. To už byla prostě první liga. Ale to stále nebylo všechno, neboť následovala brilantní novela Mrtvý luh. Je to to nejlepší v této kategorii co jsem za poslední léta četl a to nejenom z tuzemské tvorby. A protože úvodní povídka byla vcelku krátká, ani za ní nestrhávám hvězdičku a knihu hodnotím plným počtem bodů.

13.07.2013 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Nebudu zde zdlouhavě opakovat, co již zde bylo napsáno. Téměř se všemi komentáři lze souhlasit. Chtěl bych ale upozornit na trochu jiný rozměr tohoto díla, jak jsem ho třeba viděl já. Kniha je totiž víceplánová, proto v ní může každý vidět právě to, ke které rovině se přichytí. Básen' o svobodě a utrpení, dobružný příběh atd. Avšak jedna z rovin je aké rovina plně mystická, která si v ničem nezadá s podobnými klasickými díly jiných autorů. Reinkarnace, postup vymanění duše z těla které složí jen jako její přechodné útočiště atd. Měl snad London s těmito stavy skutečné zkušenosti a příběh tuláka po hvězdách mu posloužil pouze jako nosné médium k tomu, aby se o tyto poznatky s námi podělil? Pro ty, které by tato myšlenka zaujala mám odkaz na knihu Stanislava Motla - Strážce brány, konkrétně na kapitolu Volání Jacka Londona. Každopádně dávám knize plný počet bodů.

09.07.2013 5 z 5

Super kniha. Přesně podle mého gusta. Vřele doporučuji všem, kdo mají rádi vtipné a humorné čtení.

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Opět velmi povedená kniha. Jen tak dále ...

Mapa času Mapa času Félix J. Palma

Jak jsem kdesi četl, je tato kniha poctou H. G. Wellsovi. Je to pravda. A pocta je to opravdu skvělá. Já, jako milovník Wellse musím před autorem jenom smeknout. Výborná kniha, kterou doporučuji všem čtenářům, nejenom milovníkům sci-fi. Je to pravá fantastika v nejčistší formě. Výborný příběh a skvěle napsaný. Čte se jedním dechem. Vřele doporučuji.