Mayaku Mayaku komentáře u knih

Podivné počasí v Tokiu Podivné počasí v Tokiu Hiromi Kawakami

Přes zdejší převládající výsostně kladné hodnocení této knihy se k nadšeným ovacím bohužel nepřidám. Možná jsem nebyla naladěna na tu správnou notu, avšak Podivné počasí v Tokiu mě příliš nepotěšilo. Příběh na mě působil poněkud fádně a nezajímavě, místy vyloženě nudně, a hodně jsem se do čtení musela nutit. Nejvíc z celé knihy oceňuji exkurs to tokijských reálií a japonské kuchyně, které příběh do značné míry ovlivňují.

06.05.2019 3 z 5

Tělo Tělo Paolo Giordano

Knihy s válečnou tématikou nijak moc nevyhledávám, takže jsem k této knize nepřistupovala s nějakými velkými očekáváními, ale musím říci, že mě velmi příjemně překvapila. Příběh je podán dost syrově a hlavně postavy podle mě působí velmi plasticky a realisticky, což ději dodává určitý punc opravdovosti. Zajímavé je i zasazení příběhu do války v Afghánistánu, což v beletrii není úplně časté. Rozhodně stojí za přečtení.

09.08.2018 4 z 5

Chřestýš Callahan Chřestýš Callahan Juraj Červenák

Ohohohooo, tak tohle bylo velmi milé překvapení. Byť mám poměrně ráda westernové filmy, musím se přiznat, že tohle je asi první westernová kniha, kterou jsem kdy četla. Propojení westernu a duchařiny funguje výborně a Červenák to tam nekompromisně sází takovým způsobem, že jsem se nemohla od knihy odtrhnout. Nechápu, že mi mistr Červenák takhle dlouho unikal, musím si od něj brzy přečíst něco dalšího :)

25.01.2018 4 z 5

Inkoustové srdce Inkoustové srdce Cornelia Funke

Vybavena matnými vzpomínkami na filmové zpracování jsem dala na doporučení kamarádky a ponořila se do světa kouzelných jazyků schopných vyčíst postavy všemožných knih. Velmi příjemný a kouzelný příběh pro menší i větší knihomoly, který netrpí přehnanou infantilností (naopak je místy přímočaře nekompromisní až krutý). Knižní předloha je v mnoha ohledech lepší než filmové zpracování, ale nemohla jsem se ubránit jistému zklamání z Prašprsta, který na mě v knize působil jako o dost menší sympaťák než Paul Bettany ve filmovém zpracování a musím uznat, že hlavní hrdinka byla místy dost otravná. I přesto, že se mi kniha líbila, nejsem si jistá, zda ve mně vzbudila dostatečné nadšení, abych se pustila do dalších dílů. No, uvidíme :)

02.01.2018 4 z 5

Podsvětí Podsvětí Michal Šefara

Navnadila mě obálka a zajímavá premisa a také jsem ráda podpořila českého autora. Musím říci, že nápad s propojením podzemí metra a antické mytologie je opravdu parádní a promyšlený, bohužel celkové zpracování mě trošku zklamalo. Když si to tak vezmu, tak děj sám o sobě je docela strohý a nic moc se tam neděje, pořád se jenom v zoufale pomalém tempu hromadí neurčité náznaky, sem tam proložené nějakou jednorázovou akcí, a chvílemi příběh připomíná spíše sled jednotlivých epizodek, které tedy v závěru dospějí k jakémusi rozuzlení, jež však pro mě nebylo úplně uspokojivé. Myslím, že by knížce neublížilo zkrácení a lehké zhuštění příběhu.

No a co se mnohokrát zmiňovaného "huh" týče, to je prostě typicky komiksový obrat a podle mě je také komiks jediný formát, který takovéto citoslovce dobře zvládá, zatímco v psaném jednolitém textu to působí strašně rušivě a jeho nadužívání v knize rozhodně nebyla šťastná volba.

13.11.2017 3 z 5

Druhé město Druhé město Michal Ajvaz

Hrozně zvláštní knížka, spíše lyrická a plná pošmourných snových obrazů. Nic jsem o ní nevěděla a jde o mé první setkání s Ajvazem, tak jsem ani z výsledku nemohla být zklamána. Je fakt, že se tam vlastně moc neděje a celé je to postaveno na bloudění neznámým světem prolínajícím se s naším, podníceném pocitem neukotvenosti hlavního hrdiny, ale já se bavila. Jednou za čas je takovýto abstraktní příběh prostě příjemná záležitost :)

09.10.2017 4 z 5

Habibi Habibi Craig Thompson

Výmluvný políček do tváře všem, kdo tvrdí, že komix nemá stejnou literární hodnotu jako klasická beletrie.

20.04.2017 4 z 5

Nostalgická dělovka přímo na solar. Před přečtením jsem se setkávala spíše s vlažnými až negativními reakcemi na tohoto nového HP, a tak jsem k němu od počátku přistupovala trochu skepticky - možná, že i to napomohlo k tomu, že jsem pak při četbě byla příjemně překvapena. Kvality původní série sice nedosahuje, ale i tak šlo o moc sympatický návrat do světa Harryho Pottera, který sice působí jako rozsáhlejší fanfiction, ale i tak jsem ho lačně zhltala na posezení za pár hodin.

21.03.2017 4 z 5

Rytíř Sedmi království Rytíř Sedmi království George R. R. Martin

Takový milý návrat do Západozemí, tentokráte 80 let před započetím slovutné Hry o trůny. Četlo se to velice příjemně, je to taková fajn výplňová vata, která trochu osvětluje dění před započetím hlavního eposu Písně ledu a ohně. Chvíli mi trvalo, než jsem se zorientovala v chronologii příběhu, resp. kdy konkrétně před Hrou o trůny se příběh odehrává, a kdo vlastně jsou jednotlivé postavy - podařilo se mi to jen díky letmé zmínce o pravděpodobně jediné postavě, která se živoucí vyskytuje ještě v sáze Písně ledu a ohně, Aemonu Targaryenovi, to byl pro mě jediný záchytný bod, ale ani tím jsem si dlouho úplně jistá nebyla, neb Targaryenové evidentně co se týče jmen svých potomků moc inovativní nebyli. No, svým způsobem jsem ráda za nějaký background k sáze, ale popravdě řečeno, více bych ocenila, kdyby už bylo možno přečíst si, jak dopadne hlavní epická heptalogie (dost na tom, že už její části spoileruje seriál). O tom, co jí předcházelo, bych si pak přečetla s o to větší chutí.

19.03.2017 4 z 5

Úzká cesta na daleký sever Úzká cesta na daleký sever Richard Flanagan

Hodně silná kniha. Silná a syrová. Velmi čtivě a poutavě napsáno, rozhodně se nejedná o příjemné čtení (což je jasné, vzhledem k tématu), ale i tak jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Líbil se mi styl, jakým byla kniha koncipována, od částí od sebe oddělených verši haiku, přes organické střídání časových a dějových linií, až po vyvážený poměr částí popisujících děj, prostředí a vnitřní prožitky jednotlivých postav. Myslím, že budu dojmy z knihy nějakou chvíli vstřebávat, protože tahle knížka vás vtáhne, sežvýká, vyplivne a zanechá s pocity zmaru, deprese a prázdnoty.

20.02.2017 5 z 5

Elmer Gantry Elmer Gantry Sinclair Lewis

Trefná satira ukazující, že i církevní činovníci jsou jen obyčejní smrtelníci, mnohdy o nic víc morální než lidé nevěřící. Postava Elmera Gantryho je do určité míry univerzálním prototypem nezávislým na prostředí ve kterém se pohybuje. Je arogantní, nabubřelý, lačnící po moci, slávě, uznání a bohatství. Povolání kazatele mu slouží jen jako prostředek, jak se vyšplhat po společenském žebříčku co nejvýše s minimálním možným úsilím. Je vidno, že takoví jako on se vyskytují všude, bez ohledu na původ, postavení či vyznání. A bohužel to na světě opravdu chodí tak, že mizerové jako Gantry válí machra, zatímco čestní Frankové Shallardové jsou za své přesvědčení "po zásluze potrestáni".

16.05.2016 4 z 5

Sbohem, Gangsteři Sbohem, Gangsteři Takahaši Geničiró

Tak tohle byla dobře zběsilá bizarní jízda. Nějak nevím, co na to říci. Líbilo se mi to, ale současně mám dojem, že můj mozek ten děj neděj úplně nepobíral. A nevím proč, ale část odehrávající se ve škole poezie mi nějakým záhadným způsobem připomněla zamonskou Noční školu. Zvláštní, fakt zvláštní. Doslov od Igora Cimy byl skvělý a poučný.

14.04.2021 3 z 5

Spodek Spodek John Wray

Dost zajímavé pojetí a vhled do schizofrenní mysli. Chápu, že asi ne každému bude svého druhu zmatečný styl psaní kapitol ze Spodkova putování vyhovovat, ale mně třeba pomohl k lepšímu sžití se s hlavní postavou a pochopení jejího pokřiveného vnímání. Koho zajímá problematika duševních chorob, pro toho může být Spodek poměrně zajímavou beletristickou volbou.

13.02.2020 4 z 5

Děti z Dynmouthu Děti z Dynmouthu William Trevor

Anotace je poněkud zavádějící. Pokud někdo bude k této knize přistupovat s představou příběhu laděného do gotického hororu, pravděpodobně bude odcházet zklamaný. Jde o zajímavou psychologickou sondu do života lidí žijících na irském maloměstě, jehož poklid je narušen hluboce znepokojivým jednáním chlapce Timothyho - pravděpodobně duševně narušeného - k jehož největším životním radostem patří šmírování jeho sousedů a následné vytažení jejich největších traumat a tajemství na světlo boží, čímž se snaží obyvatele donutit k tomu, aby udělali, co si Timothy přeje. Timothy Gedge je výborně vymyšlený psychouš, jehož znepokojivost spočívá v momentu očekávání - tedy právě v tom, že jak čtenář, tak postavy v knize, pořád přemítají a děsí se toho, co Timothy Gedge může (ale nemusí) udělat. Právě obavy z neznámého jsou zde podány naprosto brilantně. Je to prostě dobrá kniha. Jděte do ní, ale horor nečekejte.

09.02.2020 4 z 5

Balady Balady Friedrich Schiller

Fantastické balady, které se čtou jedna báseň (hehe). Krásně vypointované, antikou šmrncnuté, epické básně - tu elegické, tu s nádechem lehké potměšilosti. Schiller mě velice příjemně překvapil a asi zkusím i některé z jeho dalších děl, protože tato sbírka byla vážně skvělá.

02.01.2020 5 z 5

Na příkladu mého bratra Na příkladu mého bratra Uwe Timm

Těžko se mi hledají slova k formulování pocitů, které ve mně kniha vyvolala. Působivá i odtažitá. I přes svou stručnost na mě příběh působil hutně a syrově, ačkoliv popisy těch nejhorších věcí v knize kloužou jen jakoby po povrchu. Koncentrované emoce jsou dávkovány bez patosu a s možná i trochu odosobněnou obecností. Je to zvláštní kniha, ale rozhodně zajímavá (zejména z hlediska otázky vyrovnávání se Němců s nacistickou minulostí) a musím říci, že ačkoliv jsem ji měla přečtenou za pár hodin, musím nad ní stále přemítat, a to se ne každé knize podaří.

02.01.2020 4 z 5

Vlci z Cally Vlci z Cally Stephen King

Ač to není vůbec přiléhavé (protože autor zůstává stejný), mám při srovnání s předchozím dílem série tendenci napsat, že když dva dělají totéž, není to totéž. Vlci z Cally svou koncepcí a epizodickým charakterem v mnohém připomenou Čaroděje a sklo, nicméně pro mě jsou minimálně o dva řády lepší. Je fakt, že na cestě k Paprsku se náš ka-tet opět moc neposune, ale příběh cíleně tématicky připomínající mých oblíbených Sedm statečných mi ohromně sedl a potěšila mě i postava otce Callahana, jehož prostřednictvím bylo universum Temné věže propojeno s Prokletím Salemu a Srdcem v Atlantidě, které jsem před notnou dobou četla a díky Callahanovi mi bylo nyní objasněno několik nejasností a doplněna spousta zajímavých detailů. Takže co dodat? Po otřesném předchozím dílu jsem byla opět spokojena a mohu jen doufat, že zbytek série bude aspoň na kvalitativní úrovni Vlků z Cally.

29.12.2018 4 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

King mě stále nepřestává fascinovat, jak fenomenální autor to je. V sáze o Temné věži se pustil do fantasy říznutého westernem (alespoň tedy v úvodním díle) a zase je to naprostá pecka. OK, Pistolník sice je taková úvodní jednohubka, taková vstupní skica rozsáhlého universa, ale za mě rozhodně skica, která ve vás vzbudí touhu vědět víc. Znamenité.

02.05.2018 4 z 5

Húrinovy děti Húrinovy děti J. R. R. Tolkien

Pozdě, ale přece, konečně došlo na mé první literární setkání s Tolkienem. Zpočátku mě docela vyděsila smršť jmen a názvů, v níž jsem se totálně ztrácela, ale již od nějaké třetí kapitoly se rozbouřené vody uklidnily a já si mohla užívat výborně napsaného fantastického příběhu, místy nabývajícího rozměrů antické tragédie. Rozhodně stojí za přečtení.

13.11.2017 4 z 5

Dům za zdí Dům za zdí David Mitchell

Příjemná duchařská jednohubka na nedělní odpoledne. Začátek mě úplně nevtáhl, ale jak se postupně jak valící se sněhová koule nabalovaly další vrstvy příběhu, zajímalo mě dění ve Slade House víc a víc. Ve výsledku jsem tak z této novely rozhodně byla příjemně překvapená.

18.06.2017 4 z 5