mataj mataj komentáře u knih

Muž s modrými kruhmi Muž s modrými kruhmi Fred Vargas (p)

Ano, líbilo se mi to. Detektivní román, kde nenajdete brutální popisy vražd ale spíše chaotické postřehy, myšlenky a rozhovory. A i když jsem si na to zpočátku musela zvyknout, kupodivu to bylo osvěžující, dokonce i vtipné. Adamsberg, cobi velice osobitý vrchní komisař, má zvláštní způsob vyšetřování založený na intuici a pozorování a skvěle ho doplňuje jeho podřízený Danglard.

17.11.2023 4 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Po přečtení prvního dílu série musím říct, že jde o vcelku zdařilý pokus velice slibné české autorky detektivek. Kvituji domácí prostředí i zajímavou zápletku. A i když mě zatím hlavní dvojice vyšetřovatelů moc neoslovila, doufám, že se to v příštích dílech "spraví". Nicméně, co se týče samotného vyšetřovaní, přišlo mi trochu chaotické a nahodilé, každou chvíli nový podezřelý bez dostatečných důkazů a na základě náznaků a indicií jsem odhalila skutečného pachatele docela brzo. Navzdory tomu byla kniha čtivá a těším se na další díl, který mám již připravený.

16.11.2023 4 z 5

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Další výborný díl s vyšetřovatelkou Kim. Svižné, čtivé, napínavé, odehrávající se v neotřelém prostředí vědeckého ústavu, zabývajícího se zkoumáním rozkladu mrtvol. Motiv pomsty za šikanu a útrapy v dětství není sice neobvyklý, nicméně i zde autorka v jistém ohledu překvapila.

14.11.2023 5 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Kim Stoneová se snaží se svým týmem vypátrat nebezpečné únosce dvou malých holčiček. Jelikož se stejný únos stal již před několika měsíci a tehdy se vrátila pouze jedna unesená dívka, vyšetřovatelé nemají času na zbyt. Navíc se únosci zbavují svědků velice brutálním způsobem. Napínavé čtení.

11.11.2023 5 z 5

Dívka, která se dotkla nebe Dívka, která se dotkla nebe Luca Di Fulvio

Příběh zasazený do Benátek 16.století mě velice bavil. Barvitě vykreslené prostředí plné předsudků a nepřátelství ale i snaha jednotlivých postav vzepřít se osudu a splnit si své sny. Příjemné pohádkové čtení, při kterém jsem s hlavními hrdiny prožívala jejich dobrodružství a držela jim palce.

11.11.2023 4 z 5

Království slepých Království slepých Louise Penny

Inspektor Gamache po čtrnácté... a já se pokaždé těším na nový příběh z pera této autorky. Líbí se mi poklidná atmosféra, kterou autorka dokáže tak brilantně vystihnout, ale hlavně neotřelé případy.

11.11.2023 5 z 5

Iluze Iluze Jeffery Deaver

Pátý případ Lincolna Rhyma a Amélie je jedná velká iluze a klam. Protivník je velice inteligentní a nebezpečný iluzionista, který při svém tažení a vraždění odvádí pozornost vyšetřovatelů mnoha směry. A i když je Lincoln zdatný soupeř, neocenitelnou pomoc mu poskytne nadějná kouzelnice Kara. Děj se zamotává pořád víc a víc a když už to vypadá, že je vše vyřešeno přichází další zvrat a pak další.... Vynikající a napínavé čtení.

04.11.2023 5 z 5

Gangréna Gangréna Rolf Börjlind

Děj knihy se střídavě odehrává ve Švédsku a v Thajsku. Olivia pátrá po člověku, který nastražil bombu do auta známé švédské státní zástupkyně, kdy při výbuchu zemřela celá rodina a Tom v Thajsku hledá neznámého muže s temným tajemstvím. Napínavé čtení, při němž dojde k mnoha neuvěřitelným odhalením.

27.10.2023 4 z 5

Cval rytířských koní Cval rytířských koní Ludmila Vaňková

Historický román o dětství a mládí Karla IV. a o jeho komplikovaném vztahu s otcem Janem Lucemburským. Napsáno čtivě, svižně a zajímavě. Poněkud komplikované politické a mocenské vztahy mi zážitek ze čtení kazily, nicméně zřejmě jde o nedostatek znalostí z mé strany. Takže podtrženo, sečteno, krásné čtyři hvězdičky.

27.10.2023 4 z 5

Stalkeři Stalkeři Paul Finch

Odhodlaný detektiv Hecke je přesvědčený o vzájemné souvislosti nevysvětlitelných zmizení mnoha žen, ale ani po dvou letech pátrání nemá výrazné výsledky. A i když ho jeho nadřízený stáhne z vyšetřovaní a nařídí mu dlouhou dovolenou, nezastaví ho to a v hledání pokračuje na vlastní pěst. Spolu s Lauren, sestrou jedné ze zmizelých žen, se konečně dostávají blíž a blíž k nebezpečné skupině únosců, kteří si říkají Klub sympaťáků. A že jim půjde o život je víceméně jisté.

20.10.2023 4 z 5

Katova dcera Katova dcera Oliver Pötzsch

Historická detektivka z období středověku, kde vyšetřování, obvinění a dokázání viny probíhalo při mučení a tudíž bylo velice jednoduché usvědčit i nevinného. Když někdo začne zabíjet sirotky, u kterých je následně objeveno zvláštní znamení na rameni, lidé obviní porodní bábu, u které se tyto děti pravidelně scházely. A i když k vraždám dochází i po jejím uvěznění, všichni jsou přesvědčeni, že je to dílo čarodějnice. Kat Jakob Kuisl si to ale nemyslí, a spolu s medikem Simonem se rozhodnou najít pravé viníky.

20.10.2023 4 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Kniha, která se čte jedním dechem. Kraťoučké kapitoly, kde se střídají myšlenky a prožívání čtyřech osob - litevské zdravotní sestry Joany, mladičké polské dívky Emílie, mladého "Prušáka" Floriana a "nedoceněného" německého námořníka Alfreda. Každý z nich má své tajemství a tíživou minulost, ale spojí je stejný osud. Snaží se utéct před válkou a podaří se jim nalodit na německou loď "Wilhelm Gustloff". Ta se záhy po odplutí stane cílem nepřátelských torpéd a klesá ke dnu. Jenom nepatrný zlomek, z více než 10000 lidí na palubě, se podařilo zachránit. Velmi zajímavá a dojemná kniha.

06.10.2023 5 z 5

Smrt kriminalisty Smrt kriminalisty P. D. James (p)

Než dojde k vraždě uznávaného kriminalisty, autorka odhalí životní osudy a myšlenky jednotlivých postav, a čtenáře napadne, že všichni mají určitý motiv k jeho vraždě. Po příchodu Adama Dalglieshe na scénu začne samotné vyšetřování, postupné odkrývaní stop a ověřování alibi. Příjemná anglická detektivka.

27.09.2023 4 z 5

Anděl v podsvětí Anděl v podsvětí Juraj Červenák

Juraj Červená píše velice poutavým stylem, příběhy mají správnou dávku napětí, dobrodružství i jakéhosi nadpřirozena. Tentokrát se Stein s Jarošem a později i Barbaričem snaží odhalit pozadí zmizení mladých mužů v Plzni a při svém pátraní se zaměří na podzemí města, kde se patrně dějí podezřelé věci.

27.09.2023 5 z 5

Muž bez minulosti Muž bez minulosti Tim Weaver

Výborný thriller, kterému nechybí napětí, nebezpečí a tajemství. Jelikož se David Raker specializuje na hledání zmizelých lidí, osloví ho Richard Kite, aby našel jeho, resp. zjistil, kdo ve skutečnosti je. Trpí totiž amnézii. Svou snahou odhalit minulost však rozvíří události, které chce někdo nechat skryté za každou cenu.

27.09.2023 4 z 5

Kráska a netvor Kráska a netvor Dominik Dán

Když je blízko slovenských hranic v Maďarsku objevená mrtvola mladé dívky, kriminalisté se obrátí rovněž na slovenskou policii se snahou ji identifikovat. Jelikož se potvrdí, že pochází ze Slovenska, případu se ujme Krauz s Chosém a snaží se zjistit, kdo by mohl tak brutální čin spáchat. Zároveň se Burger s Hanzelem pustí do pátrání po osobě, která nechala v krabici u kontejnerů malé batole, díkybohu živé. Budu se opakovat ale knihy od DD si neskonale užívám a těším se na každý díl.

27.09.2023 5 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

První díl se mi docela líbil, bylo to čtivé a napínavé. Detektiv Josie Quinnová je z jistého banálního důvodu suspendovaná, takže se oficiálně nemůže zapojit do hledání zmizelé dívky. To ji ale nebrání, aby nepátrala na vlastní pěst a neobjevila souvislosti s jinými zmizelými dívkami. Musím říct, že mi to stylem psaní připomínalo příběhy inspektorky Eriky Fosterové od RB, akorát Josie mi byla sympatičtější. Tak uvidíme, co přinesou další díly této autorky. Chystám se na ně.

19.09.2023 4 z 5

Poselství práva Poselství práva Brandon Sanderson

První díl navazující trilogie mě oslovil stejně jako předchozí díly. I když jsou hrdinové prvních třech dílů nyní již legendami, nové hlavní postavy - Wax, Wayne a Marasi se jimi nenechají zahanbit. Jejich vtipné popichování mě neskutečně bavilo. Žijí v modernějším světě ale s nepřáteli bojují podobně, s pomocí allomancie a feruchemie. Po řadě podezřelých krádeží ve vlacích a únosech mladých žen, přičemž jednou z nich je i Waxova budoucí snoubenka Steris, se rozhodnou zjistit kdo za tím stojí. Líbilo se mi to a těším se na další díl.

19.09.2023 5 z 5

Případ šíleného tambora Případ šíleného tambora Jaromír Jindra

Příběh z období třicetileté války na území jižních Čech zaujme hned od začátku, a i když autor popisuje zločiny velmi otevřeně, tudíž čtenář ví jak k nim došlo a kdo je spáchal, na dopadení zločince si rozhodně musí nějakou chvíli počkat. A jelikož spravedlnost byla chápaná velmi jednoduše, rozhodnutí o vině či nevině se opíralo víceméně o doznání obviněného při mučení. Je až s podivem, jak lehce se mohl nevinný člověk dostat do potíží.

19.09.2023 4 z 5

Dotek zla Dotek zla František Niedl

Opět jsem byla spokojená. Michal a Joan se po krátké návštěvě Čech vrací zpátky do Ameriky, kde navštíví Joaniny dávné přátelé. Jedná se o rodinu významného soudce, která má ale v poslední době jisté problémy. Michal se ujme vypátrat původce toho zla, jelikož mrtvých přibývá, ale musí se ponořit hluboko do minulosti soudce a jeho dřívějšího přítele. Akční, vtipné, zajímavé.

13.09.2023 4 z 5