marvarid marvarid komentáře u knih

☰ menu

Vlčí ostrov Vlčí ostrov Lajla Rolstad

Tak nevím, jak začít… Jestli mám hodnotit to, co LR podnikla, tak to smekám, taková výprava vyžaduje velkou odvahu. No a pak je tu problém s literárním zpracováním těch zážitků…. Tady jsem trochu zklamaná, tím spíš, že autorka sama sebe popisuje jako spisovatelku. Potenciálně krásné pasáže z pobytu v osamělém chatovém komplexu v úvodu knihy a pak z hlídání obydlí přátel na konci knihy jsou zbytečně stručné a hlavně neustále přerušované líčením útrap jejího milostného života a popisem setkání s různými „přáteli“ – všechny tyto postavy jsou splývající, nerozlišitelné, zaměnitelné (snad s výjimkou potenciálního milence Carthyho, který se od ex-milence Jaye liší tím, že je alkoholik a bývalý narkoman). No, abych nebyla tak rýpavá – tak naopak zakončení knihy (těch posledních pár odstavců) mi přišlo geniální.

26.07.2024 4 z 5


Čína v deseti slovech Čína v deseti slovech Jü Chua

Čekala jsem něco více kritického, více zaměřeného na odsouzení nelidské zacházení s lidmi v Číně během Kulturní revoluce a Velkého skoku. Ale autor je sám Číňan, svou vlast má evidentně rád a do ničeho takového se nepouští. Trpělivě vysvětluje 10 důležitých jevů, které podle něj Čínu definují. A jeho pohled na věc je vcelku smířlivý. Jednotlivé kapitoly nejsou klasické eseje - kromě historických souvislostí a popisu daného jevu obsahují hodně (většinou autobiografických) příběhů, takže jsou docela čtivé a místy i dost ironické a vtipné. Doporučuji - přestože kniha vyšla už v r. 2009 (a není tedy nejnovější), dovolila mi nahlédnout do této jinak poněkud tajemné a nečitelné společnosti.

26.07.2024 4 z 5


Jonathan Strange & pan Norrell Jonathan Strange & pan Norrell Susanna Clarke

Pozoruhodná kniha. Pokud přistoupíte na fakt, že magie je klasická vědní disciplína a mág je tedy řádné povolání, pro které je potřeba získat příslušné vzdělání a praxi, stane se z ní klasický anglický společenský román – sarkastický, vtipný, plný košatých popisů a dějových odboček, odkazující na skutečné události anglických dějin a historické postavy. Pardon, vlastně jsou tu ještě elfové. Tak tedy přeci jen nějaké prvky fantasy literatury. Ale i oni mají řadu nepříjemných lidských vlastností a jsou s nimi jen problémy… Mě to ohromně bavilo - kouzelný svět, do kterého jsem se každý den těšila, alespoň na chvíli. Děj nikam nespěchal a to mi vyhovovalo.
PS: dvě výtky - jak tu už nějaký čtenář poznamenal – kniha je těžká a v posteli s se ní špatně manipuluje a navíc všechny vysvětlivky / dějové odbočky pod čarou (a že jsou některé dlouhé i více než na stránku) jsou vytištěné mrňavým fontem, což je pro někoho s počínající presbyopií (rozuměj – špatné vidění na blízko, protože jsem stará) rozčilující.

04.07.2024 5 z 5


Ztracený v pustině Ztracený v pustině Jane Harper

Dobré psychologické drama s detektivní zápletkou. Neuvěřitelná krajina australského vnitrozemí skvěle a sugestivně popsaná - stálo by za to knihu přečíst i jen kvůli seznámení s tímto místem, jako cestopis. Bavilo mě, jak pozvolna autorka rozplétala rodinné vztahy a odkrývala povahu svých postav. Ale rozuzlení mi přišlo nepravděpodobné…. Víc se rozepisovat nebudu, abych někomu nepokazila čtenářský zážitek.

04.07.2024 4 z 5


Velice lehká smrt Velice lehká smrt Simone de Beauvoir

Krátká a stručná kniha o smrti, velmi otevřená, věcná a upřímná, ale vlastně nic šokujícího (pro někoho, kdo roky pracuje ve zdravotnictví). Zaujalo mě, jak moc SB konec života své matky prožívala (a vlastně připouští, že to překvapilo i ji samotnou), mluvila o „mamince“ přestože po většinu svého dospělého života měly komplikovaný vztah, nevycházely spolu a udržovaly si od sebe odstup. Asi to byla náhlá přítomnost smrti, kterou se my v naší civilizaci snažíme ignorovat do posledního možného okamžiku, která to změnila. A tady by se dalo spekulovat, jak by se posunula perspektiva, ze které nahlížíme na okolní svět a lidi (ať už jako na jednotlivce nebo společnost), kdybychom od začátku života jasně přijali smrt jako jeho nedílnou součást.

04.07.2024 3 z 5


Strašidelná vagina Strašidelná vagina Carlton Mellick III

Tak to byla jízda – bizarní fantazie utržená ze řetězu. Nebudu se pokoušet o hlubší rozbor, to by bylo kontraproduktivní. Asi bych nedokázala přečíst několik podobných knih v řadě, ztratily by kouzlo. Ale jako vsuvka mezi „seriózní“ tituly opravdu pobaví. Za čas určitě zopakuju s nějakým dalším výplodem tohohle ??? (doplň podle svého pocitu: autora / magora / pošuka / umělce).

25.05.2024 4 z 5


Role člověka Role člověka Kari Hotakainen

Komentář píšu s odstupem cca 2 týdnů a už teď zjišťuju, že jsem hodně zapomněla. Co mi utkvělo: na jedné straně poměrně trefné a lehce sarkastické postřehy o mezilidských vztazích a interakcích. Na druhé straně dost šablonovité konvenční postavy (úspěšná ale vyhořelá manažerka, zlý bezohledný řidič rychlého vozu, rozšafná matka poskytující dětem životní moudra..). Tak nevím, nebylo to špatné, ale je možné, že za další 2 týdny si už nevybavím nic.

25.05.2024 3 z 5


Kafkův pavilon Kafkův pavilon Tony Samuelsson

Líbilo se mi rozdělení vyprávění v různých časových rovinách na ER formu (současnost, nezávislý popis reality) a vzpomínky z dávné minulosti – ICH formu. Ta evokuje částečně nespolehlivého vypravěče. Tahle koncepce vystoupí do popředí v samém závěru, kdy je Sigge konfrontován s protokoly státní bezpečnosti. A my tak můžeme přemýšlet, nakolik si Sigge vzpomínky přikrášlil a vypustil ze svého vyprávění sporné momenty. Další otázkou pak je, nakolik se mladá generace má stavět do role soudce – Karin nemučili, nekrčila se týdny potmě v cele ve vlastních výkalech, nenavlékli jí pytel na hlavu, aby začala věřit, že teď přijde o život. Autor otázku položí, ale odpovědět si musí každý sám. Pak je tu ta hra se skutečnými historickými postavami – to mě moc bavilo. Hledala jsem na WIKI, porovnávala jejich postoj k nacismu s rolí, kterou jim přiřkl TS. A nakonec popis rozkladného vlivu totality na morálku a život každého jedince – je to popsáno dobře, ale my z bývalého východního bloku se tady nic nového nedozvíme.

23.05.2024 5 z 5


Barva mléka Barva mléka Nell Leyshon

Jazyk a pravopisné chyby (nejnápadnější je chybění velkých písmen) navozují pocit, že čtete opravdu autentický text, deník mladé venkovanky (pravda - dost neotesané a ne vždy sympatické). Příběh je vcelku jednoduchý a krátký, dá se přečíst na jeden zátah. Na obzoru stále visí hrozba, která čím dál víc nabírá obrys neodvratné katastrofy. Marně jsem doufala, že se to nějak zvrtne a mary svému osudu vyklouzne. Ale ne, takové věci se v životě nestávají. A poslední mrazivé překvapení si mary nechá na samotný konec…

16.05.2024 4 z 5


Skvělá samota – Putování Pacifickou hřebenovkou Skvělá samota – Putování Pacifickou hřebenovkou Tim Voors

Moje třetí kniha o Pacifické hřebenovce. A řekla bych nejlepší (tedy pro moji osobu). Motivace Tima Voorse a jeho pocity z cesty mi připadají nejsrozumitelnější. Fotografie jsou perfektní. Jen se trochu obávám, že pokračující devastace mé tělesné schránky mi podobné zážitky (tedy v tomto rozsahu a intenzitě) už neumožní. Tak tedy díky alespoň za tento cestopis.

26.04.2024 5 z 5


Amatka Amatka Karin Tidbeck

Fantasticky vykreslená atmosféra mrazivé totality (posttotality ?), městečka, které drží pohromadě jen silou jazyka a opakovaného „správného“ pojmenování věcí. Autorka se nám nijak zvlášť nesnaží zdůvodnit, jak k této situaci došlo, ale to mě vůbec nerušilo. Klíčové je to, co se děje nyní (a jak vás autorka do děje dokáže vtáhnout) – realita udržovaná represí a nátlakem režimu se začíná rozpadat a to, co se vylézá z hlubin je opravdu strašidelné a bizarní. Moc jsem si knihu užila, připomínala mi Anihilaci od Jeffa VanderMeera.

26.04.2024 5 z 5


Moc bezmocných a jiné eseje Moc bezmocných a jiné eseje Václav Havel

Skvělé eseje – nejvíc mě dostal dopis prezidentu Husákovi. Asi i tím, že byl zařazen jako první. Ale dost nemožná předmluva. Stále se obracela do minulosti, což částečně chápu, ale Havlovy myšlenky považuju za nadčasové a zasloužily by si zasadit i do kontextu dnešní doby. Tak aby kniha skutečně plnila to, co si vytyčila – oslovit současnou mladou generaci.

16.04.2024 4 z 5


Oblaka Oblaka Juan José Saer

Těšila jsem se na neobvyklou „road-movie“ v podobě konvoje bláznů, vojáků a prostitutek putujících divočinou. Ale tomu se věnoval jen závěr knihy a nebylo to špatné. Téma by určitě sneslo víc rozvinout a mělo dostat větší prostor. Naopak první více než polovina knihy mě trochu zklamala – byla to nudná kombinace chvalozpěvu na jistého akademika, který zaštiťoval vznik blázince, a popisu příznaků různých duševních onemocnění, což mi připomínalo zastaralou učebnici psychiatrie. A tak nakonec jen 3* za tu druhou půlku knihy.

16.04.2024 3 z 5


Písně mrtvého snivce Písně mrtvého snivce Thomas Ligotti

Výsledný dojem rozporuplný. Povídky rozhodně nesází na děj, ale na atmosféru, takže můj zážitek se odvíjel od toho, jestli jsem se dokázala dobře naladit na text a tu atmosféru vstřebat. A to se mi bohužel nepovedlo vždy. Někdy pro mě povídka zůstala jen kostrbatým popisem nějaké nepravděpodobné situace. Ale jindy to klaplo dokonale a při čtení se mi před očima rozvíjely bizarní, groteskně strašidelné výjevy jako z Lynchových filmů.

23.02.2024 3 z 5


Ostrov Sukkwan Ostrov Sukkwan David Vann

(SPOILER) Vyjadřování DV je dokonale úsporné a přesné. Na minimální ploše téměř holé věty dokáže vystihnout podstatu mizerné atmosféry, napětí mezi postavami, stejně jako ubíjející vytrvalost deště nebo příjemný pocit z teplých slunečních paprsků na kůži. Děj mě strhl a knihu jsem zhltla za 2 dny. Příjemné čtení to ale samozřejmě nebylo. Ještě nikdy jsem k literární postavě necítila takovou nenávist. Při stěhování spacáku i mně bylo na zvracení. SPOILER stále jsem doufala, že bude schopen nějaké sebereflexe a sám sebe odsoudí za vraždu, ale nakonec i tohle za něj musel vyřešit někdo jiný.

23.02.2024 5 z 5


O ostatních nevím nic O ostatních nevím nic Kristina Májová

Zvláštní vyprávění. Alice je vysoce inteligentní, poněkud odtažitá osoba. Pro lepší orientaci v životě si už v dětství vytvoří vlastního boha, kterého žádá o vyplnění svých přání a pak sleduje, jak to funguje. Nejrůznějším jevům a náhodám přikládá magický význam a nechává je ovlivňovat svá další rozhodnutí. A je nesmírně důsledná a vytrvalá, její počínání jde tedy z extrému do extrému. Autorka nemilosrdně s ironickým humorem glosuje všechny slabosti, prokrastinace a směšné rysy svých postav a tak z vyprávění žádná z nich nevyjde s úplně čistým štítem. Je pro život lepší urputná snaha držet svůj osud pevně v rukou za cenu chyb (Alice) nebo se podvolit všemu a nebojovat vůbec (Jana)? To ať si každý čtenář rozmyslí sám. Jediný problém mám s Olgou / babičkou, respektive s proměnou jedné v druhou. Povahou a přístupem k životu se tak zásadně liší, že žádné z autorkou naznačených zdůvodnění této změny není věrohodné a tento pro příběh poměrně důležitý moment tak pro mě zůstává bohužel bez vysvětlení. I tak je to ale jedna z nejlepších knih současného českého autora, kterou jsem v posledních letech četla.

06.02.2024 4 z 5


Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Nádherné neuvěřitelně živé a barevné vyprávění. Plné fantastických nápadů a anglického humoru. NG miluju a tohle je jedna z nejlepších knih, které jsem od něj zatím četla. Nedokážu definovat, kde přesně to kouzlo vězí. Kdybych to tušila, zkusím se taky živit jako spisovatel.

25.01.2024 5 z 5


Den sedmý Den sedmý Jü Chua

Jazyk je podobný jako u autorova staršího románu „Žít“, ale forma vyprávění se změnila. Už není jen trýznivě emotivní. Některé pasáže jsou absurdní, fantaskní a až jízlivě vtipné (a to nemluvím jen rozhovorech mezi mrtvolami v různém stadiu rozkladu).
Do režimu v Číně se autor dost opírá. Bez obalu popisuje korupci, buranství a pohrdání státního aparátu řadovými občany. Neumím si představit, že by čeští komunisté v minulém režimu dovolili vydání podobné knihy.

17.01.2024 4 z 5


Vlčí růže Vlčí růže Katja Kettu

Nebylo to špatné, téma bylo zajímavé (o „findiánech“ jsem slyšela poprvé), i když místy dost kruté. Jazyk byl krásný. Ale příběh samotný mě moc nebavil. Popis Rosina života mi přišel poněkud zdlouhavý, naopak o její dceři jsem se toho moc nedozvěděla (proč skončila, kde skončila, proč přerušila kontakt se zbytkem rodiny a proč se nezkusila vrátit domů dřív). Navíc mi obě postavy (matka a dcera) ve vyprávění trochu splývaly – uvažovaly podobně, mluvily podobně. Chtělo to dávat dobrý pozor, o kom je zrovna řeč.

15.01.2024 3 z 5


Poustevník Poustevník Jørn Lier Horst

Po detektivce sáhnu tak 2-3x do roka. A tahle mě opravdu bavila - napínavá, úsporně vyprávěná bez zbytečné vaty, bez zbytečných nechutností. Postupně se objevují další a další indicie a Vás to nutí stále přehodnocovat, kdy by mohl být ten vrah.

12.01.2024 5 z 5