Role člověka

Jádro románu Role člověka tvoří vyprávění bývalé obchodnice s galanterií. Sdělovaný příběh její rodiny současně slouží jako inspirace spisovateli pozbyvšímu literární nápady: Manžel nejmladší dcery, cizinec tmavé pleti, se při práci řidiče auto­busu pere s nelítostnou místní realitou; syn předstírá, že stále pracuje v počítačové firmě, zatímco klesl na pozici opraváře počítačů; nejstarší, nejúspěšnější dcera bojuje s pocitem vyprázdněného života prosezeného na pracovních poradách. Při nečekané ráně osudu se však členové rodiny rozhodnou vzít spravedlnost do vlastních rukou… I tento román je stejně jako Hotakainenova předchozí díla dokladem velkého pozorovacího talentu autora a jeho smyslu pro humor, tón je však daleko agresivnější a cyničtější. Pokládá nám otázku: Co se vlastně stane s pravdou a co se smyšlenkou, když spisovatel slyšenou skutečnost přetvoří v literaturu? A hlavně: Jak dalece odpor proti gilotině života a snaha vyvléci se z řetězce příčin a následků závisí na vnitřní schopnosti každého člověka? A do jaké míry je toto donkichotské úsilí mařeno daností a jedinečností lidského osudu? ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71879/role-cloveka-71879.jpg 421
Vydáno, Dybbuk

Ihmisen osa, 2009

Kniha Role člověka

jithushka

Kniha s velkým přesahem. Hotakainen prostě umí. Čtenář nejenže dostane výborně vystavený příběh, ale i spoustu podnětů k přemýšlení.

Teckovana
21.06.2020

Hotakainen po tématech rozpadu rodiny a krize bydlení zabrousil do celospolečenských otázek současného Finska. Korporátní kultura ve střetu s bezdomovectvím a s cynickým bohatstvím tvoří absurdní situace ve stylu skvělého filmu Toni Erdmann. Roli člověka to také slušelo na plátně, ale kniha je samozřejmě o stupínek výše.

LanternDream
09.05.2018

Kniha mě přinutila zamyslet se především nad dvěma tématy/rolemi:
1) role zaměstnání a peněz v životě člověka - jejich vliv na lidské (ne)štěstí
2) role řeči a komunikace ve společnosti - její ovládání dokáže člověka vyšvihnout tak vysoko, že najednou neví, co se sebou, její nedostatek člověka naopak výrazným způsobem ze společnosti vyčleňuje

Je toho více, ale obě tato témata se vinou knihou jako stuhy, které se navzájem proplétají. Kniha byla dobře stravitelná a příjemně plynula. Konec byl drsný a symbolický (viz 2. bod). ****

EvaEma
01.09.2013

Krásná kniha! Plná zamyšlení, informací, postřehů, nápadů... moc hezky se mi četla, je to takové to čtení, co se vám zaryje pod kůži a dlouho o tom přemýšlíte :-)

Library&me
29.05.2013

Velmi zajímavé čtení,.. :o) Pomalu rozplétající se příběh s nečekaným koncem odplaty,..

Lemmenkukka
26.01.2012

Myslíte, že Helena a její dcera Sini jsou ty stejné, jako byly v Na domácí frontě, nebo je to jen shoda jmen?