MartinaF MartinaF komentáře u knih

Smrt půvabného média: detektivka ze staré Vídně Smrt půvabného média: detektivka ze staré Vídně Frank Tallis

Klasická detektivka, při které se klade důraz na atmosféru místa než na dramatické okamžiky a divoké akce. Jde o pomalu plynoucí děj, při které se stejně pomalu odhaluje vrah. Obě hlavní postavy jsou zvláštní, myslím, že jsem se ještě s takovou dvojicí nesetkala. Aspoň ne s takovou, která si libuje ve společných klavírních duetech.

Vraha jsem neuhodla, trochu jsem se ztrácela v postavách, přesto je to dobře vystavěná detektivka na detailech a postupném odhalování vraha a motivu.

11.08.2020 4 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Gump byl a stále je všude a já měla příležitost si knihu přečíst. Ti, co zbožňuji pejsky a jsou s nimi spojení celým srdcem, budou s Gumpem jeho dobrodružství hodně prožívat. Mně slza ukápla taky, ale až na konci. Moc pěkný, ale chvílemi syrový příběh, bohužel si myslím, že některé situace byly až bolestivě pravdivé.

05.08.2020 4 z 5

Kde rostou divoké třešně Kde rostou divoké třešně Laura Madeleine

Tak tuhle knihu jsem na posledních stránkách obrečela. Celý příběh mě opravdu dojal a nepamatuji se, že by mi po dočtení ještě tak dlouho tekly slzy. Je to velice laskavé vyprávění plný lásky, hledání sebe samého a také dobrého jídla, při kterém se vám budou sbíhat sliny.

Tenhle titul se zařadil mezi TOP toho nejlepšího, co jsem v letošním roce přečetla.

04.08.2020 5 z 5

Stříbrná hvězda Stříbrná hvězda Jeannette Walls

Po knize jsem sáhla náhodou a vůbec výběru nelituji. Sice to nebyla žádná dramatická kniha, ale četla se skoro sama, příběh plynul až k samému závěru. Ten konec se mi nelíbil, mohl být drsnější. Přesto se autorce kniha povedla na výbornou. Najdete v ní řadu témat - integrace černošských dětí do školy, kde chodí jen děti bělochů, hippiesácké volnomyšlenkářství, nezodpovědnost, násilí, pomluvy, ale také přátelství a soudržnost a rodina.

03.08.2020 4 z 5

Amélie a barevný svět Amélie a barevný svět Petra Neomillnerová

Bylo to více napínavější a také vážnější než první díl, ale skvěle napsané. Už se těším na závěrečný díl.

29.07.2020 5 z 5

Moje super (ne)realita Moje super (ne)realita Claire Frost

Příjemná oddechovka, kterou si můžete vzít k vodě. Po přečtení založit. Hlubší dojem ve mně nezanechala, sice mě ke konci chytla u srdce, ale že bych v ní viděla něco extra, to asi ne. Celkově asi lepší 3,5*

23.07.2020 4 z 5

Josefína a bytosti Josefína a bytosti Lucie Kaletová

Nemám slov, protože se mi jich nedostává. Kniha je prošpikovaná napětím od začátku do konce. Čtenář může vydechnout až téměř v závěru knihy. Byl to jeden dlouhý běh bez nádechu. Líbilo se mi propojení našeho světa s přírodou, slovanskými mýty, mrtvými a ... upírem. Dávalo to smysl a jako celek to působilo velmi kompaktně.

Ke konci jsem si ale říkala, že by autorka mohla zvolnit, protože ta dynamika byla svižná a občas jsem se přistihla, že vyhlížím konec. Ale v žádném případě to nebyla nuda.

Doporučeno čtenářům kolem patnácti let. Musí se ovšem připravit na násilí i krev.

21.07.2020 4 z 5

Jak bratři Baťové obouvali svět Jak bratři Baťové obouvali svět Markéta Pilátová

Krásná kniha pro malé čtenáře, ale potěší i nás, dospělé. Skvělé čtení na jedno odpoledne. Škoda jen, že je to příliš krátké čtení. Vřele doporučuji.

13.07.2020 5 z 5

Teplo domova Teplo domova Kamila Shamsie

Tak nějak si s hodnocením příběhu nevím rady. S postavami jsem se neztotožnila a vlastně mi bylo jedno, jak která smýšlí. Islám a vše okolo něj je palčivým problémem nejen Velké Británie. Při čtení jsem si uvědomila, že vlastně nevím, na jakou stranu se přiklonit - k sestrám, které se snažily bratra dostat z rukou džihádistů nebo na straně pákistánského ministra vnitra a jeho zákonů? Složitá situace. Přiznám se, že toto téma je mi cizí a o problematiku muslimů a imigrantů se moc nezajímám. Možná i proto jsem ke knize zaujala spíše neutrální postoj.

13.07.2020 4 z 5

Deník Dory Grayové Deník Dory Grayové Naďa Reviláková

Milá a krásná jednohubka na dva večery. Bylo to napínavé a skvěle vymyšleno. Nenásilné zmínky o válce a židech mám raději než vyprávění o hrůzách z koncentračních táborů. Autorce se skvěle povedlo vcítit do teenagerovské dívky i do jejího cítění.

10.07.2020 4 z 5

Nový začátek Nový začátek Nora Roberts

Od Nory Roberts jsem zatím žádnou knihu nečetla. Tento titul byl vyloženě volbou naslepo a rozhodně jsem nešlápla vedle. Mně se to líbilo a moc. Sice mi některé dialogy přišly takové, jako kdyby autorka psala lepší slohovku, ale netuším, zda tak píše opravdu nebo se něco ztratilo překladem.

Někteří komentující jsou v nepříjemném šoku z toho, že je to fantasy a navíc několikadílná. Pokud autorka píše primárně detektivky a romány pro ženy, fantasy asi nebude úplně její silná parketa.

I tak jsem zvědavá na další pokračování, protože čtení ve mně vyvolalo spoustu otázek, na které jsem nedostala odpovědi. Takže za mě je Nový začátek pohodové čtení.

05.07.2020 4 z 5

Jeden rok bez tebe Jeden rok bez tebe Nina De Pass

V poslední době se vybírám knihy pro mládež a tato patří k těm lepším, co jsem četla. Nedávno jsem dočetla knihu Všechny malé zázraky, kde hlavní hrdina trpěl depresemi, ale chyběl tam dospělý element, který by mu mohl pomoci. Tady dospělý nechyběl a za pomoci kamarádů se Cara dává do pořádku. Trochu mi vadilo, že si Cara svůj smutek doslova hýčkala a pitvala se v něm.

Jak už tady zaznělo, je to oddechovka i přesto, že autorka zvolila závažné téma. Myslím, že kniha osloví hodně mladých lidí, ti starší budou na celou záležitost pohlížet trochu jinýma očima.

Nicméně knihu ráda doporučím, není to žádné bezduché dílo.

03.07.2020 4 z 5

Kdo věří na zázraky Kdo věří na zázraky Mirka Skočílková

V poslední době mám štěstí na krásné a silné příběhy. Kdo věří na zázraky je další knihou, která mi vehnala slzy do očí. Byla fakt úžasně napsaná, dojemná. Nejspíš i Violka bude taky taková, kterou mám v plánu přečíst.

26.06.2020 5 z 5

Spící Beatrice Spící Beatrice Júlia Matulová

Hodně zajímavé téma, které mělo obrovský potenciál. Autorka ho však přebila romantickou zápletkou. Škoda. Kniha se četla hodně dobře, na to, že je to autorčina prvotina, byla velmi dobře napsána a měla vše dobře promyšlené. Co bylo odbyté, byl konec příběhu, čtenáře by určitě několik věcí zajímalo (nechci spoilerovat, proto neuvádím, jaké věci). Takhle to bylo šup šup a už nebylo co číst. Kniha ideální pro věkovou kategorie max 15 let. Celkově hodnotím spíše 3,5 hvězdičky.

23.06.2020 4 z 5

Znám tě ze svých snů Znám tě ze svých snů Clélie Avit

Krásný a něžný příběh, kdy láska překoná spoustu těžkostí. Vřele doporučuji všem romantickým duším.

18.06.2020 5 z 5

Hříchy Hollywoodu Hříchy Hollywoodu Alessandra Torre

Líbilo. Je to milé, odpočinkové, romantické, vtipné. Nemusela jsem přemýšlet, jestli to bude psychologické, dramatické, prostě jsem jenom vypnula a užívala si vyloženě letní čtení.

14.06.2020 4 z 5

Domov je místo, odkud Tě nevyhodí...ani když vyrosteš Domov je místo, odkud Tě nevyhodí...ani když vyrosteš Dagmar Zezulová

Příběh jedné pěstounské rodiny mě zaujal, bavil a smekám před všemi, kteří do toho jdou. Autorka ukazuje nejen úskalí pěstounské péče, ale také lásku a rodinu, které dětem dávají.

13.06.2020 4 z 5

Antistresová knížka pro učitelky mateřské školy Antistresová knížka pro učitelky mateřské školy Gabriele Kubitschek

Dávám tři a půl hvězdičky. Kniha mě moc neoslovila, určitě jsem na podobné téma četla zajímavější knihy. Navíc, ale to si myslím, že je spíše plusová záležitost, je to, že se relaxační tipy dají použít i v jiných profesích, než jsou jenom učitelky v MŠ.

11.06.2020 3 z 5

Síla dávných tajemství Síla dávných tajemství Sejal Badani

Přečteno jedním dechem. Nádherný a silný příběh mě chytl za srdce. Nelehký osud dvou žen, které se sice nikdy nepotkaly, přesto je poznat, že jsou obě stejné krve. Posledních šedesát stran jsem obrečela, ale jsem nadšená, jak se mně hlavní hrdinky dostaly pod kůži. Autorka umí psát.

05.06.2020 5 z 5

Když jsem si knihu půjčovala, netušila jsem, že je to kniha o prožívání války na ostrově Guernsey. Ale nebylo to tak hrůzostrašné, přesto se člověku občas zatajil dech. Spíše je to kniha o přátelství, lásce k lidem i ke knihám. Odpočinkové a milé. Styl odpovídá tehdejší době a psaní dopisů a telegramů je nádherně staromódní, ale má svoje přitažlivé kouzlo. Jako by hrdinka Juliet vyskočila z románů Jane Austenové (až na pár rozdílů). Vřele doporučuji.

30.05.2020 4 z 5