martina.culik martina.culik komentáře u knih

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

V knize je poměrně zajímavý kontrast mezi příběhem psaným pro děti a Anninou mluvou, která je květnatá a ukazuje její fantazii. Nevím, jak se s tím vyrovnají mladší čtenáři, ale já jsem byla nadšená.
Vždy, když Anna mluvila, měla jsem tendenci číst rychleji a v hlavě jsem téměř slyšela její (někdy i otravné) štěbetání.
Knihu mohu doporučit jako nenáročnou oddechovou četbu pro zpříjemnění všedních dní.

19.12.2022 5 z 5

Irena Sendlerová: Anděl z Varšavy Irena Sendlerová: Anděl z Varšavy Lea Kampe

Postavu Ireny Sendlerové jsem znala, takže jsem knihu brala spíše abych si její životní příběh připomněla. Jako ve většině knih z tohoto období zde byla spousta smutných úvah a pravd. Např.:
"Povinná páska s Davidovou hvězdou ohýbala lidi, kteří ji museli nosit, téměř fyzicky. Spěchali po chodníku, aniž by vzhlédli. Včera to byli prostí občané, kterým nikdo nevěnoval žádnou pozornost. Dnes díky páskám vypadali jako malomocní."
Oceňuji, že se kniha (alespoň co dokáži posoudit) držela historických faktů, ale do plného hodnocení mi něco chybělo. Nedokáži přesně popsat co, ale příběh prostě neplynul hladce a občas to trošku klopýtalo.

19.12.2022 4 z 5

Bezpečný přístav Bezpečný přístav Nicholas Sparks

Knihy od Sparkse mám ráda a tato opět nezklamala. Bylo zde i nějaké to překvapení, takže ačkoli čtenář základní děj dokáže snadno odhadnout, pár věcí jej přesto překvapí.

19.12.2022 4 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Mohla by to být zajímavá detektivka - námět i pomalejší tempo bylo fajn, ale ty postavy... Ani s jedinou jsem se nedokázala ztotožnit a žádná mi nebyla sympatická a to snižuje mé hodnocení, jelikož jsem se kvůli tomu musela do čtení nutit.
Vzhledem k vysokému hodnocení od ostatních uživatelů zkusím od autorky ještě další knihu, ale nebýt toho už se k ní nevrátím.

17.09.2022 2 z 5

Letní děti Letní děti Dot Hutchison

Za mě se jedná zatím o nejlepší knihu ze série, kde se dozvíme zase více informací o agentech FBI z týmu Vikiho, kteří jsou spíše rodina než kolegové. I když přiznávám, že to, jak se k sobě chovají, mi přijde už trochu moc... (ani nevím, jak to nazvat).
V knize je precizně popsané, jak je složitá problematika samozvaných hrdinů, kteří se rozhodnou pomáhat po svém (i když drastickými a nezákonnými prostředky) a jak se to může snadno zvrhnout.
Jedinou výtku mám k tomu, že překlady španělských výrazů byly uvedené vždy jen jednou a občas jsem musela listovat, abych zjistila, co to vlastně bylo použito za výraz - i když na děj to nemělo zásadní vliv.

24.08.2022 5 z 5

Mezi dvěma světy Mezi dvěma světy C. D. Major

Obecně mám ráda knihy, kde se prolíná přítomnost s minulostí a zde bylo propojení velmi hezky vymyšlené, i když pro mě téměř od začátku zjevné. Historické linky mě bavily více než přítomnost, kde mě hlavní hrdinka lehce rozčilovala a obdivovala jsem jejího manžela, že jí to tak dlouho toleroval. Oceňuji nicméně odkazy na skutečné události.
Podle recenzí a anotace jsem ale čekala strašidelnější atmosféru, ta na mě bohužel nedýchla - asi byl pro mě popis málo sugestivní.

24.08.2022 3 z 5

Maria Montessoriová: Učitelka nové doby Maria Montessoriová: Učitelka nové doby Laura Baldini (p)

Nemám ráda životopisy, ale toto románové zpracování bylo velmi čtivé a zajímavé. Autorka si samozřejmě některé skutečnosti vymyslela nebo upravila (co je pravdivé a co vymyšlené je shrnuto na konci knihy, což u toho typu knih velmi oceňuji).
Maria Montessori byla bezesporu zajímavá žena, jejíž metody se dodnes hojně používají i na běžných školách (nejen těch speciálních, které mají její jméno v názvu) a zaslouží si obdiv za to, jakým způsobem se zvládla postavit pravidlům své doby.
Jelikož jsem nedávno četla knihu V jeho stínu, viděla jsem tam některé analogie - žena studující medicínu ve viktoriánské době, to bylo v podstatě skandální.

Tajemství zámku Ashmore Tajemství zámku Ashmore Cynthia Harrod-Eagles

Podtitul "pro fanoušky Panství Downton" je téměř samovypovídající. Jedná se o příběh, který popisuje život v době krátce po smrti královny Viktorie. Mnohé postavy mi připomínali některé osoby ze zmíněného seriálu, ale objektivně nedokážu říci, jestli to bylo dobře nebo špatně.
Je pravda, že příběh nebyl nijak akční, ale pro mě byla kniha zajímavá především tím, jak popisuje anglickou společnost té doby. Zajímá mě, jak se vyvinou vztahy, které jsou v tomto díle spíše naznačené, takže se nejspíš pustím i do dalších pokračování, až budou k dispozici.

Májové růže Májové růže Dot Hutchison

Série mě opravdu baví, i když první díl jsem četla s o něco větším napětím. Tento díl mi přišel rozvláčnější a zdálo se mi, že celý tým FBI v něm hrál trochu druhé housle. Odkazy na Motýly čtenáře zbytečně odvádějí od děje a zdály se mi skoro zbytečné. Jinak vztah agentů FBI s Priyou mi přijde trochu zvláštní ale milý.

V jeho stínu V jeho stínu Audrey Blake

Miluji knihy odehrávající se ve viktoriánské Anglii (i když žít bych v té době určitě nechtěla) a tato kniha mi mou lásku zase o něco prohloubila. Příběh byl čtivý, zajímavý, se spoustou detailů z té doby a z tehdejší chirurgie.
V době, kdy ženy byly považovány spíše za "doplněk mužů" a mnoho dnes běžných věcí bylo naprosto neslýchaných, se objevuje sirotek Nora s velmi netradiční výchovou, která je zvídavá a touží pomáhat lidem, i když je její konání v podstatě protizákonné. Nora, doktor Croft i doktor Gibson mi byli (každý svým způsobem) sympatičtí a proto doufám, že se brzy dočkáme pokračování.

24.08.2022 5 z 5

Vandrovní apatykářka Vandrovní apatykářka Iny Lorentz

Knihy Iny Lorentzové mám ráda, ale tentokrát mi přišlo, že se toho na jednu knihu stalo až moc. Během putování Kláry se objevuje jedno dobrodružství za druhým, ještě než stačí čtenář strávit to předchozí. Ovšem historie vandrovních apatykářů je sama o sobě zajímavá, takže kniha určitě stojí za přečtení.

24.08.2022 3 z 5

Leonardo da Vinci: Velká postava renesance Leonardo da Vinci: Velká postava renesance Javier Alonso López

Příjemnou formou popsané zásadní milníky ze života Leonarda i s několika úkoly pro děti, aby si poznatky lépe zapamatovaly.

24.08.2022 4 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Na to, že se v knize vlastně nic moc akčního nedělo, se příjemně četla, i když byl děj poněkud rozvláčný. Žádné drastické scény a přesto zajímavá zápletka.

Holky z loděnice Holky z loděnice Nancy Revell

Netradiční pohled na válečnou dobu a postavení žen v ní. Je to milé čtení se spoustou zajímavých informací. Bude-li pokračování, určitě si jej nenechám ujít.

Věčně zpívají lesy Věčně zpívají lesy Trygve Gulbranssen

Musím ocenit popis života v severských lázech, nicméně začít se do knihy pro mě bylo poněkud obtížné. Chvílemi se téměř nic nedělo a na mnoha stranách byl popisován jeden den a pak najednou uplynulo během jedné věty mnoho měsíců. Stejně tak během asi dvou odstavců zemřela celá rodina, byla pohřbena a víc už o tom řečeno nebylo.
Poměrně dost věcí se odehrálo tak nějak mimochodem, aniž by na to byl kladen velký důraz, ačkoli to pro samotný děj bylo podstatné.
Příběh byl každopádně zajímavý, jen je třeba zvyknout si na styl psaní téměř bez přímých řečí a s mnoha otázkami, naznačujícími, co se asi odehrává v mysli jednotlivých postav.

22.07.2022 3 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Podařilo se mi vyhnout se všem filmům a rozborům této klasiky, takže jsem vůbec nevěděla, co mě čeká. Děj mi trochu připomínal běžné divadelní komedie: páry se mají vzájemně rádi, jen si to kvůli různým nedorozuměním neřeknou a proto je všechno trochu zamotané, ale nakonec se samozřejmě rozmotá.
Musím přiznat, že komunikační bariéry mezi jednotlivými postavami mi chvílemi šly dost na nervy, ale chápu že to patřilo k ději a hlavně k tehdejší době.
Každopádně konečně chápu lecjaké narážky odkazující na pana Darcyho a předpokládám, že se časem pustím i do některé z dalších autorčiných knih.

22.07.2022 4 z 5

Víření bubnů Víření bubnů Danielle Thomas

Musím přiznat, že jsem asi čekala něco hodně jiného.
Kniha mě překvapila svou syrovostí - autorka se s žádným tématem úplně nemazlila a popsala všechny stránky Afriky... Z počátku jsem byla trochu rozpačitá všemi krutostmi, které se v knize vyskytly, ale postupem času jsem si zvykla. Na druhou stranu jsem se dozvěděla mnoho informací o Africe, takže byla kniha určitě poučná...

20.06.2022 3 z 5

Strom duchů Strom duchů Barbara Erskine

Od autorky jsem dosud žádnou knihu nečetla a úplně nadšená jsem nebyla. Vzhledem ke komentářům níže jí ale asi ještě dám šanci u nějaké obecně lépe hodnocené knihy.
Prolíná se zde historická, současná a duchařská linka. V knize mě trochu mátl postoj k duchům - v některých částek se brali jako samozřejmost a jinde zde byl postoj spíše skeptický. Musím říct, že části z historie byly zajímavé, ale celkově mě příběh moc neoslovil a přišel mi takový neukončený, jako by jen vyšuměl do prázdna.

18.04.2022 2 z 5

Jak už bylo v ostatních komentářích řečeno, jedná se o silný příběh. Nicméně mně vůbec nevyhovoval autorův styl, takže jsem ráda, že kniha byla útlá.
Ačkoli jsem příběh neznala, už od začátku jsem si všímala, jak pan Brenske často mluví o konečném řešení, své nadřazenosti a nesmyslně obhajuje výdaje, které souvisí s výměnou.
V mém hodnocení se odráží to, že si mi kniha velmi špatně četla. Dlouhá souvětí, se spoustou závorek, středníků apod. jsem někdy musela číst dvakrát, aby mi neunikl smysl.

18.04.2022 2 z 5

Útěk ze Sibiře Útěk ze Sibiře Rufin Piotrowski

Celá kniha mi přišla taková zrychlená a všechny episody byly popsané jen povrchně. Téma je samozřejmě hluboké, ale zpracování mi nepřišlo úplně dobré - možná je to tím, že autor není spisovatel, ale kniha mě vlastně vůbec nezaujala, ještě že byla tak krátká.

03.04.2022 2 z 5