martin9072 martin9072 komentáře u knih

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Dystopická klasika, kterou zná každý paranoik. Dost přesná obžaloba "běžného člověka" sedícího pasivně u televize a přežvykujícího zprávy a brakovou zábavu bez nějakého vlastního přemýšlení. Knížce v dnešní moderní době trochu ubližuje archaický jazyk, který nemusí sednout každému. Přestože se podání reálií tohoto světa zdá býti až nepředstavitelně absurdní a popisovaná ovcovitost lidí za vlasy přitažená, stačí se podívat do období covid games, které bradburyovskou realitu až nechutně přesně zrcadlily.

27.09.2023 4 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Neskutečně nadčasové čtení. Tomuhle dystopickému varování před válkou by se měla věnovat velká pozornost.

27.03.2022 5 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Jo, není nad to, když cizí planeta "chytne lidi" a její obyvatelé se infekci lidským druhem snaží bránit.

27.09.2023 5 z 5

Juraj Jánošík® proti Dračiemu rádu Juraj Jánošík® proti Dračiemu rádu Svetozár Olovrant

Po dočtení mám dost rozporuplné pocity. Slovensko/český steampunk? Pardon, parokoko? To je přece skvělý nápad. Zasadit historické postavy do pěkně střelených alternativních reálií, kde se potkává technika a fantasy? Paráda. Humor také perfektní. Jenže to bohužel nefunguje dokonale. Autor píše nepříjemně uspěchaným stylem a člověk si připadá jako v "domě hrůzy" na pouti, kde rychle projede ve vozíku krátkou tratí a nemá čas se moc rozhlížet. Ano, jsem rozmazlený vypravěčským stylem Toma Clancyho nebo Roberta Ludluma a myslím si, že slovenské parokoko by si zasloužilo víc péče a víc vyprávění a naopak méně až příliš frenetické akce. Člověk ani nemá možnost sžít se s postavami a vychutnat si atmosféru jednotlivých lokací a kapitol.

23.12.2020 3 z 5

Válka se stromy Válka se stromy Jan Tománek

Kratičká jednohubka, která se s trochou nadsázky podobá Spartě nebo držkové polívce - buď ji milujete nebo nenávidíte. Karikatura absurdity dvou let Covid games, vtipně popsaná, hezky zvolené archetypy, které jsme v kovidí společnosti potkávali denně.

30.12.2022 5 z 5

Dobrák Dobrák Jiří Kulhánek

Dneska už legendární brakovka v high-tech scifi hávu. Spousta perfektních hovadinek počínaje srnkou.

19.11.2023 5 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Velmi zajímavý a občas trochu nepříjemný počin. Pocit neviditelnosti pro běžné lidi, dvojice nechutných zabijáků... moooc dobře napsané.

14.10.2023 5 z 5

Holomráz Holomráz Štěpán Kopřiva

Luxusní brakovka. Jako pokaždé jsem měl tendence pouštět si v hlavě nějaký svižný metal typu soundtrack z Dooma. Kopřivovy prasečinky a nechutné popisy se střídají ve výživném tempu, hlavní povídka zaujme sympatickým vyvražďováním, ty předchozí člověka navnadí. Trochu mě zmátl předěl mezi první a druhou povídkou - přechod z 3. osoby do ich-formy.

02.11.2022 5 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Kulhánek na steroidech. Kopřiva je fakt magor a psychopat. V dobré slova smyslu. Jeho vize pekla je velmi působivá a knížka fakt parádně napsaná. Už dlouho se mi nestalo, abych u toho seděl v režimu "ještě jedna stránka a jdu spát" a na hodinách bylo hrubě po půlnoci.
Děj má spád, hlavní skvadra žoldáků jsou drsní sympaťáci, záporáci jsou správně hnusní a slizcí. Prostě perfektní metalová řežba na relax po náročném dni.

28.04.2020 5 z 5

Temná věž Temná věž Stephen King

Finale grande. Po tisíce stran dlouhé cestě se zbytek ka-tet dostává k cíli. Kingovské wtf situace gradují, King opět popisuje a naznačuje, aby ve výsledku nechal dostatek prostoru čtenářově fantazii a nechť si každý příběh dokreslí sám.

17.02.2024 5 z 5

Pustiny Pustiny Stephen King

Svět se pohnul. I ve své hlavě. Rolandovo Ka-Tet je na silně psychedelickém tripu. A na cokoliv narazí, to je šílené. Kromě tempa. To je pomalé pozvolné, odpovídající pěšímu postupu hrdinů knihy. Což nevadí. Naopak, King si dává záležet na opět velmi ponurých popisech. A mimochodem, Poklopec na sucháč je v angličtině Velcro Fly :) - najít tu písničku mi trvalo asi týden :)

24.12.2023 5 z 5

Transport ledu Transport ledu Alastair Reynolds

Uf. Tak vám nevím. Variace na clarkovské téma Rámy je velmi zajímavý rámec. Ale z mého pohledu nešťastně uchopený. Sledujeme posádku těžařské lodi, což by měla být banda ostřílených profesionálů, nicméně ty dvě iracionální sůvy, totiž hlavní postavy, a jejich spory, to mi přišlo dost neuvěřitelné. Možná kdyby to byl příběh bandy žoldáků, tak bych to sežral. Holky si měly vjet do vlasů a pořádně se porvat, ne si vyřizovat účty jako ublížené fúrie, přece jenom bych uvítal víc racionality. Co mi rovněž nesedlo bylo zrychlující se tempo děje. Cesta k Janusovi super. Přistání na Janusovi a první roky budování kolonie taky. A pak jako by autorovi docházel dech nebo se mu chtělo čůrat, tak šlápl na plyn a začal být zkratkovitý. Spousta věcí zůstala nevysvětlených. A poslední třetina knihy, to už byl na můj vkus fakt sprint, aby to stihl a nešlo to do kalhot. Což je škoda, kdyby byla druhé polovině knihy věnována stejná péče, bylo by to sice mega dlouhé, ale já osobně bych si chrochtal. Za mě horší 4 hvězdy, ale zas je mi líto dát jen tři.

29.12.2022 4 z 5

Les mytág Les mytág Robert Holdstock

Mno, začátek nevypadal nic moc, nějak nemám rád příběhy z období těsně po válce. Ale o pár stránek mě to chytlo a nepustilo. Příjemná směs fantasy a občas hororu útočící na představivost. Rozhodně doporučím přečíst. P.s.: k cyklu o Lese mě přivedl videoklip Les kostí od Deloraine.

08.10.2022 5 z 5

Žoldnéři Žoldnéři Tomáš Bartoš

Jedním slovem lavina. Začíná to docela nevinně a následuje stále větší hukot. Dobře vykreslení hrdinové, zvraty které nevypadají křečovitě... výborné čtení.

12.02.2017 5 z 5

Řeka bohů II Řeka bohů II Wilbur Smith

Teda, to byla jízda. Dobrovolně se přiznám, že jsem se kvůli negativním referencím tomuto dílu dlouho vyhýbal, ale nakonec jsem neodolal a přečetl jsem to. Na začátku jsem měl problémy sžít se se stylem vyprávění, ale po první vraždě jsem se naladil na stejnou vlnu s autorem a už jsem se vezl. Pravda, autor se nevyhnul některým klišé (úchylného německého boháče bych klidně oželel, stejně tak bych oželel i hlavní postavy vyrobené ze železa :)), ale kniha je jinak natolik dobrá a má spád dravé řeky, že klišé velice rád odpustím. 5*.
Jo a namachrovaný Taita mi vůbec nechyběl :)

20.08.2016 5 z 5

Čaroděj a sklo Čaroděj a sklo Stephen King

Tak za mě ne. Předchozí díly pěkně budovaly atmosféru nejen svým pomalým a precizním postupem, který korespondoval s postupem ka-tet, tahle knížka se trochu vymkla. Svět se pohnul a my sledujeme westernovou lovestory dvou puberťáků v kulisách postapo. Dost nudná vata a dějová pustina, která by podle mého šla dost zrychlit. Naštěstí poslední třetina nabere tempo a přestává být tak moc utahaná. Chápu, že King chtěl opět budovat atmosféru, jak to koneckonců umí, ovšem podle mého to přehnal.

26.12.2023 2 z 5

Čas mrtvých Čas mrtvých Jiří Kulhánek

Ten otevřený začátek jsem chvilku nechápal, než mi došlo, že se navazuje na povídku "7:00". Pak mi to docvaklo a v tradiční kulhánkovské brakovce jsem se začal cítit celkem fajn. Jen mi přišlo dost odfláknuté kašlat na nějaký detailnější popis postav, takže mi unikaly motivy a pohnutky. Nicméně jako lineární koridorovka s téměř nesmrtelným hrdinou to funguje až do kapku WTF raného středověku, tam autor ztrácí dech. No a kvůli cliffhangeru je nutno mít po ruce další díly a plynule přeskočit.

04.12.2023 4 z 5

Vládci strachu Vládci strachu Jiří Kulhánek

Perfektní "brakovka". Svižné, ale přesto uvěřitelné, tempo, humor černý tak, že by mohl sbírat bavlnu, hromada akce. Knížka, kterou nechcete položit, ani když už čtete skoro celou noc a jsou tři ráno.

06.11.2023 5 z 5

Lavondyss Lavondyss Robert Holdstock

U druhé knížky z cyklu dost váhám mezi 3 a 4 *. Proč? První půlka paráda. Seznámíme se s Tallis, s její rodinou, s podivínským správcem, s rozvalinami starého domu z minulé knihy, s jejím objevováním sféry Mytág. Super. Jako u minulé knihy autor ždímá čtenářovu obrazotvornost. Tallis nám potom přejde do lesa, poznává různé kmeny a děj se nám začíná stávat nepřehledným. Poslední třetina začíná být mírně nepřehledná, autor přidává na tempu a ubírá na popisech a já se ztrácím. A finálních 10 procent už je dost nepříjemně rychlý a poněkud halucinogenní zážitek, který mně osobně nesedl. Nebýt toho konce, jsou to slušné čtyři hvězdy, ale konec mé hodnocení sundal na lepší tři. A opět po mně pomrkávali z Deloraine. Hloubena, Stříbření...

26.10.2022 4 z 5

Nomád Nomád James Swallow

Hele, to vůbec není blbá knížka :)
Inspirace Ludlumem a Clancym (Jason Bourne na nás z postavy Marca dost významně mrká) je tu evidentní, ale příběhu to na atraktivitě nic neubírá. Modus "na posranýho i hajzl spadne", ve kterém se hlavní postava ocitá, je zajímavý a Marcovi díky tomu držíme pěsti stále silněji. Výhradu mám k samotnému konci, který je takový straně uspěchaný - hromada práce, hromada vyšetřování a nakonec je vše odbyté krátkou scénou. Autore, to se nedělá.

17.05.2020 4 z 5