martin6849 martin6849 komentáře u knih

Tancuj, tancuj, tancuj Tancuj, tancuj, tancuj Haruki Murakami

(SPOILER) !!!POZOR MOŽNÉ SPOILERY!!!
Ze začátku mi to přišlo takové trošku nemastné, neslané (proto ta hvězdička dolů). Později jsem sice taky uvažoval, o čem ta kniha vlastně je (co si budeme povídat, děj prostě jen tak nějak plynul), ale rozhodně to byla zábava. To, že Gotanda bude mít něco společného se smrtí těch holek, mě napadlo, takže moc překvapení se nekonalo :-).

Trošku mi bylo líto, že kniha přímo více neodkazovala na Hon na ovci (ovce nebyla zmíněna ani jednou).

08.10.2023 4 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Ludvík je blbec, Kostka je blbec, Jaroslav je blbec (každý z nich jinak) a Helena je naivní slepice. :-) Tak by se to asi dalo velmi v kostce shrnout.

Nejčtivější byla třetí část odehrávající se na vojně, na konci už mi Ludvíkovo neustálé přemýšlení o jeho osudu lezlo kapku na nervy, protože si za všechno vlastně mohl sám a kdyby nebyl blbcem, nic z toho by se nestalo (což ovšem není kritika knihy, kdyby se postavy nechovaly tak, jak se chovaly, nebylo by o čem číst).

30.09.2023 4 z 5

Nesmrtelnost Nesmrtelnost Pao-šu (p)

Je to pěkná fanfikce, ne že ne. A zajímavým způsobem rozvíjí původní příběh.
První část je super, ale ve chvíli, kdy se na scéně objeví duch, to jde celkem z kopce. Pak už je to na můj vkus až příliš překombinované a fantasmagorické.

Poslouchal jsem audioknihu, k jízdě autem je to celkem ideální kniha. Nemám tušení, co z ní bylo vystřihnuto pryč (doufám, že nic, ale už jsem se přesvědčil, že to není vždy pravda), ale papírovou verzi si kupovat nebudu, abych se přesvědčil.

25.09.2023 3 z 5

Stručné dějiny Říma Stručné dějiny Říma Eutropius

Stručné dějiny Říma jsou opravdu stručné a je to jejich silná i slabá stránka zároveň. Z jedné strany je to super hustý přehled a výchozí bod pro další čtení, z druhé strany človek absolutně nemá šanci si tu změť jmen a událostí zapamatovat (a to i když už něco z toho zná).

Hvězdička dolů za zpracování poznámek, které jsou sice kvalitní, ale nečtitelné. Buď se člověk ulistuje k smrti, což je strašná otrava, nebo je čte až po přečtení jednotlivých děl, ale pak z toho skoro nic nemá. Mnohem více bych uvítal, kdyby byly uvedeny pod čarou, aby se daly číst normálně.

07.08.2023 4 z 5

Starověký Řím Starověký Řím Sean Callery

Povrchní a banální informace a k tomu faktické chyby. Jediným plusem této knihy je, že je krátká. Další palec dolů za překlad.

A pokud to má být kniha určená dětem, pak je to dost smutné.

30.07.2023 odpad!

Rudý Zeman Rudý Zeman Jaroslav Kmenta

Kniha neobsahovala moc objevných informací. První část byla rozhodně zajímavější a čtivější, dohady o Nejedlém už mě tak nebraly. I to Zemanovo prezidentství bylo zpracováno jen velmi povrchně. A největší chudák byl podle všeho Šlouf (sice taky gauner, ale aspoň, slovy autora, se zločineckou ctí).

21.07.2023 3 z 5

Hon na ovci Hon na ovci Haruki Murakami

Kdyby to šlo, tak dám hvězdiček 6. Ta symbolika mi samozřejmě utíkala (naštěstí je tam doslov), ale jinak celá kniha, atmosféra i příběh byli super. Navíc teď už se konečně můžu vrhnout na Tancuj, tancuj, tancuj.

Jediné, co místy drhne a na co nejsem u Murakamiho knih zvyklý, je překlad. Není to nic hrozného, ale místy člověka praští do očí divné slovo nebo věta.

02.03.2023 5 z 5

Mega hustej nářez Mega hustej nářez František Kotleta (p)

Tak mám za sebou i třetí díl... Jestli byla dvojka blbá, tak ve trojce jdou veškeré byť jen náznaky logiky totálně stranou. Na můj vkus až moc.

Myslím, že braku mám zase na nějakou dobu dost, je čast se pustit do nějaké literatury :-).

25.01.2023 2 z 5

Fakt hustej nářez Fakt hustej nářez František Kotleta (p)

Těžko hodnotit. Je to samozřejmě brak, s tím počítám. A na dlouhé jízdy autem je to super, protože nad knihou není třeba vůbec přemýšlet a nerozptyluje od řízení.

Teď už mi to ovšem přišlo místy až příliš blbé... Kartani se totiž chovají jako banda dementních idiotů a ne jako technicky nadřazení mimozemští okupanti.

A další hvězdička dolů za useknutý konec. Chápu rozdělení do více dílů, ale opravdu nesnáším konec bez jakéhokoliv předělu uprostřed akce. To mi totiž přijde už jen jako nenažranost.

24.01.2023 2 z 5

Soumrak samurajů Soumrak samurajů Takashi Matsuoka

(SPOILER) !!! MOŽNÉ SPOILERY !!!
Bohužel je tahle kniha jedno velké zklamání. Chtěl jsem pokračování příběhu, chtěl jsem události během začátků reforem Meidži. A dostal jsem neustálé přeskakování mezi různými časy a hromadu mini příběhů. Z nichž některé byly zajímavé, jiné ani ne. Některé byly vyloženě otravné a zbytečné (třeba všechno kolem Kimi a Gora). A vlastně se nic nevyřešilo.

Už v prvním dílu mi vadila "mysteriózní" linka s vizemi a tady to bylo o několik levelů horší, protože vše je dané a vše se omílá vlastně pořád dokola podle toho, v čí časové linii se zrovna nacházíme. Stále jsem čekal, kdy už se hnou události kousek dopředu a místo toho přišel zase skok zpět. A protože bylo vše dávno dané, nemělo mě co překvapit - vlastně jediným překvapením byla smrt Heiko.

Závěr byl dost odbytý. Dvě knihy se řešil vztah Genjiho a Emily, celý druhý díl se to Genji snaží zařídit tak, aby se proroctví nesplnilo a Emily nezemřela - a nakonec během dvou stran prostě dojdou k tomu, že se podvolí a uvidí se... a Emily ("nečekaně") zemře. Prostě velké špatné...

EDIT: Jak tak koukám na komentáře ostatních, jsem rád, že jsem četl v angličtině, protože bych tady ještě určitě lamentoval nad překladem :-D.

21.11.2022 2 z 5

Kalibánova válka Kalibánova válka James S. A. Corey

(SPOILER) !!! SPOILERY !!!
První půlka se mi zdála o dost slabší, než první díl. Asi proto, že mi to přišlo, že se tam vlastně nic nového neděje. Eros nebo Ganymed, bába nebo sníh... Z politických intrik jsem taky nebyl moc nadšený. Dokonce jsem knihu na více než rok (!) odložil.

Druhá část už byla lepší a přečetl jsem ji nakonec za pár dní. Jen je škoda, že všechno vlastně tak dobře dopadlo. Mohl tam někdo zařvat, mohli nenajít Mei, mohlo se něco nepovést... Ale co už.

22.09.2022 4 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Další výborná jednohubka. I když by mi nevadilo vědět, jak to bylo dál :-)

31.07.2022 5 z 5

První osoba jednotného čísla První osoba jednotného čísla Haruki Murakami

Hm... Asi si ta kniha tři hvězdičky úplně nezaslouží, ale při srovnání s jinými Murakamiho knihami nemůžu dát více. Některé texty (ani se mi moc nechce psát "povídky") byly fajn, nejvíce mě asi zaujaly "With the Beatles" a "Zpověď opice z Šinagawy", ale celkově mi to přišlo takové trošku nevyrovnané.

10.07.2022 3 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

(SPOILER) Jo, gejša, ta tvrdý rýžový koláček má...
Kniha se mi opravdu líbila. Nikdy jsem se o gejši nijak moc nezajímal, ale nahlédnutí do jejich života bylo opravdu zajímavé a čtivé. Trošku škoda toho přeslazeného závěru.
A je mi jasné, že je to fikce (i když založená na rozhovorech se skutečnými gejšami), navíc psaná Američanem, takže v úplnou 100% věrnost bych nevěřil.

26.03.2022 5 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

Nebavilo mě to... Nevím, co bylo horší - nekonečné popisy nebo nesmyslné dialogy. Z počátku byla historie zkoumání Solaris zajímavá, pak už jen nekonečná a nudná.

A přitom v těch vzácných chvílích, kdy se objevil nějaký děj, to nebylo špatné. Jen je škoda, že ho v těch zhruba 230 stranách bylo tak maximálně 10 %. Po proškrtání by z toho mohla být celkem zajímavá povídka.

21.03.2022 2 z 5

Kokoro Kokoro Sóseki Nacume

Kdo by od této knihy očekával nějaký (epický) děj, bude krutě zklamaný. Pokud by se chtěl dozvědět něco o závěru éry Meidži, bude zklamaný rovněž. Nedozvíme se ani jména hlavních postav, protože to prostě není třeba. Co se děje týče, dala by se kniha zkrátit zhruba na 10 stran :-).

Její síla je ale někde jinde a rozhodně toho dává hodně k přemýšlení. U nás se hodně lidí dodnes plně nesrovnalo s koncem socialismu a přitom změny po revoluci byly selanka proti tomu, co musel zažívat běžný Japonec, který si v klidu žil v hlubokém středověku a najednou bylo během pár let všechno úplně jinak.

07.03.2022 4 z 5

1Q84: Kniha 3 1Q84: Kniha 3 Haruki Murakami

(SPOILER) !!! POZOR SPOILERY !!!
Docela váhám s hodnocením. Rozhodně to není kniha na jedno přečtení, dá se toho v ní najít opravdu hodně. Což je opravdu super.

Bohužel chvílemi je její tempo dost unylé a o ničem. Přitom v okamžiku, kdy se začne něco dít, je to rázem o dvě třídy lepší... Určitě pomohlo přidání třetího pohledu, jen je mi Ušikawy líto, takovýhle konec si nezasloužil. A paradoxně závěr mi přijde zbytečně rychle ustřižený.

Z pohledu Tenga a Aomame se jedná celkem o šťastný konec. Ale nevím, nevím, jestli Tengo nezmění názor, až zjistí, že jeho milá je chladnokrevná vražedkyně. Tengo je celým příběhem vláčen a každý si s ním dělá, co potřebuje. Aomame a její společníci jsou naopak velmi aktivními prvky a nebýt jejich vražedného běsnění, vlastně by nebylo o čem psát.

I po této knize stále platí, že Bezbarvý Cukuru je pro mě Murakamiho #1.

21.02.2022 4 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Jako oddechovka do auta určená k rozptýlení při hodinách řízení to bylo dobré. Jinak je to samozřejmě děsný škvár :-). Nicméně v porovnání s hrůzou, která přišla s dílem Stalingrad, je to výkvět beletrie.

Co mi vadilo nejvíce, je všeobecná debilita všech postav. Kartani, upíři, lidé, je to šumák - všichni se chovají jako kreténi po lobotomii. Ale co už.

02.02.2022 3 z 5

1Q84: Kniha 1 a 2 1Q84: Kniha 1 a 2 Haruki Murakami

(SPOILER) Super kniha, která ovšem chvílemi těžce ztrácí dech a začíná dokonce až nudit (přidání třetího pohledu do třetí knihy velmi pomohlo, po té hromadě stran bylo osvěžující vidět příběh i jinýma očima). Tengova linka mi přišla mnohem zajímavější, Aomame a paní mi moc k srdci nepřirostly. Teď jsem v polovině třetí knihy, jsem zvědavý, jak to dopadne (i když nějaké finální rozřešení nečekám :-)).

29.12.2021 4 z 5

Ultimus Ultimus Ondřej Neff

(SPOILER) !!!MOŽNÉ SPOILERY!!!
Na tuhle knihu jsem se dlouho těšil, Arkádský cyklus mám rád. Hodněkrát jsem si říkal, ať už se vykašle na to přepisování Verneovek a raději píše Ultimus. Přece jen od Hvězdy mého života uteklo hodně času.

Neff občas píše strašné ujetiny (viz třeba Celebrity), ale tady se dost krotí a já to vítám. Příběh pěkně utíká, párkrát jsem se pořádně zasmál, takže určitě palec nahoru.

Jednu hvězdičku dolů jsem dal ze dvou důvodů.
Tím menším jsou chyby v textu, občas některé věty nedávají smysl, škoda, že je korektura neodhalila, možná vydavatel šetřil a odfláknul to.
Tím větším je otravná altera Perla. Já chápu, že si z toho dělá Neff srandu, ale člověk čte o protivném fanatismu v reálném životě dnes a denně a kniha má být útěk od reality :-). Reální fanatici asi Neffa nečtou a stejně by se v Perle asi nepoznali, ale pokud náhodou ano, mohl by z toho být zajímavý shitstorm ;-) (pokud by to snad někoho pohoršilo, je to terminus technicus).

A pokud nás příští rok čeká kniha povídek z Arkádie, pak hurá, zase je na co se těšit.

13.11.2021 4 z 5