MarqueeMoon MarqueeMoon komentáře u knih

Všechny kočky jsou šedé: Hudba úzkosti Všechny kočky jsou šedé: Hudba úzkosti Karel Veselý

Vidno, že autori si dali záležať na pomerne dôkladnom rešerši literatúry, majú toho aj dosť napočúvaného a myslím, že veľa krát trafili klinec po hlavičke. Myslím, že hudbu dnes potrebujeme viac, než kedykoľvek predtým a tá "depresívna" či melancholická hudba mne veľmi pomáha a počúvam ju často - a to nie som žiadny introvert skôr úplne naopak (závisí), no táto hudba je niečo s čím sa identifikujem a čo sa ma dotýka. Netvrdím, že nemám rád aj kvalitnú tanečnú hudbu (zbožňujem elektroniku) a taktiež mám aj pomerne dosť "guilty pleasures" no keď počávam hudbu typu The Cure alebo povedzme z elektra hudbu typu Boards Of Canada alebo aj v knihe spomenutých Oneohtrix Point Never, tak som veľmi rád, že som nažive napriek tomu, čo sa môže diať v mojom osobnom živote, či v tom chaose zvanom svet a spoločnosť naokolo. Ďakujem za túto knihu a zdravím všetkých fanúšikov The Cure, Joy Division, Cocteau Twins, The Smiths, Depeche Mode, Bauhaus, The Chameleons, Radiohead, Massive Attack, Portishead, Bjork, Nirvany, My Bloody Valentine a mnoho ďalších skvelých aj podstatne menej známych úžasných kapiel. A počúvajte aj súčasnú hudbu, to že všetko dobré v hudbe už bolo je jeden obrovský mýtus. Je veľa geniálnej hudby aj dnes, iba treba hľadať, takú vačšinou v bežnom rádiu nezačujete.

24.04.2021 5 z 5

Žiarenie Žiarenie Stephen King

Prvý som videl film a je to asi jeden z mála prípadov, kedy podľa mňa film prevýšil knihu a to prvých približne 350-400 strán tomu nenasvedčovalo.. jednoducho posledná približne tretina knihy mi už prišla "prestrelená" v zmysle, že "strašidiel" tam bolo príliš a tým opadol punc tajomnosti. Samozrejme, v knihe je lepšie vykreslená postava Jacka, jeho detstvo, minulosť, jeho postupný prerod na Peknej Vyhliadke, všetci jeho démoni, ktoré hotel perfektne využil a vzkriesil to podvedomé zlo v ňom. Postupne. Jack a jeho démoni, ktoré má kdesi každý, a ktoré bublajú pod povrchom. Čakajú. Pri čítaní som sa nezbavil obrazu Jacka Nicholsona z filmu. Zaujímavé, ostatné tváre z filmu som skôr vypustil a nahradil svojimi hercami :) Silné tri hviezdičky a koniec koncov, preceňovaný príbeh z môjho pohľadu - no stále ešte nadpriemer.

17.04.2021 3 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

Ako by povedal strýko Petra Parkera zo Spidermana: "s veľkou mocou prichádza aj veľká zodpovednosť". Perfektná kniha so všetkým čo k tomu patrí!
Mŕtva zóna je, aspoň mám taký pocit dosť nenápadná kniha v tvorbe Kinga, nie je to prvá ani druhá kniha, ktorá väčšinou človeka hneď napadne pri tomto autorovi, no je rozhodne rovnako dôležitá a mne sadla azda najviac (zatiaľ). Táto kniha je ako úplne vynikajúca skladba na hudobnom albume, ktorá ale nie je singel, ale iba radová skladba v trackliste albumu. Vynikajúci album (Kingova celá tvorba) by ale nebol tak vynikajúci a vyvážený, ak by na ňom boli iba komerčnejšie, slávnejšie single bez "nenápadnejších" kúskov.

14.04.2021

Muži pod ochranou Muži pod ochranou Robert Merle

(SPOILER) Kniha s pár stereotypmi, zvláštnych postáv aj keď zámer bol, aby to zrejme pôsobilo aj vtipne a uznávam, že sa to občas podarilo, ale trochu liezlo na nervy ako sa tam každú druhú stránku alfasamec Mr. Martinelli platonicky ukájal na každej žene. (v slovenskom preklade neustále Mr, Mrs, dosť ma to otravovalo, nechápem prečo to nemohlo byť preložené pán či pani). Záver a to poukázanie na muža primárne ako ploditeľa a jeho podradnej úlohy v spoločnosti je možno zaujímavá paralela s právami žien kedysi dávno na počiatku 20. storočia plus mínus, ale neverím, že by toto muži dlhodobejšie tolerovali a to by bolo možno zaujimavé sledovať ďalší vývoj spoločnosti v knihe, čo tam mne osobne chýbalo - to vysporiadanie sa s novou situáciou z pohľadu mužov (Myslím, po páde režimu na konci). A možno ani nechýbalo, neviem, celkový štýl mi pri tejto knihe nesadol bolo tam mnoho stupídností a tie postavy či už mužov alebo žien, mi prišli dosť smiešne a nereálne často krát. Kdesi v príbehu padlo prirovnanie k nemcom za Hitlera a ľuďmi v novej spoločnosti Nacizmus vs. Bedfordizmus, čo mi prišlo scestné a nemyslím, že by väčšina reagovala tak ako reagovala, keďže tu boli v hre potreby ženy biologické/sexuálne, potreba rodiny (s mužom) a podobne. Pár žien by v takej spoločnosti isto zaujalo radikálny postoj, no normálne ženy - feministky, ktoré tužia po principiálnej rovnosti a zdravej harmónií, nie. Asi kniha trpí aj časom, celkovo je to za mňa - zásah vedľa.

13.04.2021 2 z 5

Kvety pre Algernona Kvety pre Algernona Daniel Keyes

Práve prečítané, žiada sa mi sem hodiť bezprostredný dojem .. tak to bolo niečo! Chcem si to v sebe udržať a to dlho, dúfam, že sa mi to podarí. Na niektoré veci v živote netreba IQ 170 - Charlie to v prestávke medzi dvoma "tmami" občas pozabudol. Ľudia ako Charlie Gordon ("v demo verzií" - dôraz na úvodzovky!) vedia dať druhej strane viac nezištného záujmu a úprimnej vďaky za úplnú banalitu (viem o čom píšem) ako ktovieaký intelektuál. Na druhej strane, samozrejme, aj títo ľudia nie sú čiernobieli, ale pestrofarební a povahovo rôzni. Tak ako my všetci, ale späť ku knihe. Čo je v konečnom dôsledku dôležitejšie - a tu sa dostávame k hlavnej dileme celej knihy - nevedieť kto si a byť šťastný alebo byť tým, kým si vždy chcel byť, mať intelektuálny, materiálny, pracovný úspech, no nemať nikoho, komu by na tebe naozaj záležalo? Tým samozrejme nemyslím iba porovnanie - mentálne znevýhodnený vs. "normálny"- aj to je na tomto diele pekné. Láska je zvláštna vec a myslím, že Charlie jej rozumel veľmi dobre, iba o tom poriadne nevedel, že jej tak rozumie, ale to vôbec nie je dôležité. Vlastne, je to dôležité, lebo o láske príliš nepremýšľal, iba ju chcel dávať a trochu jej dostať - lebo to je ľudská bytosť ako každá iná. Pre mňa možno najlepšia kniha akú som kedy čítal. Nádherné, nič viac, nič menej. A to som určite mnohé prehliadol, no veľmi rád sa k príbehu raz vrátim a objavím ďalšie myšlienky (a určite si prečítam nejaké komentáre tu:)). Ani koniec mi vlastne až taký smutný nepripadal, a aj keď som zhruba tušil kam to smeruje, vzali mi posledné stránky dych.
PS. Je skutočne smutné, akou spoločensky diskriminovanou skupinou sú ľudia s mentálnym znevýhodnením, pritom sú to ľudia, ktorí vedia byť aj mimoriadne platní pre spoločnosť napríklad v jednoduchšej platenej manuálnej práci atď atď. Sú to ľudia, ktorí majú rovnako obľúbenú hudobnú skupinu, jedlo či tajné sny a túžby, chuť sa niečo naučiť, potrebu byť užitočný, dostať pochvalu, pracovať, mať kamošov, mať dievča (chlapca), nie niekto na koho by mala spoločnosť pozerať cez prsty ako na „niečo“ menejcenné a neužitočné. Aj v tejto problematike existuje mnoho mýtov a ešte nás ako spoločnosť čaká aj v tomto smere dlhá cesta. Som rád, že kniha má aj tento rozmer.

06.04.2021 5 z 5

Stalker Stalker Arkadij Strugackij

(SPOILER) Oceňujem hlavne nápad a atmosféru Stalkera (hlavne spočiatku), všetko v náznakoch, človek stále čaká, čo odkryjú ďalšie stránky, až sa dostávame k bodu, kde profesor Pillman diskutuje v krčme s Noonanom - toto je pre mňa vrchol knihy a tu mi hlava aj predstavivosť najviac pracovala. Potom to už začalo byť o tom istom a s knihou to u mňa šlo z kopca, jednak dejovo to bolo jalové (nechcelo sa mi už čítať o lysinách, huspeninách a o tom ako sa hrdina za asi 8 rokov nikam nepohol, iba šiel zrazu do pásma pre zlatú guľu) a nič prevratné/zaujímavé čo do mozaiky hlavnej aj vedľajších postáv nepribudlo. Záver slabý, všetko to hneď vyšumelo keďže dobrá myšlienka nebola lepšie podporená príbehom od približne polovice knihy.

01.04.2021 3 z 5

Vrby Vrby Algernon Blackwood

Jedna z tých kníh ku ktorým sa určite raz vrátim a za všetko môže tá hutná atmosféra a opisy prírody a onoho zlovestného niečoho na pozadí. Navyše veľmi pekná kniha, no forma v tomto prípade neprekonala obsah. Delikátna záležitosť na jedno letné, vlhké popoludnie minimálne kdesi pod vŕbou, hneď si predstavujem to vŕbie monštrum na záhrade rodičovského domu :)

23.03.2021 4 z 5

Čierny kocúr Čierny kocúr Edgar Allan Poe

Z troch zbierok poviedok, ktoré vydalo vydavateľstvo Snow Mouse Publishing je práve Čierny Kocúr u mňa číslo jeden. Podľa mňa kvalitatívne najlepší mix z diela E.A.P. (jemne prevyšujúc Zlatého Skarabea z tejto série). Musím vyzdvihnúť obálku a celkové prevedenie, radosť takú knihu držať v rukách. Za mňa nedám dopustiť najmä na kúsky: Skokan, Skutočnosť v prípade M. Valdemara, William Wilson a Zradné Srdce.

23.03.2021 4 z 5

Čas žitia a čas umierania Čas žitia a čas umierania Erich Maria Remarque (p)

Smutné na tejto knihe okrem nezmyselnosti vojny je, ako krízové situácie dokážu odkryť tú ľudskú malosť a nespolupatričnosť ako sa to mnoho krát ukázalo na dovolenke hlavného hrdinu. Nacistická mašinéria by nemohla fungovať bez slabých, oportunistických, fanatických, hlúpych, egoistických ľudí, kde každý menší prejav statočnosti, zdravého rozumu a spolupatričnosti bol vybočením z rady - to, čo sa z dnešného pohľadu mohlo zdať samozrejmé a správne, vtedy mohlo byť veľmi riskantné a hrdinské. A na atmosfére strachu a nenávisti bol vybudovaný celý nacistický režim, ktorý kvitol a bujnej aj vďaka obyčajným nemeckým ľuďom. Všetkým, ktorým sa vo vojne podarilo zachovať si aspoň akú takú česť, ľudskosť a zdravý rozum patrí obrovská poklona, pretože zachovať si niektoré cnosti v najťažších chvíľach je hrdinstvo. Už nezáleží na tom či to bol Brit, Nemec alebo Rus. Predstavte si tú rozpoltenosť niektorých mladých Nemcov - a niektorých, kde tá rozpoltenosť bola od samého začiatku, nie až vtedy keď už vedeli, že všetko bolo márne a škoda je napáchaná, nezvratná a vojna prehratá.

21.03.2021 5 z 5

Podpaľačka Podpaľačka Stephen King

Touto knihou začal môj vzťah ku Kingovi, objavil som ju náhodou v starom dome po dedovi, dovtedy som sa Kingovi neviem prečo vyhýbal, no skúsil som a stále si tie postavy a príbeh živo pamätám. To ako citlivo vykreslil najmä Charlie, ale aj ostatné charaktery je naozaj majstrovstvo. Málokto ak vôbec niekto z modernejších autorov ma pre mňa pútavejší rozprávačský štýl. A ja sa pri knihách rád bavím.

17.03.2021 4 z 5

Majster šarkanov Majster šarkanov Khaled Hosseini

Reval som ako malé decko a vôbec sa za to nehanbím, takéto príbehy ľudia potrebujú čítať. Aj cynici ako ja. Nie je to márne. Jeden malý úprimný úsmev po dlhej "zime" znamená viac ako stovka predtým neopätovaných úsmevov. Postavy ako Hassan v tomto románe sa nájdu všade bez ohľadu národnosti či náboženstva a aj to je odpoveď prečo sme ešte stále tu a bežíme (bojujeme) ďalej aj ako ľudstvo aj ako jednotlivci.

13.03.2021 5 z 5

Astrofyzika pre zaneprázdnených Astrofyzika pre zaneprázdnených Neil deGrasse Tyson

Nie každý odborník, prípadne génius vie problematiku, ktorej sa venuje a rozumie jej aj podať tak, aby tomu porozumeli aj laici, ktorí sa danej problematike odborne nevenujú, prípadne o nej moc nevedia. Neil deGrasse Tyson to ale zvládol a spracoval zaujímavé témy zaujímavým/zrozumiteľným spôsobom. Nie každý vedec (či už je to astrofyzik, biológ, historik, či sociológ,..) dokáže dobre písať a preniesť svoj kúsok génia na papier prípadne ho predniesť v posluchárni univerzity - to je totiž dar. Osobne tam bolo pre mňa aj niečo nové, no keďže sa o podobné témy celkom zaujímam, väčšinu som vedel, iba preto strhávam malú subjektívnu hviezdičku. P.S. Posledná kapitola - Kozmická perspektíva tomu celému dodala perfektný rámec a posolstvo.

08.03.2021 4 z 5

Tekutá modernita Tekutá modernita Zygmunt Bauman

Najmä prvá kapitola bola pre mňa ťažkým orieškom, potom to už bolo lepšie, páčilo sa mi, že šiel autor do hĺbky, ale práveže príkladov by som ocenil rozhodne viac, no myslím, že to bude vplyvom tekutej modernity a je to len moja chyba :) Rozhodne kniha na druhé (a trpezlivejšie) prečítanie.

04.03.2021 3 z 5

Päť jazykov lásky Päť jazykov lásky Gary Chapman

Táto knižka má potenciál obohatiť a určite mi niečo dala - myšlienka piatich jazykov lásky resp. hlavne to, že každý ma svoj primárny jazyk lásky je zaujímavá a mnohým ľuďom môže byť táto kniha veľmi prospešná, ale recept na zaručený šťastný dlhodobý vzťah to nie je, ono to často krát môže byť komplikovanejšie. No rozhodne odporúčam a keď dvaja chcú na niečom pracovať, tak otvorenou komunikáciou sa dá všeličo zvládnuť, teplú vodu netreba vymýšľať.

21.02.2021 4 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

"Nic v lidském živote neni jisté. Budoucnost je vždycky nejistá a tahle nejistota je zdroj všeho strachu. Ale aspoň jediná věc je v živote jistá, a to je smrt. Takže vlastně v skutku... zaplať panbůh za ni..."
Na myšlienke vyššie nie je nič zvrátené, problém nastal, keď už nebola istá iba smrť, ale aj nová krásna ríša pod Hitlerom. Postava Kopfrkingla je geniálne napísaná, jeho naivný, sladký, otravný a kvetnatý monológ sa postupne viac a viac pod vplyvom ideológie a pána R. obrusuje a zdrsňuje, až nastáva krásny literárny kontrast a vnútorný "prerod" v štýle "co abych tě, drahá , oběsil?" Doba a okolnosti poskytli príležitosť pre skutočného Kopfrkingla - falošného anjela činiaceho zvrátené dobro respektíve diabla, ktorý sám o sebe prehlasuje, že nie je.
Síce aj plastelína je menej tvarovateľná ako pán Kopfrkingl, ale abstinentom a nekuřákem ostal stále a nepodvolil sa, takže zas také sto percentne jednoznačné to predsa len nebude! Aspoň niečo :)
Krásne na tejto knihe je aj to, že ju napísal "bratr" Čech, skutočne, ak by podobné dielo (iba s iným miestom) napísal nejaký Američan/Angličan, bolo by to možno najospevovanejšie dielo nielen českej literatúry, ale aj jedno z najospevovanejších diel svetovej.

20.02.2021 5 z 5

Ako prekuknúť druhých ľudí – Príručka bývalého experta FBI Ako prekuknúť druhých ľudí – Príručka bývalého experta FBI Joe Navarro

Prínosná kniha. Samozrejme, sme ľudia a niečo sme už intuitívne vypozorovali zo života a mnohé nám môže byť známe ako napríklad ohrýzanie nechtov a podobne, ale osobne som v knihe našiel aj mnoho zaujímavých informácií najmä z oblasti neverbálnych prejavov nôh a trupu. Za najväčšie plus považujem to, že kniha existuje a je to napísané čierne na bielom - keď človek vie na čo sa zamerať a ako spájať viaceré neverbálne prejavy, nadobúda (aspoň pre mňa) celá paleta neverbálnych prejavov zaujímavý skúmateľný vesmír. Určite potenciálny prínos aj pre personalistov, učiteľov či policajtov. Odporúčam!

14.02.2021 4 z 5

Mlčanie Mlčanie Tibor Eliot Rostas

V podstate to už všetko nižšie zhrnul Garik. Pravda zvyčajne skutočne nie je tak sexi čierno-biela v zmysle MY osvietení, čo poznajú pravdu vs. vymyté mozgy nevedomky slúžiace jašterom a prehnitému systému. O systéme a jeho nedostatkoch a o všetkých témach, ktoré boli v knihe načrtnuté sa môžme baviť do rána, ale obávam sa, že tony rôznych faktov, štúdií a odborných názorov, ale aj štipka sedliackeho rozumu by veľmi rýchlo zoškrabali "tajomný" punc tohto samozvaného "evanjelia podľa Tibora" a celej tejto scény. Celá kniha je zovšeobecňovanie najhrubšieho zrna, autor nielenže kĺže po povrchu, ale aj zavádza ako sa mu to hodí a tvári sa ako entita stojaca nad všetkým, ktorý všetko a všetkých prekukol.
Jednu hviezdičku dávam za to, že sa nájdu aj zaujímavé okruhy tém, čo môže byť pre niektorých čitateľov akýsi štart k problematike a štart k tomu aby pracovali s literatúrou a googlom a nech si utvoria už názor sami. Plus k časopisu Z&V - keď začínal pred asi 9 rokmi, nepatril som k príliš veľkým odporcom, pár krát som si to kúpil (potom už nikdy viac), pretože tam vedeli byť aj príbehy o ľuďoch ktorí kdesi v alt. realite dokázali fungovať iným spôsobom a to sa mi vcelku páčilo. Inak to bola (a asi aj je) novinárska fraška a urážka kritického rozmýšlania.

10.02.2021 1 z 5

Když se nemožné stane - Dobrodružství za hranicemi běžného vědomí Když se nemožné stane - Dobrodružství za hranicemi běžného vědomí Stanislav Grof

Myslím, že Stanislav Grof je priekopníkom a zaslúžené uznanie sa mu dostane až o veľa rokov neskôr. Možno. Stále toho o vedomí/podvedomí/ ďaleko viac nevieme ako vieme. Človeku zvyknutému na presné dáta, objektívne analýzy a konvenčný akademický prístup môže pripadať p.Grof možno až ako šarlatán alebo pseudo-vedec, no nič nie je vzdialenejšie pravde, keďže okrem iného jeho cesta a výskum na poli bádania vedomia skrz psychotropné látky a holotropné dýchanie môže byť skutočne pre niekoho ozdaravujúca a život meniaca skúsenosť. Moje logické rozmýšlanie ma varuje nech sa mám na pozore, no intuícia a pokora pre nevedomosť v oblasti metafyziky a transcendentna ma absolútne neoprávňuje kritizovať - páči sa mi s akou citlivosťou a akýmsi duchovným vytržením bola kniha písaná.

06.02.2021 4 z 5

Konec dětství Konec dětství Arthur Charles Clarke

Miestami ťažké čítanie, no neskutočne zaujímavá vízia a nápad. Čakám každú chvíľu, kedy prídu vládcovia, keď sa dívam na svet, už tu mali rok-dva byť.

01.02.2021 4 z 5

The Cure The Cure Eduard Svítivý

Našlo sa pár informácií, ktoré som nevedel a rozšíril som si tak ešte viac prehľad o tejto jedinečnej, absolútne úžasnej kapele. Rozhovor s Robertom bol určite zaujímavý. Nedokážem nedať 5 hviezdičiek aj keď by som bol radšej keby má kniha aspoň 300 strán.

31.01.2021 5 z 5