Všechny kočky jsou šedé: Hudba úzkosti

Pohltila pop definitivně melancholie, úzkost a beznaděj? Proč zní dnešní populární hudba tak smutně, kde se v rocku vzalo téma depresí a dá se v současných hitech vůbec zaslechnout nějaká naděje? Bavíme se ještě? Hudební publicisté Karel Veselý a Miloš Hroch nabízejí paralelní dějiny populární hudby posledních čtyřiceti let, v níž žánry ustoupily emocím. Jednotlivé kapitoly ukazují cestu, kterou populární hudba urazila od postpunkového pocitu u Joy Division a The Cure přes rezignaci Nirvany a Radiohead v devadesátých letech až k depresivní zpěvačce Billie Eilish, sebevražedným emorapperům a environmentálnímu žalu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/451525/vsechny-kocky-jsou-sede-hudba-uzkos-ABp-451525.jpg 4.539

Kniha Všechny kočky jsou šedé: Hudba úzkosti

MarqueeMoon

Vidno, že autori si dali záležať na pomerne dôkladnom rešerši literatúry, majú toho aj dosť napočúvaného a myslím, že veľa krát trafili klinec po hlavičke. Myslím, že hudbu dnes potrebujeme viac, než kedykoľvek predtým a tá "depresívna" či melancholická hudba mne veľmi pomáha a počúvam ju často - a to nie som žiadny introvert skôr úplne naopak (závisí), no táto hudba je niečo s čím sa identifikujem a čo sa ma dotýka. Netvrdím, že nemám rád aj kvalitnú tanečnú hudbu (zbožňujem elektroniku) a taktiež mám aj pomerne dosť "guilty pleasures" no keď počávam hudbu typu The Cure alebo povedzme z elektra hudbu typu Boards Of Canada alebo aj v knihe spomenutých Oneohtrix Point Never, tak som veľmi rád, že som nažive napriek tomu, čo sa môže diať v mojom osobnom živote, či v tom chaose zvanom svet a spoločnosť naokolo. Ďakujem za túto knihu a zdravím všetkých fanúšikov The Cure, Joy Division, Cocteau Twins, The Smiths, Depeche Mode, Bauhaus, The Chameleons, Radiohead, Massive Attack, Portishead, Bjork, Nirvany, My Bloody Valentine a mnoho ďalších skvelých aj podstatne menej známych úžasných kapiel. A počúvajte aj súčasnú hudbu, to že všetko dobré v hudbe už bolo je jeden obrovský mýtus. Je veľa geniálnej hudby aj dnes, iba treba hľadať, takú vačšinou v bežnom rádiu nezačujete.

Hanaluna

Výborná kniha, velmi obsáhlá, skvělá sonda do psychologie hudby a umělců. Ať už jde o jakýkoli žánr. Doporučuji nejen hudebním nadšencům.

Garm

První část knihy jsem hltal a rozuměl jí. Prožil jsem dobu zlomu osmdesátých a devadesátých let coby metalový teenager, ale vlna grunge, The Cure atd. mě zasáhla naplno. Vlny smutku a melancholie jsem prožíval v doom metalu, který vycházel z podobných kořenů. Knihu jsem ale začal prožívat v momentě, kdy se začala věnovat popu a vůbec světu, o kterém jsem si myslel, že je povrchní a hloubkám duše se vyhýbá, protože hlavně tančí... Rovněž mi umožnila nahlédnout do světa nové generace, která to rozhodně nemá jednoduché. Izolace, environmentální smutek, vykořenění, kyber šikana... Autorům tleskám. Jsem zasažen.

robosick

Čtivě napsané shrnutí historie melancholie, beznaděje a frustrace v populární hudbě, zahrnující dobový kontext i osobní vhled autorů. Doporučuji všemi deseti.
P.S. Na Spotify a Youtube je sestavený playlist skladeb, tak si ke čtení můžete i poslechnout zmiňovanou hudbu.

Schuminka
21.12.2020

I když jsem měla jiná očekávání a tento typ hudby neposlouchám, tak se mi kniha líbila hlavně autorovým záběrem a rozhledem mimo hudbu.

jan37
22.10.2020

Knížka moc fajn i když jako skoro ctyricatnika me zaujala spíše první pulka (The Cure, Joy Division, Nirvana, Pearl Jam, atd ;) . Druhá pulka byla o novější hudbě (hip hop, billie eilish) které zas tak nehovim. Člověk proste poslouchá cely zivot to co se naučil poslouchat v 15 letech :)

memphisz
21.10.2020

Výborná kniha o hudbě, která přináší chytrou publicistiku, ve které autor propojuje vývoj hudby se společenským a politickým děním.

V posledních dekádách přibývá smutné hudby plné negativity, smutku, beznaděje, deprese nebo úzkosti. Stejně tak v posledních desetiletích roste počet lidí s neurotickými poruchami, s depresemi, uživatelů prášků na předpis coby utlumováků v zahlcené informační době, ale i sebevražd teenagerů. Hudba tyto proměny společnosti reflektuje a nabízí posluchačům odraz, ale i prohloubení vlastních pocitů.

Karel Veselý rozpracoval svůj podcast a napsal velmi čtivou a komplexní knihu. Promítl do ní nejen svou znalost hudebních scén, ale také skvělý socio-politický přehled.