MarqueeMoon MarqueeMoon komentáře u knih

Vzdušný zámok, ktorý vybuchol Vzdušný zámok, ktorý vybuchol Stieg Larsson

Nemám slov. Každý diel trilógie bol pre mňa dokonalý.. takto vystavať príbeh a postavy sa len tak nevidí.. pre mňa nebolo lepšej zápletky hádam v žiadnej knihe akú som kedy prečítal. Asi skôr hlúpa paralela, ale s nadsázkou poviem, že Stieg Larsson je pre mňa Kurt Cobain svetového krimi (literatúry vôbec) - obrovský talent, skvelé, chytľavé, no inteligentné, netuctové (svojské) diela, "iba" tri knihy (vs. tri štúdiové albumy Nirvany), no aké dôležité a vplyvné.. napokon to najhoršie, obaja zomreli mladí (aj keď Larsson to dotiahol aspoň na 50).
Obrovský rešpekt, knihu som zhltol za tri dni a opäť ma priklincovala ako predošlé dva diely. Až som smutný, že to skončilo, no mimoriadne spokojný ako to skončilo.

23.05.2022 5 z 5

Unknown Pleasures - Pohled do nitra Joy Division Unknown Pleasures - Pohled do nitra Joy Division Peter Hook

Oceňujem najmä mnoho pre mňa nových informácií, čoby fanúšika Joy Division.
Kapela vydala dva štúdiové albumy - Unknown Pleasures a Closer - oba nesmierne vplyvné, ktoré sú pevnými piliermi nielen post-punku, ale aj alternatívneho hudobného prúdu ako takého. Hooky sa s tým nepáral, niekomu sa jeho štýl nemusí páčiť, ale čo.. je to jeho knižka! :)

08.05.2022 5 z 5

Hrobka Hrobka Howard Phillips Lovecraft

Z tých 21 poviedok ma jedna bavila, dve ako tak ušli a zvyšok ma minul. Bolo to jednoducho príliš slabé a atmosféra to nezachránila. Minimálne jedna poviedka bola vyslovene blbosť "na entú" už neviem ako sa volala, niektorá z tých, kde bolo v názve priezvisko. Mnohé poviedky boli také, že po dočítaní som hneď zabudol o čom boli. Pre mňa bohužiaľ najslabšie poviedky od Poeho (veľkého vzoru Lovecrafta), čo som čítal, sú stále lepšie ako 20 poviedok z tejto série. Každopádne, hádam ďalšie diely sú lepšie a šancu ešte tým najväčším hitom dám, každý autor nejako začína a možno som mal začať iným dielom z tejto série alebo to jednoducho nie je autor pre mňa.

30.04.2022 2 z 5

Řeka v temnotě Řeka v temnotě Masadži Išikawa

Dúfal som, že posledné stránky knihy prinesú šťastnejší koniec a pánovi autorovi sa podarilo zachrániť aj jeho rodinu, ktorá musela ostať trpieť v tom pekle, no to sa nestalo :(
Extrémne smutná kniha, autorovi knihy patrí hlboký obdiv a úcta. Celý život iba hladoval, drel, sklamanie za sklamaním a čo je najhoršie musel sa pozerať na podobný osud aj u jeho rodiny. Odporný režim neumožnil v Severnej Kórei slušným ľuďom bez konexií viesť ako tak dôstojný život a nech sa mnohí snažili ako chceli, hlad a utrpenie seba a svojich detí nedokázali zahnať. Napriek všetkému je to príbeh o ľudskosti a na viacerých miestach ma dojímala súdržnosť rodiny a obetavosť. Neviem si ani len predstaviť to utrpenie a najhoršie je, že aj keď sa hlavnému protagonistovi podarilo utiecť do Japonska, ostal sám a bez rodiny, ktorú sa mu, pokiaľ viem, stále nepodarilo zachrániť, čo je pravdepodobne nemožné :( Čo je teraz horšie? nehladovať ale nemať pri sebe rodinu alebo radšej to peklo znášať s nimi, ale predsa len spolu?
Kniha je ďalšia do mozaiky mojich poznatkov o Severnej Kórei, no tento krát z pohľadu jednotlivca ktorý tam prežil 36 rokov a opísal všetko to zlo bez obalu.
Nesmierne cenná kniha. Kam sa hrabú najlepšie dystopické romány oproti tomuto? (z pohľadu príbehu, nehovorím o literárnych kvalitách) Toto je realita, ktorá bola v KĽDR včera, je tam dnes a bude pravdepodobne aj zajtra a Masadži Išikawa je človek, ktorý odtiaľ ušiel a napísal svoj príbeh, ktorý bohužiaľ nie je fikciou.
PS: uživateľ Zdekat, keď som si prečítal Váš komentár, musel som sa zatváriť ako tá žirafa vo vašej profilovej fotke. Že Vám nie je trápne ho súdiť a fabulovať o "možná".

24.04.2022 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Tuším som narazil na ďalšieho super-návykového spisovateľa detektívok. To bolo niečo!

19.04.2022 5 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Síce som náhodou tipol vraha správne, no samozrejme, nevedel som AKO. Geniálne :)

17.04.2022

Denník Anny Frankovej Denník Anny Frankovej Anne Frank

Denník sa viedol vo viac menej pokojnom štýle (s ohľadom na roky 1942-44) s minimom záznamov o politike a vojne, bol síce plný obáv, aj vykreslenia hádok a "ponorkovej choroby", no duch denníka bol povznášajúci vďaka vnímavému (a roztomilému) dievčaťu, ktoré veľmi chcelo žiť a zanechať významnú stopu - čo sa nakoniec aj podarilo. Aj keď som záver poznal, kontrast nádeje a očakávania v dobrý koniec, kde zvlášť od záznamu v denníku zo 6.6.1944 bol viac citeľný, ma doslov o tragickom konci obyvateľov zadného domu prikoval na stoličku a zarmútil - ťažko sa mi čítalo ako všetci nezmyselne umreli a je mi ľúto všetkých Anien Frankových, mám Anien Frankových, Petrov, Margot, mladých, starších, ktorí zomreli zbytočne a tak strašne. Nikdy úplne nepochopím ako sa toto masové vyvražďovanie a dehumanizácia mohli diať. Čím je holokaust a 2 sv. vojna vzdialenejšia história, treba si ju o to viac pripomínať. Historická pamäť sa scvrkáva a treba ju (hlavne na školách a v diskusiách) pravidelne osviežovať.

15.04.2022 4 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

Táto kniha bola ako slušná fľaša whiskey, no potom som to zamiešal s najlacnejšou borovičkou z Kauflandu (ten asi 20 stranový opis) a tak ma to "rozbilo", že som už nemal chuť piť (čítať), no ešte som teda dopil (dočítal) tú whiskey, s ktorou som začal večer, no už s nechuťou a so závratmi v žalúdku, nesústrediac sa.

09.04.2022 2 z 5

Krvavé územie: Európa medzi Hitlerom a Stalinom Krvavé územie: Európa medzi Hitlerom a Stalinom Timothy Snyder

Keď si predstavím napríklad Sovietskeho Ukrajinca narodeného povedzme v roku 1920, ktorý prežil všetky tie hrôzy a dožil sa dôchodkového veku, napĺňa ma hrôzou, čomu musel taký človek čeliť, akému teroru a neuveriteľnému utrpeniu a aké pre nás nepredstaviteľné voľby a rozhodnutia musel podstupovať . A čo to na ňom zanechalo. Ak bol humanista, taký človek takmer nemohol prežiť a tento druh musel vyhynúť. Obrovské a nezmyselné straty na životoch, kvôli dvom najodpornejším ideológiám a režimom všetkých čias - nacizmu a komunizmu. Kniha ponúka skutočne komplexný pohľad na históriu masového vyvražďovania na krvavom území a o tom ako sa tieto dva režimy na čele s Hitlerom a Stalinom prekrývali a ako spolu neoddeliteľne súviseli a v postate sa často živili navzájom ako dva parazity. Vedel som, že Hitler aj Stalin patrili k najhorším tyranom a ohavám 20. storočia, ale až táto kniha mi ponúkla komplexnejší pohľad na ich politiku, vďaka čomu som si uvedomil, že boli ešte horší ako som si myslel (Najmä Stalin). Až tu mi došlo, že Stalin bol nie že o niečo menšie zlo ako Hitler, ale bol úplne rovnaké zlo. Túto knihu by si mal prečítať každý a momentálne by som ju prednostne distribuoval mnohým ruským obyvateľom vymytým Kremeľskou propagandou. Ako povedal myslím Marx, história sa opakuje najskôr ako tragédia, potom ako fraška. Ten šašo v Kremli a jeho trúby, prekročili všetky hranice a história si ho zapamätá ako najhoršieho "sovietskeho" tyrana od čias Stalina. Prečo sa história stále musí opakovať a na vyvolávanie a ospravedlnenie konfliktov sa používajú v podstate tie isté argumenty, aby sa naplnili egocentrické, geopolitické mokré sny nedemokratických vládcov. Naozaj smutné.

09.04.2022 5 z 5

Atómové návyky Atómové návyky James Clear

Autor výstižne zhrnul niečo, čo sme už asi všetci vedome či nevedome tušili. Kniha do praktického života, ktorá dokáže byť užitočným pomocníkom pri správnom budovaní návykov. Tak jednoduché a zároveň tak ťažké to môže byť. Napríklad aj táto stránka mi pomáha pravidelne čítať a teda udržiavať si istý návyk. Rád si odfajknem v zozname prečítanú knihu, kde vidím nejakú štatistiku. Vyšší cieľ je niečo od knihy dostať , zabaviť sa alebo sa naučiť, mať väčší prehľad. A dostávame sa k spoluvytváraniu celkovej osobnej identity, ktorú mi poskytujú knihy - lebo aj tie sú sami o sebe pomocníkom k istému životu, ktorý chcem viesť. Budovanie návykov a ich udržanie, skladanie návykov, dvojminútové pravidlo, prehodnocovanie návykov atď. Pojmy s ktorými autor pracuje nanajvýš inteligentne a perfektnou pedagogickou formou ich predostiera čitateľovi, aby to pochopil. Výhra tejto knihy spočíva v tom, keď si po jej dočítaní, človek minimálne zrekapituluje svoje vlastné návyky a zamyslí sa, kde mu uchádza drahocenný čas a potenciál.

20.02.2022 5 z 5

Škvár Škvár Charles Bukowski

Toto som presne potreboval! Skvele som sa nasmial. Knihu som prečítal tak rýchlo a s pôžitkom ako superdetektív Nick Belano do seba hádzal vodky s limetkou. Najlepšia kniha od Buka, u mňa odsunula Poštový úrad až na druhé miesto. Nečítal som naposledy! TOP.

14.02.2022 5 z 5

V tme V tme Cara Hunter

Takto nejako si predstavujem dobrú detektívku. Pár maličkostí mi prekážalo, no nemôžu byť všetci ako napríklad Stieg Larsson (česť jeho pamiatke) - to jest: dokonalí. Čo sa príbehu týka, je celkom "nadupaný", s viacerými zvratmi, ale reálny život už dokázal napísať aj neuveriteľnejšie kriminálne prípady. Stále je to za mňa 90%.

13.02.2022 5 z 5

Podvolenie Podvolenie Michel Houellebecq

Podvoliť sa lebo je to pohodlné a výhodné, tá "normálnosť" je na ľuďoch desivá, čo sme ochotní akceptovať a ako sa nedokážeme učiť z minulosti. Populistickí lídri, pravica smerom príliš nakraj a apatia v spoločnosti ma desia viac než islamizácia Európy a pár dievčat s handrou na hlave. Benov Abbésov a rozsievačov myšlienkovej rakoviny je veľa aj v realite a sú z rôzneho cesta. A dostaná sa ku korytu v pravý čas. Moralizovať mi neprináleží, no absolútny nedostatok empatie a vcítenie sa do iných aj v úplnych maličkostiach - pretože opak sa bežne akceptuje a je to všeobecne normálne, postupne dovádza človeka k otupeniu vnímania a zmyslov a to je to dosť desivé, no tak banálne. Sú veci, ktoré su tak samozrejmé a nemali by byť. Občas rozum stojí. Okrem covidu bojujeme už dlhodobo aj s mamvpičizmom, čo je horšia choroba, lebo sa nedá ľahko liečiť, neexistuje účinná vakcína a má horšie trvalé následky. Stáčí si všímať ľudí, ja sa nepovyšujem, ale prečo je toľko absolútnych blbcov? Viem, že je tam xy premenných. Je nám až moc dobre a mnohým chýba zmysluplnosť ich života a väčšia sebareflexia. Ono všetko mi pomáha si viac uvedomovať aj M.H. s jeho knihami, sú veľmi inšpiratívne, aj keď v nich mnohí vidia iba nadbytok nechutnosti, porna a depresie.
V tejto knihe vidno istú zmenu oproti iným knihám od autora, a to, že vnútorný rozklad hlavnej postavy je viac zapríčinený rozkladom spoločnosti zvonka (v iných knihách samozrejme spoločnosť k rozkladu dosť prispieva, no tu je to badať asi najviac) , no záver je v podstate rovnako smutný a nihilistický ako všetky diela autora, v tomto určite nesklamal. Možno je dokonca vôbec ten najsmutnejší. V iných autorových knihách je každopádne vnútorný svet hlavnej postavy bohatší, zaujímavejší, čo trochu zráža moje hodnotenie, celkový dojem je ale nadpriemerný ako vždy.

11.02.2022 3 z 5

Modlitba za Černobyl Modlitba za Černobyl Světlana Alexandrovna Alexijevič

Černobyľ je ukážkou absolútne tragického zlyhania systému, kde bola hlavnou príčinou nešťastia propaganda a sovietska mentalita. To, za akých okolností havária na reaktore nastala, čo k nej viedlo a najmä, ako sa po tomto incidente postupovalo je totálne absurdné. Doplatili na to najviac Bielorusi a Ukrajinci a doplácajú doteraz. Niektoré výpovede svedkov v knihe idú až pod kožu a mrazí z toho. Človek si pomyslí, ako sa to mohlo stať, prečo autority, ale aj mnoho ľudí konali tak ako konali. Nezmysel a zbytočná tragédia. Aj tak to človek, ktorý to nezažil a nežije tam nedokáže úplne pochopiť. Zdravý rozum zatienený ruským magickým fatalizmom spojený s paranojou na najvyšších miestach bol rovnako nebezpečný ako dávka vysokého žiarenia. Dosť sa aj urobilo a mnohé sa nevedelo, ale mnohé sa neurobilo a dobre sa vedelo o nebezpečenstve - a to je neodpustiteľné.

29.01.2022 5 z 5

Na počiatku bol sex Na počiatku bol sex Cacilda Jethá

Boli tam aj zaujímavé fakty z oblasti prehistórie a z primatológie. Menej zaujímavé boli slabé dôkazy vytrhnuté z kontextu na podporu ich tvrdení a hranie sa na antisystémovú knihu, kedy aj veľké esá sa mýlili a oni objavili Ameriku. Raj = prehistorický svet s minimom interných konfliktov, vojen, žiarlivosti, množstvom prospešnej promiskuity - môže byť, ale mňa teda nepresvedčili. Chcem poriadne dôkazy, nie domnienky a selektívne argumenty podporujúce ich príbeh. Celú knihu som mal pocit, že to stojí na vode. XY rokov neskôr s obrovskými kultúrnymi, technologickými, sociálnymi zmenami = Súčasnosť s množstvom neprospešnej a neprirodzenej monogamie. Vôbec tu táto otázka nemá zmysel, ľudská sexualita je príliš komplexná vec na to aby to bolo takto jednoduché. Je tam viacero premenných. Ja sa nevyznám tak v problematike, ale tých málo štúdií, z ktorých si vyberali iba niečo a skúmaných kultúr mi prišlo nereprezentatívne množstvo a chýbala mi väčšia oponentúra a pochybovanie aj o ich paradigme. Veľmi by som chcel nájsť serióznejšiu literatúru na túto tému. Autori majú príliš veľa jednoduchých odpovedí a málo sebapochybujúch otázok. Pre mňa môže byť kvázi prirodzená promiskuita, veď áno aj samotná kniha mi mohla hrať do karát, preto som si ju aj kúpil, možno som v nej hľadal odpovede na vlastné otázky z oblasti vzťahov. Zároveň je pre mňa ale prirodzená z iných príčin monogamia. Je to opakujem komplexná záležitosť . Ak by aj všetci presedlali na knihou preferovaný životný štýl, čo by to vyvolalo v človeku, ako by sa formoval a vyvíjal, čo by sa mohlo prejavovať neskôr či už pozitívne alebo negatívne, aké by boli ďalšie premenné v hlavne v našich podmienkach moderného sveta? No posledná otázka je úplne zbytočná, čo tu kladiem. Celkovo to nebol mega prúser, pozitíva by sa našli, ale čakal som od tejto knihy proste viac.

19.01.2022 2 z 5

Ovocie hnevu Ovocie hnevu John Steinbeck

Pri tejto knihe si uvedomujem ako často som nas***ý a že by som mohol byť aj menej.
pani Joadová charakterizuje krk, hlavu aj ruky celej rodiny. Takto nejako môžme charakterizovať silnú osobnosť.
Celkovo bol tento príbeh opäť "Steinbeckovsky" ľudský, silný, záživný a majstrovský. Niet čo dodať.

23.12.2021 5 z 5

Holka v kapele Holka v kapele Kim Gordon

Pútavé čítanie o živote Kim Gordon a najmä o kapele Sonic Youth z jej pohľadu. Stránky mi ubiehali, o kapele, ktorú má človek rád sa číta proste väčšinou dobre. Detaily zo záveru knihy o Thurstonovej afére tam možno úplne nepatrili, ale nebudem klamať, zaujímalo ma aj to - ako všetko o čom v tejto knihe Kim písala. Po knihe mám aj chuť viac spoznať sólovú tvorbu Kim, viem, že v roku 2019 vydala kritikmi kladne prijatý album "No Home Record", tak najvyšší čas to spoznať viac.

06.12.2021 5 z 5

Muži, ktorí nenávidia ženy Muži, ktorí nenávidia ženy Stieg Larsson

Štyri večery s mužmi, ktorí nenávidia ženy, zaujímavým novinárom a jeho ešte zaujímavejšou spoločníčkou pri pátraní po ohavnom sériovom vrahovi mi skrížili plány chodiť spať v rozumnom čase. Aj keď som už videl film a zhruba si pamätal zápletku a rozuzlenie, priam som miestami nedýchal. Knižná predloha býva takmer vždy lepšia ako film, ale táto kniha bola o šesť tried lepšia ako film. Autor si na príprave dal neskutočne záležať. Cítiť to z každej stránky. Toľko detailov dotiahnúť do dokonalosti a byť stále uveriteľný a vyvolávať presne žiadané emócie od čitateľa si vyžaduje majstra. Príbeh stále gradoval ,ani na sekundu som sa nenudil. Kniha má viacero silných a epických vrcholov, kde aj po uzavretí hlavnej línie s odhalením pravdy a vraha príbeh nepoľavil a posledných približne 70 strán som užil tak isto ako prvých 350. Teším sa na ďalšie príbehy od tohto autora, ktoré budem hltať do neskorej noci a ráno nadávať, prečo som nešiel spať aspoň o hodinku skôr. Minimálne v tomto prípade to ale stálo za to!

28.10.2021 5 z 5

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

Niekedy je vyberať si knihu v kníhkupectve intuitívne a neplánovane skutočne to najlepšie, čo môžete urobiť! Ani som nevedel, čo presne kupujem, až na to, že som si myslel, že je to predloha (tipoval som, že vernejšia a doslovnejšia) k filmu "Ja, robot". Dokonca som ani nevedel, že kupujem zbierku poviedok. Doma knižku otvorím a hľa poviedky, no až neskôr, pri čítaní som zistil, že je to vlastne geniálny príbeh a jednotlivé poviedky sú fantastické dieliky, ktoré utvárajú koherentný a logický celok. Bolo to osviežujúce a príjemné čítanie, skutočne som sa veľmi bavil. Kiežby bola ďaleká budúcnosť skôr takto utopická ako dystopická. Tri zákony robotiky sú cement, ktorý jednotlivé poviedky spája a umožňuje na tomto nápade experimentovať a testovať platnosť daných zákonov. Ani jedna z poviedok nebola pre mňa stratou času, naopak, každá bola vysoký nadpriemer a konkrétne príbehy "Rozum", "Stratený robot" a "Dôkaz" boli ešte o malý kúsok lepšie.
Celkovo za mňa splnené tri zákony SF poviedok a poviedkovej tvorby všeobecne:
1. Nenudiť, ale zabávať
2. Zabávať a nenudiť
3. Dobre vypointovať

20.10.2021 5 z 5

Neznámé slasti Neznámé slasti Vojtěch Lindaur

Kniha dokáže poslúžiť ako vhodný informačný bulletin pre milovníka menej komerčnej hudby a ako výborná inšpirácia na vyhľadanie zaujímavých kapiel z dávnejšej aj čerstvejšej histórie - tu účel splnila. Z môjho pohľadu dostali niektoré kapely menej priestoru ako by si zaslúžili napriek dôležitosti (a naopak). V podstate je celá kniha príliš zovšeobecnená a zhustená. 40 rokov je dlhá doba, osobne by ma zaujímal hlbší rozbor z jednotlivých konkretnych období a štýlov. Celkovo to nebolo zlé, no miestami suchopárne a nezáživné a to aj pri opise kapiel, ktoré su mojou srdcovkou.

17.10.2021 3 z 5