Mlčanie

Mlčanie https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166670/bmid_mlcanie-166670.jpg 3 24 6

Rozhlasové eseje prelomili TICHO! Kniha Mlčanie je zbierkou kratučkých rozhlasových zamyslení vysielaných v rádiu VIVA, ktoré prelomili ticho a odhalili mýty o civilizovanej spoločnosti, slobode, prosperite, trvalom raste a demokracii, aby tak preklenuli vákuum spoločenského a mediálneho mlčania na témy, o ktorých sa nesmie hovoriť... V demokracii má síce každý formálne zaručenú slobodu slova, to však neznamená, že aj možnosť byť vypočutý. V spoločnostiach, ktorým predtým vládla hrubá sila, nebolo dôležité ovládať myšlienky a vedomie ľudí. No teraz, keď je používanie násilia pre vládnu moc obtiažne, je nutné kontrolovať myslenie a správanie ľudí. Preto ich vedomie vytvárajú médiá. Prostredníctvom médií si vládcovia udržujú svoju moc, o ktorú by okamžite prišli, ak by sa verejnosť dozvedela skutočné súvislosti. Eseje hodnotia súčasné geopolitické napätie, mediálne manipulácie, terorizmus, vojny v mene humanitárnych cieľov, ospravedlňovanie genocíd, kolaps ekonomiky, hyperkonzum, podvody v biznise so zdravím, smrť strednej vrstvy, manipulácie v potravinárskom priemysle, fikcie terorizmu, obrovské rozdiely medzi astronomickým bohatstvom elity a chudobnou masou, narastajúcu biedu a nezamestnanosť na Západe a ďalšie utajované skutočnosti. „Sloboda prejavu a slobodný prístup k informáciám sú nevyhnutnou podmienkou prežitia spoločnosti. Preto je Mlčanie niečo ako defibrilátor.“ Mgr. Jozef Sivák, CSc., Oddelenie sociálnej filozofie, politickej filozofie a dejín filozofie Filozofického ústavu v Bratislave „Mediální scéna podléhá propagandě mocenských kruhů, myšlenkové lenosti a zjednodušené představě světa. Díky relaci Mlčanie se tento směr daří úspěšně vyvažovat.“ Český spravodajský server AC24 „Mlčať je zlato – tvrdili naši predkovia a vnímali sme to ako overenú a spoľahlivú ľudovú skúsenosť. No dnes mlčať znamená kolaborovať so systémom manipulácie, ekonomického zotročovania a ovládania myslí cez mediálnu masáž a finančný diktát. A Rostasovo Mlčanie je naopak výkrikom, aby sme neboli stádom a poslušnými ovečkami, ktorým systém ponúka leňošenie v konzume a neskôr porážku. Vládcom a manipulátorom vyhovuje mlčiaca väčšina, ktorá mlčí úmyselne, alebo nevie, aké sily pôsobia za spoločenskými procesmi. Rostasovo Mlčanie ponúka príležitosť pochopiť, čo sa deje v pozadí politickej hry inscenovanej pre verejnosť, a prestať mlčať, či bezducho existovať a ochotne slúžiť tým, ktorí pohŕdajú životmi a hodnotami v mene svojej moci a nenásytnosti.“ PhDr. Ľubomír Huďo, redaktor zahraničného spravodajstva Slovenskej televízie „Táto relácia je unikátnym úkazom vo východnej, ak nie celej Európe a je našou Morálnou Povinnosťou podporiť hlas, ktorý v mnohých z nás, či už zo strachu alebo z apatie – „mlčí“. Tibor Eliot Rostas, hlas tejto relácie, má našu plnú podporu. Vzal na seba obrovské bremeno a má náš obrovský Rešpekt.“ Altaïr / Anonymous Slovensko... celý text

MarqueeMoon
10.02.2021 1 z 5

V podstate to už všetko nižšie zhrnul Garik. Pravda zvyčajne skutočne nie je tak sexi čierno-biela v zmysle MY osvietení, čo poznajú pravdu vs. vymyté mozgy nevedomky slúžiace jašterom a prehnitému systému. O systéme a jeho nedostatkoch a o všetkých témach, ktoré boli v knihe načrtnuté sa môžme baviť do rána, ale obávam sa, že tony rôznych faktov, štúdií a odborných názorov, ale aj štipka sedliackeho rozumu by veľmi rýchlo zoškrabali "tajomný" punc tohto samozvaného "evanjelia podľa Tibora" a celej tejto scény. Celá kniha je zovšeobecňovanie najhrubšieho zrna, autor nielenže kĺže po povrchu, ale aj zavádza ako sa mu to hodí a tvári sa ako entita stojaca nad všetkým, ktorý všetko a všetkých prekukol.
Jednu hviezdičku dávam za to, že sa nájdu aj zaujímavé okruhy tém, čo môže byť pre niektorých čitateľov akýsi štart k problematike a štart k tomu aby pracovali s literatúrou a googlom a nech si utvoria už názor sami. Plus k časopisu Z&V - keď začínal pred asi 9 rokmi, nepatril som k príliš veľkým odporcom, pár krát som si to kúpil (potom už nikdy viac), pretože tam vedeli byť aj príbehy o ľuďoch ktorí kdesi v alt. realite dokázali fungovať iným spôsobom a to sa mi vcelku páčilo. Inak to bola (a asi aj je) novinárska fraška a urážka kritického rozmýšlania.

Dada077
09.07.2019 5 z 5

medzi mojim prečítaním a týmto komentárom napríklad vtrhla naka k rostasovi domov a pred očami jeho detí ho zatkla. tu si musí aj najväčší skeptik položiť otázku - naozaj rostas tak poeticky kecá o vážnych veciach, ktoré by mali iritovať všetkých nás?

Garik
08.08.2015 1 z 5

Je len dobre, že sa Tibor Eliot Rostas rozhodol vydať tento súbor esejí knižne a aj takouto formou oboznámiť verejnosť so svojimi myšlienkami. Keď ich pravidelne prezentoval vo vysielaní jedného slovenského rádia, uvádzané príjemným, kultivovaným hlasom, zneli často tak rozumne, presvedčivo... Hodené na papier a takto zbavené hypnotického kúzla dávajú čitateľovi možnosť pristaviť sa, dopriať si čas na nejakú tú kritickú úvahu, utvoriť si názor vlastný, nie pod podmanivou silou hlasu z rádia preberať cudzí.
Táto kniha plná vzletných slov a kvetnatých fráz, občas až takmer ezoterického charakteru, odhaľuje, ako človek, ktorý sa začne príliš zaoberať konšpiračnými teóriami, napokon môže uveriť, že dokázal nahliadnuť kamsi „za oponu“. Stráca kontakt s realitou, začína sa ponárať do tých najfantastickejších bludov a potom, čo neveril už pomaly ničomu, sa dostáva k bodu obratu, za ktorým uverí takmer čomukoľvek, až ostáva úplne dezorientovaný. Preto ani niet divu, že si autor vo svojich tvrdeniach tak často odporuje.
Nechtiac odhaľuje vzorec myslenia, ktorý mu umožňuje vytvárať zdanlivo zložité hypotézy, pričom sa v skutočnosti jedná o šablóny plné najhrubších zjednodušení.

„Mlčanie“ má skôr literárnu hodnotu, keďže informačná hodnota je temer nulová aj vzhľadom k už spomínaným protirečeniam, zjednodušeniam a až príliš častým nepodloženým tvrdeniam uvádzaným ako fakty. Zrejmá je tiež autorova veľmi povrchná znalosť dejín, na ktoré sa tak často odvoláva a ktorými sa snaží podopierať svoje tézy a ktoré až svojvoľne (dez)interpretuje podľa toho, ako sa mu to v danej chvíli hodí. Napriek tomu sa iste dočká nadšeného súhlasu tých, ktorí už beztak súhlasia a sami sa už nejakú dobu pohybujú v tomto Rostasovom názorovom svete.

Nepochybujem, že autor publikoval tieto eseje s tým najlepším úmyslom a iste nemusí byť na škodu veci sa nad načrtnutými myšlienkami a otázkami zamýšľať. No čitateľ tu musí byť obozretný, kritický a radšej byť skeptický, ako podľahnúť prekvapeniu a fascinácii, ktoré v takomto prípade môžu človeka ľahko doviesť do bludného kruhu konšpiračných teórii.

V neposlednom rade môže byť knižka podnetom k zamysleniu sa nad tým, ako vlastne rozmýšľajú ľudia ponorení do sveta týchto teórií.

tlllk
17.10.2014 1 z 5

Toto bola silná káva, taký zhluk nenávisti a paranoje sa asi nedá čítať kontinuálne. Ja som knižku odložil na WC a vstrebával ju po malých dávkach. Autor sa snaží za každú cenu šokovať, samozvaný odborník na históriu, ekonómiu, politiku, medicínu a cyber-komunity vo svojich mravokárnych obvineniach používa presne tie demagogické postupy, ktorými tak opovrhuje.

Odvoláva sa na sporné prieskumy a jednostranné názory odborníkov (napr. 780tis amer. zomrie po neodbornom zásahu lekára, haló ľudia to by bol každý druhý Američan ktorému sa dalo pomôcť), používa štatistku, ale neuvedie prvotné zadanie (zvýšenie o 300% je rozdiel či rátam z 3 z 1 000 000, alebo 300 z 10 000), a vhodne cenzurované polopravdy (pri najväčších vegetariánskych mozgoch zabudol uviesť A.Hitlera).

Musím priznať že boli časti s ktorými som sa vedel stotožniť, ale tento pocit zanikol v tej demagogickej forme, ktorú autor použil. Ak by niekto veril iba polovici z toho čo je tu uvedenú, musel by si pustiť žilou a keďže nás autor obdaril aj druhým dielom vydaným opäť na kriedovom papieri, viac ako o pravdu tu pôjde asi o biznis.

Flipper
23.08.2013 5 z 5

Esejistické eye-opener orgazmy čo kričia a vrieskajú. Eliot im dáva bičom, ktorý je utkaný z dobre umiestnenej otázky, či chytrého citátu na správnom mieste. Nemyslím si, že tu stačí o téme rozmýšľať, ale rozvinúť toto myslenie do aktívneho štúdia stránok, kníh a dokumentov priložených na posledných stranách. A ak sa nájde aj nejaká konšpirácia, ktorej fakty nemusia byť pravdivé, vždy radšej uprednostniť ostražitosť ako totálnu slepotu.

Trachea
23.07.2013 5 z 5

Nemusíte so všetkým súhlasiť. Stačí, keď budete o tom rozmýšľať.