MarMarMar007 MarMarMar007 komentáře u knih

Už dlouho jsem Harryho Pottera a kouzelnický svět přehlížela, kroutila hlavou nad debatami fanatiských fanoušků Bradavic, vymlouvala se naléhajícím kamarádům. V 11 letech, znechucena reklamou kolem celé věci a názorem, že HP je z většiny jen finanční záležitost, která uráží knižní i filmový svět, jsem konečně otevřela první díl série a dovedete si představit, co následovalo potom... Dny, týdny a měsíce v maximální možné blízkosti Bradavicím, Harrymu, jeho přátelům i nepřátelům, rodině (nebo alespoň tomu co z ní zbylo) a učitelům. Jsem opravdu ráda, že mě věčné řeči kolem HP nakonec donutily sérii přečíst, i když právě to "haló" kolem knihy bylo to, co mě nejvíc odrazovalo. Mýlila jsem se a mám pochopení pro ty, kteří jsou na tom stejně jako já před několika lety. Stojí na hraně, i když to možná netuší. Na prahu dvěří vedoucích do úžasné kapitoly jejich životů končící nekonečným zármutkem z faktu, že se musí rozloučit. Ráda bych je ale postrčila správným směrem, šoupla je do dveří. Věřím, že nebude nutné, za nimi zavírat, nikdo by se ze světa HP dobrovolně nevracel. I v mé duši má HP své místo. Místo kam utíkám a doufám, že se jednou stanu jeho součástí. Je neuvěřitelné, kolik životů J. K. Rowling ovlivnila.
Děkuju, byl mezi nimi i můj

25.11.2020

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Jako dítě člověk pochopí úplně jinak, než v dospělosti. Je to až zarážející, mě to připadá jako dvě rozdílné knihy.

09.12.2019 5 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

Hlavní hrdina knihy, Jonas, je chlapec ve věku 11-13 let, ale myslím, že to rozhodně není tak důležité, protože do Jonasovy postavy se vžijete bez ohledu na věk. Jonas je tedy kluk, žijící ve společenství, kde je vše šedé , všichni stejní a jednotvární a navíc tu neexistují pocity. jonas ale není jako všichni kolem něj. Je odlišný už od pohledu, má jiné oči, ale uvnitř je jiný mnohem víc... vnímá svět kolem sebe, který ve skutečnosti není jen šedý, protože Jonas v něm vidí barvy. A nejen barvy, když se dozví celou pravdu o svém společenství, řekne si, že musí vše se svým novým přítelem změnit...

10.01.2019

Povídky z jedné kapsy Povídky z jedné kapsy Karel Čapek

Hezké, některé povídky dokonce krásné.

09.12.2019 3 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Málokdo má co vytknout sérii Harryho Pottera. První díl má sice jednodušší děj, ale alespoň se nezamotáte. Jestli je náhodou někdo, kdo ještě nečetl, moc doporučuji. Stále ještě doufám, že mi přijde dopis z Bradavic, nebo alespoň objevím své kouzelné schopnosti. Úžasná kniha.

20.09.2019 5 z 5

Bolí mě u srdce, když pomyslím, kolik dětí i dospělých stále čeká na dopis z Bradavic.

Vražda není hra Vražda není hra Alan Bradley

Zbožňuju styl, kterým je kniha napsaná. Neobvykle volená slova, originální přirovnání, košaté věty. K tomu navíc nepředpokládané vyvíjení děje s detektivní zápletkou a takové popisy postav i věcí, že mám pocit, jakobych se dívala na film nebo chvílemi opravdu příběhu přihlížela.

Vango Vango Timothée de Fombelle

Krásné a dojemné. Timothée de Fombelle umí opravdu hezky používat slova. Myslím, že Vanga by si měl přečíst každý, aby pochopil, že život není jako peříčko a dokáže být krásný, ale i krutě (ne)spravedlivý.

08.12.2019 5 z 5

Serafina a černý plášť Serafina a černý plášť Robert Beatty

Serafinu jsem přečetla za hodinu vlastivědy ◉‿◉ napínavý děj vás vtáhne do knihy natolik, že si zapomenete psát letopočty a zápisky o 2. Sv. Válce. Na konci vás ale z děje nevyplyvne, jako některé jiné knihy. Takže až se o půlnoci probudíte a budete se snažit vymotat z peřiny, nejprve si uvědomte, že to není černý plášť...

20.09.2019

Koláč s kapkou jedu Koláč s kapkou jedu Alan Bradley

První kniha od doposud neznámého Alana Bradleyho,
První seznámení s šílenou Flavií de Luce,
První návštěva velkolepého Jeleního mlází,

a jsem za to vděčná

Koláč s kapkou jedu Koláč s kapkou jedu Alan Bradley

Na autorovi si nejvíce cením toho, jak fantasticky umí popsat charaktery postav, především tedy té hlavní. Hlavní hrdinka působí fantasticky šíleně a zárovň lidsky a pochopitelně. Než jsem začala číst, trochu jsem se bála, že to bude prostě morbidní detektivka, která nebude popisovat nic jiného než bezvládná bílá těla mizící v kalužích krve. Stačilo půl minuty a byla jsem natolik zaneprázdněna četbou, že jsem si na ten počáteční pocit už ani nevzpomněla. Díky, byla to boží kniha (i když nemám ráda chemii...)

08.04.2020

Srážka světů Srážka světů Chris Colfer

U tohoto autora platí- co rok to (minimálně) jedna kniha.
Tak doufám, že nezklame ani v roce 2020, i když Zemi příběhů už zakončil, co takhle něco úplně nového...
Kdo souhlasí, like.

09.12.2019 5 z 5

Povídky z druhé kapsy Povídky z druhé kapsy Karel Čapek

Většina lidí si řekne "Klasika, nuda"
Já si ale dovolím nesouhlasit, Čapkovi knihy jsou podle mě ohromně inspirativní a vtipné. Je to pro všechny lidi, kteří se rádi zamýšlejí nad maličkostmi světa, ve kterém žijí, takže má cenu přečíst...

09.12.2019

Deník Deník Anne Frank

Je opravdu škoda,že Anne válku nepřežila, mohla se z ní stát proslulejší spisovatelka. Musela být opravdu moc nadaná, když napsala něco takového už jako dítě. Moc smutný osud.

08.12.2019 4 z 5

Leonardo da Vinci - Úsměv Mony Lisy Leonardo da Vinci - Úsměv Mony Lisy Veronika Válková

veronika Válková dokáže každého seznámit s historií velice zábavnou formou.

04.12.2018 3 z 5

Malé ženy (převyprávění) Malé ženy (převyprávění) Jindřiška Smetanová

moc se mi líbí jak si 4 sestry v této knize rozumí a pomáhají si v nepříjemných či tížívých situacích.
Kniha mě zaujala a moc se mi líbila.

02.12.2018 5 z 5

Destrukční deník Destrukční deník Keri Smith

Ze začátku vtipné, ale pak si říkám, že taky zbytečné.

16.06.2020

Drakula Drakula Bram Stoker

"Ach ne, další povinná četba, nemoderní kniha, nuda, ztráta času."

To si v případě Drákuly už nenechám líbit. Je to naprosto nadčasová kniha, zaujme zajímavým nápadem a pochopením nepochopeného tvora. Upíra. Upřímně, domnívám se, že jsou určité podobnosti s Harry Potterem a Rowlingová se touto knihou hodně inspirovala. Není to ten typ knihy, který si člověk jednou přečte a za rok už ani neví, jestli ji kdy vzal si ruky. Děj zůstane v paměti a je to také skvělá inspirace ne jen pro další příběhy. Moc doporučuji všem věkovým kategoriím, snad jen ne těm úplně nejmladším. Opravdu úchvatné, děkuji.

15.01.2020

Varování bratří Grimmů Varování bratří Grimmů Chris Colfer

Jako obvykle, úchvatné...

15.01.2020

Bratři Lví srdce Bratři Lví srdce Astrid Lindgren

Je to poněkud odlišná kknížka, narozdíl od takových těch tradičních dětských pohádek, ale moc se mi líbila. Astrid Lindgrenová je totiž podle mě spisovatelka, která si zaslouží obdiv a úctu.

02.12.2018 3 z 5