mařinka.vonná mařinka.vonná komentáře u knih

Než se setmí Než se setmí Reinaldo Arenas

Tuhle knihu jsem kdysi náhodou objevila v Levných knihách, bylo to dlouho před tím, než byl natočen film. Velmi mě nadchla a můj výtisk se stal posléze putovní knihou, kterou přečetlo x dalších lidí. Už je to tak dvanáct let, možná i víc, tak si to úplně napamatuji, nicméně velmi silný pohled na život homosexuála na Kubě, kterému odchod do USA nepřinesl příliš štěstí.

Ostrov nekonečných lások Ostrov nekonečných lások Daína Chaviano

Kniha vyšla v češtině s obalem, který evokuje červenou knihovnu. Ikdyž je o lásce, je také o Kubě, magickém realismu.

Ve čtrnácti sám v Osvětimi Ve čtrnácti sám v Osvětimi Tomáš Radil

Velmi silná kniha! Syrový autentický zážitek z koncentračního tábora. Vše naprosto skvěle popsáno, od emocí, doby, charakterů. Kniha je napsána trhujícím, čtivým stylem, který klade hodně důraz na vizuální stránku věci. Knihu jsem vnímala skoro jako film, v obrazech. Jako bych všechno spoluprožívala s autorem. Navíc je to místy opravdu skoro až thriller, bohužel thriller o skutečný život.

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Naprosto souhlasím s pil a sumcickou, hodně plytce napsané, na hranici kýče.

07.02.2014 1 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Celkem dobrá detektivka, sice nechápu tu mánii kolem severských detektivek, ale proč ne. Rozhodně lepší než Sněhulák, který mi přišel moc překombinovaný. Oceňuji styl psaní s filmovým viděním.

07.02.2014 3 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Dobře napsané, líbí se mi styl autora, když do knihy vkládá jednotlivé vizuální obrazy a vyvolává dojem filmovosti. Ovšem ke konci těch zvratů bylo už přespíliš a místy mi to přišlo trochu plytké a slabé. Jak tady někdo píše, vrah se dá celkem snadno odhadnout. Též mi vadila překombinovanost. Váhám mezi hodnocením 2 a 3.

Ani Eva, ani Adam Ani Eva, ani Adam Amélie Nothomb

Zajímavé čtení o různých kulturách. Člověk se leccos dozví i o Japoncích. Hlavní hrdinka mi též nebyla sympatická, ale to mi ani tak nevadilo, nicméně člověk se s ní nemohl moc ztotožnit.

07.02.2014 4 z 5

Město stínů Město stínů Ariana Franklin (p)

Velmi dobře vykreslená atmosféra Berlína v období krize a nástupu Hitlera k moci. Zápletka poněkud pokulhává, hlavně ten závěr mě moc nenadchl. Souhlasím s KattyV, že pomáhá k pochopení doby a historie.

07.02.2014 4 z 5

Vyšlo původně pod názvem Vůně Kalahari. Milá, odpočinková kniha napsaná laskavým pohledem. Vhodná na dovolenou.

07.02.2014 3 z 5

Východ, Západ Východ, Západ Salman Rushdie

Skvělá kniha povídek od známého autora. Pohled na rozdíl mezi východním a západním světem. Pozn. nějak rozumím proč má jedno vydání hodnocení přes 80 procent a druhé pouze šedesát.

Velký sešit Velký sešit Agota Kristof

Silná, strhující a temná kniha. Souhlasím s podobností s Nabarveným ptáčetem. Za přečtení stojí obě.

A uzřela oslice anděla A uzřela oslice anděla Nick Cave

Depresivní psycho. Někde sem se dočetla, že autor napsal na drogách. Silné a emotivní, nervy drásající. Nemohla jsem se od ní odtrhnout a zároveň jsem si oddychla, až jsem ji měla za sebou.

07.02.2014 5 z 5

Pro mě jednoznačně nejlepší Murakamiho kniha.

Z hlubin Z hlubin Margaret Atwood

Magická kniha. Nádherně vykreslená krajina, pocity, emoce. Silná svým prožitkem.

Teplouš / Dopisy o Yage Teplouš / Dopisy o Yage Allen Ginsberg

Tahle kniha mě velmi zasáhla v nějakých patnácti, šestnácti letech. Nevím, zda by mě tolik oslovila dnes, ale tehdy to byl opravdu silný zážitek, který ve mně zůstává doposud.

V jedné osobě V jedné osobě John Irving

Celkem zklamání. Kniha je místy nudná, podle mě z těch slabších od autora. Jediné co mě zajímalo bylo gay tématika a epidemie HIV v USA.

Paměť mojí babičce Paměť mojí babičce Petra Hůlová

Prvotina Hůlové a jednoznačně její nejlepší kniha doposud vůbec. Silná a osobitá kniha. Krásně popisuje rozpad tradiční mongolské společnosti směrem k duševní prázdnotě a materiálním hodnotám. Je poznat, že autorka Mongolsko navštívila, skvěle vykreslená atmosféra stepní krajiny. Lehce magická a tajuplná, zároveň nechybí psychologie postav. Miluji tuto knihu.

Strážci občanského dobra Strážci občanského dobra Petra Hůlová

Další ze slabších knih Hůlové. Chybí tomu lepší propracovanost, psychologie, uvěřitelnost.

Umělohmotný třípokoj Umělohmotný třípokoj Petra Hůlová

Nejslabší kniha Petry Hůlové. Téma o sobě je zajímavé, ovšem zpracování pokulhává. Jediným plus je vtipnost a nadsázka. Chybí jí ovšem uvěřitelnost a nějaký hlubší prožitek, autorka se dost plácá na povrchu a nejde vůbec do hloubky a psychologie postav.

07.02.2014 1 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Skvělá klasika, jedna z nejlepších knih vůbec.