Margie94 Margie94 komentáře u knih

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

Tak tohle asi nebyla knížka pro mě...k dočtení jsem se musela skoro až nutit. Žádná postava mi nepřirostla k srdci (snad jen babička), vykreslení postav mi přišlo ploché, nešlo to vůbec do hloubky a pořád dokola se opakovaly jedny a ty samé problémy...myslela jsem, že aspoň konec by to mohl zachránit, ale nestalo se tak...

06.03.2019 2 z 5

Život, na který metr nestačí Život, na který metr nestačí Karolina Mikšíková

Karolina - Život na který SLOVA nestačí :D a já se při čtení opravdu bavila :) vtipné, svižné povídání z každodenního života v takové "malé" zoo :D

08.02.2019 4 z 5

Surinam Surinam kolektiv autorů

Pohodové čtení do vlaku či autobusu, přičemž většina povídek se mi líbila a některé "kousky" byly opravdu skvěle napsané. Kniha je velmi pěkně graficky zpracovaná a plná povedených doprovodných ilustrací. Nemůžu si však odpustit poznámku, že by knize prospěla drobná kontrola textu, vyskytuje se tam pěkná řádka překlepů či chyb, které mě bily do očí (náhodně, co si tak pamatuju: např. název povídky: "Takhle akce není pro starý..." či nepěkné "manikůra"). Hodnotím jako lepší průměr 3*+

23.12.2018 3 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Tak tohle byla opravdu velice zajímavá četba! :) Skvělý námět, ještě lepší zpracování, neodpustím si ale výtku - vůbec by podle mě nevadilo, kdyby autorka tak 100 stran ubrala. Podle mě už to šlo do hloubky až moc a já se asi v půlce začala ztrácet v postavách a částečně i v ději. Ale to neubírá na faktu, že se jedná o opravdu výjimečnou knihu jak svým zpracováním, tak svým silným příběhem :)

28.11.2018 4 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Vtipné, milé a úsměvné čtení, které se místy střídalo s vážnými tématy každodenního života v období normalizace. Helenka je humoristka každým coulem a její eskapády a trable mě opravdu bavily :) Nemůžu jinak hodnotit, než 5* :)

29.10.2018 5 z 5

Fika: Sladká švédská kuchařka Fika: Sladká švédská kuchařka Kristina Lund

Designově nádherná kuchařka plná švédských receptů doplněná zajímavostmi ze života Švédů :) Pro mě jako nadšenkyni severských států must read :) Těší mě, že recepty neobsahují speciální ingredience, které by byly těžce sehnatelné a tak snad jednoho dne vyzkouším nejeden recept. Po přečtení již mám ideálního kandidáta - milované švédské kanelbullar, které jsem již měla čest ochutnat a byly vynikající :)

26.10.2018 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Tak já nevím...z této knížky mám velice rozporuplné pocity. Rozhodně se podle mě nejedná o knížku pro děti, jak je nám často podsouváno. Dokonce bych řekla, že je to pro čtenáře minimálně 12+ (hlavně díky filozofickému pojetí knihy). Mladý princ mě v příběhu jednou překvapil a dojmul a podruhé jsem si říkala, jaký je to s prominutím fagan. Buď jsem měla knížku číst dřív a nebo později (asi až mentálně vyzraju :D). Něco mi ta knížka dala, ale nemohu si pomoci a musím říct, že jsem se u čtení převážně nudila a navštěvování planetek mi přišlo skoro na jedno brdo...nemohu jinak než hodnotit jen 3* s tím, že možná dám princovi druhou šanci někdy v budoucnu.

14.10.2018 3 z 5

Nádherné, ale tak strašně smutné... citově vás to úplně ovládne a emočně vyšťaví. Tohle by si měl povinně přečíst každý...

14.10.2018 5 z 5

Mámení Mámení Jon Fosse

Opravdu zvláštní příběh chlapce Asla a dívky Alide, kteří hledají střechu nad hlavou v těžké životní situaci. V příběhu se nic moc nestane, hodně vět a slov se opakuje, věty se nezakončují tečkou (což mě osobně dlouho trvalo, než jsem si na to zvykla :D). Ta forma, kterou je příběh podán je velmi odlišná od všeho ostatního, co jsem kdy četla. Příběh díky nekončícím větám rychle odsýpá, autor si pohrává s přechody minulost x přítomnost. Rozhodovala jsem se mezi 3* nebo 4*, ale nakonec jsem se rozhodla pro druhou variantu díky temné atmosféře příběhu a ne příliš obvyklé formě :)

23.08.2018 4 z 5

Kurtovi přeskočilo Kurtovi přeskočilo Erlend Loe

Další díl vyprávějící o Kurtovi a jeho rodince a opět to byla zábava do samého konce :D Tentokrát necestují s rybou kolem světa, ale příběh znovu začíná tam, v tom samém přístavu. Akorát místo obrovitánské ryby Kurt nachází zmateného a znaveného chlapíka, kterému zachrání život a který mu na oplátku daruje diamant. Kurtovi z toho ohromného bohatství hrábne a rozjíždí se kolotoč utrácení peněz za všechno možné i nemožné :)
Příběh krásně utíká, jsou k tomu doplněné skvělé a vtipné ilustrace :) Akorát si myslím, že mladší čtenáři budou mít k této knížce blíže než moje 24leté já :) Hodnotím 4*+

16.08.2018 4 z 5

Kočky útočí Kočky útočí Sarah Andersen

Třetí díl jsem asi před měsícem koupila ze zahraničního bookstoru v angličtině, kdy jsem ještě netušila, že zanedlouho vyjde tento díl i v češtině! :D I tento díl je však stále stejně ulítlý a vtipný, ačkoliv ze všech tří dílů je možná opravdu nejslabší. To mi však ale nebrání dát 5* Závěr, který je věnován všem (mladým) lidem s vášní pro umění je skvěle napsaný, takové malé připomenutí, že pokud vás něco opravdu baví, tak to dělejte dál nehledě na to, že se najde nějaký mudrlant v okolí, který vám to nadšení dokáže zkazit ať už oprávněnou nebo neoprávněnou kritikou :)

30.07.2018 5 z 5

Po přečtení se nemohu ubránit pocitu, že takový příběh by si zasloužil víc stran... film jsem viděla dřív (a který se mi velmi líbil), než jsem přečetla knížku a tak jsem byla i dost překvapená, že se tolik jejich verze tolik liší. Hodnotím jako lehký nadprůměr s tím, že kniha se snadno četla, kapitoly byly krátké, ale podle mě si tento příběh zaslouží hlubší propracování (i kdyby jen pár stran navíc)...

23.07.2018 3 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Konečně se ke mně dostala nějaká česká klasika a dojem jsem z ní zpočátku měla takový všelijaký... v postavách jsem měla trochu zmatek, ale v druhém dějství se vše rozjelo a my tak odhalili, kdo je ta slavná paní Marty a proč se kolem ní rozlévá aura podivna a očarování. Soudní proces děj ještě víc vygradoval a závěrečné filozofické myšlenky čtenáři daly příležitost se nad dlouhověkostí zamyslet...

Přemýšlela jsem, jestli dát 3* nebo 4*, ale pro tu myšlenku dlouhověkosti a její podání jsem se nakonec rozhodla pro 4* :)

14.07.2018 4 z 5

Birthday Girl Birthday Girl Haruki Murakami

Chtěla jsem něco rychlého a ne příliš náročného na přečtení a tato povídka svou úlohu rozhodně splnila :) ačkoliv bych si přála vědět, co si dívka nakonec přála...to se ale bohužel nedozvíme a tak si přání můžeme jen domýšlet :) za mě příjemné 3+ hvězdičky :)

07.07.2018 3 z 5

Hruškadóttir Hruškadóttir Jana Šrámková

Neobyčejně obyčejná knížka, která vypráví melancholický příběh mladé studentky Veroniky. Autorka si s neuvěřitelnou precizností pohrává se slovy a text se tak nádherně čte. Po stránce jazykové je to naprosto skvostné dílo. Nedivím se, že tento debut vynesl autorce Cenu Jiřího Ortena a moc se těším, až si od ní přečtu něco dalšího :)

Snad jediné, co bych knížce vytkla (ovšem je to jen z mého osobního pohledu) je náboženské, přesněji křesťanské pozadí příběhu, které já osobně moc nevyhledávám, ale zde to s klidným svědomím promíjím. Dále jsem se pak trochu ztrácela v čase - zda autorka právě popisuje minulost nebo přítomnost.

03.05.2018 5 z 5

Na co Alice zapomněla Na co Alice zapomněla Liane Moriarty

Strašně jsem se těšila, až si něco přečtu od Liane Moriarty, která mě uchvátila příběhem Sedmilhářek, které jsem zhlédla jako seriál (určitě si jednoho dne přečtu i knižní zpracování). Dřív jsem však v knihovně narazila na Alici a mé nadšení trochu opadlo. Prvních cca 150 stran je opravdu zdlouhavých, chvílami mě přišlo, že se autorka opakuje. Líbilo se mi však vyprávění z různých úhlů pohledů (Alice, "babička" Frannie a sestra Elisabeth), takže jsme vyprávění vždy viděli očima tří lidí. Co musím však ještě vytknout je překlad... nedělám žádnou korekturu textu, ale co mi opravdu uvízlo v paměti jsou "flétny s šampaňským" v originále zřejmě: champagne flute (proč nepřeložit jako sklenice šampaňského), pak např. výraz "mýdlová opera" v originále doslova "soap opera" (proč nepřeložit jako telenovela). Dále mi vadila mluva malinké Olivie, která má odhaduji cca 5 let, ale její mluva je tak škrobovitá a prostě tak "nedětská", až mě prostě zarážela... děti nemám, je to jen můj vlastní pocit. Celkově tedy dávám 3* s tím, že si určitě přečtu Sedmilhářky a pak uvidím, jestli dám autorce další šanci...

19.03.2018 3 z 5

Z deníku kocoura Modroočka Z deníku kocoura Modroočka Josef Kolář

Knížka mého dětství, kterou jsem přečetla několikrát. Neznám krásnější českou knihu pro děti :)

19.03.2018 5 z 5

Mirka s Jirkou sami doma Mirka s Jirkou sami doma Ilona Borská

Tuhle knihu jsem četla jako malá několikrát a pamatuju si, že se mi moc líbila :)

02.03.2018 5 z 5

1000 finských slovíček 1000 finských slovíček Petra Hebedová

Praktický pomocník při studiu finštiny na provětrání slovní zásoby :) Sem tam ho vytáhnu z knihovny a opráším si slovíčka...

25.01.2018 4 z 5

Útok na pekárnu Útok na pekárnu Haruki Murakami

Moje první kniha od Murakamiho a musím říct, že to nebylo zas tak špatné :) Říkám s vědomím, že vím, že autor má rozhodně lepší a povedenější díla. Povídky byly zajímavé, plné otázek a doplněné ilustracemi, takže stránky krásně odsýpaly :) Rozhodně se v budoucnu pustím do nějaké další knížky od pana Murakamiho. Za mě 3*+

25.01.2018 3 z 5