Mámení

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Baladický nadčasový příběh jednoho z nejpozoruhodnějších autorů současné norské literatury se odehrává v krajině u hanzovního města Bergenu, v dobách, kdy se ještě jmenoval Bjorgvin. Mladí milenci Asle a Alida, sami téměř děti, nemají skoro nic. Jenom dítě, jež se narodí co nevidět, a jeden druhého. Marně hledají místo, kde by složili hlavu, nevyspaní a prokřehlí. Zoufalství je vyhnalo z domova a odsoudilo k nekonečné pouti. A jenom troufalost přerůstající v násilí jim může pomoci. Cestou nezbývá než podvolit se mámení, napolo snovému, napolo bdělému stavu, meznímu stejně jako okamžik, v němž se právě ocitli. Z Asleho a Alidy se neodvratně stávají psanci.....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23173/mameni-cEK-23173.jpg 3.949
Série

Mámení 1.

Žánr
Literatura světová, Novely
Vydáno, Pistorius & Olšanská
Orig. název

Andvake, 2007

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (14)

Kniha Mámení

Přidat komentář
salamandrina
03. března

Tohle jsme tedy nějak nepobrala. Určitě zajímavě, netradičně napsaný, o tom žádná, ale bože na mě fakt už moc intelektuálština. Repetice mě štvala už od začátku a po každý jsem si u toho představovala, jak by vypadal tenhle příběh na divadle: nehybní herci, bez emocí, opakující stejná slova, hledící skrze sebe. I obyčejné věty by zněly jako moudro z Bible. No, neoslovila mě ta kniha vůbec, ale jako umělecký experiment, proč ne.

haki34
01.07.2019

velmi zvláštní kniha...severské autory i ten zvláštní neklid a melancholii s tragickým podtónem v jejich dílech mám ráda..na trilogii Jona Fosseho jsem narazila náhodou..forma psaní může někoho odradit - de facto jedna dlouhá rozvitá věta...o několika desítkách stran..a Jon nepotřebuje tečky..jen občas čárky..ke gradaci.

Asle a Alida, dvě děti, dvě nevyzrálé děti..které nacházejí lásku a vesmír a celý svět sami v sobě..ale díky té dětskosti a nezralosti nejsou schopni zvládnout ten svět kolem - zejména Asle..a jedná zkratovitě, primitivně a osudově...první díl nás seznamuje s dětstvím našich hrdinů, s jejich žádným zázemím, a vede nás na jejich trnitou cestu psanců....

"...a Asle s Alidou si stoupnou a zůstanou stát a hledí do země a letmo, jak to je jen možné, na sebe pohlédnou a pak se chytnou za ruce a stojí tam dál ...Támhle v dálce je moře, řekne Alida Na moře se hezky dívá, řekne Asle..a pak nic neříkají a všechno je rozhodnuto a nechybí nic, co by se mělo říct anebo muselo říci , a přesto je všechno řečeno a přesto je všechno rozhodnuto...."

...je rozhodnuto..jejich láska začla, a tak začla i jejich cesta k tragickému konci....útlá a přitom zajímavá a nevšedná kniha...kdy ty myšlenky a děj bez teček dlouho krouží v hlavě...


sick.boy
07.03.2019

Zase to dokázal a tentokrát k tomu nepotřeboval ani tečky za větami.
Dalo by se říci, že jde o triviální příběh, ale pokud je někdo geniální vypravěč, pak se triviálnost vytrácí v těch větách, hezky skládaných, zajímavě řečených, stále se vracejících.
Oči skáčou po stránkách až se řádky lehce vlní a já byl opět pohlcen do chladných vln autorova světa.
Hlavní hrdina této balady řeší své problémy vraždami, je naivní, dostává se vlastní vinou do problémů, na které nabaluje další a další a mě ho přesto bylo líto, doufal jsem že najde se svou dívkou klidné místo a šťastný život, za kterým tak odhodlaně kráčel. Jenže tuto trilogii napsal Jon Fosse a na konci jeho knih většinou slova chutnají hořce.

Krátký text, hluboký zážitek.

Margie94
23.08.2018

Opravdu zvláštní příběh chlapce Asla a dívky Alide, kteří hledají střechu nad hlavou v těžké životní situaci. V příběhu se nic moc nestane, hodně vět a slov se opakuje, věty se nezakončují tečkou (což mě osobně dlouho trvalo, než jsem si na to zvykla :D). Ta forma, kterou je příběh podán je velmi odlišná od všeho ostatního, co jsem kdy četla. Příběh díky nekončícím větám rychle odsýpá, autor si pohrává s přechody minulost x přítomnost. Rozhodovala jsem se mezi 3* nebo 4*, ale nakonec jsem se rozhodla pro druhou variantu díky temné atmosféře příběhu a ne příliš obvyklé formě :)

JP
28.07.2018

Zaujalo mě, jakým způsobem Fosse neustále přeskakuje v ději, z minulosti, do přítomnosti, z minulosti hlouběji do minulosti atd. Žádné uvozovky, text plyne jako tok řeky. Slušná záležitost, taková norská verze Bonnie a Clydea, prchajících z domovů, co za sebou nechávají spoušť, kam vkročí. Asle se snaží pro Alidu, která má brzy rodit, najít přístřeší. A tak se jejich situace vyhrocuje a naléhavost milujícího muže ke své ženě, který se uchyluje k násilí, stoupá. Násilí, ač velmi zkratkovitě podané, téměř jako vyseknuté z nějaké balady. Asi bych dal i čtyři bludišťáky, ale je to tak krátké, že možná až v kontextu dalších dílů trilogie to celé přehodnotím.

Žurinka
16.04.2018

sice krátké, ale velmi dramatické

niika
04.03.2018

K příběhu se nedá moc co říci, prakticky se tam skoro nic nestalo. Příběh je, řekla bych, jen základ pro formu. Kniha je psaná ve velmi dlouhých textech bez interpunkce, což vlastně zrychluje čtení. Je fajn se s autorem seznámit, ale jedna kniha mi asi stačila.

soukroma
20.12.2017

I když to nebyla jediná věta, která tvořila celé dílo, tak pro mě to čtení tedy nebylo - jak to bylo krátké, tak to bylo nadbytečné, po všech stránkách.

1

Doporučujeme

Lady Fuckingham
Lady Fuckingham
Kreutzerova sonáta
Kreutzerova sonáta
Rytíř Sedmi království
Rytíř Sedmi království
Smrt v Benátkách
Smrt v Benátkách