Ráno a večer

Chlapec, který se bude jmenovat Johannes a který se stane rybářem, přichází na svět. Starý muž, který se jmenuje Johannes a který byl celý život rybářem, umírá. Takto se dá ve stručnosti charakterizovat rámec podivuhodného románu Ráno a večer, napsaného v roce 2000 a přeloženého dnes již do řady světových jazyků. Mezi těmito dvěma protipóly života, dvěma kapitolami románu, se rozprostírá hluboce lidský příběh snu o sounáležitosti. Autorův svérázný baladický styl vyniká snahou o přesné zachycení repetitivnosti a zkratkovitosti lidského myšlení a vyjadřování. Svým stylem, archetypálním tematickým záběrem a především všudypřítomnou lyričností se Fosse zcela vymyká současným převládajícím směrům nejen norské, ale i světové literatury....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15622/rano-a-vecer-Evc-15622.jpg 4.133
Vydáno, Pistorius & Olšanská

Morgon og kveld, 2005

Kniha Ráno a večer

MOu598
25.08.2017

Četla jsem v červnu 2009. Podle mých poznámek:
Zajímavá knížka.
První část o narození - nic moc.
Druhá část o odchodu z tohoto světa.
V knížce nejsou žádné tečky za větou.
Trochu morbidní. Ale zajímavě psané, hezky se čte. Smutně veselé. Fain.
Citát:
"Tak je to, lidé odcházejí a věci zůstávají."

fruitbueno
15.05.2017

Kniha Ráno a večer může odpovědět na to, jak pozoruhodně obyčejný, fádní až nudný může být naprosto obyčejný život. V té obyčejnosti jsem ale našla obrovskou hloubku, stesk nad plynutím času, ztrátami i nad prostou bolestí, která nutně doprovází zlomové životní okamžiky.

-Pečivo-
29.01.2017

Shrnutí života obyčejného norského rybáře do dvou dnů a víceméně dvou souvětí. Tak jak, je u Fosseho zvykem.

Romantická představa smrti mi zkazila celkovej dojem, ale dobrá rajská je prostě dobrá i když člověk nesouhlasí s přípravou rejže.

A todle byla navíc hodně krátká rajská. A to je vždy výhoda.

Hrefna
20.01.2016

Nevšední příběh i zpracování. Nečetla jsem nikdy nic podobného. Zvláště se mi líbil začátek knihy, popis zrodu a vnímání světa novorozencem....silné. Kniha je plná citu. Normálně mi texty bez teček, čárek, velkých písmen a klasického označení přímé řeči vadí, ale u této knihy obsah převládl nad formou a vůbec mi to nevadilo a navíc to zcela korespondovalo s obsahem.

Dům duchů
Dům duchů