Mandlevest Mandlevest komentáře u knih

Studentka Studentka Tess Gerritsen

Spokojenost, možná proto, že je to pro mě první kniha od Tess Gerritsen a nejsem zatížena srovnáváním s její kriminální sérií, která je tu chválená, ale je početná a já nemám odvahu s ní začít :-). Ale autorku jsem chtěla zkusit a tak jsem sáhla po tomto příběhu z univerzitního prostředí a četlo se mi to skvěle. Příběh starý (skoro) jako lidstvo samo, srovnávání s chováním antických hrdinů mi vůbec nevadilo, spíše naopak, za každou originalitu jsem v tom množství příběhů vděčná a navíc tam toho nebylo mnoho. Dvě dějové linky mi také nevadí. Zde je jimi oddělený univerzitní příběh o tom, že je někdy těžké odolat, zejména když přednášíte o vášni, lásce a zradě a máte v učebně spoustu chytrých studentek, které třeba prožívají něco obdobného a druhá linie je policejní vyšetřování. Nic nevadí, že jsem si vraha dobře tipla daleko před koncem, knížka mě bavila až do konce a já jí trošku vylepším hodnocení ( 4 a půl*).

28.02.2024 4 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Jak začít :-). Tento žánr ode mě nedostává v podstatě nikdy průměrné hodnocení, ani ho nijak často nevyhledávám ( ačkoliv možná v poslední době trochu více jak dříve a můžou za ta tipy Vás, mí (nejen) oblíbení:-)). Je to tím, že jestliže knihu vůbec dočtu, znamená to, že se mi líbila a hodnotím nadprůměrně. Jestliže po několika desítkách stran se mi jeví jako vážně míněné klišé, nad dialogy přivírám oči a chemie mezi hlavními hrdiny pro mě vůbec nefunguje, knihu odkládám jako nedočtenou, prostě to do konce nedám:-). A teď konečně k Hypotéze lásky. No, prosím Vás, ještě že byla úplňková noc, kdy nemůžu spát, já tuhle vtipně napsanou romarťárnu dala na první dobrou. Měla jsem ji v hledáčku delší dobu a letošní ČV ( téma komunikace hrdinů přes sociální sítě) rozhodla, že jsem se do ní pustila. A bylo to opravdu zábavné čtení, které si , za mě, na nic složitého nehrálo. Mezi hrdiny to jiskřilo od začátku, zápletka nebyla objevná, nicméně vtipně pojatá, vědecké prostředí neotřelé a konec takový, jaký je u tohoto žánru téměř povinný. Ano, bylo tam skoro vše, co dnešní mladou generaci zajímá, jak žije, co řeší, co jí trápí , pro ni je to také primárně psané, ale já tomu rozumím, mám stále ještě doma dítě, se kterým často diskutujeme a jsem daleka toho, abych její problémy, radosti a smutky a vidění světa, byť často rozdílné od toho mého, bagatelizovala, spíše mě něco často překvapí a obohatí. A proč , po té chvále, jen čtyři *? Nemám ráda vulgarity v knihách, a že jich tady bylo docela dost, a k té erotice se to, za mě, nehodilo, rušilo mě to a kazilo to dojem. Nevím, věc překladu? No, nejsem puritán, ale tohle byla spíše věc vkusu. Ale jinak dobré čtení, svěží a vtipné, které jsem si užila, snad jen bonusovou kapitolu jsem jen prolistovala, ach jo, to jako proč?!?. A na závěr, obálka, ta se moc povedla.

25.02.2024 4 z 5

Pohřbení andělé Pohřbení andělé Patricia Gibney

Dle upoutávky na obálce se mi měla z příběhu podlomit kolena :-), to se nestalo, spíše jsem měla docela zamotanou hlavu, těch postav tu autorka představila opravdu hodně a já měla co dělat, abych vše pobrala:-). A musím napsat, že obdivuju všechny, kteří, byť v dobrých sériích, dokážou číst jednu knihu za druhou a jsou spokojení. Já si většinou dávám mezi jednotlivými díly docela pauzičku a není to na škodu. Tady jsem si odnesla z knihovny rovnou dva díly a četla je víceméně za sebou a nevím, ten příběh byl trošku kostrbatý a množství dějových linek trošku únavné, prostě mě to tak nechytlo jako jiné díly. Ale autorku mám ráda, na sérii určitě nezanevřu a i při výše uvedených výtkách si vysoké hodnocení zaslouží. Pořád je to parádní čtení, které si ve výsledku užijete.

24.02.2024 5 z 5

Nový život Nový život Katharina Fuchs

Padesátá léta minulého století v Berlíně, kdy byl rozdělen na východní a západní část,to nebyla lehká doba a pro plnění snů dvou emancipovaných hrdinek, Therese a Gisely, už vůbec ne. K pokračování knihy Dvě hrsti života, který se mi moc líbil, jsem se dostala po dosti dlouhé době a tak mi občasné připomínky zásadních dějových zvratů z první knihy vůbec nevadily, spíše naopak. Obě knihy vychází ze vzpomínek autorky na svou maminku a tetu, silné ženy, které se nezalekly složitosti doby a šly za svými sny. Pěkné čtení, první díl se mi možná líbil trošku více, ale i tato kniha byla poučné a poutavě napsané čtení.

21.02.2024 5 z 5

Rychlé šípy 1. Rychlé šípy 1. Jaroslav Foglar

Těchto 16 sešitů z let 1968-1971, které můj táta opatroval jako "oko v hlavě" a na kterých jsem vyrostla, to je veliká nostalgie. A já si nedávno, bohužel:-(, přivezla moje v dětství milované hrdiny z Ostravy do Prahy, abych je také opatrovala jako "oko v hlavě". Tohle je velká nostalgie, já na foglarovkách vyrostla a vždy těm chlapeckým hrdinům to jejich kamarádství, ideály a zažitá dobrodružství trochu záviděla. Možná to je naivní a dneska se to jeví jako lehce úsměvné, ale hodnoty, které Foglar skrze své skvěle vymyšlené hrdiny , z nichž každý z nich byl trošku jiný, ukazoval svým čtenářům, by měly platit pořád. Čest, spravedlnost, ochota pomoci slabším a zranitelným,morálka, kamarádství, no, některá slova už zní skoro pateticky, ale přitom je zrovna v dnešní době tolik potřeba si je připomínat. Děkuji sgjoli za komentáře o Foglarových knihách, které mě inspirovaly k tomu mému:-). Poklad v mé knihovně, který si hýčkám a vždy se k němu budu ráda vracet.

18.02.2024 5 z 5

Zlomené duše Zlomené duše Patricia Gibney

Napínavá série s mou oblíbenou Lotií Parkerovou mě určitě nezklamala, dokonce jsem si obstarala i pokračování, což při mé občasné liknavosti je co říct:-). Zase jsem to všechno doma i v práci s Lotií prožívala, nevím proč, ale věci, které mně v soukromém životě dosti vadí, téhle životem zkoušené ženě z masa a kostí bezvýhradně odpouštím :-). Tentokrát se zdálo, že se už blýská na lepší časy i se sympaťákem Boydem, ale autorka chce zřejmě udržovat napětí i v osobní lince hrdinů, tož budu držet palce. Samotný příběh je zapeklitý, linek je několik, možných podezřelých spousta, ale čte se to opravdu dobře. No, a protože barva kabátu na přebalu je také v pořádku a slogan "mrazení v zádech zaručeno" zase pobavil :-) hodnotím maximem, to je jasný.

15.02.2024 5 z 5

Návrat domů Návrat domů Kate Morton

Moje oblíbená spisovatelka Kate Morton mě opět spolehlivě a od prvních stránek dokázala vtáhnout do svého mistrně napsaného příběhu, plného tajemné atmosféry, překrásného popisu australské přírody, v městečku Tambilla, ve starodávném domě zvaném Halcyon. A kdo už od této úžasné vypravěčky něco četl, ví, že se dočká hodně spletitého příběhu, plného tajemství a skrytých vášní a nenaplněných tužeb a zde také tragické události, která zasáhne do života tří generací, a to vše v důmyslně propletených třech dějových linkách, které Vám nedají vydechnout. Nevím, jestli, pro mě, byl tento román nejlepší, ale podlehla jsem mu absolutně a ráda. A že je autorka mistr překvapivých konců s dokonale propracovanou zápletkou, dokázala i v tomto příběhu. Nádherné čtení, sice složitější a pomalejší, ale věřte, že stojí za to.

12.02.2024 5 z 5

Dora Maar a Picasso Dora Maar a Picasso Bettina Storks

To jsem si zase početla a googlovala a vůbec, tahle edice o talentovaných, odvážných a silných ženách mě opravdu hodně baví. Už jsem ji tu propagovala vícekrát a ani tento příběh o Doře Maar, múze talentovaného, ale lidsky docela problematického malíře Picassa, mě určitě nezklamal. Začátek příběhu je trochu pomalejší, ale je potřeba, abychom pochopili , co pro hlavní hrdinku znamenala vášnivá láska k tomuto charismatickému muži, který ženy potřeboval jako svou inspiraci, ale jeho pravou láskou bylo umění a Dora se musí rozhodnout, kam bude směřovat její další cesta. Velká část knihy se odehrává v době napadení Francie nacisty, což dodává příběhu další rozměr, atmosféru nacisty zdecimovaného města popsala autorka výborně. Letos vyjde několik dalších příběhů z této edice a já si je nenechám ujít. Moc hezké, nenáročné čtení s přesahem a já ho hodnotím opět vysoko.

06.02.2024 5 z 5

Nevlastní dítě Nevlastní dítě Nicole Trope

Rodinný psychothriller, vyprávěný třemi hlavními hrdinkami v jednotlivých kapitolách a zarámovaný hledáním malé Millie, která se pohřešuje. A já jsem spokojená, kniha nemá mnoho stran a každá kapitola končí tak, aby Vás spolehlivě navnadila rozečíst i tu další. A o překvapení tu není nouze, každý skrývá něco, co v krizové situaci vyplouvá na povrch. Možná je kniha trochu překombinovaná, ale mně sedla a určitě jsem se nenudila. Dobrý tip na letošní ČV ( kniha, kde se někdo ztratí).

06.02.2024 4 z 5

Strmý pád Strmý pád Linda Castillo

Tak po čase zase u Amišů, s Kate a Johnem, a zase hodnotím na maximum a zdá se více jak pravděpodobné, že si letos přečtu i novinkový díl, který by měl vyjít a i já, svým způsobem, u několika jiných sérií trochu čtenářský "fluktuant", budu už jen vyhlížet nové díly. A to je co říct, já série, co mě už moc nebaví, nekompromisně opouštím, v lepším případě si u nich dávám docela načas. Na druhou stranu musím napsat, že jsem knihu četla bezprostředně po jiné detektivce, o hodně hutnější a složitější (Kult) a byl to docela náraz:-) a uvědomění si, jak jednoduše a přímočaře jsou případy s Kate napsány. Ale prostě pro tuto náčelnici mám opravdu velkou slabost a také tento případ má dosti překvapivé rozluštění a tak jsem nakonec opět maximálně spokojená :-).

04.02.2024 5 z 5

Kult Kult Camilla Läckberg

Pro tuto sérii mám momentálně asi největší slabost a myslím si, že oba autoři také, zjevně si ji užívali, spolu se čtenáři, více jak 500 stran :-). Minu a Vincenta jsem si zamilovala už v první knize Iluze a v Kultu to není jinak, to opatrné jiskření a originální chytré dialogy mezi nimi mě prostě baví. Zápletka je výborně vystavěna, odpouštím prostředí sekty, které fakt nemusím, ale autoři detektivek je vyhledávají opravdu často, možná proto, že je tam (skoro) všechno možné. Zde s ním ale pracovali docela originálně, což oceňuji. A tak závěrem knihu doporučím hlavně těm čtenářům, kteří mají rádi hutné, složitější případy a nevadí jim, vedle samotného vyšetřování, i významná linka ze soukromí jednotlivých policistů, s tím si autoři opravdu vyhráli. A že jich je, ale mám je ráda všechny. Skvělé čtení, návykové, a já se nemůžu dočkat závěrečného dílu.

02.02.2024 5 z 5

Dohazovačka spřízněných duší Dohazovačka spřízněných duší Lynda Cohen Loigman

Téma hledání spřízněné (ných) duší se vlastně objevuje v každé romantické knize, ale tato autorka to celé pojala trochu jinak a musím napsat, že jsem se skoro celou knihu usmívala. Tohle je opravdu originální příběh, přesně tak si představuji odpočinkové čtení, laskavé, s mírným přesahem do židovské kultury a kapkou magického realismu, který dá příběhu tu správnou, maličkou dávku nadpřirozena, která hraje v příběhu zásadní roli, ale není absurdní a ve výsledku si řeknete, co když? :-). Saru a Abby, dvě hrdinky knihy, babičku a vnučku, si jistojistě zamilujete a vůbec celý ten příběh o hledání spřízněných duší Vás pohladí a zahřeje. Kdo hledá nepřeslazené romantické čtení do letošní ČV ( kniha s měkkou vazbou), toto je dobrá volba, s překrásnou obálkou. Doporučuji.

29.01.2024 5 z 5

Každé další léto Každé další léto Carley Fortune

Trocha romantiky nikdy neuškodí a v této knize se jí dočkáme, zejména ve vzpomínkových kapitolách, v moc pěkné podobě. Dala jsem na nadšená hodnocení mých oblíbených a dobře jsem udělala. A jak jsem psala výše, zejména vzpomínkové kapitoly , kdy nám autorka dala možnost poznat Percy, Sama a nakonec i Charlieho určitě pomohly k tomu, aby ta současná linka zmírnila klišé, které zákonitě občas muselo vykouknout. A taky se, dle mého, povedla zejména prázdninová atmosféra malého, kanadského městečka v lůně přírody, to bylo moc fajn. A navíc, kniha se opravdu pěkně čte, příběh vás chytne a vy si budete, spolu s hlavní hrdinkou, přát, aby vše dopadlo jak má. 4 a půl * a autorku si určitě nechám v hledáčku, v rámci romantického žánru moc pěkné čtení.

27.01.2024 4 z 5

Tři životy Tři životy Natasha Lester

Od Natashy jsem přečetla vše, co se u nás vydalo, její příběhy ve dvou časových rovinách si mě vždy podmaní. Jednak má čtenářsky vyrovnané linky z minulosti a současnosti (já vím, ta z minulosti je vždy o kapku emotivnější, ale to připisuju době, většinou válečné, kdy osudy postav jsou zákonitě vyhrocenejší) a také, že pracuje s reálnými fakty a osobami, které prokládá svou fikcí a nereálnými (ale pro mě pouze fakticky :-)) hrdiny. Pro tuto knihu vše výše uvedené tak úplně neplatí. Tady ty kapitoly z minulosti byly dosti kostrbaté a myslím, že za to autorka až tak nemůže, prostě se mi nelíbil překlad knihy. Dokonce se mi zdálo, že některé věty nedávaly smysl, což u popisu špionáže je problém a čtenář se místy přestává orientovat. Samozřejmě nerozumím redakční práci jednotlivých nakladatelství, ale nezasloužila by si tato oblíbená a talentovaná autorka "svého" překladatele? Koukala jsem a každou z jejich knih přeložil někdo jiný, což je škoda, a tento překlad byl, za mě, nejhorší. Přitom příběh to je krásný, možná, po Skříni plné Diora, nejhezčí, co jsem četla. Moc se mi líbily kapitoly o módě a spolupráci s Diorem a moc se mi líbila i romantická linka s Marchem, nic prvoplánového a kýčovitého, to mám ráda. A také samotná hrdinka Alix si získala moje sympatie, silná hrdinka, která si jde za svým. Výborná knížka, krásný příběh, škoda, místy, toho překladu. Ale za to autorka nemůže, a proto maximální hodnocení a budu vyhlížet další poutavý román.

25.01.2024 5 z 5

Italská dcera Italská dcera Soraya M. Lane

Pěkný příběh, pro čtenáře knih ve dvou časových liniích, přičemž zde, zdálo se mi, hraje prim ta současná linka, což nebývá často. Od autorky jsem nic jiného nečetla, tak jsem nemohla srovnávat, ale tohle bylo příjemné čtení, které mě po dva večery bavilo. Mladá hrdinka zde pátrá, na základě získaných indícií, o tajemství původu své babičky a že to změní i její život, no, to je čtenářům tohoto typu knih od začátku jasné. V příběhu z minulosti se dostaneme do prostředí světoznámé milánské La Scaly, v tom ze současnosti zase na italské vinice, plné slunce, dobrého jídla a samozřejmě vynikajícího vína. Příběh je jednoduchý, trochu mě iritovalo výrazivo v překladu (kouzelný cval koně apod:-)), ale ve výsledku, možná proto, že jsem tento typ knihy delší dobu nečetla, jsem spokojená. A tak trochu vylepším docela nízké hodnocení, ale věřím, že svoje čtenáře si tento příběh najde. A já jdu prozkoumat mapu Itálie, láká mě čím dál více. I za toto dávám poměrně vysoké hodnocení. A nakonec obálka, je nádherná :-).

20.01.2024 4 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Při vší úctě k mému oblíbenému autorovi a jeho moc povedené sérii "roční období", tohle bylo něco úplně jiného (což chválím, to umí málokterý spisovatel), ale prostě slabšího ( což je mi líto). A už vůbec knize nepomohl odkaz na přebalu k Agathě Christie, ta psala přece jen o dost rafinovanější detektivky s více propracovanou zápletkou, nehledě na postavy detektivů. Tohle byl takový čajíček, četl se lehce, sem tam vzbudil i úsměv na tváři, ale atmosféře, na jakou jsem u autora zvyklá, však zůstal něco dlužen a kdo je vrah mě taky moc nebralo, knížku jsem večer zavřela pár desítek stran před koncem a v klidu dočetla až ráno:-). Nicméně, hodnotím jako lepší průměr (3,5*), jako odpočinková četba s kapkou napětí to nebylo špatné a za mírné zklamání asi může moje vyšší očekávání. A to mám i pro nadcházející sérii, která zanedlouho vyjde, Pán hory, s novou vyšetřovatelkou. K té si Anders nikoho nepřizval a já se těším, že se vrátí ke stylu detektivek "ročního období", který mi seděl o dost více.

18.01.2024 4 z 5

Na kuchyňské frontě Na kuchyňské frontě Jennifer Ryan

Možná si maximální hodnocení kniha nezaslouží, příběh je to celkem jednoduchý, ale já jsem vděčný čtenář těchto románů o přátelství žen různých osudů. Navíc prostředí anglické vesničky a doba druhé světové války, kdy vše bylo na příděl a hospodyňky musely často nahrazovat základní potraviny tím, co dala příroda, bylo jen přidanou hodnotou tohoto románu. A navíc se moc dobře četl a soutěžní linka o nejlepší válečné pokrmy ( najdete zde na ně i recepty s postupem práce) mu dodala potřebnou kapku napětí, aby nenudil. Kniha je pěkná a zajímavá nejen příběhem uvnitř i obálka a zejména ořízka, připomínající kanafasové záclonky, které kdysi zdobily spoustu kuchyňských oken, se moc povedla. Kdo nebude čekat hutné, náročnější čtení, se spoustou informací, ale milý, nenáročný příběh o vaření a přátelství, bude určitě spokojen.

16.01.2024 5 z 5

Nové nebe Nové nebe Margit Steinborn

Dočteno a nad uděleným počtem * jsem docela přemýšlela. Nakonec jsem se přiklonila k vyššímu hodnocení. Rozhodlo to, že se asi časem pustím do pokračování tohoto příběhu a jestliže se chci pustit do pokračování, příběh mě svým způsobem zaujal. Na druhé straně, zcela se ztotožňuji s hodnocením Jarky (Šánky) níže, styl psaní byl, pro mě, úplně bezemoční, pouze popisný a tím pádem jsem si nenašla cestu k žádné z postav. A ano, všeho bylo moc, ale jakoby pouze nakousnuté v jedné, dvou stránkách, takový kaleidoskop situací, ale to mně nestačilo, chtěla jsem se začíst a vědět o postavách více, protože příběh, ač určitě nebyl nijak originální, měl potenciál dostat se Vám pod kůži a ne jen klouzat po povrchu a více emocí si zasloužil. Na druhou stranu, vzhledem k vysokému hodnocení, se mu to u mnoha z Vás daří a toto moje hodnocení je silně subjektivní. A tak nakonec hodnotím docela vysoko, jsem zvědavá na další osudy postav a třeba se o nich dozvím něco více. Příběh je to dojemný a určitě by si to zasloužil.

14.01.2024 4 z 5

Mademoiselle Coco a vůně lásky Mademoiselle Coco a vůně lásky Michelle Marly

Opět jsem si ověřila, jak moc je důležité, v jakém rozpoložení knihu čtete. Já tento beletrizovaný životopis o velmi zajímavé a úspěšné ženě Coco Chanel rozečetla, kniha mě moc nebrala, tak jsem si odskočila k nenáročnému thrilleru a potom se ke knize vrátila a ejhle, začetla jsem se hned a knihu nakonec hodnotím dost vysoko, protože její druhá půle se mi líbila moc. Já tuto sérii beletrizovaných životopisů slavných žen objevila loni a určitě v ní budu pokračovat. Nejde o žádnou složitou literaturu plnou faktů, je to spíše nenáročné čtení, o romantické linky není nouze, ale dozvíte se tam mnohé z jejich života, případně i díla a to kultivovanou formou, která se velmi pěkně čte. Nejednou jsem si potom něco dohledávala na Wiki, koukala na fotky ...a také si uvědomila , kolik jsem toho od dob studií zapomněla :-). Konkrétně z tohoto příběhu se mimo jiné dozvíte jak vzniknul ikonický parfém Chanel no. 5 . No , i já ho před lety našla pod stromečkem, ale , upřímně, tu ikonickou lahvičku jsem nakonec věnovala někomu, kdo ji více docenil a já našla "svou" zimní vůni u pana Diora a té jsem roky věrná:-). Pěkný příběh, škoda jen, že zahrnuje jen tři roky života Coco, byť v jejím životě zásadní, mám raději, když se dějová linka odvíjí celým životem. Za to nakonec nedávám plné hodnocení. Za zmínku stojí ještě doslov, kde autorka pár větami shrne osudy i dalších známých osobností, které ovlivnily život Coco Chanel a více či méně se mihly i knihou, to bylo moc fajn. A v neposlední řadě obálka, ta je překrásná. A najdete na ní i "malé černé" , ikonické šaty pro mnoho příležitostí, které nám tato talentovaná dáma věnovala:-).

08.01.2024 4 z 5

Jeho a její Jeho a její Alice Feeney

Mám rozečtenou úplně jinou knihu, se kterou se ale trochu trápím a tak jsem sáhla po něčem nenáročném, napínavém, ale 100% čtivém. A to tato kniha splnila dokonale, což jsem předpokládala, protože jsem četla i autorčinu knihu Kámen, nůžky, papír a ta se mi líbila moc. Mám ráda romány vyprávěné hlavními hrdiny odděleně jednotlivými kapitolami, u této knihy se to, vzhledem k názvu nabízí. Zde je ještě navíc jeden vypravěč, který je nám skrýt do posledních stránek, ale myslím si, že kdo má načteno, možná nebude až tak překvapen. Ale autorka mate a zavádí čtenáře dosti zdatně, samozřejmě, na úkor uvěřitelnosti, ale když mě příběh zaujme a baví, hodnocení za toto nesnižuju. Konec je komplikovaně zapeklitý, asi i překvapivý, ale právě za něj ta hvězdička dolů, já jsem na ty konce prostě přísná :-). Ale celkově hodnotím vysoko, příběh má atmosféru, není zdlouhavý a budete zvědaví kdo, kdy a proč. A já se poslušně vrátím k dočtení životopisu, na který jsem se moc těšila, ale ...to zase příště:-).

06.01.2024 4 z 5