MamaKnihomolka MamaKnihomolka komentáře u knih

Čuňazie Čuňazie Nelly Černohorská

Nelly je prostě bohyně slov. Znám ji už mé první knihy, na které se mnou spolupracovala a vždy mi moc pomohla. Četla jsem její Zlovolné bytosti, Oko čarodějnice i tuto tenoučkou knížečku plnou erotických básniček.
Jakmile začnete číst, nebudete moci přestat. Já moc na erotiku nejsem, ale pobavila jsem se a verše mi zpříjemnily den. Některé jsou delší, některé kratší, některé s příběhem a jiné zas popisují třeba i trapné situace. Vše doplňují jednoduché, ale trefné ilustrace.

25.12.2023 5 z 5

Frankie Frankie Jochen Gutsch

Frankie je rezatý kocourek, který se ve špatném čase ocitne na správném místě a nevědomky tak zachrání Richardu Goldovi život zrovna, když si ho chce sám vzít. Frankie totiž miluje provázky všeho druhu a moc záviděl Goldovi ten, který měl okolo krku.
Taky miluje televizi, ale jen když v ní hrajou zvířata. Lidi jsou totiž nudní celkově a v televizi pořád jen oddělávají lidi a ani je pak nesní, ale užívá si jejich reakci, když na ně promluví lidštinou.
A taky vám poví moudro, že když na hnoji jsou slupky, čiší z toho lakota.
A mohla bych pokračovat dál a dál co se všechno od milého Frankieho dozvíte.

Toto je sice kniha, kde kocour mluví, ale rozhodně není nijak dětská. Naopak ! Řeší se v ní problémy jak lidské tak kočičí, které se vzájemně propojují a vše je chvílemi vtipné, dojemné, smutné i roztomilé. Vše dohromady vám dá příjemnou oddechovou knihu, kterou si určitě užijete.

27.11.2023 4 z 5

Cyklus vlkodlaka Cyklus vlkodlaka Stephen King

Tenounká knížka, na kterou mnozí čekali roky. Já o ní neměla ani tucha, ale když už jsem se o ní dozvěděla, těšila jsem se na ni. (Stejně jako na vše od Kinga) :)

Je to vážně jednohubka s opravdu krátkými kapitolami. Každá kapitola je jeden měsíc v roce.
Celé doplněné úžasnými ilustracemi. Dvoustránkovými, jednostránkovými, malými, barevnými i černobílými. Jako... Člověk se vážně pokochá.

Teď k samotnému příběhu. Podle mě byl moc strohý a rychlý. Děj mi přišel hodně předvídatelný.
Nepřišlo mi to tak děsivé, dokud jsem pozdě večer nešla venčit psa. :D Takže kdo má bujnější představivost, tak ano, trochu děsivé to je, kor četba v listopadový pozdní večer, kdy fouká a déšť tluče do oken.

Nejsem ten typ čtenáře, který vychvaluje knihu jen proto, že ji napsal jeho oblíbený autor nebo, že ji má na spolupráci. Nechci to dělat a nebudu to dělat. Ne vždy se vše povede a ne každému se vše líbí. Já tady v té knížce Kinga prostě moc neviděla.
Dokážu si to představit jako dobrou povídku, ale jako knihu moc ne.

20.11.2023 3 z 5

Čtyři po půlnoci Čtyři po půlnoci Stephen King

Toto je první vydání čtyř povídek kompletně. Doteď byly rozděleny na dvě knihy. Ani jednu z nich jsem ještě nečetla a moc jsem se těšila ať už na děsivé, zvláštní nebo tajemné povídky.
Netajím se tím, že povídky čtu jen od Kinga. A proč?... Nevím!
Před každou povídkou je předmluva autora. Miluji tyto jeho úvody před povídkami. Ať už píše o tom, jak ho povídka napadla, jak ji psal nebo jaké okolnosti se zrovna v jeho životě děly. Je to jedno, jsou boží. Beru to vždy jako bych si s ním podávala ruku a řekla: "Nazdárek starý kámo, co pro mě máš tentokrát?"
A tentokrát to jsou Časožrouti, Skryté okno do skryté zahrady, Policajt z knihovny a Sluneční pes.

Povídce Časožrouti se napětí nedá upřít. Jste napnutí téměř od první stránky až do poslední. Stále jsem přemýšlela co se může stát, jak se to vyřeší a kdo vůbec časožrouti jsou. A když se objevili... Stálo to za to.
King si tentokrát vzal do parády trhliny v čase a cestování v něm. Což je téma, které zajímá každého, ale je hodně ošemetné a za mě je potřeba ho správně uchopit a nepřekombinovat to. King to pojmul skvěle a vše do sebe krásně zapadlo.
Líbilo se mi, že hodně velkou roli hrála i psychika zbylých pasažérů. Na to kdyby se autor vykašlal, tak ta povídka nebude stát za nic.
Jedinou výtku mám a to jen to, že jsem čekala více času s časožrouty a dozvědět se víc o nich. Ale chápu, že vzhledem k jejich destruktivnímu chování to nešlo.
Nikdy jsem letadlem ještě neletěla a myslím, že nějakou dobu ještě nepoletím...

V povídce Skryté okno do skryté zahrady se stejně jako v Misery, Temné půli a podobných dílech King vrací s tématem ze spisovatelského světa. Ukazuje, jak je lidská, a hlavně ta spisovatelská, mysl chatrná a složitá věc plná temných zákoutí, kde se může realita mísit s bludy.
Za mě je to bohužel průměrná povídka, která mě nevystřelila do výšin. Akční scény byly, ale přišly mi nedotažené, zkrátka jim něco chybělo.
Ovšem konec byl velmi zajímavý, u kterého zamyšleně semknete obočí a začnete přemýšlet, ALE na mě bylo vše až moc rychle a šup šup.

Policajt z knihovy je za mě velmi povedená povídka. Ani na chvíli jsem se nenudila a byla napnutá co bude dál.
Tajemná, děsivá, místy i trochu nechutná povídka a já si to užívala. King se nebál popsat detaily a dokázal perfektně vystihnout danou atmosféru.
Já do knihovny teda nechodím a po přečtení tohoto příběhu to v dohledné době ani nemám v plánu.

Taky jste si mysleli, že policajti z knihoven nejsou ? No... Možná jste se pletli, tak jako já, protože člověk nikdy neví, že? Tak dávejte bacha a vracejte knihy včas!

Sluneční pes je jakýsi prolog ke knize Nezbytné věci, jak sám King pronesl.
Chvílemi až moc táhlé a zbytečné popisy a občas mi přišlo jako by se příběh i zastavil. To mě hrozně nudilo. Možná kdyby byla povídka cca o sto stran kratší, možná by dostala větší spád a byla by lepší.
Co se mi ale líbilo bylo to, jak bylo poukázáno na hranici mezi reálným a jiným světem, jak se prohloubil vztah otce se synem a vůbec ta myšlenka, že Polaroid fotí stále stejnou fotografii dokola, aniž by to záviselo na tom, co fotíte. Ale je to opravdu jedna a ta samá fotografie dokola? Nebo se nám to na první pohled jen zdá?

Co se týče povídek u mě stále vede Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank, Mlha apod., ale i tyto rozhodně stojí za přečtení a něco vám dají. Minimálně další setkání s mistrem či zážitek z příběhů, na které si uděláte vlastní obrázek a názor sami.

10.10.2023 4 z 5

Nikdy se nepřestala usmívat Nikdy se nepřestala usmívat Martin Štefko

Musím ocenit skvělé popisy vražd, ve kterých jsem se vážně vyžívala. Jsem divná, ano. :D
Celkově autorův styl psaní je svižný, bez omáček a zbytečností a stránky létají nadzvukovou rychlostí i díky sazbě a celkové velikosti knihy, která se vejde přesně do ruky.

Nejdříve jsem z Alexandry byla lehce zmatená. Nedokázala jsem si její postavu s takovým charakterem a věčným úsměvem představit. Nějak mě na ni stále něco nesedělo. Pak jsem přišla na to, že to jen dělala ta představa vražedkyně, která má má kontě 168 mrtvých a plus ten ÚSMĚV! Brrr... A to je vlastně pozivum.
Alexandra ve mě vyvolala neskutečně moc pocitů a vlastně doteď nevím jestli věřit, nevěřit, vina, nevinná... a mohla bych pokračovat v otázkách.
A to mě hrozně baví. A proto jsem knihu rozhodně nečetla naposledy!

30.07.2023 4 z 5

Nové sny Nové sny Lilly Lucas

Třetí díl ze série Láska z Green Valley a já se tam ták ráda vrátila. Velmi dobře popsané prostředí Skalistých hor s celou přírodou a skvělými lidmi, které bych nejradši poznala osobně.
Zmiňování postav z předešlých dílů je skvělá věc a s tím autorka i nastínila fakta z nich. Takže není vyloženě nutné první a druhý díl číst, ale já je doporučuji, jsou to skvělé zimní příběhy.

V tomto dílu mi chyběla chemie, uvěřitelnost a celkově šlo všechno tak nějak snadno. Některé věci mi přišli prostě nedotažené.
A ač zápletku bylo jednoduché odhadnout, stejně jsem si knihu moc užila. U mě ale stále vede první díl (Nové začátky).

Musím zmínit, že čtvrtý díl Nové vyhlídky u nás vyjde v červenci a tentokrát bude příběh vyprávěný o Annie, což je právě ta zmíněná Noahova expřítelkyně.

14.04.2023 4 z 5

Tichý pláč Tichý pláč Lisa Regan

Detektivka Josie Quinnová tentokrát řeší případ, kterého se já, vždycky když jdeme mimo domov, ve skrytu duše děsím. Únos dítěte je pro mě nepředstavitelná situace, při které bych se opravdu zbláznila. Jako fakt!

Jelikož v knize není tolik mrtvol, ale pohřešuje se dítě, spíš je vyšetřování "klidnější". Vlastně se čeká až se buď něco najde nebo se únosce ozve. Tudíž příběh hlavně ze začátku grády nemá a pro někoho může být nudný. Ale v knize je moc dobře vymyšlená zápletka a vše kolem ní. I přesto jsem se do knihy nějak nedokázala ponořit. Možná to bylo tím tématem? Nevím...
Výhodou jsou krátké kapitoly, které člověka nutí číst dál.

Tato série je skvělá a i přesto, že jsem nečetla první dva díly, není problém se v příběhu zorientovat. Pokud hledáte detektivku bez potoků krve a morbidními vraždami, ale se skvělou a napínavou zápletkou, neváhejte s touto sérií!

29.03.2023 3 z 5

Sokolník Sokolník Isabella Maldonado

Třetí díl série s agentkou Ninou Guerrerovou a bez zbytečných řečí je čtenář hned ponořen do případů zmizelých studentek. Krátké kapitoly velmi napomáhají na čtivosti a v napínavých scénách nelze přestat číst. Nechyběly ani kapitoly z pohledu vraha nebo i samotných obětí.
Velmi originální jsou podle mě odvětví sokolnictví a Egypta, konkrétně mumifikace. O ničem podobném jsem ještě nečetla a byla jsem nadšená.
Jediné co mě mrzelo byla předvídatelnost další oběti.

Jako správné detektivce nechybí napětí, akce a uvěřitelnost. Mnohé čtenáře jistě navnadí i to, že sama autorka byla policistka. Ale ne nějaký pěšák nebo v kanceláři, ale působila i jako policejní vyjednávačka a absolvovala i FBI kurz behaviorální analýzy.

Za mě velké doporučení série i přesto, že jsem první díl ještě stále nečetla. :]

10.03.2023 4 z 5

Zítra touhle dobou Zítra touhle dobou Charlotte Butterfield

,,Minulost je zahraničí, do kterého nemáme pas."

Úspěšná lékařka Jessica i přesto, že má všechno, není šťastná. Doma má dvě pubertální děti, které jsou náladové, problémové a když mají vzhlédnout od mobilů, rozpoutá se peklo. Manžel, o kterém je přesvědčená, že ji podvádí, jediné co si pamatuje je, že spolu nespali 632 dní. Pracovní nabídka – odstěhovat se na ostrov, kde ani nejezdí auta, ji přijde jako skvělá poslední šance, jak zachránit rodinu i manželství. Ovšem nečeká, že takovéhle ostrovy skoro na konci světa mívají svá tajemství, na které Jess shodou okolností nevědomky přijde. Může se vrátit do minulosti a prožít kterýkoli den znovu. Ale všechno něco stojí, že? Když se něco změní v minulosti, odrazí se to v budoucnosti a ne vždycky kladně. A něco zkrátka změnit nejde...
•••
Kdo by nechtěl využít vrátit se časem a něco udělat nebo říct jinak? Ovšem vše je něco za něco.
Oproti obálce mě anotace velmi zaujala a jsem moc ráda, že jsem si knihu mohla přečíst. Typ takovýchto obálek se mi hrozně nelíbí a nemůžu si pomoct.
Ale už od prvních stran jsem věděla, že se mi kniha bude líbit. Bavila jsem se totiž už od začátku. Vtipné poznámky, přirovnání nebo perly Jessiných pubertálních dětí a vtipný manžel, kterého jsem si moc oblíbila dodali svým lehkým humorem knize šmrnc.
•••
Většinu příběhu vypráví Jessica, ale jsou tam i střípky z pohledu Ferguse – manžela, kde bylo krásně vidět, jak si nerozumí a navzájem se nechápou.
Chování Jess mě občas štvalo. Hlavně její chování ke své drahé polovičce, ale je jasné že se k sobě nebudou mít, když se jim hroutí manželství.
Jinak vracečka časem byla vymyšlená moc dobře. Kniha nabrala hned jiný spád a já se jen modlila, ať Jessica nic nepodělá. Celkově to byl úplně jiný příběh, než jsem čekala a jsem moc mile překvapená.
Jinak odpočinkovým čtením to můžu nazvat jen částečně. Řeší se tam i věci, které mi drtily srdce.

23.02.2023 4 z 5

Uteč, dokud můžeš Uteč, dokud můžeš Rebecca Zanetti

Začátek série s agentkou Laurel Snowovou nemohl začít lépe. Přímo mrazivá detektivka, ve které se najdou i romantické duše, protože příběh není protkaný jen drsnými vraždami, ale i obrovskou chemií mezi Laurel a kapitánem horské služby Huckem Riversem. Nemluvícím a věčně mrzutým, ale sexy policistou, který si taky zažil své.
•••
Sama Laurel je velmi zajímavá postava. Ať už vzhledově, tak i vědomostně. Hodně mi připomínala známého Sheldona Coopera z Teorie velkého třesku. Ale ten byl až přehnaný, řekla bych. Zato Laurel je vykreslená opravdu reálně.
•••
Co se týče příběhu a případů samotných, tak byly doslova mrazivé. Autorka umí skvěle popsat detaily, ale i samotnou atmosféru vyšetřování. A nezodpovězených otázek do dalšího dílu je víc než dost a já si ho nenechám ujít!

Je to parádní příběh, reálně vykreslené postavy, které jsou hodně charakterově výrazné a zároveň zajímavé. V žádné detektivce by neměla chybět dvojce – akce a napětí. Což rozhodně nechybí.
Co víc chtít? Za mě veliké doporučení.

15.02.2023 5 z 5

Pohřbené kosti Pohřbené kosti Lisa Regan

Pátý díl případů s Josie Quinnovou začíná nemilou vraždou matky jejího parťáka a zároveň přítele Noaha. Nejenže se pro něj snaží být oporou a dobrou přítelkyní a prochází si s ním stádii truchlení, chce také přijít na to, kdo jeho matku zabil.
Když se ale u stárnoucí milé důchodkyně bez tajností, jak Noah stále tvrdí, najdou předměty, které vedou k lidem, kteří jsou mrtví nebo pohřešovaní, rozjede se vyšetřování naplno kor když začnou přibývat další mrtvoly... Opravdu byla Noahova matka bez poskvrnky, bez tajemství a lží?
•••
Kdo má rád detektivky tak tuhle sérii vážně doporučuji! Našlápnete vedle.
Stránky mizí pod rukama. Krátké kapitoly a celková čtivost tomu dost pomáhaly. Ani jsem se nenadála a byla jsem v půlce. Sotva jsem mrkla, byl konec.
•••
Co se týče postav, tak jich tam bylo poměrně dost, ale dalo se v nich vyznat. Občas jsem se musela trošku zamyslet, kam ten dotyčný patří apod., ale rozhodně mi to nedělalo extra velké problémy.
Autorka umí skvěle vykreslovat akční nebo šokující scény, kterých tam opravdu není málo. Příběhu rozhodně nechybí napětí ani gradace. A tak by to u správné detektivky mělo být.
•••
Sice byl podle mě tento díl malilinko slabší než ten předešlý (Nečekané přiznání), ale to nic nemění na tom, že je to skvělá detektivka, která určitě stojí z přečtení a správného detektivkomaniaka by neměla minout.

Jo a s tipem na vraha jsem byla vedle. Ostatně jako vždycky. :D

22.10.2022 4 z 5

Spomienky na neho Spomienky na neho Colleen Hoover

"Niektoré veci sa dajú odpustiť, ale niektoré činy sú také bolestivé, že spomienka na ně môže človeka zdrviť aj o desať rokov."

Když jsem se dozvěděla, že Slováci mají dvě knihy mé oblíbené autorky, které u nás nevyšly (tato a Layla), neváhala jsem. Musela jsem je mít.
Ten kdo se bojí číst slovenské knihy, tak to určitě zkuste. Je to má už druhá a je to super změna a nic těžkého.
•••
Kenna se po pěti letech, které strávila ve vězení, vrací do svého rodného města a tam kde to vše začalo a zároveň skončilo. Pere se s pocitem viny a vyčítkami svědomí, ale přesto ji něco pohání dál. Její dcera, které jsou čtyři roky a nikdy ji neviděla. Chce si znovu získat důvěru všech a tím i svůj život zpět. Jenže nic nejde tak, jak by chtěla a minulost ji dohání všude. Jen Ledger je ochotný ji nenechat na holičkách. Ale sám při tom riskuje ztrátu důvěry ostatních a všeho co miluje.
•••
Všechny postavy byly charakterově tak reálné, až jsem zapomínala, že je příběh vymyšlený. I když jak napsala sama autorka v poděkování: Lidi jako Kenna jsou všude možně, v každém městě.
Kenna byla tak sympatická a zlomená postava toužící jen po jednom. Po svém životě se svou dcerou Diem, která mimochodem dávala tak smutnému příběhu světlé chvilky svou dětskou pozitivitou a fantazií.
Ledger byl opravdový hrdina knihy. Tak laskavý a silný. Pro svou rodinu by udělal cokoli. A jeho rodiče? Praštěný, ale stejně jako u Diem byla jejich role v příběhu povznášející.
Všichni byli tak upřímní, tak sví, ale přesto měli něco společného. Společnou bolest, která je rvala na kusy každý den.
•••
Věděla jsem, že to opět bude emoční jizda. Bože, čím víc jsem četla, tím víc se mé srdce drolilo. Často jsem četla se slzami na krajíčku, protože jako matka jsem se s Kennou hrozně moc sžila a tolik ji fandila.
Je to krásný příběh o vině, ztrátě, výčitkách svědomí, důvěře a hlavně o bolesti, kterou jsem cítila po celou dobu čtení.

Spomienky na neho se zařadily na horní příčky mezi mé oblíbené oblíbené od Colleen.

18.10.2022 5 z 5

Psáno s nadějí Psáno s nadějí Aly Martinez

Pokračování románu Psáno s lítostí, který je rozhodně nutné si přečíst, než se pustíte do tohoto.
Je těžké přiblížit děj, aniž by se prozradily spoilery. Každopádně šok a překvapení neskončilo prvním dílem a hned pokračuje první kapitolou a já nepřestala zírat s otevřenou pusou od začátku do samotného konce.
•••
Příběh o touze po rodině. Snaze být něčeho součástí. O vině, která pronásleduje člověka celý život. O odpuštění, lásce a křivdách lidí, od kterých by to člověk čekal nejméně.
•••
Jestli jsem předchozí díl vychalovala do nebes, tak tenhle vychválím do vesmíru! Příběhu nechybí napětí, láska nad kterou vám puká srdce, roztomilost i zvrat, který nečekáte.
Pár stran do konce a já si říkala, že už to je jen takové to sladké klasické ukončení knihy, ale ne! Další zvrat a šok, které mě dokázali překvapit.

13.09.2022 5 z 5

Zlomená láska Zlomená láska Tess M. Puffrová

Druhý díl příběhu Anny a Maddoxe z pera české autorky. Musím říct, že moc YA nečtu a první díl pro mě byl takový odechový průměr. Zato druhý díl se mi vážně líbil.
•••
Střídání pohledů. To vždycky příběh oživí. Vidět i tomu druhému do hlavy, což zrovna u Maddoxe je hodně důležité a zajímavé.
Vím, že svým způsobem je to těžké, ale řekla bych, že v prvním díle se autorce lépe dařilo pohledy střídat tak, aby děj krásně plynul. Tady je často stejná část příběhu z obou pohledů. Dalo by se s tím lépe vyhrát tak, aby příběh navazoval, aniž by se museli některé konverzace opakovat i přesto, že by se čtenář dozvěděl jaký přístup a názor dotyčný měl.
•••
Annino chování bylo lepší než v prvním díle (Zatracená láska). Už nebyla taková tak lehce zmanipulovatelná a dokázala si za svým stát. I když dle mého názoru i ona si neuměla stát za tím, že jsou s Maddoxem spolu a moc často mu podléhala hned, co ji políbil. Sakra, která holka by nechala jinou sahat na svého kluka?!
Maddox musím říct, že je podle mě hodně složitá postava. Jeho charakter a chování je prostě tak nevypočitatelné a zároveň později tak pochopitelné. Tak jako v prvním díle mě docela při čtení rušil ten jeho "kratky zobak", ale na jeho kapitoly jsem se stejně těšila.
•••
A ten konec? To jako vážně? Nic takového jsem nečekala a hlavně... Jestli nevyjde další (poslední díl) tak mé knihomolské já asi umře.
Kdybych Tess neznala z Instagramu a nevěděla s jistotou, že je to česká autorka, rozhodně by mě to ani ve snu nenapadlo. Styl psaní i nápad mi přijde skvělý a jen to dokazuje to, že knihy od českých autorů vůbec nejsou špatné ani podprůměrné. Jen je potřeba jim dát šanci. Což je u Čechů asi největší problém.

01.06.2022 4 z 5

Hadí oči Hadí oči Isabella Maldonado

Druhý díl série se speciální agentkou Ninou Guerrerovou. Mé první setkání s autorkou a musím říct, že jsem mile překvapena. Ač jsem první díl nečetla, anotace mě velmi oslovila, ale kdybych si měla vybírat jen podle obálky někde v katalogu nebo knihkupectví, knihu bych bez sebemenšího zájmu přešla. Obálka na mě působí amatérsky, neoriginálně a nezajímavě.
•••
Sama autorka byla policistkou a myslím, že je to znát. Nevím jak to ve skutečnosti chodí, ale myslím, že tady autorka průběh vyšetřování popsala skvěle. Ne, že detektivové hned na všechno přijdou a hned jim všechno dojde. Kousky skládačky se odkrývají pomalu, výsledky z laboratoří také nejsou hned a vším se prokousávají postupně. A to se mi líbí. Další co miluju jsou psychologické profily vrahů a to jak se sestavují a dají se moc dobře použít.
V některých recenzích je zmíněno, že je případ přitažený za vlasy, ale mě to tak nepřišlo.
•••
Celkový námět příběhu se mi moc líbil. Spojení aktuálního případu s některými z minulosti mě vždycky zaujme a dodá tomu takové to koření. Nehledě na to, že člověk vidí, jak moc vše postoupilo dopředu a dřív nebyli takové možnosti jako dnes. Krátké kapitoly ještě dodávají na čtivosti. I sympatické postavy, i když jich chvílemi bylo dost, byly realisticky vykreslené.
•••
Tato série mě dost zaujala a musím se dostat i k prvnímu dílu, který mě minul.
Pro milovníky detektivek a záhad rozhodně doporučuji.

29.05.2022 4 z 5

Rodičovština -  Jak mluvíme s dětmi a jak s nimi mluvit lépe Rodičovština - Jak mluvíme s dětmi a jak s nimi mluvit lépe Jennifer Lehr

Tuto knihu jsem si pořídila ze dvou důvodů. Chvílemi mi přišlo, že si se synem ne moc dobře rozumíme a já si s ním kolikrát nevěděla rady a jeden čas se u nás často křičelo, protože syn je silná nátura a formuje se mu osobnost. A za druhé, protože mě hrozně moc oslovila anotace knihy. Vůbec jsem totiž nepomyslela na to, že když dítěti řeknu, že je "šikulka", že bych mu mohla do budoucna i ublížit. A to mě právě hrozně zaujalo. Jak mohou slova jako: "Už jsi velký kluk" nebo " Řekni, promiň" dítě ovlivnit a jak moc.
•••
Kniha je rozdělená do čtrnácti kapitol přesně podle těch výše zmíněných slovních spojení. Každá kapitola se zabývá určitou svízelnou situací, která většině rodičů přijde zcela normální. Člověk totiž snadno zjistí, že díky určitým frázím s dětmi hodně často manipulujeme, ovládáme je, trápíme a i vyhrožujeme a to jen proto, že to samé s námi dělali naši rodiče. Což je velmi smutné.
•••
Při čtení jsem se hodně zamýšlela nad sebou, způsobem výchovy a i se dojímala nad tím, jak krásně umí autorka věci podat a jak se dá i jinak dítěti láska předávat.
•••
Kniha je vytuněná seznamem další literatury ohledně "problémů", kterými se autorka zabývá. Všechny knihy jsou krásně rozdělené podle toho, které vyšly v češtině a které pouze v angličtině. Další tuning je seznam kurzů pro rodiče a to i těch co jsou online! A nesmí ani chybět výběr českých stránek o rodičovství.

Víte, už nad úvodním citátem jsem se dost zamyslela a v tomto duchu je celá kniha.
"Klacky a kameny mohou zlomit kosti, ale slova mohou otřást duší.
Na slovech záleží. Volte je moudře."
•••
Knihu velmi doporučuji všem, kteří mají děti, čekají je nebo se terpve rozhodli mít rodinu. Vážně mi kniha moc dala a jsem ráda, že ji mám v knihovně a můžu do ní kdykoli nahlédnout.

16.05.2022 5 z 5

Doufat znovu Doufat znovu Mona Kasten

Čtvrtý díl ze série Znovu. Po dlouhé době jsem se vrátila k této sérii a vůbec mi nedělalo problémy se do světa Mony Kasten vrátit a na všechny skvělé postavy si vzpomenout. Nemůžu ji ani upřít čtivost, ale zapomněla jsem, jak moc pomalé romantické knihy Mona píše.
•••
Občas jsem moc nechápala chování Everly v tom, proč bydlela sama, když tak s matkou bojovali s penězi. Kdyby se s někým dělila o nájem, neměla by takové výdaje. Jinak její postava byla skvěle vykreslená a uvěřitelná. Věřila jsem ji všechny její pocity a chování. Další postava – Nolan – profesor Everly. Zkrátka takového profesora by chtěl každý, ale podle popisu mi holt nepřišel tak sexy, jak ho Everly vnímala.
Co je o mně známé a vždycky když na to narazím, tak to vyzdvihnu je to, jak moc miluju když se v knize objevují i postavy z předešlých dílů nebo knih. Cítím v tom úžasné připojení a to, že víte, jak se postavám daří a že koncem jejich knihy jejich příběh neskočil.
•••
Čeká mě pátý a poslední díl – Snít znovu. Nemůžu říct, že se na něj úplně klepu, ale ráda si ho přečtu. Zatím jsou stále mí favoriti Kaden s Allie.

07.04.2022 3 z 5

Čokoládový klub Čokoládový klub Carole Matthews

Kniha, na kterou jsem byla hodně zvědavá, ale recenze ostatních mě od ní značně zrazovaly. I přesto jsem využila nabídky Cosmopolis a knihu si přečetla v rámci spolupráce.
•••
Ze začátku mi přišlo jako bych četla Sex ve městě. Čtyři kamarádky ve městě se scházejí a řeší své problémy. Scházeli se v podniku zvaném Čokoládové nebe. Lucy, Nadia, Chantal a Autumn. Příběh z první osoby vypráví Lucy, příběhy ostatních byly vyprávěny z pohledu třetí osoby a zrovna příběh Lucy mě svým způsobem zajímal nejméně.
Lucy mi totiž připomínala Bridget Jones, přišlo mi, že moc nepřemýšlela a někdy mě vážně rozčilovala svým jednáním a trapností. Trošku vám její jednání přiblížím...
°Jím čokoládu, ale přitom mi vadí jak vypadám.
° Do fitka nechodím, protože vypadám hrozně.
° Doma cvičím jen zřídka, protože to nedávám.
° Radši si své problémy zajím tunou čokolády.
° Chodím na jógu, ale jen když se mi chce a když se mi nechce (což je ve většině případů), tak si to za každých podmínek zdůvodním.
° Jsem přesvědčená, že u ní spalím kalorie, které si potom během minuty znásobím, když sním čokoládu. (Když už teda na tu jógu jdu.)
° Co se týče chlapů, jsem hrozná naivka.
•••
Já vím, že mi řeknete: „Jmenuje se to Čokoládový klub, co jsi čekala?!“ Já vím, ale opravdu musí být všude samá čokoláda? Samé její přirovnání a omílání značek, které všechny Lucy sežrala? Čokoláda je očividně hlavních hrdinek život, ale je nutné to cpát na každou stranu?
Než abych měla chuť na čokoládu se mi spíš zvedal žaludek z toho v jakém množství čokoládu Lucy jedla.
•••
Líbilo se mi, že příběh obsahuje témata, která mohou postihnout kohokoli z nás nebo naše blízké.
Knize nemůžu upřít čtivost a díky krátkým kapitolám děj plynule ubíhal.

17.03.2022 3 z 5

Kouzelné pírko pro Gwendy Kouzelné pírko pro Gwendy Richard T. Chizmar

Druhý díl série Tlačítková skříňka. První díl, napsal společně s Chizmarem King. Tentokrát Gwendy nepustil do zapomnění jen Chizmar, ale rozhodně to stojí za to.
Gwendy už je 37 let a vypracovala se na velmi vlivnou a vysoce postavenou osobu. Co se stane, když se jí ve zdárně uspořádaném životě znovu objeví kouzelná skříňka s barevnými knoflíky a páčkami, kterou už nikdy v životě neměla vidět?
Knihu ozvláštňují krásné ilustrace, které knize dodávají šmrnc a díky krátkým kapitolám příběh rychle ubíhá. Obálka je velmi vymazlená a líbí se mi jak jsou na ní jen vyměněné barvy z obálky prvního dílu.
Ještě musím zmínit, že ač Castle Rock je čistě Kingův svět, tak Chizmar se do tohoto světa perfektně ponořil a napsal jeho příběhu další pokřivenou rýhu do jeho historie.

22.12.2021 4 z 5

365 dní 365 dní Blanka Lipińska

Viděla jsem film dřív a moc jsem si ho oblíbila. Michele Morrone jako Massimo seděl úplně přesně a o to víc mě překvapila hrůzostrašná obálka samotné knihy.
Moc chválená kniha to není, ale přesto jsem si knihu musela přečíst a udělat si vlastní názor.
•••
Když už na druhé straně jsem se dočetla o tom, že svůj penis nazývá nástrojem, říkala jsem si, do čeho jsem se to pustila. Tyhle různá přirovnání k pohlaví fakt nemám ráda.
Dál chápu, že Laura ze začátku nevěděla jak se Massimo jmenuje, ale přezdívka 'Černý' mi nepřijde moc dobrá. Vždy když jsem na to narazila, neubránila jsem se zakoulení očima. A kor po tom, co už Laura věděla jak se Massimo jmenuje. Zjistila jsem, že takhle blbě to zní v českém překladu. V aj to 'The Man in Black' zní přece jen trošku líp.
Sama Laura mi nevadila... Ze začátku. Pak si ale vše pomalu začala kazit tím, jak se moc brzy smířila se situací, do které se dostala. Doufala jsem v trochu víc vzdoru a boje za svou svobodu. Nevěděla co chce, věci, které by normálního člověka šokovaly ji nechávaly ledově chladnou a mávla nad nimi rukou. A ty, které byly docela přirozené, u nich dělala scény jako u konce světa. Čím víc jsem se prokousávala ke konci, tím víc mě její postava štvala. Bože Laura je horší než Tesa z After!
Co mě překvapilo je, že je Massimo v knize komunikativnější než ve filmu a člověk víc chápe jeho povahu a rozhodnutí. A to jeho rozhodnutí, že se Laury nedotkne dokud ona sama nebude chtít, a neustále to porušoval mi taky nepřišlo od něj fér. Ale co od něj bylo fér, že?
•••
Kniha se četla moc dobře, ale to je bohužel tak všechno. Příběh mě nijak nepohltil a prostě jsem ho autorce nevěřila. Postavy byly jen spěšně vykreslené. Třeba mě zajímal i Domenico a Olga, které jsem si oblíbila, ale o těch je tam hrozně okrajově. Chápu, že to jsou jen vedlejší postavy, ale pro ně je důležitá každá postava, která se v příběhu objeví.
Nehledě na to, jsem za celou dobu nezaregistrovala, že by pili něco jiného než šampaňské apod. (Kromě čaje s mlékem/ kakaa ke snídani) což mi přijde dost smutné a trapné zároveň. Co se týče věčného omílání módních značek, do kterých se Laura obléká, to už člověka po pár opakováních taky přestane bavit.
Dál chápu – je to erotický román, ale toho sexu tam bylo prostě moc. Pak už mě ty scény ani nebavily číst a to je další smutná záležitost.
•••
Konec je jiný než ve filmu, což mě potěšilo a je otevřený, což mě nepřekvapilo. Další díl si přečtu jen proto, abych se dozvěděla jak se budou vyvíjet určité problémy, které v mafiánské sortě vznikly.
Ten kdo miluje erotické romány, ve kterých je v každé kapitole nejméně jedna erotická scéna, bude s touto knihou spokojen.
Já upřímně než abych si znovu přečetla knihu, tak si radši pustím film.

11.11.2021 3 z 5