Makrela Liška Makrela Liška komentáře u knih

Poslední bitva Poslední bitva C. S. Lewis (p)

Bez přemýšlení nad alegoriemi jež příběh ukrývá sem tento díl zhltla za jedno dopoledne s knihou v posteli. Mezi všemi vyčnívá svou beznadějí a temností, kterou neopustil ani na konec, poněvadž zůstala Zuzana, kterou čekala víc než trpká odplata za její ztrátu víry.
Po Koni a jeho chlapci šlo o díl, který mě nejvíc strhnul. Snad proto, že nebyl vyprávěn tak pozitivně a opřekot jako díly předchozí. Silná tečka na závěr jež pro mě celou sérii zvedla o kousek výš.

22.01.2015 4 z 5

Logikomiks Logikomiks Apostolos Doxiadis

až na výtvarnou stránku, kvůli níž sem málem knihu ani neotevřela, mě tento grafický román na začátku spolehlivě vtáhl a vyplivl zas zdárně až na samotném jeho konci.nejsilnější pro mě byl motiv balancování mezi logikou a šílenstvím jakožto i motiv logiky, která je nakonec jen nástroj chápání, nikoliv nositel absolutních řešení a pravd. Rozhodně jde o obduvuhodný kus ve svém žánru

10.01.2015 4 z 5

Neviditelný svět Neviditelný svět Vladimír Václavek

Tento divoce plynoucí sled osobních obrazů a metafor o šamanismu žádá čtenářovo soustředění a vhodné a blízké duševní naladění, rozhodně nejde o věc, kterou lze prostě jen zkonzumovat či jednoznačně uchopit a tak není pro každého. Pohádka, která je více volnou básní nebo filosofickou úvahou, žádá pokoru, otevřenost a pozornost a pak se asi umí čtenáři odměnit a vést jej, "léčit".
Mě se takové napojení zatím nepodařilo a odnesla sem si jen pár zajímavých obrazů, rušil mě nesouvislý tok myšlenek nabořený ještě i vynecháním interpukce a rovněž momenty, kdy bylo užito výrazů či obratů hrubšího zrna než v poetickém zbytku. Ráda se ale ke knize vrátím- není psána tak, aby byla pochopena, uchopena rozumem a vědomím, nýbrž aby vedla naši intuici/duši a především na této rovině by měla se čtenářem komunikovat. Proto bych si přála, aby si v tuzemsku našla své čtenáře a nenechala je hluchými, ikdyž si to třebas sami zpočátku neuvědomí.Proč by přeci měla tak intimní a duševní literatura být psána jako návod k použití pro negramotné?

08.01.2015 3 z 5

Anna Anna Jostein Gaarder

Tak mi přijde, že tentokrát si Gaarder postavil příběh, skrze který by mohl ventilovat své názory na současnou ekologickou situaci. Hlavní postavy jsou takové násilné přemoudřelé mělké megafony, které mu k tomu měli posloužit, ale protože jim jinak nevěnoval větší pozornost a pro mě je nikam neposouval a nevyvíjel, neměla sem chuť jejich lkaní poslouchat a ztotožňovat se s nimi. Magické kouzlo prolínajících se rovin utloukly informace. Rychle přečteno a bude i rychle zapomenuto.

22.12.2014 3 z 5

Profesorova dcera Profesorova dcera Joann Sfar

Pobavila sem se, ale od spojení Sfar a Guibert sem asi čekala něco víc, ne jen ztřeštěnou romanci o láskou vzkříšené mumii

19.12.2014 3 z 5

Mistr Džošu a broskvový sad Mistr Džošu a broskvový sad Jaroslava Kočová

Těšila sem se na hloubavý komiks, kde se protká čistota a absurdita východního myšlení a evropská čitelnost jako kompromis pro tuzemského čtenáře, leč nakonec sem se prudce zklamala. Komiks je zbytečně popisný, kresba pro tak duchovní příběhy silně dehonestující a velmi neumělá, a z kdovíjakého důvodu se i v jinak krásných a čistých chvílích objevují v obraze vyloženě nadbytečné a zesměšňující prvky a detaily, které kupříkladu z výjevů jako je obraz slepého muzikanta pod noční oblohou dělají přesycenou trapnou grotesku. Místy celý způsob vedení příběhu ubírá na síle závěrečnému vyznění (občas ho úplně zruší), takže po přečtení mám pocit, že by bývalo lepší, kdyby něco podobného raději ani nevyšlo

10.12.2014 3 z 5

A pak se to stalo! A pak se to stalo! Ester Stará

Kniha se mi dostala do rukou díky ilustracím Martiny Matlovičově, jejíž práci s potěšením sleduji. Leč i v tomhle případě, stejně jako v Žirafej mame mě zklamaly texty. Pohádky v této knize mi přišly zbytečně poučné, psané racionální dospělou hlavou a chyběla mi v nich větší lehkost a poezie ikdyž vtip měly.

09.12.2014 3 z 5

Slon a mravenec Slon a mravenec Daisy Mrázková

Zamilovala sem se do laskavých bajek paní Mrázkové a znova a znova se ráda nechám unášet jejími snovými krásnými ilustracemi. Kéž by bylo i dnes na pultech více takových knih jaké vycházejí zpod jejího pera a štětců!

29.11.2014 5 z 5

Album lidí Album lidí Blexbolex

Dlouho sem se tak nepobavila jako nad tímto grafickým albem postaviček všedního dne i těch nevšedních. Zas sem žasla, co všechno dokáže Blexbolex jen tím, že vedle sebe vhodně postaví a zachytí dvě takřka banální situace. Je to mistr zkratky a chytrého humoru a jeho zdánlivá jednoduchost je pro mne nanejvýš podmanivá

29.11.2014 5 z 5

Koralína (komiks) Koralína (komiks) P. Craig Russell (p)

Gaimanovu předlohu jsem četla bezprostředně před komiksem a věrnost, s jakou komiks adaptoval předlohu pro mě byla rozhodně plusem, protože všechny ty krásné detaily Gaimanova příběhu a jazyka, kterým vypráví zůstali zachovány. Ale způsob jakým byl komiks nakreslený mi bohužel vůbec nesedl. Příliš realistické a popisné výtvarno nedává vůbec prostor fantazii a zabíjí jinak v knize velmi dobře vykreslenou atmosféru strachu a rozkladu. Kreslířský styl nedává prostor čtenáři se tolik ztotožnit s hlavní hrdinkou, čemuž ještě napomáhá to, že zachycena v obraze i při dialogu neotevírá ústa, čímž ještě víc působí jen jako němá loutka s níž výtvarník hraje příběh, a ne lidský hrdina, s nímž si rádi projdeme všemi jeho peripetiemi. Příbeh vás spolehlivě vede a táhne svou nápaditostí ale mě nepustil dovnitř a nedovolil mi žít a cítit s postavami z toho protivně cukrkandlového středostavovského amerického prostředí jak si ho Russel představoval.

27.11.2014 3 z 5

Stín z času Stín z času Howard Phillips Lovecraft

Po předchozích svazcích už sem byla upřímně unavená Lovecraftovými clasickými klišé a poslední povídku mám odloženou na období, kdy si od něj zase na chvilku odpočinu. Každopádně sem se pobavila i tak a zas spatřila trochu víc z jeho mystického světa, za což sem velmi vděčná

24.11.2014 4 z 5

Kuchařka ze Svatojánu Kuchařka ze Svatojánu Eva Francová

Obsah skvělý, ale trochu bych změnila grafiku a hlavně takovou knihu netiskla na křídový papír.

19.11.2014 4 z 5

Habibi Habibi Craig Thompson

Krásně povyprávěno, bavilo mě, že příběh nebyl vedený lineárně a obsahoval i příběhy z Koránu, jakož i to, že ním prolínaly i nemálo zajímavé faktické údaje. Ale chybělo tomu něco, díky čemu by se z tohoto díla pro mě stala srdeční záležitost

18.11.2014 4 z 5

Ibikus Ibikus Pascal Rabaté

Skvělý příběh naprosto geniálně odvyprávěný a nakreslený. U každého jednotlivého obrázku sem se bavila neotřelými kompozicemi a skvělým zachycením psychiky postav a atmosféry situace. Jednoznačně doporučuju, a zároveň doufám, že se dílu dostane zasloužené pozornosti u čtenářů

06.11.2014 5 z 5

Cirkus ulice Cirkus ulice Dagmar Urbánková

taky jsem spíše zklamaná, chyběl mi k celé té hříčce nějaký vtip či nápad co by to posunul trochu dál. Třeba jako v knize Animalarium doktora Revilloda. Technicky mi trochu vadilo, jak zbytečně mnoho příliš úzkých dílů znesnadňovalo manipulaci a jejich volné posazení v knížce bořilo celkový vjem z poskládaných ilustrací když se navzájem překrývaly. Na druhou stranu mě některé portréty vyloženě pobavily, byly výstižné a měli jiskru. Snad bych jich jen trochu ubrala.

31.10.2014 3 z 5

Pan Sova Pan Sova Arnold Lobel

jednoduché a nádherné

30.10.2014 5 z 5

Můj medvěd Flóra Můj medvěd Flóra Daisy Mrázková

příběh mile banální a výtvarno pro mě naprosto okouzlující a fenomenální

30.10.2014 4 z 5

Radostné bezdomovectví krlíčka a jeho přátel Radostné bezdomovectví krlíčka a jeho přátel Martin Kepka

smrdutá toxická atmosféra čpící katastrofou mě vřele rozhodně nenaladila. Některé zbytečné narážky na díla, která mám ráda bych vynechala a pak bych určitě ve svém hodnocení nebyla tak příkrá. Ovlivněna zážitkem s Vaňkovou Nezahradou a Somou Secundarium se do podobných prostředí nerada nořím. Čekala sem větší poetiku

23.10.2014 3 z 5

Ona je ten tragický typ Ona je ten tragický typ Andrea Vatulíková

krom pár jazykových prostředků, co mi nesedli se mi kniha četla sama a nejedna báseň se mě hluboce dotkla.

23.10.2014 4 z 5

Pod dekou Pod dekou Craig Thompson

výtvarno i způsob vedení děje mě zaujali ale příběh byl na můj vkus trochu naivní a patetický

18.10.2014 4 z 5