Ibikus

Ibikus https://www.databazeknih.cz/img/books/90_/90503/bmid_ibikus-7wP-90503.JPG 5 29 7

Píší se první dny roku 1917 a Semjon Ivanovič Něvzorov se nudí, nudí se v kanceláři, nudí se v posteli, utápí nudu v alkoholu. Sní o bohatství a o dobrodružstvích, přitom nemá odvahu cokoliv podniknout. Náš Semjon má ale štěstí: život plný nečekaných zvratů, který si nedokáže stvořit sám, mu až pod nos přinese Revoluce! Chaos, který nastal, je báječná doba! Stačí se sehnout a sbírat úlomky starého Ruska: zlato, stříbro a ztracené duše... Podmínkou je samosebou notná dávka cynismu a oportunismu. Právě ta nechybí Semjonu Ivanoviči Něvzorovovi, muži narozenému ve znamení smrti, ve znamení mluvící lebky Ibika... Ibikus, geniální přepis románu Alexeje Tolstého, černá bajka o lidském údělu, pochází z dílny Pascala Rabatého, jednoho z nejnadanějších komiksových autorů své generace. Když vyměnil tužku za kameru, byla z toho na letošním filmovém festivalu v Karlových Varech cena za režii za jeho druhý film Prázdniny u moře.... celý text

Literatura světová Komiksy
Vydáno: , Mot

Ibicus , 2009

Akatombo
07.05.2019 5 z 5

Nedoceněný komiks, jak to, že se ocitl ve výprodejích pod cenou? Nechápu...Kompaktní, dlouhý, však nikoli rozvleklý příběh jednoho houževnatého muže. Slabého, přitom nezdolného, bezpáteřního, nezničitelného, kluzkého jako had, s duší tak živou, že jej nezabije snad ani sama smrt. Muže, který měl tak silnou životaschopnost, jako šváb či krysa, v boji o přežití se neštítil ničeho. Mockrát se ocitl nahoře a mockrát dole a povahu měl prohnilou, musela jsem jím pohrdat a zároveň se neubránila obdivu a nakonec si ho vlastnně docela oblíbila, hnusáka jednoho...

Za kresbu 10 bodů z 10.

Disease
18.08.2015 5 z 5

V adaptaci se povedlo zachovat ruskou atmosféru, místy to bylo takové bulgakovské, místy gogolovské a nechyběli ani puškinovští "lišnie čelověki". Výtvarně také výborné. Rozhodně si chci přečíst původní knihu.

norrasun
27.05.2015 5 z 5

Ano, připojuju se k oslavným komentářům zde. Zkrátka, zabodnete zrak na první a odtrhnete jej až na poslední stránce.

Kapis
05.05.2015 5 z 5

Geniální, úžasné, božské. Kdo, jak a za jakým účelem instaloval do Ruska Lenina s Trockým a spol., aby to tam "rozjeli", není podstatou knihy a nepatří to ani sem. Kniha je o důsledcích, které to mělo pro jednoho oportunistického požitkáře, který se to snažil všechno přežít. A že s ním štěstí smýkalo nahoru dolů. Kresba, tedy malba je fantastická, dynamická, emotivní, dokonale schopná vystihnout děj i nálady, bez toho, aby někdo musel něco říkat. Zjistil jsem, že mám dokonce kresbičku na předsádce přímo od Rabatého z Komiksfestu 2011, což jsem jaksi zapomněl. Potěšilo mě to, sbírání knih "do zásoby" má jednoduše význam.

Celkově tedy musím říct, že to byl fantastický zážitek, do kterého jsem se zcela ponořil, který mě uhranul a asi dlouho zůstane nepřekonán. Jednoznačný vrchol a zcela nekompromisních 100%.

P.S.: Škoda, že Mot od té doby nic nevydal. Obrovská škoda Motu. Vstaňte ještě z popela prosím!!!

Makrela Liška
06.11.2014 5 z 5

Skvělý příběh naprosto geniálně odvyprávěný a nakreslený. U každého jednotlivého obrázku sem se bavila neotřelými kompozicemi a skvělým zachycením psychiky postav a atmosféry situace. Jednoznačně doporučuju, a zároveň doufám, že se dílu dostane zasloužené pozornosti u čtenářů

Numix
31.03.2013 4 z 5

Prolít sem jí jdost rychle, a bavila...

Numix
30.03.2013 4 z 5

Touto tlustou komix knihou proletíte jako čert okapem nebo komínem? Zajímavá kresba štětcem jakoby snová ale o to drtivější děj který nevybočuje z Tolsto - puškinovských schémat....zlo sobectví chamtivost no prostě lidství 10 x jinak

Autorovy knížky

Pascal Rabaté