maja2712 maja2712 komentáře u knih

Tančící medvědi Tančící medvědi Witold Szabłowski

Knihu jsem poslouchala a velmi mě bavila, zvláště první část o medvědech, rómských medvědářích a názorech ostatních aktérů kolem záchrany tančících medvědů - novinářů, obyvatel v blízkosti rezervace, návštěvníků rezervace, veterinářů a samotných pracovníků rezervace..Také se posluchač dozví spoustu zajímavých informací kolem samotných medvědů, jejich životě ve volné přírodě a v zajetí. Dost dobře si pamatuji tuto kauzu z médií. Je zajímavé ji slyšet po letech zpracovanou tímto způsobem. A ta paralela mezi socialismem a demokracií měla spoustu aha efektů.

26.02.2023 5 z 5

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Hlavní hrdinkou je Miška, už samotné jméno je pro starší dámu něžné, ve spojení s její chorobou, kdy si zaměňuje slova, roztomilé. Proto je celé vyprávění o neveselém stárnutí spojené s nemocemi a samotou tak nějak příjemnější. Moc hezky vystavěný příběh, málo slov, spousta emocí, zajímavé náměty k přemýšlení.

28.11.2022 5 z 5

Kniha o životě a smrti Kniha o životě a smrti Axel Munthe

Knihu jsem několikrát při čtení odložila. Z mého pohledu se v ní střídaly pasáže, které mě dá se říct vůbec nebavily s pasážemi, které byly zábavné a ze života. Ač se příběhy udály na konci devatenáctého a začátkem dvacátého století bylo s podivem, jak jsou v některých ohledech současné. Velmi na mě zapůsobily pasáže o autorově lásce ke zvířatům, pasáže o psech jsem si zaznamenala do poznámek (psa nemám), stejně tak jsem obdivovala pozorovací schopnosti autora v různých světlech událostí a za mě trošku drsný autorův náhled na ženy. Velmi moudré byly pasáže o autorově vztahu k penězům. Zakončení knihy i života bylo plné pokory a vděku.

30.09.2022 4 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Kniha byla velmi zajímavá svým tématem, osudy Řeků žijících v České republice mi byly neznámé a tak trošku zahalené rouškou tajemství. Styl psaní mi přišel novinářsky strohý, příběh ve mně nevyvolával takové emoce, jaké bych od tohoto tématu čekala. Také mi chybělo více historických podrobností o tehdejší situaci v Řecku, o to zajímavější bylo brouzdat po internetu a dozvídat se a rozvíjet další a další fakta. Mrazivá byla ideologie tehdejší doby, jak moc poznamenala tolik mladých lidí, nedokážu si vůbec představit, jak složitou situaci tyto děti měly jak z hlediska jejich kultury, jazykových bariér, zpřetrhaných rodinných pout, volby partnera, posléze návratu do rodné vlasti...

30.09.2022 4 z 5

Carpe Jugulum Carpe Jugulum Terry Pratchett

Můj první Pratchett a dobré. Bavila jsem se nad slovními obraty, nad vystavěným příběhem.

23.06.2022 5 z 5

Nikdy Nikdy Ken Follett

,Nejvyšší umění války je podmanit si nepřítele bez boje” Sun-c

24.05.2022 4 z 5

Hrací hodiny Hrací hodiny Viktor Fischl

Knihu jsem četla asi tak před dvaceti lety. Pamatuji si, jak mě krásně hladila, když jsem byla součástí městečka i rodiny. Moc krásné počtečníčko, Viktor Fischl je neskutečně laskavý spisovatel s krásnou duší.

16.11.2020 5 z 5

A objevíš poklad, který v tobě dřímá A objevíš poklad, který v tobě dřímá Laurent Gounelle

Knihu mi doporučila knihovnice s tím, že je v ní zajímavě zpracováno propojení ateismu s křesťanskou vírou a vírou obecně. Tak dobrá. Trošku s despektem jsem četla první stránky. Úplně nevyhledávám americký styl uvažování, velká města, byznys, svět velkých čísel. Spousta úvah, úryvků z různých náboženství, jsem už četla. Přesto bylo v knize i něco nového, co mě zastavilo a nutilo mě chvilku si informaci zpracovat. A nakonec jsem ráda, že jsem se mohla podívat na víru i trošku jinak.

16.11.2020 4 z 5

Škola bez kázně Škola bez kázně Miroslav Dědič

Kniha mě velmi oslovila. Mám pocit, že jsem ji četla s názvem Květušínská poema. V naší knihovně byl jen jeden výtisk a ten jsme si předávali jako poklad. Celou knihu jsem nakopírovala, aby si ji mohli přečíst i ostatní známí v mém okolí a i u nich se setkala s velkým obdivem k autorovi. Myslím si, že pan Dědič udělal mnoho zajímavé a podnětné práce s romskými dětmi a dal jim tak velkou naději na plnohodnotný a důstojný život.

15.11.2020 5 z 5

Z neznámých důvodů Z neznámých důvodů Zdena Frýbová

Nejprve jsem se do knihy nemohla začíst, dokonce jsem ji po asi 100 stranách vracela zpátky do knihovny. Když mě knihovnice ujistila, že co si pamatuje, tak se u knihy opravdu bavila, vzala jsem si knihu domu a dala ji další šanci. Dobře jsem udělala. Pasáže z vědecko-výzkumného prostředí mě opravdu bavily. Především slovní přestřelky týmu Zamiš-Forejt-Berková mi nedaly spát ještě dlouho po přečtení knihy. Náhled do života jedné badatelky byl velmi zajímavým námětem k přemýšlení.

14.06.2020 4 z 5

Jsi tam, brácho? Jsi tam, brácho? Marek Herman

Kniha se mi líbila. Některé myšlenky jsem si poznamenala, aby se mi náhodou někde nezapomněly.

19.01.2020 5 z 5

Tajný život včel Tajný život včel Sue Monk Kidd

Dozvíte se nejen podstatne informace o životě vcel ale také o víře, naději, lásce, smutku, o složitých lidských vztazích, o vnitřním světě dospívající dívky, o bolestech i vnitřních vítězstvích. Moudra kniha to je...

24.11.2019 5 z 5

Slyšel jsem sovu zavolat své jméno Slyšel jsem sovu zavolat své jméno Margaret Craven

Poetický kratičký příběh mladého vikáře vědomě povolaného na svou první a zároveň poslední misi do území indiánského kmene Kwakiutlů v období, kdy starší část kmene žije pořad tradičním způsobem života a mladší část kmene už pokukuje po vzdělání v belosskem světě. Všichni jsou si vědomi nevyhnutelné změny indiánského života, mají však hluboký smutek v očích. Hezky zpracovanyý příběh o prolínání kultur.

22.05.2019 4 z 5

Ida Ida Helena Černohorská

Období po válce, kolektivizace, vztahy mezi sousedy a mnohem víc je v této útlé knížečce obsaženo. Přeneslo mě to do každodenního života na statku.

11.03.2024 4 z 5

Taras Bulba Taras Bulba Nikolaj Vasiljevič Gogol

Poslouchala jsem na ČRO. Příběh se mi líbil svou opravdovostí, kdy kozáci měli svou čest a bránili svou víru, své společenství. Tento bujarý a hrdý národ nakonec zradila láska k ženě a ke krveprolití došlo i pro lásku otcovskou. Moc hezky zpracované.

02.10.2023 5 z 5

Žít a přežít Žít a přežít Reinhold Messner

Poslouchala jsem jako audio v rozhlase. Kniha mě oslovila. Ráda čtu o přírodě, o nekonečných výškách hor, o nekonečně hlubokých údolích, o proměnách počasí a drsném životě v horách. Pasáž o dětství autora jsem poslouchala nejméně 3x. Zaujala mě v ní především maminka, která svých 9 dětí (z toho 8 kluků) dokázala náležitě navnímat a která si o všech svých dětech vedla poznámky, které jim při odchodu z domova věnovala. "Nemá rád nespravedlnost" stálo velkými písmeny mezi charakteristikou malého Reinholda. Zajímavé vyprávění, nad něčím jsem dlouhé minuty přemýšlela, naopak některé pasáže jsem vnímala jako informativní, zvláště ty, které jsou věcí názoru a svědomí samotného autora.

18.08.2023 5 z 5

Člověk má dělat to, nač má sílu Člověk má dělat to, nač má sílu Pavel Kosatík

Poslechnout jako audio. Škoda, ze kniha nebyla obsáhlejší. Rada bych se o paní Olze dozvěděla víc.

14.07.2023 4 z 5

Řekni, že jsi Tachovská Řekni, že jsi Tachovská Kateřina Tachovská-Vestman

Tato kniha mě mile překvapila a velmi zvažuji, že si ji koupím hlavně pro její mapování rakousko-uherské, československé a české minulosti, o které jsme se ve škole velmi málo dozvěděli. Znovu jsem četla s notebookem a dohlédávala v mapách a brněnské kronice. Příběh rodiny mě velmi bavil, byl tak barevný, stejné kořeny, přitom tolik rozdílných povah a rozdílných názorů - část rodiny se hlásí k české, jiná k německé národnosti, jsou tu živnostníci a mladí komunisté, slévači i básníci. V rodině nikdy nebyla nuda, zvláště díky bábu Vlastě, která velmi trefně glosovala všechny události jak rodinné, tak politické. Pěkné počteníčko.

10.01.2023 5 z 5

Květ pouště Květ pouště Waris Dirie

Kniha byla svým obsahem zajímavá, zvláště popisovaným životem v Somálsku. Zásadním tématem knihy je ženská obřízka, její průběh a následky. Bohužel má kniha zvláštní překlad a zřejmě ani originál nebude dostatečně kvalitně zpracován. Téma je víc než čtvrt století staré a tak jsem se domnívala, že díky osvětě a činností světových organizací bude praktikování ženských obřízek výrazně postihováno, potlačeno, vymýceno. Bohužel je to zřejmě téma na dlouhou dobu. Se všemi ženami velmi soucítím a doufám v lepší budoucnost.

29.08.2022 4 z 5

Marie Curie-Skłodowská Marie Curie-Skłodowská Helena Bobińska

Moc hezká kniha o ženě, která si šla za svým posláním s vášní a systematickou pracovitostí.

21.06.2022 5 z 5