Z neznámých důvodů

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Bestseler Zdeny Frýbové Z neznámých důvodů zavede čtenáře do světa vysoce specializovaných biochemických laboratoří, na půdu univerzit i na mezinárodní vědecké kongresy. Hrdinkou napínavého psychologického románu je ambiciózní vědecká pracovnice, která se blíží k světovému úspěchu v biochemickém výzkumu, zaměřeném také na vývoj nových léků proti rakovině. Doktorka přírodních věd Anna Berková je mimořádně inteligentní, činorodá, ve svém profesionálním zaujetí k okolí i bezohledná mladá žena, vzbuzující svými jednostrannými zájmy a egoismem někdy až antipatii. Naopak v citových vztazích je její duše již od dětství snadno zranitelná a Anně dlouho trvá, než se rozhodne vstoupit do manželství s ředitelem výzkumného ústavu, ve kterém pracuje. Její manžel se však projeví jako slaboch, kterého závist a komplexy dovedou až k absurdnímu morálnímu selhání. Přímočará a energická Anna si dosud vždy dokázala poradit se všemi překážkami, ve svém manželství však nyní stojí před problémem, který neumí vyřešit ani se mu nedokáže vyhnout. Manželské drama se rozvíjí v psychologicky napínavý příběh o složitosti citů, železné vůli a chladnokrevné odvaze jedné výjimečné ženy. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11653/z-neznamych-duvodu-11653.jpg 4.5314
Nahrávám...

Komentáře (66)

Kniha Z neznámých důvodů

Rade
28.09.2020

Návrat do let osmdesátých i částečně sedmdesátých.
Zprvu nebylo špatné. Paleta rozličných postav, práce ve výzkumných laboratořích biochemiků, autorčin smysl pro jazyk a svěží humorné obraty.
Jenže jak děj postupně pokračoval, přišlo mi to nesmyslnější a nesmyslnější, hlavní postavy byly pojaty jako šablonovité karikatury, jejich motivace mě neoslovila a čím dále tím víc jsem kroutila hlavou. Nekonečné biochemické konverzace mě nebavily a ani nemohly bavit; pokud měly debaty výzkumníků znít věrohodně, musely znít pochopitelně tak, aby by jim laik nerozuměl. Snad jen plus za to, co všechno musela autorka nastudovat, aby i pro odborníky měla kniha smysl…
Úplný konec, včetně dvou závěrečných point, mě ohromil, ale v negativním smyslu, je to vůbec možné? Třeba jsem to ale celé nepochopila, možná to má být humorná kniha s velkou nadsázkou, kde nad pravděpodobností scén nepřemýšlíme a jen se bavíme…

Ještě poznámka na okraj: V letech sedmdesátých a občas i osmdesátých lidé z velké části neodcházeli z vedoucích míst kvůli profesionální neschopnosti, jak čteme v knize, ale z důvodů politických, často odcházeli naopak ti schopní a na jejich místa byli dosazováni političtí protekčníci. Chápu, že se to v knize objevit nemohlo, pokud autorka nechtěla psát do šuplíku. Takže toto jí nevyčítám, nicméně o to víc mi zněly předestřené příběhy šablonovitě a vymyšleně. V tomto skutečně je kniha odrazem své doby.

Marika Vanova
13.09.2020

Já jsem spokojená. Hodně jsem se poučila, nic si z toho zřejmě nezapamatuju, ale bylo to zajímavé a taky jsem se hodně pobavila a nasmála. Doporučuji.


georginaa
16.07.2020

Prostředí této knihy mi moc neříkalo a odborné termíny jsem nějak nedokázala chápat. Postavy ale stály za to. Psychický narušený manžel a nezkrotná manželka.... očekává se velký výbuch.

maja2712
14.06.2020

Nejprve jsem se do knihy nemohla začíst, dokonce jsem ji po asi 100 stranách vracela zpátky do knihovny. Když mě knihovnice ujistila, že co si pamatuje, tak se u knihy opravdu bavila, vzala jsem si knihu domu a dala ji další šanci. Dobře jsem udělala. Pasáže z vědecko-výzkumného prostředí mě opravdu bavily. Především slovní přestřelky týmu Zamiš-Forejt-Berková mi nedaly spát ještě dlouho po přečtení knihy. Náhled do života jedné badatelky byl velmi zajímavým námětem k přemýšlení.

cukrovka
02.03.2020

Příběh byl zajímavý, ale čtivost narušovala přehnaná odbornost. Některé části mi přišli jak učebnice biochemie. Co mne zaujalo, byli postavy. Autorka krásně vykreslila několik patologických osobností. V knize mi chybělo víc autorčina humoru. Velmi vtipná byla část, kdy se skvělý matematik Rošický snaží udělat autoškolu. Takovýchto okamžiků mohlo být víc.

KBTP
21.02.2020

Úžasné

Grynče
01.02.2020

Úžasná kniha z oblasti chemie.

DominaCZ
01.02.2020

Jak je tu hromadně řečeno - ona již od děcka otravně nesympatická i s tou svojí francouzskou kámoškou, biologicko-geneticko-lékařské znalosti a záznamy z knih (rozuměj tehdejší tištěné wikipedie) překážely a otravovaly.
Celý ten "důvod" a rozuzlení neměly žádný náboj a žádný wau efekt.
Celý mě to od první strany štvalo, a to jsem na to slyšela recenze oslavný až do nebe, a tady je četla od vás taky. Všude stříkalo nadšení jak sviňa, a pak to začnu číst a ona mě tou nebetyčnou dokonalostí akorát tak se... hm takže nelíbilo. Příliš sluníčkoidně dokonalostně (jak píše Evalu - spoustu věcí jí tam vychází jak finančně, tak vztahově - muži v lásce i zaměstnání ji milují i přesto nebo snad právě proto že je taková krá...uhm pardon, svi...totiž SILNÁ ŽENA.To je příliš.) suché.
Ale na tehdy asi megaboom.
(trošinku rýpavostní otázka: jak může někdo maturovat v 16-ti...? já jen že naše dokonalá kráska tady to tak měla...)

1