Madelisi Online Madelisi komentáře u knih

Dopisy od Sisi – Dosud nezveřejněná korespondence císařovny Dopisy od Sisi – Dosud nezveřejněná korespondence císařovny Alžběta Bavorská

Velmi příjemná kombinace zajímavostí o době Alžběty a jejím soukromém životě. Díky dopisům jsem si upevnila habsburské a wittelsbašské příbuzenské vazby v Itálii.

18.02.2024 3 z 5

Alžběta & Margaret: Důvěrný svět královských sester Alžběta & Margaret: Důvěrný svět královských sester Andrew Morton

Tato kniha je důkazem, že se vždy dá najít nový úhel pohledu na extrémně známé věci. Příběh Margaret a Alžběty (přesně v tomto pořadí) mě bavil. Již jsem měla nějaké povědomí o jejím osudu, zde vše bylo zařazeno do kontextu.
Možná jí autor trochu nadržoval. Přišlo mi velmi kruté, na jakou stranu se postavila královna matka a královna v Margaretiným manželství. Tedy na tomto příkladu ukázal, že královny Alžběty nebyly vůbec dokonalé a pohádkové bytosti.
Trochu mě zamrzeli chyby v českém překladu - z Eatonu se stala univerzita a Londýnskou věží je pravděpodobně míněný londýnský Tower.

13.02.2024 3 z 5

Když zmizela Když zmizela Alex Dahl

Velmi napínavý příběh. Zajímalo mě rozuzlení. Jenom mi připadá, že postavy jsou až moc šablonovité - padouch je extrémní padouch, klaďas je nový mučedník. Motiv hluchoty příběhu hodně pomohl. Vše mi připadalo takové neskutečné.

08.02.2024 3 z 5

Císařova nevěrná milenka Císařova nevěrná milenka Katrin Unterreiner

Toto je nádherná publikace, co se fotografií píše. Obsahuje i fotografie dopisů ve skvělém rozlišení, takže by se daly i přečíst.

Trochu mě zklamal formát knížky, ale to je dáno mým špatným očekáváním. Myslela jsem, že se jedná o biografií herečky, jedná se ale spíše o popis jejich milostných vztahů a to, co dělala, je vždy uvedeno v souvislosti s jejím ctitelem.

Kapitoly jsou pojmenované podle jejích mužských mecenášů, část o Františku Josefovi je nejdelší. Mně ho bylo až líto.

Dozvěděla jsem se spoustu nových informací, velmi mě zaujal Adolf von Braun a jeho pracovní pozice u Františka Josefa.

01.02.2024 3 z 5

Nová naděje Nová naděje Margit Steinborn

Příběh mě vtáhl stejně jako u prvního dílu. Nicméně nedosahuje jeho vysoké kvality. Nemáme tu už záběry na Stalina rozhodujícího se potlačit povstání či na finální rozhodnutí stavby berlínské zdi. Příběh se soustředí na jednotlivé postavy.
Hodně mě zaujal Tristan, ukazuje, jak se Němci snažili vyrovnat s nacistickou minulostī svých rodičů. Melina a David, to je jak příběh z červené knihovny.
Zmínila jsem, že kniha nemá tak vysokou kvalitu, chybí minut časové určení jednotlivých kapitol. To se mi u předchozího dílu moc líbilo.
Bohužel v textu byly rušivé překlepy a chyba podmětu s přísudkem. Zarazila mě i věcná chyba, zde ale nevím, jestli ji má na svědomí překlad, nebo byla již v originále.
Ve flashbacku do roku 1938 se nacisti baví, že si vezmou i zbytek České republiky,

31.01.2024 4 z 5

Nové nebe Nové nebe Margit Steinborn

Máme tu rodinnou ságu odehrávající se v Německu v období před, během a po druhé světové válce. Tato má nicméně přidanou hodnotu v tom, že jsme svědky nacistického plánování vše zničit.
Dokonce vidíme i operaci Anthropoid z pohledu parašutistů. Sice je představena hodně zjednodušeně a ještě jsem nenarazila na zprávu, že by snad chtěli Heydricha unést do Anglie (jak by to bylo vůbec možné?).
Nicméně celý příběh se mi moc líbil. Je to dokonalý mix tragédie i naděje a zásahů shůry prostřednictvím náhodných setkání. Příběh se mi moc líbil, těším se na pokračování.

30.01.2024 5 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Detektivní příběh byl velmi nápaditý. Jeho kontury byly samozřejmě uzpůsobené situaci, že Němci v pohraničí zůstali. Nicméně během čtení jsem snadno zapomněla na fakt, že tomu tak není. Tedy tak dobře autor popsal prostředí.

Hlavní postavu novináře jsem si oblíbila. Zajímalo mě, co se bude dít dál.
Co se týče příběhu, měla jsem problém si zapamatovat všechny postavy z konce války, ke kterým se hlavní zápletka vztahovala.

Nejvíce mě rušily “dobové novinové články. Jejich text mi přišel velmi nezáživný.

28.01.2024 3 z 5

Vabank Vabank Michael Kocáb

Michaela Kocába si matně pamatuji z doby, kdy dělal ministra. O jeho činech z let 1989 - 1991 jsem neměla ani tušení. Tímto u mě silně stoupl.

Vabank je kronika listopadové revoluce a deník odchodu sovětských vojsk. Vše je dáno do kontextu. Možná díky autorově uměleckému zázemí se celá téměř šest set stránková kniha čte tak lehce. Zasadila informace z dějepisu do živého kontextu.

Moc ráda bych si přečetla zábavné historky z poslancovánící, o kterých autor mluvil, že je má v plánu.

22.01.2024

Špionka v knihovně Špionka v knihovně Madeline Martin

Špionka v knihovně je v dnešní době již klasický román z války, ve kterém sledujeme dva samostatné příběhy a čekáme, kdy se se propojí. U tohoto typu knížek se mi líbí, že vždy upozorní na nějaký historický detail, který by zůstal pro běžnou populaci zapomenut.
Zde je to shánění tiskovin a jejich posílání do USA. Bohužel si myslím, že zde autorka mohla poskytnout více informaci. Vždy, když Ava pobíhala po městě a kupovala noviny, tak jsem si pomyslela, jestli to vůbec není divné takhle veřejně provádět zpravodajskou činnost.
Lyonská část je zajímavá tiskem novin. V momentě, kdy jsem si říkala, že se odbojářům až nějak moc daří, se situace změnila. Dařit se začalo Němcům. Toto jsem na knize ocenila, v jiných jsem měla pocit, že se odboj provádí mezi návratem z práce a večeří.
Z knihy si odnáším, že je třeba mít štěstí.

18.01.2024

Lhářka Lhářka Cate Holahan

Do konce jsem netušila, jak vše dopadne. S každou přečtenou větou jsem musela přemýšlet, jak souvisí s příběhem. Místy jsem dokonce považovala Beth za hysterku, která si manželovu nevěru pouze vsugerovala. To ukazuje, jak autorka dokáže čtenáře udržet po celou dobu v napětí a svést na scestí.
Na začátku jsem pouze potřebovala trochu víc kapitol než obvykle k tomu, abych se začetla. Nezdál se mi koncept fiktivního příběhu a jeho propojení s realitou. Nicméně po pár stránkách tyto problémy zmizely. Zůstala mi pouze záhada, proč se kniha jmenuje Lhářka. Nezdá se mi, že by Beth či Líza nějak zásadně lhaly.

15.01.2024 3 z 5

Znám z Instagramu. Proto jsem se rozhodla přečíst tuto knihu, člověk se dozvěděl spoustu zajímavých věcí. Ať už o studiu medicíny, tak o denní praxi na záchrance a urgentním příjmu. Přemýšlela jsem, jak může doktor Dvořák dělat tolik věcí, kde na ně bere čas.

Tato kniha má jednu nevýhodu. Jak se v rozhovoru cituje jedna paní, co čekala v čekárně a řekla, že toto by se v Modrém kódu nestalo, tak mám obavy, aby nový výrok nezněl, že Dvořák by udělal ještě to a to.

01.01.2024 5 z 5

Za sluncem po stopách císařovny Sisi Za sluncem po stopách císařovny Sisi Dagmar Beňaková

Zajímavá kniha. K obsahu nemám co vytknout.
Pouze mě napadá, že by se hodil celkový přehled (časová osa) císařovniných cest uveřejněných v knize.
Trošku mi vadilo, že nějaké cesty jsou popsané na den přesně, u jiné je uveden pouze rok. Tím mi nádherný a velmi pracný text přišel nevyvážený.

30.12.2023 4 z 5

Tajná přání Tajná přání Marie Lacrosse

V závěrečné části trilogie ustoupily osudy Žofie a Richarda trochu do pozadí, přednost dostalo vykreslení doby prostřednictvím ostatních postav. Vše na mě dělalo dojem, že si autorka nastudovala velké množství pramenů a chtěla nám veškeré informace předat. Naštěstí vše udělala velmi přijatelně, takže se člověk naplno přenesl do Vídně konce 19. století.

Setkáme se s rozvodem, zneužíváním, vydíráním, velezradou, soubojem, homosexuálním vztahem, dělnickými protesty,na velmi malém okruhu známých Žofie a Richarda.

Co autorka udělala dokonale je popis kaváren. Ty musely být nesmírně zajímavá místa se všemi hosty a cukrovinkami. Zaujala mě i tvorba výloh.

Příběh Richarda a Žofie se uzavřel přesně tak, jak jsme očekávali již od prvního dílu. Velmi oceňuji, že se Richard podíval na nastalou situaci i z pohledu manželky.

Trilogie Kavárna ve Vídni je výborně propracovaný příběh ze staré Vídně.

28.12.2023 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Toto je těžké ohodnotit. Představa, že život je košatý strom s miliony odboček mi imponovala. Námět instituce, kde se mohou vidět alternativní životy rovněž není špatný. Bohužel začátek je mírně depresivní. Ovšem, když se děj dostane do prvního alternativního života, tak vše začne mít spád. Objevovaní toho, co má Nora ovládat, má své kouzlo.
Zhruba od poloviny bylo jasné poselství knihy. S ním mohu souznít.
Závěr - stačí vydržet prvních pár kapitol.

26.12.2023 3 z 5

Mazal tov! Mazal tov! David Maxa

S židovskými zvyky se dá běžně setkat ve filmech či v knihách. Z toho důvodu je správně sepsaná anotace.
Kniha vysvětlí jejich původ.
Spoustu nového jsem se dozvěděla.
Kniha je určena jak pro členy náboženské komunity, tak i pro všechny ostatní. Možná by bylo lepší zacílit pouze na jednu skupinu. Osobně mě více bavily faktické pasáže.
Jsem ráda, že jsem na knihu narazila, poskytla mi přehled o židovských zvycích a tradicích.

25.12.2023 4 z 5

Katovo poslední přání Katovo poslední přání Jevhenija Kononenko

Katovo poslední přání jsem našla kvůli čtenářské výzvě. Román kombinuje autobiografii starého spisovatele Ivana Ivaka s reakcemi jeho potomků na jeho doznání. Kniha je překvapivě čtivá a nápaditě zpracovaná. Čtenář se tak seznámí s reáliemi Kyjeva a Ukrajiny od zhruba 30. let 20. století, které nejsou obecně známé, ale také s osobním osudem člověka, který se stal popravčím v sovětských orgánech.
Kniha však není bez nedostatků. Dlouho jsem si zvykala na styl memoárů (dva typy třetí osoby plus první osoba) . Zmatení čtenáře je zřejmě záměrem autorky, která klade otázku, co je pravda a co je fikce, ale někdy je to frustrující. Například děti Ivana Ivaka si myslí, že lže, protože se nevěšelo, jelikož z jiných údajů ví, že se střílelo. Montování “nadpřirozených jevů, jako je Ivakova nesmrtelnost nebo jeho schopnost vidět budoucnost, je také zvláštní, i když zde jsem ocenila realistické vysvětlení Ivakova kolegy.
Jelikož je kniha dva v jednom, tak pořádně není vysvětlený ani příběh Ivana, ani současné dění (např. rodinná historie blízké arménské rodiny).
Přesto oceňuji nápaditý příběh, který není určen pro čtení na volné chvíle, ale vyžaduje pozornost a soustředění. Postava, která se pouze zmínila, je důležitá třeba o 50 stránek dál.
Knihou jsem si rozšířila obzory. Hodnotím knihu 3,5 hvězdičky.

21.12.2023 3 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Jedno z nejznámějších Čapkových děl kvůli robotům. Je vidět, že mu na R.U.R. velmi záleželo. Bohužel na čtení moc není, spousta filozofických promluv postav. R.U.R. by se mělo vidět na divadle. Mužské postavy se velmi pletou, divadlo by je pomohlo rozlišit.
Jinak jsem ráda, že jsem se s tímto Čapkovým dílem seznámila. Podobenství o tom, jak pyšné lidstvo pojde na své vynálezy. Dílo by mohlo být napsané kdykoliv, nejenom v době Čapka. To svědčí o jeho genialitě.

19.12.2023 3 z 5

Černý oheň z Byzance Černý oheň z Byzance Dirk Husemann

Černý oheň z Byzance je nádherný dobrodružný příběh z konce vlády Alžběty I., zasazený do netypického prostředí Istanbulu. Kniha obsahuje pěknou grafiku, kde kapitola odehrávající se na lodi má vedle svého čísla obrázek lodi, stejně tak kapitola z Istanbulu má obrázek mešity apod.

Autor prodloužil život několika postavám, což může být pro někoho zklamáním. Oceňuji ale, že tuto skutečnost autor přiznal. Bohužel jiné postavy bez vysvětlení zmizí. Např. o dvou obchodnících není od připlutí do města žádná zmínka.
Plynutí času není zřejmé, kolik času uplynulo mezi jednotlivými scénami, vypadá to, že v Anglii se vše děje paralelně.

Na druhou stranu, autor upozornil na existenci samohrajících varhan a vztahy Anglie s Osmanskou říší. Na hlavních postavách Thomasi a Johnu Flintovi si dal velmi záležet, jiné postavy jsou s vyjímkou španělského vyslance nevýrazné.

Celkově vzato, kniha Černý oheň z Byzance od Dirka Husemanna nabízí příjemně strávené chvíle v Istanbulu koncem 16. století.

18.12.2023 3 z 5

Pražská zima: Osobní příběh o paměti, Československu a válce, 1937-1948 Pražská zima: Osobní příběh o paměti, Československu a válce, 1937-1948 Madeleine Albright

Kniha Pražská zima od Madeleine Albrightové má zdlouhavý úvod, za který se však autorka omlouvá neamerickým čtenářům. Po prokousání se úvodem jsem nadšená. Kniha nabízí skvělou kombinaci osobní a národní historie. Líbí se mi poctivá rešerše a zmínění spousty detailů. Je vidět autorčina láska ke své rodné vlasti. Já jsem ráda, že mám s autorkou stejnou rodnou zemi, mluví mi krásně z duše. Od této chvíle pro mě Masaryk, Beneš, Gottwald nejsou postavy z dějepisných knih, ale lidi z masa a kostí.

12.12.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Kniha je čtivá, autorka umí. Pocitově je kniha rozdělená na dvě části, kdy člověk neví, co se děje, a poté, co se vše vysvětlí. Zápletka knihy byla předem probírána v médiích, takže pro mě nebylo překvapením, co se stane. Ocenila jsem zakamuflování zneužívání pomocí postavy lesu. Všechny postavy v knize dokážou vyvolat silné emoce u čtenáře. Nejhůře vidím babičku a matky mi je líto. Kvůli jejímu špatnému vedení poté její dcera řeší nastalou situaci tak špatně a fatálně. V podstatě ještě ovlivní život dvou cizích kluků.

Kniha hodně řeší vnější dojem, zdůrazňuje, že pod povrch nevidíme. Celkově se mi kniha moc líbila a zanechala ve mě spoustu dojmů. Jenom mi chybělo vysvětlení, proč otec opustil své dva syny.

12.12.2023 5 z 5