Maciiik Maciiik komentáře u knih

Žena mého života Žena mého života Tim Weaver

Co je na téhle knize to nejlepší a nejhorší zároveň? Že je vše tak dobře napsané a vymyšlené, že se to klidně mohlo stát. Nemůžete si být jisti, kdo je kdo, co se opravdu stalo a kdo tady vlastně lže...
Příběh je tak dobře vystavěný, že jsem knihu nedokázala odložit a za víkend jsem ji celou přečetla. Moje první setkání a Weaverem a myslím, že mám nového oblíbeného autora - už jsem si v knihovně rezervovala první dva díly série ;)

19.04.2021 5 z 5

Maska smrti Maska smrti Mads Peder Nordbo

Ráda dávám 5*, tohle mě hodně bavilo.
Děj, postavy i zápletka dobře napsané, reálné. Líbila se mi ta atmosféra, dozvěděla jsem se hodně o Grónsku a Gróňanech, bavilo mě těžké nadpřirozeno starých mýtů.

Obvykle mě moc netěší takhle krátké kapitoly, ale mělo to spád a ulehčilo mi to orientaci v různých časových rovinách. Jenže nová kapitola začíná až v půlce další stránky a tak je v knize hodně "vzduchu" a ubývá závratným tempem (pravý "page-turner"). Vezmete do ruky takovouhle bichli a za tři dny je po ní...

Předchozí díly jsem sice nečetla (nemají tak dobré hodnocení, přečetla jsem si jen o čem byly) a půjčila si rovnou Masku smrti. A už jsem chycená... Doufám že co nejdříve přeloží některé další autorovy knihy alespoň do angličtiny.

12.04.2021 5 z 5

Děkuji, sestřičko... Děkuji, sestřičko... Hana Marie Körnerová (p)

Oba díly jsem přečetla jedním dechem, mám ráda knihy z lékařského prostředí. Hodně se to podobá příběhům, které mi vyprávěla maminka - začínala jako sestra v téže době. Já se narodila v roce 1984 a pamatuju si jen mávátka ;)
Obě knihy byly velmi čtivé, i když to žádná "oddechovka" není - těžkosti obyčejných lidí v socialismu mě občas dohání k návalům vzteku a bezmoci.

09.04.2021 4 z 5

Prosím vás, sestřičko Prosím vás, sestřičko Hana Marie Körnerová (p)

09.04.2021 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

(SPOILER) Tohle nebyla ta Šumava, kterou od dětství miluju. To byl výlet do temného lesa.
... O tom, že by chodila každý den 20 km v cizích botách, silně pochybuju - ale chápu, co tím chtěla autorka říct. Trosečnice Sisi mi přirostla k srdci. Stránky ubíhaly rychle, ale přesto se mi občas skoro nechtělo číst dál protože jsem tušila co přijde. Celkově hodnotím za 5* - ta kniha s vámi zamává, ale stejně jí nemůžete dát z ruky. A po dočtení zůstane schovaná v hlavě.

09.04.2021 5 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Bylo to takové nějaké kostrbaté. Zápletka byla hodně šroubovaná, postavy se často chovaly pro mě naprosto nepochopitelně. Čekala jsem mnohem víc, protože série má báječné hodnocení - ale četla jsem v poseldní době dost lepších knih...

08.04.2021 3 z 5

Příběh české tištěné Bible Příběh české tištěné Bible Jiřina Fabiánová

Nádherná publikace, která ukazuje jak vypadaly nejstarší české Bible. Popisuje počátky knihtisku u nás a přibližuje, jak se měnily knihy v průběhu staletí.

08.04.2021 5 z 5

Jak poznat psí duši Jak poznat psí duši Rudolf Desenský

Skvělá kniha, která narozdíl od ostatních podobných vysvětluje samotnou podstatu života se psem. Všichni se ptají, jak naučit psa to či ono, ale zapomínáme na to, že často není chyba ve psovi, ale na druhé straně vodítka. Sami bychom se měli nejprve učit, jak se psem komunikovat, nastavit přesná pravidla a respektovat jeden druhého. Ruda Desenský páníčkům pěkně narovinu říká, v čem dělají chyby, snaží se ukázat říklady. Má radši psy než lidi - po tom, co vše v rámci svojí práce zažil, se mu nedivím.

08.04.2021 4 z 5

Dějiny Rychnova nad Kněžnou Dějiny Rychnova nad Kněžnou Simona Janovcová

Velmi milé zpracování historie města. Čte se jako pohádka, je to skvělá kniha k odpočinku u kávy ;)

22.03.2021 5 z 5

Pivo jako křen aneb domácí vaření piva a vše o pivu Pivo jako křen aneb domácí vaření piva a vše o pivu Jolana Nováková

Moc příjemné nahlédnutí do světa piva - konečně vím, jaký je rozdíl mezi svrchním a spodním kvašením ;) Zprvu jsem byla překvapená, že je kniha psaná formou rozhovoru - ale bylo to nakonec velmi příjemné a pomohlo mi to zaměřit se vždy na to podstatné. Ráda jsem si udělala pořádek v různých typech piv. Až se otevřou zahrádky, budeme pokračovat v důkladném průzkumu!

21.03.2021 5 z 5

Kočárová cesta Kočárová cesta Jana Klimečková

Dávám jen tři hvězdy, protože jsem se při výběru knihy trochu sekla... Čekala jsem víc historických detailů. Příběh Markéty, která se ve Vídni stane slečnou Grétl, mi přišel trochu moc natřený na růžovo. Přesto jsem ji dočetla až do konce, hezky jsem si u toho odpočinula a věřím, že kdybych ji četla jako malá, byla bych z ní unesená ;)

21.03.2021 3 z 5

Posel Posel Markus Zusak

Zvláštní kniha, hodně jiná, než jsem čekala. Dojala mě (několikrát). Dlouho mi trvalo, než jsem si zvykla na hovorový jazyk, ale knihovny vedou Posla v oddělení pro děti, mládežníkům to asi bude sedět ;) A poselství? Je to pro mě jedna z knih, kterou by si měl přečíst každý. Všímejte si lidí kolem sebe, někdy stačí málo, aby i obyčejnej lůzr někomu prosvětlil život ;)

20.03.2021 5 z 5

Zavolejte sestřičky Zavolejte sestřičky Jennifer Worth

Mám ráda tyhle výlety do jiného času a prostoru... S touhle knihou jsem nakoukla do poválečného Londýna, přijala pozvání k sestřičkám od sv. Raimunda a nechala si vyprávět o těžkých začátcích předporodní péče v chudinské čtvrti. Styl psaní mi příliš nesedl, bylo to takové neuspořádané, ale velmi autentické a milé.
(V reálném světě jde o komunitu sv. Jana Božského - zkráceně CSJD, založenou roku 1848, která dnes sídlí v Marston Green u Birminghamu.)

20.03.2021 4 z 5

Infico Infico Petr Heteša

Tohle mě bavilo, prima kniha na odreagování. Ženský tělo bude pro chlapy navěky záhadou, i když Larry to celkem zvládnul ;) Asi bych občas taky uvítala možnost se odpojit, mít vnitřního parťáka co za mě dojde do práce, a mezitím si duševně od všeho odpočinout...

20.03.2021 4 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Tak pestrý příběh, a přece plný šedi a stínů. Těžko mi z toho bylo. Máme se dneska moc dobře, kéž by nám to vydrželo ;)

25.02.2021 4 z 5

Kniha všeobecné nevědomosti Kniha všeobecné nevědomosti John Lloyd

V knize je hodně zajímavostí, mnoho věcí je ale vytřžených z kontextu (často jde jen o slovíčkaření). Přesto je to moc prima kniha na občasné otevření a přečtení nějaké perličky ;)

25.02.2021 3 z 5

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Příběh je fajn, taková příjemná oddechovka. Vědecké pasáže jsou na mě až příliš pitomé (eufemismus nehledám), takže rezervaci na druhý díl jsem v knihovně zrušila - ale těším se na seriál, to bude tomuhle žánru slušet líp. Herec se jmenuje Matthew a je to opravdu pěknej chlap, tuším že mě to bude bavit ;)

19.02.2021 3 z 5

Poslední lež Poslední lež Riley Sager (p)

(SPOILER) Autor je zřejmě měšťák, protože jeho představa pohybu v přírodě je dost povrchní (pokud je ovšem Slavík typický americký tábor v přírodě, tak se tomu nelze divit). Teď zpětně vidím i v dějové lince několik zásadních otazníků, ale nebudu to svým hnidopišstvím kazit - kniha se mi četla skvěle, bavila mě a konec mě opravdu překvapil. Motiv pomsty za zmařený život sourozence je dost dobrý i na to, aby se dal použít dvakrát ve stejné knize ;)

11.02.2021 5 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

(SPOILER) Pořádně červená knihovna - obálka slibuje spoustu krve a té je v knize opravdu dost. Prima oddechovka na proložení knížek vážnějších témat (na tu opravdovou červenou knihovnu já totiž fakt nejsem). Byl by to kvalitní díl Criminal Minds z některé počáteční řady seriálu. Jen lituju, že jsem ji četla česky, hodně to ovlivňuje odhalování vraha. A tohle jsem fakt nečekala ;)

09.02.2021 5 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Rosamund Lupton

Příběh knihy mě oproti očekávání moc nechytnul, ani jedna z postav není příliš uvěřitelná (a o zakončení knihy ani nepíšu, protože to se nedělá). U knihy mě udržely hlavně postřehy ze světa hluché holčičky - co jí umožňují programy v laptopu a vibrační náramek, jak vnímá hudbu, že neslyšící někdy znakují ze spaní... Taky mě bavilo čtení o aljašské zvířeně. A úplně nejvíc mě zaujaly tweety z jejího účtu "Words_No_Sounds" = Slova bez zvuků (škoda že v reálu ten účet neexistuje):

"VZRUŠENÍ: Chutná jako pukající hvězdný prach; je cítit jako dosednutí přistávajícího letadla na zem; vypadá jako velká chlupatá kapuce na tátově inuitské bundě."

"HLUK: Vypadá jako blýskající se dopravní značky fluorescenčních barev; je cítit jako padající štěrk; hvězdný prach; chutná jako vzduch, který vydýchal někdo jiný."

"HRŮZA: Vypadá jako ruce proměňující se v medůzy; chutná jako koláče, které ožívají; na pohmat: je příliš blízko."

09.02.2021 4 z 5