Kniha všeobecné nevědomosti

Pokud si dosud myslíte, že Země má jen jeden měsíc a že Mount Everest je nejvyšší hora světa, pak si tuto knihu musíte přečíst. A to bezodkladně. Kniha všeobecné nevědomosti vrhá nové světlo na otázku, kterou si filozofové, vědci a chlapi v hospodách kladou od počátku lidských dějin: co je pravda, a co je úplná blbost? Thomas Edison prohlásil, že toho o čemkoli víme méně než miliontinu procenta; Mark Twain se domníval, že dokonalé zvládnutí samotné matematiky by trvalo osm milionů let; Woody Allen řekl, že zatímco někteří pijí plnými doušky z řeky moudrosti, jiní pouze kloktají. Po přečtení této knihy si budete připadat velmi malí a velmi hloupí. Země má sedm měsíců. Každý člověk má čtyři nozdry. Parní stroj vynalezli ve starověkém Řecku. Bangkok není hlavní město Thajska. Svišti mají na svědomí život více než miliardy lidí. V Sluneční soustavě je 80 000 planet. Světlo je neviditelné. Všechno, co si myslíte, že víte, je omyl....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21300/kniha-vseobecne-nevedomosti-dqI-21300.jpg 4.337
Literatura světová, Humor
Vydáno, BB art

The Book of General Ignorance, 2004

Kniha Kniha všeobecné nevědomosti

IvetaSl
19.05.2017

Dobrá kniha, je v ní hodně zajímavých věcí a v několika věcech mě vyvedla z omylu. Někdy jsem kroutila hlavou nad tím, co autoři uváděli jako že to za správnou odpověď považuje nejvíce lidí- např. Kam byste se šli nadýchat ozonu? - v životě by mě nenapadla odpověď "K moři"! Některé otázky mi však přišly vzhledem k odpovědi špatně položené nebo odpověď byla na něco jiného než na otázku.

Snovač
21.09.2014

Výborná kniha opravující mnoho rozšířených omylů. Ale občas není úplně na škodu si jednotlivé otázky ještě dále dohledat a lépe pochopit, o čem je vlastně řeč. :)

GrasselováL
03.07.2014

Malá ale výborná knížečka :) Dost věcí jsem nevěděla!

HTO
10.03.2013

Výborná knížka! Pokud jste si oblíbili třeba Součkův Obrazový opravník nebo různé články „jak to bylo doopravdy“, je přesně pro vás. Pokud ne, stejně je pro vás, žijeme přece všichni ve stejném světě. Nemůžu se ale přestat smát tomu, že o jednom omylu, který tahle kniha opravuje, totiž že nos Sfinze urazil Napoleon, jsem se dozvěděl až díky ní: nikdy předtím jsem to neslyšel.

Mimochodem, knížka může sloužit i jako inspirace k dalšímu bádání: například kapitola o hroších neuvádí věc, která mi přijde ohromně zajímavá, že totiž hroch je jediné zvíře, které dokáže zařvat pod vodou i nad vodou současně (jedna moje drahá přítelkyně to k pobavení ostatních zkoušela v bazénu v Římě a prý to člověk neumí). Zato uvádí údaj, který myslím není pravdivý: třetí největší suchozemský savec po slonovi africkém a indickém je nosorožec tuponosý, ne hroch. A poslední údaj v téhle větě jsem taky nebyl schopen dohledat, byť je fascinující: „Lvy zabíjejí [hroši] tak, že je ponoří hluboko do vody a utopí je, krokodýly rozkousnou vejpůl a žraloky vytáhnou z vody a udupají je.“

Candide
Candide