Lukyn96 Lukyn96 komentáře u knih

Země žen Země žen Vladimír Páral

Velmi se mě líbil námět nápad rozpadu sociálního řádu na mužský a ženský svět, kde muži jsou vlastně političtí vězni na převýchově. Samotný příběh hodnotím jako slabší a kromě několika zajímavých pasáží jako celkem nudný. Knize by prospělo výrazně ubrat počet stran a děj podat trochu přímočařeji.

14.01.2023 3 z 5

Sedm let v Tibetu Sedm let v Tibetu Heinrich Harrer

Vzpomínky rakouského dobrodruha na putování po daleké Asii, když svět nebyl ještě tolik globalizovaný a všichni tam na Evropana koukali jako na zjevení. Kniha obsahuje mnoho zajímavostí o tibetské kultuře a dobře se mně četla i proto, že je členěná do kratičkých kapitol.

12.07.2022 4 z 5

Oheň Oheň Henri Barbusse

Knihu jsem četl před pár lety v létě na lavičce, přesto mě z některých scén mrazilo. Zajímavě a naturalisticky popsané zážitky vojáků z první světové války.

23.01.2022 5 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Začátek mě chytl, útok autobomilem je pro detektivku neobvyklý námět, i když v reálném životě se podobné atentáty jednou za pár let bohužel dějí. Jako nejpozoruhodnější jsem v knize spatřoval vyšinuté myšlenkové pochody Pana Mercedesa. Hlavní dějovou linku vysloužilý detektiv vs mercedesový vrah v mých očích předčily i ty vedlejší blbůstky s otráveným masem, zaskočeným jablkem a tak. :) Četby knihy nelituji, ale žádná bomba to nakonec nebyla. =)

09.01.2022 3 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Příběh o nekonečném sledu mejdanů odehrávajících se ve vyšší společnosti. Zvnějšku takový život láká k následování, avšak při bližším pohledu se mně zdá, že hlavní postavy příliš nevědí, co si se sebou počít. Velký Gatsby je kniha, která mně nenadchla ani neurazila. Rozhodně mně ale rozšířila obzory a přiměla mě zjistit si něco více o okolnostech "jazzového věku".

22.12.2021 3 z 5

Meda Mládková – Můj úžasný život Meda Mládková – Můj úžasný život Ondřej Kundra

Věděl jsem, že paní Mládková je mecenáškou umění a zakladatelkou Musea Kampa, ale to bylo zhruba všechno. Teprve tato kniha mně rozšiřila obzory o jejím dětství, působení na Západě včetně její taneční etapy nebo období, kdy se věnovala obchodování s nemovitostmi, o jejích manželech, dopisování s Václavem Havlem nebo o jejím letním sídle na Svatém Tomášovi. Paní Mládková je zajímavá osobnost, které patří velké poděkování za to, co nejen pro českou kulturu udělala a po právu za to obdržela státní vyznamenání.

26.09.2021 5 z 5

Evropská unie Evropská unie Petr Fiala

Poučná kniha o vývoji evropské integrace. Obsahuje spoustu informací, takže jsem si během četby vypisoval témata a termíny, ke kterým se chci vrátit a lépe jim porozumět.

05.02.2019 5 z 5

Laskavá kniha, která je místy vtipná i vybízí k zamyšlení. Moje nejoblíbenější kapitoly jsou ta o mořské panně, o hře na schovávanou, o školce, o listí a o matce Tereze.

29.01.2019 4 z 5

Země Země Émile Zola

Ti vesničané by pro půdu udělali cokoliv, až mi někdy projel mráz po zádech. Tohle dílo Zola pojal celkově ve velkém. Naturalistických prvků je tady i na něj hodně, což mě bavilo. Už méně jsem vítal velké množství postav, místy jsem se v nich ztrácel. Stran mi přišlo taky zbytečně moc, ty motivy se tam dost opakovaly (souložení, hádky, usmiřování, spory o majetek). Kniha se mě líbila, pobavil jsem se a trochu poznal venkovský život 19. století, ale něčeho bych přeci jen trochu ubral.

20.01.2019 4 z 5

Dobrá země Dobrá země Pearl S. Buck

Tuto knihu jsem zachránil z velké kupy, kterou se babička užuž chystala vyhodit. Intuice mně říkala, že četbou Dobré země rozhodně neprohloupím. Nemýlil jsem se.
Po celou dobu jsem si zejména uvědomoval rozdíly v životě tehdejších čínských zemědělců a dnešních běžných Evropanů. Například obchodování s lidmi nebylo nic výjimečného. O-lan rodila sama, bez jakékoliv lékařské pomoci. Ihned šla pomáhat manželovi s těžkou prací na poli. Nebyla žádná mateřská dovolená, dotace pro zemědělce ani sociální dávky. Proto když přišly zlé časy, každý se o sebe musel postarat sám a mnohdy dokonce zemřel hlady. Bylo to kruté a já si vážím toho, že žiji ve vyspělé zemi 21. století.

23.12.2016 5 z 5

234 českých osobností 234 českých osobností Veronika Volhejnová

Některé osobnosti jsem vůbec neznal, kniha obsahuje řadu zajímavých informací a vydařených portrétů. Rozhodně jsem si rozšířil obzory!

27.06.2016

Kdo víc vsadí, ten víc bere Kdo víc vsadí, ten víc bere Michal Horáček

Textař, novinář, bookmaker, zakladatel sázkové kanceláře, svého času politický aktér v iniciativě MOST, vystudovaný kulturní antropolog a historik umění. Muž mnoha profesí a zájmů Michal Horáček patří mezi mé oblíbence, proto jsem si s radostí přečetl tuto knihu shrnující jeho pozoruhodný život. Horáčkův život je nevšední už od kolébky, když se narodil otci - přesvědčenému komunistovi a matce - antikomunistce. Právě již od dětství se projevovala Horáčkova ambicióznost, když se výborně naučil hrát tzv. čáru, ve které si proti vrstevníkům vysoutěžil své první peníze. Později se živil kurzovým sázením na koňské dostihy, přičemž své znalosti přetavil i do sepsání úspěšné knihy Království za koně. Tou dobou se naučil anglicky a už za komunismu publikoval články o dostizích v západních periodicích. Také navázal spolupráci s Petrem Hapkou a stal se známým textařem. Během událostí roku 1989 se Horáček podílel na odstranění minulého režimu a na nastolení demokracie. Své vzpomínky z této etapy Horáček zachytil do své knihy Jak pukaly ledy, která se stala bestsellerem. Již v podmínkách tržní ekonomiky Horáček se svými obchodními partnery založil úspěšnou sázkovou kancelář a stal se finančně nezávislým - o tomto životním období mě obzvlášť bavilo si číst. Na Horáčkovi mě oslovuje zejména to, že se dokázal prosadit v různých oborech lidské činnosti a stále neztrácí životní elán. Knihu doporučuji všem, kteří mají Michala Horáčka rádi a chtějí se o něm dozvědět více.

11.03.2024 5 z 5

A odkud bych asi tak byl? A odkud bych asi tak byl? Miroslav Karas

Knihu jsem dočetl jen pár dní poté, kdy Putinův režim v trestanecké kolonii zavraždil opozičníka Navalného. Byl jen dalším v řadě po Němcovovi, Politkovské a mnozích dalších, kteří se ruské politické elitě vzpírali. Vraždy jsou ale jen vrcholem všeho, méně viditelnými problémy jsou třeba cenzura a zákaz demonstrací proti mocným. Co chtít od režimu, který dodnes vyzdvihuje Lenina a Stalina. Mnohé z toho Miroslav Karas ve své knize zachycuje. Zaujaly mě také pasáže o konfliktu na Krymu, na kterém se přece žádní ruští vojáci nepodíleli! Pro sebe asi hlavní přínos knihy vidím v tom, že jsem si osvěžil paměť ohledně teroristického útoku v Moskvě v roce 2002 a o zřícení letadla s Alexandrovci v roce 2016. O tom jsem předtím nevěděl, respektive jsem to téměř zapomněl. Tato vážná témata autor prokládá zápisky z návštěv krásné ruské přírody. Knize bych vytkl dva spíše detaily. Je nestrukturovaná a bez kapitol (jak ostatně podotýkají i ostatní čtenáři zde v diskuzi). Potom bych uvítal přehlednější přepis rozhovorů (tím myslím třeba dotazy psát tučným písmem, odpovědi normálním písmem). Celkově jde o velmi dobrou knihu s poučným pohledem na dnešní Rusko.

18.02.2024 4 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Dobře napsaná detektivka v hlavní roli se vždy galantně vystupujícím Herculem Poirotem v hlavní roli. Knihu jsem si přečetl jako klasiku, o níž už jsem něco slyšel, přestože detektivní žánr moc nemusím.

16.11.2023 3 z 5

Kancléř Adenauer Kancléř Adenauer Miloslav Novák

Asi každému je jasné, že na nějakých 170 stranách textu nelze komplexně zachytit život osobnosti Adenauerova významu. Takovou ambici sice kniha ani neměla, to ale nic nemění na tom, že dílo Miloslava Nováka bylo odkázáno jen klouzat po povrchu. O Adenauerovi jsem se něco nového dozvěděl, avšak v budoucnu mám v plánu přečíst si některý odpovídajícím způsobem zpracovaný životopis o jeho osobě.

19.09.2023 3 z 5

Malé dějiny filosofie Malé dějiny filosofie Hans Joachim Störig

Velmi dobrá kniha pro moje potřeby trochu se dovzdělat v oblasti politického myšlení. Je zde nahuštěno od všeho trochu, ale pochopitelně že na takto omezeném prostoru nelze jít do hloubky. Pro detailnější seznámení se s jednotlivými mysliteli a filozofickými směry je nutné porozhlédnout se po tematicky úžeji zaměřených knihách.

19.05.2023 5 z 5

Pán much Pán much William Golding

Dílo ukazuje to horší, čeho je lidstvo schopno, autor při psaní nejspíš vycházel ze svých pracovních zkušeností a z problémů, které svět tenkrát sužovaly. Kniha plná symboliky a politiky. Kdo chce Pána much lépe pochopit, tomu doporučuji poslechnout si výborné shrnutí na youtube. https://www.youtube.com/watch?v=5jLHAZhCsjk

01.06.2022 3 z 5

Fenomén Angela Merkelová: Portrét jedné éry Fenomén Angela Merkelová: Portrét jedné éry Martin Jonáš

Pohled na soudobé Německo pod vedením kancléřky Merkelové. Její éru autor vykresluje střízlivě, uvádí jak silné stránky její osobnosti a politických kroků, tak i to, co se jí nepovedlo. To vše na pozadí nejen velkých světových událostí, ale i celkem nenápadného vnitropolitického dění, na které Merkelové vláda reagovala. Tato výborná kniha o dobré političce mně rozhodně rozšířila obzory.

30.04.2022 5 z 5

Cesta na Olymp Cesta na Olymp Věra Čáslavská

Celkem čtivá kniha o sportovní kariéře i soukromém životě paní Čáslavské, vítaným zpestřením byly přiložené fotografie.

21.07.2021 3 z 5

Sto pohledů na Japonsko Sto pohledů na Japonsko Vlasta Winkelhöferová

Kniha splňuje to, co jsem od ní čekal - rozšířila mně obzory o tehdejším Japonsku. Schválně píši tehdejším, protože od vydání knihy uteklo v Tichém oceánu mnoho vody a řada věcí se změnila, například se Japonsko z rozvojového státu stalo jedním z ekonomických gigantů. To zapříčinil právě kapitalismus, nad kterým se autoři tolik rozhořčují.

10.07.2021 4 z 5