Oheň

Děj tohoto válečného románu se odehrává na francouzsko-německé frontě během první světové války. Není zde žádný hlavní hrdina, všichni vojáci jsou vlastně hrdiny. Kniha má 24 kapitol, které na sebe nijak nenavazují a popisují každá jinou situaci. Barbusse tímto dílem naturalisticky popsal události první světové války a hrdinské činy vojáků, děj tu není nijak důležitý....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/1964/ohen-Nnf-1964.jpg 494

Le feu (1916)

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Naše vojsko

miska331

Musím přiznat, že to byla má povinná kniha a že jsem ráda, že ji mám za sebou. Obecně válečné knihy nepatří k mým oblíbeným žánrům, a tato byla zvlášť brutální.

jan7940

Na knihu jsem se velmi těšil a nezklamala mne - popisuje zákopovou válku ve své nejsyrovější podobě. Škoda jen poslední kapitoly, byla na mě až příliš rudá.

Liwilterhage
11.07.2017

Nepamatuji se, že by jiná mnou čtená kniha z poválečné literatury na mě tolik zapůsobila, zanechala takový dojem.

Román je syrovým pohledem mladých mužů, původně obyčejných civilistů, kteří díky okolnostem vyměnili svou rodinu, domov za život v zákopech s každodenní špínou, hladem, nejasnou budoucností a pohledem na nepředstavitelné lidské násilí a smrt.

V této knize nejde tolik o děj, ale podstatou je, že se jedná o naturalistické líčení, zápisky člověka, který válku v zákopech zažil, prožil a přežil.

To je to hlavní, co by si člověk podle mne měl z knihy odnést. Že vše, co jest napsáno v této knize, kdysi skutečně někdo viděl, prožíval. A i proto, dle mého názoru, Barbussovi nemůže být vyčítán neucelený děj ani politicky laděné pasáže, protože to tak jednoduše v té době cítil, zastával takový názor. A kniha je především jeho svědectvím, jeho dílem.

Zcela chápu, že v době svého vzniku měl tento román zásadní význam a ten dle mého názoru přetrvává dodnes, proto je škoda, že kniha nepatří k zrovna často čteným.

Na závěr bych ráda uvedla krátký úryvek:

"Víc než úkoly, jež se podobají přehlídkám, víc než viditelné bitvy, rozvinuté jako korouhve, ba dokonce víc než boje muže proti muži, kdy se s křikem zmítají těla, je válka strašlivá, nepřirozená únava, voda až po břicho a bláto a kal a ohavná špína; zplesnivělé tváře a maso v cárech a mrtvoly, plovoucí na hltavé zemi, které se už ani mrtvolám nepodobají. To je válka, ta nekonečná jednotvárnost běd, přerušovaná prudkými dramaty, to je válka, a ne bajonet, který jiskří jako stříbro, ani kokrhání polnic ve slunci." (s. 281)

kubaskyba
15.05.2017

Tohle by měla být povinná literatura, člověku se chce po přečtení sympatizovat a shrnout ty 4 roky jedním slovem: "mrtvola".

Není to žádné vzrušivé vyprávění o válečném tažení, jsou to složené zprávy vojáka, který to líčí tak nějak věcně a místo strhujícího vyprávění popisuje skutečnost zákopové války. Nic moc se neděje, jen se jde od marnosti k marnosti. Trošku mi to připomíná Hemingwayovou Fiestu: prázdnota, nicotnost, nuzná přítomnost. Krom toho, že tady je scénou špína a bahno a největším štěstím neusmrcující zranění.

Literárním pozitivem je fakt, že to je takové syrové, prostě tu máš fakta a nějak si je přeber. Jinak se tahle knížka ale moc jako román brát nedá, ale já osobně to četl spíše jako "svědectví z první linie" než literární poklad..

veronika97
05.07.2016

Po přečtení tohoto válečného románu konečně chápu postupné oblékání zemí do rudých barev.
Není divu, že lidé touží po rovnosti a spravedlnosti právě v té době.
Skrz začátek jsem se musela opravdu prokousávat, ale končím knihu s dojetím, obdivem a úctou k padlým na obou stranách.

callahanh
24.03.2016

Z dnešního pohledu je Oheň překonán, unikátní je nicméně v tom, že byl psán ještě v době, kdy nikdo netušil, kdy tohle peklo skončí. Barbusse nepíše celistvý příběh, ale zvěřejňuje jakési epizody z válečného života, které jsou někdy více, někdy méně zajímavé, každopádně dost alarmující a realistické. V Barbussově podání není válka jedna dlouhá bitva, ale spíše většinou čekání na ofenzivu v naprosto otřesných podmínkách, kde se prakticky nespí a člověk musí být pořád v pozoru. Jsou tu ohromně silné scény, kdy vojáci prochází přes zákopy, kde jsou samí mrtví, jejichž části těl jsou rozeseté všude kolem, hledají se tu kamarádi, kteří umírají, zároveň si běžní vojáci z nepřátelských táborů kolikrát pomáhají, protože podmínky mají všichni vesměs stejné. Za pozitivum považuji i to, že z knihy je cítit bezmoc a vlastně i to, že nikdo nevěděl, co s podobnou situací dělat, neboť nikdo vlastně do té doby takhle velkou válku nezažil. Nevím ale, zda to bylo nezdařeným překladem, každopádně se mi větší část knihy četla dost těžce a některé pasáže si už nepamatuji. Jazyk byl hodně těžkopádný a některé popisy zbytečně zdlouhavé, proto mi čtení trvalo na takhle útlou knihu poměrně dlouho. Vzhledem k tomu, že tu prakticky chybí hlavní hrdina, není možné si k někomu vybudovat bližší vztah, z čehož rezultuje to, že spousta scén není tak působivých, jak by mohla být. Oheň tedy podle mě není úplně nejlepší válečný román, jeho unikum ale spočívá v době, kdy byl napsán, a pokud na to budeme nahlížet touto optikou, musíme ho (i přes jasně marxistický konec) jen ocenit. 60%

marabart
14.02.2016

Výborná kniha. Je dokonce ještě o něco syrověji zpracovaná než Na západní frontě klid. To, že na sebe jednotlivé kapitoly místy úplně nenavazují, mi zásadní problémy nedělalo.

linhi22
12.12.2015

Upřímně mě překvapil pestrý a vytříbený jazykový styl - a ten zbytek? Je těžké vůbec přistoupit na to, že se něco takového dělo... zmar a bezmoc v mnoha podobách.

Marbo
27.01.2015

Soubor obrazů ze života prostých vojáků za 1. světové války, bez příkras a sentimentu, mnohdy i bez výraznějšího děje. K dočtení jsem se musel dokopat...vyloženě negativně však hodnotit nemůžu a sice kvůli celkovému vyznění knihy...

smnpka
21.06.2013

Skvělá kniha napsaná přímo v zákopech 1. světové války. Z popisovaných bojů, akcí a zážitků běhá mráz po zádech.

petula.pd
18.05.2013

Našla jsem svůj školní komentář ke knize. Závěr zní : Odsouzení války. Musí to být válka poslední !

čef
07.03.2013

Autentické příběhy spojené v jednu knihu s protiválečným vyzněním. Nelze kritizovat ani řádku z této hluboce prožité knihy, naplno si však veškeré popisované hrůzy už představit nedovedeme. Můžeme dnes, už jenom naštěstí, kroutit hlavou k čemu využili fašisté a komunisté hlavního motivu tohoto románu to jest touhy lidí po míru.

hiresm
03.02.2013

M

Snails
27.12.2012

Pro mě nejlepší kniha o vojácích z první světové války. Henri Barbusse zažil zákopovou válku na vlastní oči a na knize se to jasně promítlo. Podtitul, deník bojového družstvu, přesně vystihuje o čem kniha je. Žádní hrdinové, žádný patos. Obyčejní chlapi živořící v zákopech, nudící se, sbírající a schraňující své malé poklady. Jejich radost při přesunu na odpočinek do týlu nebo šílenství bombardované fronty. A to vše zvládá Barbusse vyprávět svým sirovým naturalistickým stylem. Paficismus z toho přímo čiší a všichni generálové by to měli mít v povinné četbě.

Dera
30.08.2012

Samozřejmě se nemůžu vyhnout srovnání tohoto románu s knihou na západní frontě klid. Oba tyto romány jsou z první světové války, ale tento z pohledu francouzů a "tamten" z pohledu němců. U mě vyhrává Na západní frontě klid, protože je jako příběh lepší a čtivější. Na druhou stranu musím uznat velkou realitu tohoto románu.

Posi
12.08.2012

Je to vlastně hodně podobné s knihou Jasno. Asi si nikdy nebudu pamatovat příběh, ale už nikdy nezapomenu na názory, postřehy, odsouzení odsouzeného a osvětlení toho pravého.
Jen škoda, že vždy píše o nedosažitelném pro nás co to nechcem slyšet a nebo popřípadě použít v životě

Shricke
02.08.2012

Přečteno v rámci maturitního kánonu.Po porovnání s Remarquem bych určitě zvolil Na Západní frontě klid.
U Ohně jsem měl především problém s neprovázaností příběhů.Jakmile jsem se začetl do postav a místa,autor historku ukončil a přenesl mě o několik kilometrů dál a změnil všechny postavy.A konec jsem skoro nedočetl díky myšlenkovým pochodům autora.
Na vylíčení hrůz I.sv. je to ale určitě jedna z nejlepších knih.

kingmaker
08.05.2012

Je to něco úplně jiného, než další klasika-Na západní frontě klid. Německý pohled, to jsou boje, padlí kamarádi, k nimž si člověk navíc během románu získá náklonnost. Francouzský pohled je asi realističtější. Vojáci vlastně ani nebojují, většina románu je o tom, jak vojáci polehávají, maximálně pracují na nových zákopech, vedou rozhovory plné vzpomínek na civilní život, stýskají si nad svou bídou, která je obrovská. Boj přijde až v druhé, kratší části románu a Barbusse je tu opět skvělým spisovatelem. Umí popsat prostředí, z popisu mrtvých těl se zvedá žaludek, navíc nemilosrdně kosí ty, kteří nás provázeli celým románem. Některé scény jsou opravdu nezapomenutelné, třeba ta, kdy všichni hledají zmizelého vojáka a jeho mrtvola přitom leží za úzkou stěnou krytu, v němž družstvo spí. Je to značně silný román a k dokonalosti mu chybí, nebo spíš přebývá, závěr. Ty marxistické kecy si mohl odpustit. Já vím, že to patří k době i tématu, ale mě to prostě vadí.

seiwaa
15.04.2012

Složitá kniha, kterou jsem se brodila stěží, ale po dočtení mě nadchla. Scény jsou občas drastické, pro citlivější jako jsem já i brutální, ale tak reálné, že vás nutí k zamyšlení.

Denaille
22.07.2011

Ze začátku to vypadalo na útrpné čtení, ale nakonec se z toho vyklubalo docela dobré čtivo. Některé události ze zákopů mi způsobovaly husí kůži.
Hodí se k čaji do deštivých dnů, kdy není nic jiného na práci. :)

European
28.01.2011

Nejlepší kniha o 1. světové válce. Popis života v zákopech a ve válečném stavu je popisován tak syrově, že z toho jde husý kůže.

cielle

Oheň jsem musela přečíst kvůli referátu a moc se mi to teda nelíbilo. Pro holky tohle asi není. I když válečné romány třeba od Remarqua mě bavili, tak tohle byl jen popis války, bez žádného děje.