lucyvase4 lucyvase4 komentáře u knih

Konec Konec Mats Strandberg

Simon je kluk, který si užívá života. Má partu kamarádů a svou velkou lásku Tildu. Ta ale nezvládne situaci. Začne brát drogy, opíjet se a podvádět ho. Nakonec se se Simonem rozejde. Ten se ale nechce jejich lásky vzdát. Pak se ale stane něco, co úplně všechno změní. Simon přijde o všechny kamarády a navíc je podezřelý z vraždy. Tehdy se potkává s Lucindou. Dívkou, která už před oznámením konce světa bojovala s rakovinou. Dva odlišné životy se protnou a navíc mají stejný cíl. Objasnit vraždu, ze které je Simon obviněn, než nastane konec světa.

Když jsem knihu viděla poprvé, myslela jsem si, že půjde o sci-fi. Pak jsem přečetla anotaci a zjistila, že tohle sci-fi moc nebude. Spíš YA román. Že se jedná o YA je cítit z lehké naivity hlavních postav, ale upřímně v 17 letech jsme naivní byli všichni, a kdoví, jak bychom se chovali 4 týdny před smrtí. Takže mne tato skutečnost vůbec nevadila.

Moc se mi líbilo jak autor dokáže popsat emoce všech postav. Jak se chová žena, která čeká dítě, které nikdy nepřijde na svět, jaké pocity má matka, jejíž syn je obviněn z vraždy, jakou bezmoc zažívá otec dcery, která trpí rakovinou?

Pocit beznaděje umocňuje odpočítávání času. Kniha začíná kapitolou 4 týdny a 5 dnů a každá další má o jeden den méně. Poslední kapitola se jmenuje Poslední noc. Víme tedy, jak nezadržitelně rychle se konec blíží. Neustále jsem si říkala : ,,Takhle to neskončí. Určitě přijde zvrat a přijdou na něco, co Zemi zachrání."

Kniha plyne rychle. Úplně mne strhla. Vlastně nejde ani tak o ten konec světa, ale o chování lidí, jež vědí, že se konec blíží.

Hodně se zde řeší i víra. Jedna ze Simonových matek je totiž kazatelka. Ano, jedna z matek. Simona totiž vychovává homosexuální pár.

Tak co, už víte co by jste dělali vy před koncem světa? Jak a s kým byste trávili svůj poslední den?

Hodnocení: 4,5/5

27.03.2024 4 z 5

Temná epocha Temná epocha Mark E. Pocha (p)

,,Já přeci píšu úpadková, co úpadková - odpadková díla, kde kostrbatý styl kráčí ruku v ruce s plytkým obsahem, prvoplánovými vtípky a explicitní brutalitou. Postavy v mých knihách umírají. A umírají drsně a bez slitování. S takovým autorským profilem mi ani v Pekle nedovolili vzít pero do ruky..." (Povídka: Nedozírné následky administrativních omylů)

Na začátek musím říct, že je to moje první kniha od Mark E. Pocha A aby toho nebylo málo i první sbírka povídek.

Jedná se o knihu 18ti povídek. Takový průřez autorovou tvorbou od roku 2008 až doposud. Autor se s námi zároveň těmito povídkami loučí.
Některé povídky se mi líbily moc a jiné méně. Povídky jsou hodně multižánrové. Najdeme zde fantasy, sci-fi, hororové, bizardní i post-apo prvky. Každý si určitě najde tu svou oblíbenou. Mne se líbily nejvíce tyto:

Nedozírné následky administrativních omylů
Díky této povídce mne Jitka Dudychová navnadila k přečtení celé knihy. Tedy hlavně její hlasové zprávy, kde mi namlouvala úryvky právě z této povídky. To bylo rozhodující k tomu, vzít tuhle knihu do ruky. Autor brakové literatury se díky administrativnímu omylu dostane do Pekla.
Povídka plná sarkasmu, černého humoru a nadhledu. Určitě jedna z nejpovedenější ve sbírce.

Já je někdo jiný
Tak tohle bylo také skvělé. Pokud se Vám líbila Proměna od Kafky, myslím, že i tohle bude to právě ořechové . Autor tuto povídku napsal na počest F. Kafkovi a z povídky je to vyloženě cítit.

Lesy mají oči
V gemerských lesích číhá na hlavního hrdinu hrůza, o které se mu ani nesnilo. Lehce strašidelné.

Ďáblova díra
Dva detektivové paranormálních jevů se snaží vyčistit místa, na kterých straší neklidní duchové. Tato povídka mi připomněla seriál Lovci duchů.

Moc se mi líbilo, že autor napsal ke každé povídce i pár slov na začátek. Takový příběh jejího vzniky. Proč vznikla, jak vznikla, čím se inspiroval, kde povídka vyšla. Mohla jsem tak sledovat vývoj autorovi tvorby a dílo si zařadit do určitého období.

Můj poznatek: Více mne oslovily delší povídky, kde měl autor více prostoru dílo dobře popsat a dovést do zdárného konce. U kratších povídek, mnohdy jen pár stránkových, mi přišla škoda že jsou tak přímočaré a uspěchané. Někdo to ale naopak může vyhledávat.

Musím říct, že povídkám jsem přišla na chuť. Jsou jako bonboniéra. Nikdy nevíš jaká bude ta další .
A autor mne přesvědčil, že si musím přečíst i nějaké z jeho dalších děl.

Hodnocení: 3,5/5

22.03.2024 3 z 5

Havran a jiné básně (33 básní) Havran a jiné básně (33 básní) Edgar Allan Poe

Každý určitě minimálně ve škole slyšel o jeho básni Havran. Já ji úplně miluji.

V této útlé knížečce máme rovnou 4 překlady Havrana. Musím říct, že mne překvapilo, jak hodně se od sebe jednotlivé překlady liší. Ač pro mne zůstává dál srdcovkou překlad od Vrchlického myslím, že mladší generace sáhnou spíše po jiné variantě.

Je naprosto skvělé, že je v knize i báseň v originále.

Kromě básně Havran se mi moc líbily Znovy, Lenora, Červ dobyvatel a Annabel Lee.

Básně jsou povětšinou velmi pochmurné, temné, plné žalu a bolu. Hodně často se zaměřují na smrt milované ženy, nebo úmrtí jako takové. Jedná se o hodně těžké čtení a musím říct, že jsem zvládla přečíst maximálně 3 básně za den. Mnohdy jsem je četla několikrát, vracela jsem se k jednotlivým veršům. A hloubala nad samotnou podstatou mysli autora. Hledala jsem na internetu i rozbory jednotlivých básní a ujišťovala se, zda si je vykládám dobře. Případně do jakého období, v životě autora, si je mám zařadit.

Pokud známe Poa a jeho život, není se čemu divit, že jsou básně pochmurné. Jeho život byl totiž přesně takový. Ať už se jedná o dětství, kde mu zemřela matka, když mu byly teprve 3 roky, výchovu v pěstounské rodině, kde si tak úplně nesedl s otčímem nebo o ženy. Navíc se utápěl v depresích, alkoholu a jiných omamných látkách.
Stejně tak jak žil, tak i zemřel. Zemřel za nejasných okolností, když ho na ulici našli pod vlivem alkoholu. Byl hospitalizován, upadl do kómatu a již se neprobudil. Za čtyři dny zemřel na krvácení do mozku. Co se mu stalo? Mohl za jeho smrt alkohol? Nebo třetí osoba? To je tajemství, které si sebou vzal tento velikán do hrobu.

,, Zářící tu krásnou děvu
zdali uzřím licí v líc?"
Na to havran: ,, Nikdy víc!"

Autor zemřel, ale jeho dílo je nesmrtelné.

19.03.2024 3 z 5

Dny v knihkupectví Morisaki Dny v knihkupectví Morisaki Satoši Jagisawa (p)

Opustil Vás přítel? Váš život je v troskách? Nemáte proč žít? Zbalte si svých pět švestek a vyrazte vstříc novým dobrodružstvím.

,,Přece nezáleží na tom, jestli se v knize vyznáte, nebo ne. Důležitější je, když najdete aspoň jednu knihu, která vás zasáhne. "

Kniha mne bohužel zklamala. Čekala jsem více děje z knihkupectví a práci v něm. O tom, jak nakonec Takako přijde knihám na chuť . Bohužel tohle byl jen jakýsi doplněk k jinak obyčejnému příběhu. Navíc, více než v knihkupectví, se děj odehrává v kavárně.

Děj není moc zajímavý a postavy jsou ploché. Vše se vyvíjí, na mne, až moc rychle.

To, že v knihách máme často naivní hrdinku, to už jsem si zvykla. Ani Takako nebyla výjimka. Ale že i strýček Satora bude tak naivní? Dospělý člověk, který radsi než aby problém řešil, jednoduše uteče?

SPOILER: Ruku na srdce chlapy, kdo z vás by po 5ti letech přijal svou manželku, která se vrátí z kdoví odkud, s otevřenou náručí zpět domů? A na nic by se neptal? KONEC SPOILERU.

V knize se zmiňuje hodně japonských spisovatelů a jejich děl. Bohužel pro nás (tedy aspoň pro mne) naprosto neznámí lidé.

Ze stránek na nás dýchá úplně jiná mentalita a kultura. Pro mne opět trochu nepochopitelná. Domluvené sňatky, omlouvání se za úplně normální věci, vykání v rodině a neustále klanění se.

Lidem, kteří mají tuto kulturu rádi a aspoň trochu se o ní zajímají, by se příběh ale mohl hodně líbit. Já bohužel nejsem ten případ.
Za mne příběh, který neurazí, ale ani nenadchne.

Jediné, co mne trochu dostalo byl konec. Dokonce i slza ukápla.

Hodnotím: 2,5/5

04.03.2024 2 z 5

Jeho veličenstvo chrt Jeho veličenstvo chrt Miroslava Malaníková

Dog pound - je místo, kde čeká smrt. Rychlá, bezbolestná, ale zbytečná a prostě k ničemu! Proč bych se měl narodit jen pro těch pár závodů a let? Vždyť mnohým, které tam posílali, nebylo víc než 4 roky!!! Tak proč jsme na obtíž? Proč nemůžeme dál dávat lásku a také ji přijímat? Proč??? Já tu odpověď znám, napovím vám, je to kvůli něčemu, co mají někteří lidé radši než své bližní.... ANO, JSOU TO PENÍZE.

Četli jste Gumpa? Tak tohle je něco podobného, jen mnohonásobně horší. Tohle se totiž skutečně děje každý rok v Irsku a Španělsku. Každý lovec nebo trenér dostihu spotřebuje na jednu sezonu 10-25 psů. Spotřebuje, ano. Po sezóně se totiž starých, zraněných nebo nepotřebných psů zbaví. A to buď "humánním způsobem", což znamená dog pound, kde má pes 72 hodin na to, aby si ho někdo ještě adoptoval. Pokud se tak nestane je mu vpravena do těla uspávací injekce. Nebo pak nehumánní způsob. Který je bohužel ještě pořád častější. Buď psa vypustí někde v divočině a starej se sám nebo ho ZASTŘELÍ, VLÁČÍ ZA AUTEM či POVĚSÍ.
Ano tohle barbarství se děje v dnešní době.

Kniha Jeho veličenstvo chrt vznikla jako podpora organizace Chrti v nouzi. Autorka sama má doma dva adopťáky a z každé knihy jde příspěvek 50kc na tuto organizaci.

Kniha má dvě dějové linky. První příběh vypráví o době Alžběty I. Chrt byl v té době velice uznávaný a vážený, měl své čestné místo u stolu a vlastnit ho směl jen šlechtic. Dostihy byly prestižní událostí a vítěz dostával privilegia.
Druhý příběh vypráví o dnešní době. Adam (greyhound) z Irska mapuje svou cestu životem. Přes dostihy, zranění nohy, odhození na smetišti až po odchyt, záchranu. A nakonec cestu za novou rodinou sem do ČR.

Musím říct, že tu druhou půlku knihy jsem probrečela. Kniha pro děti a mládež, kterou by si měl přečíst za mne každý. Tolik moudrosti.

Pro mne o to emotivnější, jelikož jsem měla sama galga adoptovaného.

A co vy? Věděli jste o tom, co se s galgy, podengy, grayhoundy děje?

09.02.2024 5 z 5

Pomsta Pomsta Roman Kulich

Jednoduše ji musel podřezat. Jinak to nešlo. Sledoval, jak krev odtéká do vany, mísí se s kapkami vody z pozůstatků jeho předchozí sprchy a vytváří bizarní narůžovělé obrazce. Převrátil ji celou dovnitř a s údivem zjistil, že mu připadá nějaká lehká.

Kniha má dvě dějové linky.

V té první vystupuje Řek. Mafiánský boss. Do jehož rajónu se ale dostane škodná. Řek si proto najímá profesionálního lovce lidí Démona, aby ho škodné jednou provždy zbavil.
Druhá dějová linka mapuje případ ztraceného Ivana Danice. Feťáka a drogového dealera, který je pár dní nezvěstný.

Jak spolu tyto dvě dějové linky souvisí?
Dokážete poznat co je realita a co pouze přelud?

Na začátek mého hodnocení musím říct, že je to vůbec můj první thriller, co jsem v životě přečetla.

Kniha mne překvapivě bavila, hlavně ze začátku. Četla se mi dobře, ale to množství tiskových chyb, aspoň ve vydání z roku 2020, je vážně síla. Normálně si takových věcí nevšímám, zde to bylo ale do očí bijící.

Velké množství brutálních scén. Škoda, že po dvou vraždách mi to všechno přišlo až příliš podobné. Čekala jsem, že Démon bude vraždy více promýšlet, plánovat. To se ale nestalo. Většinou naběhl k oběti a jako neprůstřelný Walker Texas Ranger ji dostal.

Konec byl vlastně skvělí. Příběh se nakonec rozuzlil. Takže na konci jsem pochopila i jednání samotného Démona i obětí. Ale vůbec se mi nelíbil úplný závěr knihy. Škoda, že to autor nezakončil trochu jinak

Kniha je vlastně velkým varováním před užíváním drog. Hlavně nových a neznámých. Co vše se může stát, když si dáte něco, u čeho neznáte účinky?

Po knize bych sama určitě nesáhla. A určitě to není kniha, kterou bych si přečetla jen tak znova.
Špatná ale také úplně nebyla.

Hodnotím: 3,5/5 (tedy 70%)

02.02.2024 3 z 5

Sníh padá na cedry Sníh padá na cedry David Guterson

Kniha řeší především vztahy mezi etniky.
Jednak je tento vztah vyobrazen příběhem lásky japonské dívky a bělošského chlapce, jednak i vyšetřováním vraždy místního rybáře, z níž je obviněn rybář právě japonského původu.

Jak soudní proces dopadne? Odsoudí Kabua jen kvůli jiné národnosti?

Kniha ačkoli není úplně mým žánrem mne naprosto dostala. Byla jsem napnutá jak struna a doufala, že se nakonec vše vysvětlí.

Příběh o rasismu, kolektivní vině, zakázané lásce a o tam, jak nakonec čest a láska zvítězí nad nenávistí a lží.

Za mne velmi zajímavá kniha a já se dozvěděla i spoustu věcí, které jsem nevěděla. Viz násilne odsunutí Japonců do pracovních táborů.

06.01.2024 5 z 5

Oko bouře Oko bouře Zuzana Hartmanová

Dej nám postoupil dál. Arumielovi plány se pomalu rozpadají. Lidé v něm už nevidí svého spasitele a vládce, nýbrž neschopného a slabého panovnika. A jak už to bývá, když jeden pláče druhý si zpívá. Ani tady to není výjimka. Každý chce z neštěstí druhého vytěžit maximum pro sebe. Lidé přestávají věřit a nechávají se čím dál častěji zlákat představou možné svobody za hranicí Leru.
Jak bychom se ale chovali my, kdyby nastala apokalypsa? Myslím že by se z nás také staly krysy, které se snaží stůj co stůj zachránit svůj život. Nehledě na životy druhých.

V knize není jeden ani dva hlavní hrdinové, ale hned celá škála postav. Autorka žádne z nich nestranní, a tak mají všechny postavy stejný prostor čtenáře zaujmout. A to se také děje. S každou postavou sympatizujete a zároveň ji pro nějakou vlastnost nesnášíte. Jako v životě nic není černobílé, i autorčiny postavy hrají všemi barvami. Moc se mi líbí, že postavy nikdy nejednají nelogicky. Vše je logické a pokud se nám to zda nelogické, vzápětí nám je vysvětleno, proč to tak je. Aniž bychom si to uvědomovali autorka v knize řeší několik vážných témat šikana, málo pozornosti od rodičů, znásilnění, homosexualita, osireni nebo neplodnost. To vše, a ještě mnohem víc, má za následky právě činy, kterých se postavy dopouštějí.
Příběhy jednotlivých postav se místy prolínají, aby se vzápětí opět rozdělily.
Dej plyne rychle a musím říct že mne kniha doslova vcucla a já musela číst dál a dál. Byly i místa, kde jsem neudržela slzy.
Líbí se mi, jak se autorka s ničím nepare. Tím vzniká spousta zvratů, které bychom vůbec nečekali.
V knize jsou pouze naznačené romantické linky. Takže žádná velká romantika se také nekoná. A když už se povede, říkáte si, konečně jsou spolu, stane se něco, co je zase rozdělí (někdy již nenávratně). Rozhodně to není série , kde si řeknete tihle dva spolu skončí a tak to taky bude .

Moc se těším na další díl ale zároveň se trochu bojím, protoze tuším že autorka nám žádný preslazeny happyend nedá.

20.12.2023 5 z 5

Pomiluj smrt Pomiluj smrt Veronika Fiedlerová

Dej se odehrává v Rakousku Uhersku na počátku dvacátého století. Aloisie přijíždí z venkova do města za svoji sestřenicí Berdnardinou. Aby zde našla práci a mohla tak zaplatit operaci svému nemocnému otci. Místo snů ji ale hned první noc čeká doslova noční můra. Ve městě rádi sériový vrah, který zabíjí prostitutky tak, že jim odřezává za živa údy. Berdnardina a Aloisie potkávají v hospodě dva muže Karla a Šebestiána. Luise se ale tahle společnost nelíbí a chce odejít. Šebestián se vydá za ní a když zjistí, že má místo jedné nohy protézu pozve ji k sobě do bytu.
Co všechno se tu noc udá? Kdo je nakonec vrah a kdo lovná zvěř? A jaké tajemství Aloisie skrývá?

Na to jak je to malá, útlá knížečka, tak je teda pořádně nadupaná... Je plná zvratů, akce a napětí.

Děj je svižný. A zároveň je vše dobře vysvětleno a popsáno. I díky prolínání minulosti a přítomnosti.

Na mne byla místy až moc surová a plná násilí. Jelikož jsem zabredla do jiných vod než obvykle. Já horory, detektivky ani thrillery nečtu. Takže věřím, že pro vas, co jste zvyklí, to bude naprosto v pohodě.

Jediné, co mi trochu vadilo byl ten konec. Klidně bych vynechala poslední dvě stránky a nechala konec víc otevřený.

Jinak ale chválím. Taková jednohubka na jednu noc.

10.12.2023 4 z 5

O dracích a Sedmi O dracích a Sedmi Tereza Kadečková

Viktor a Iscar jsou přátelé s výhodami. Žijí v Dolním Elysium městě, nad kterým je postaveno druhé město, Horní Elysium. V dolním městě žijí zlodějicci, vrazi, prostitutky, zkrátka chudina. Chodí pracovat do dolu, továren a dělají vše možné, aby si lidé v Horním Elysium mohli žít lépe. Městu vládne 7 Sester. Hlavni hrdina Viktor je antropomorf. Napůl člověk, napůl kočka. Díky tomu to má ve městě ještě složitější. Antropomorfove nemohou být očkováni, lidé se jich boji ale i díky jejich schopnostem. Dozvídáme se, že ve světě existuje lék Rudy Zázrak, které většina obyvatelstva užívá. Chrání je před všemi nemocemi, jediná jeho nevýhoda je, že vám odbourá veškerou imunitu a vy se tak stanete na jeho užívání závislý. Lék se získává z krve draků, které vláda horních měst (Lilie) uvěznila v horách. Co se ale stane když draci začnou umírat? Samozřejmě že první od léků odstřihnout dolní města. Začíná tak epidemie, umíráji stovky lidí a sestry se snaží Zázrak od Horních měst získat.
Podaří se jim to? Na co budou potřebovat Viktora? A nezačne válka?

Příběh je zajímavý. Jedná se o fantasy s prvky cyperpunku. Ale já tam prostě strašně viděla Covid. Autorka se za mne inspirovala covidem až moc karantény, roušky, jediný lék, mrtví na ulicích, média podávají lživé informace...
Co se mi líbilo a co autorka umí (o tom mne přesvědčila i v 1 díle) je to, že nemáte vyloženě nejoblíbenější postavu. Každá má své pro a proti. Což se mi líbí. Jako v životě nic není černobílé.
První díl jsem hodnotila na 5 tady jsem prostě byla trochu zklamaná dějem.
Z prvního dílu to má jen uvězněné draky a Lilii.
Věřím že si kniha své čtenáře najde. Mne ale stačilo precist jen jednou.

26.11.2023 3 z 5

Hadí královna Hadí královna Zuzana Štorková

Příběh vypráví o Lilien dívce, která má zvláštní schopnost dorozumívat se z hady. Při narození ji zemřela matka a později za podivných okolností zmizel i její otec. V ten den kdy zmizel narazila v lese na ženu, Eleren (bývalou Hadi královnu, která ji předala svůj dar). A Lilien se tak stala další Hadí královnou.
Po 10 letech se vrací do vesnice Sella. Tam kde naposledy viděla svého otce. Doufá, že jeho zmizení objasní. Vesničané ale brzy zjistí, že dívka není úplně normální a její schopnost rozumět hadům brzy odhalí. Díky tomu se jí všichni boji.
I když je Lilien hodná a snaží se všem pomáhat jejich důvěru si nezíská. Jediný člověk, který stojí na její straně je Tomas. Ten se do Lilien zamiluje a brání ji. Díky tomu je ale zavržen také. A to i svojí rodinou.
Žijí tedy s Lilien spolu a plánují společnou budoucnost v Izufirskem údolí, kam se má Lilien před dovršením svých 18 narozenin vrátit.
Situace se ale změní, když ji do vesnice přijde hledat muž se ženou a za její dopadení nabízejí tučnou odměnu.
Může za to proroctví o nadcházející válce, ve které má právě Hadí královna sehrát důležitou roli?
Rada, která sídlí v Izufirskem údolí čeká problémy a proto za Lili vyšlou Rugguera, který ji má bezpečné do údolí dopravit dříve než bylo domluveno
Jaké však je jeho překvapení když zjistí, že Lili bez Tomase nikam nepůjde, a že jsou zasnoubení? Má s Lilien totiž svoje plány, které mu Tomas může zhatit.
Kdo jsou muž a žena, kteří ji hledají? A pro koho pracují? Rozhodně se Lilien pro Tomase nebo Rugguera? A jaké tajemství před ní oba dva ukrývají?
Popravdě jsem nečekala, že knihu přečtu tak rychle a jedním dechem. Nemohla jsem se od příběhu odtrhnout. Po delší době opět fantasy, které mne naprosto strhlo.
Autorka má propracovaný svět a příběh do nejmenších detailů. Každá maličkost, které ani nepřikládáte nějaký velký význam, do sebe nakonec západně jako dílky puzzle. A já se mi bavila při jejich skládání. Často jsem si říkala, to by mohlo souviset s tímhle a mnohdy jsem se i trefila. Někdy mne ale autorka dokázala i zmást. Což oceňuji. Příběh pro mne nebyl úplně předvídatelný za mne velke plus.
Postavy jsou vykresleny tak, že nikdo (snad až na Galdrixe) není vysloveně zlý. A kdoví, proč je on takový jaký je. To se třeba ještě dozvíme. A nikdo není úplně hodný. Každá postava má něco, co vám na ní může vadit. Je to přesně jako v životě a nic není černobílé. Díky tomu může každý čtenář sympatizovat s někým jiným což je další velké plus. A byla docela sranda číst knihu ve štafetě, kde před vámi osoba obdivuje postavu, která vám zrovna leze svým chováním krkem .
Za mne velmi čtivá kniha. Styl psaní autorky mne neskutečně sedl. V knize se stále něco děje a nemá hluché místo. Ačkoli někdo může říct, že je to pouze o putování do Izufirskeho údolí, každou chvilku na vás čeká další prekvapeni a vůbec se nenudite.
Oceňuji i barevnou mapu světa.
Postav nebylo mnoho a člověk si všechny zapamatoval i prolínání času minulost a přítomnost mne nijak nerušilo.
Další dílo, které se za mne s klidem může rovnat světovému fantasy.

17.11.2023 5 z 5

Ten, co kráčí se Smrtí Ten, co kráčí se Smrtí Barb Rýdl

Sam je skoro 50ti lety detektiv. Zrovna řeší případ pohřešovaného 16leteho Petera. Žije sám, s rodinou nemá dobré vztahy. Jeho matka zemřela, když byl ještě malý. Jednoho dne si ho k sobě zavolá jeho babička Anna. A jelikož v rodině není žádné děvče svěří Samovi rodinné tajemství. Odkaze mu dřevěnou truhlicku, kterou má střežit jako oko v hlavě, ale nikdy ji neotevřit. Jinak by se stal tím, co kráčí se Smrtí. Viděl by Smrt a ta by s ním byla po zbytek jeho života. Sam to ale bere jako povídačku a truhlicku jak nam napovídá titulek hned otevře. Co když je ale všechno, co mu babička řekla pravda? A jaká je vlastně Smrt? Uvidíte sami, jen řeknu, že je naprosto jiná, než jak si ji většina z nás představuje. Pomůže Samovi vyřešit případ Petera? A jak se spolu naučí žít?
Musím říct, že mne kniha dostala. Originální fantasy s prvky detektivky. Fantasy svět se prolíná s tím naším reálným, vše je krásně vysvětleno, propracovano a promyšleno. Navíc co když to není úplně fantasy a věci tak opravdu fungují? Smrt mne naprosto dostala... Úplně mne okouzlila. Kdyby takova byla ve skutečnosti neměli bychom žádný důvod se jí bát. Ač detektivky nemusím tady mne zápletka vůbec nevadila. Často jsem se u knihy zasmála ale i poplakala. Autorka umí dobře hrát na city. A ty ilustrace wow. Krásné a nádherně dokreslují dej. Autorka je velice šikovná nejen spisovatelka ale i malířka. Text s odstavci mne osobně vyhovoval.

Těším se na další díly a musím říct, že jsem nezůstala pouze u čtení ale knihu jsem musela mít i ve své knihovně. Takže už je na cestě a moc se těším jak se bude vyjímat v mé knihovně.

28.10.2023 5 z 5

Opouštím ostrov Opouštím ostrov Tomáš Zástěra

Knihu jsem koupila přítelovi. Jelikož on není úplně vášnivým čtenářem potěšilo mne že kniha má málo stránek a navic je o někom koho má rád. Při čekání na štafety jsem po ní nakonec sáhla i já.
Pokud znáte Tomáše Zástěru a máte ho rádi vřele doporučuji. Jedná se o 17 příběhů z jeho života. Nad některými se zasmějete, u jiných pustíte pár slz a u některých jste rádi, že se nestaly vám.
Je to takové oddechové čtení. A jednou přečíst urcite stačí ale i tak jsem se moc bavila.

25.10.2023 3 z 5

Na lovu Na lovu Meagan Spooner

(SPOILER) Jeva a její šestý musí po otcové neúspěchu opustit město, prodat veškerý majetek a odstěhovat se do srubu v lese. Otec býval lovec před tím, než začal obchodovat. Teď se chce k lovu vrátit aby uživil rodinu a vykoupil zpět jejich dům. Jeva je lovkyně po něm. Miluje lov a vše co souvisí s lesem. Jednoho dne se ale otec nevrátí a Jeva se ho vydává hledat. Najde pouze roztrhané tělo. Patří jejich otci? A co ho mohlo zabít za zvíře? A je pro ni pomsta to nejdůležitější? Poháněná touhou najít vraha začne svůj dlouhý lov.
Krásná fantasy pohádka. Plná napětí. Pohladí po duši a pro dlouhé zimní večery úplně ideální čtení. Je to vlastně adaptace na pohadku Kráska a zvíře.

14.10.2023 5 z 5

Moje upřímná posedlost jménem anorexie Moje upřímná posedlost jménem anorexie Petra Lukešová

Tato kniha se mi dostala do rukou díky knižní štafetě. Tímto děkuji autorce štafety i autorce knihy samotné.
Petra trpí anorexií. Svůj problém vnímá, ale nemůže přestat počítat kalorie, které sní. Každý gram pečlivě hlídá a pokud přibere jen kilo, zdá se jí její postava nedokonalá. I přesto, že má 30kg vidí na sobě špeky. Člověk, který s anorexií nebojoval, nepochopí. Rodiče už si s Petrou nevědí moc rady. Chtějí ji pomocí, aspoň na začátku knihy mi to tak přijde, ale postupně po jejím lhaní o tom, že jí, to maminka pomalu vzdává. A bariéra mezi nimi se prohlubuje. Petra hledá někoho, na koho by se mohla upnout. Vhodného partnera ale nenechazi. Jen kluky, kteří ji využívají. Díky nim se snaží s anorexií bojovat. Když ji ale opustí upadá zpět do depresí a nejezeni... Je to začarovaný kruh.
Velice čtivá kniha ale plná bolesti, utrpení a sebetrýznění. Přečetla jsem za jediný den. Nemohla jsem se odtrhnout a chtěla jsem vědět jak to s Petrou dopadlo.
Knihu jsem si chtěla přečíst už čistě z pracovního hlediska. Jsem totiž nutriční terapeutka. Při praxi na vysoké škole jsem se setkala s jednou slečnou, která s Annou (tak autorka anorexií nazývá) také bojovala. Tehdy jsem byla jen praktikantka a jen jsem sledovala jak se slečnou jednají. Chtěla jsem se tedy dozvědět, jak se cítí přímo člověk, který Annou trpí, jak to prožívá, jak sám sebe vidí, uvědomuje si vůbec, že má nějaký problém? Kniha mi na tohle všechno odpověděla a ještě na mnohem víc. Nechápu jak tohle všechno mohla jedná mladá holka zažít a hlavně přežít!!!!
Petro máte můj hluboký obdiv. Hnedka při prvních stránkách, kdy jsem četla o dětské doktorce, která dokáže dítěti říct, že je tlusté, mi vstávaly vlasy hrůzou. A vzpomněla jsem si na mého bratra. Přesně to samé. Pak začal řešit váhu a hubnout. Naštěstí to naši včas zarazili. Kdoví, zda by do toho také nespadl, nebýt včasného zásahu. Nechápu jak mohou být lékaři, terapeuti nebo psychiatři tak plní neempatie. Neuvědomují si co mohou způsobit nevhodná slova?
Buďte dál silná a přeji Vám aby Anna zůstala zkrocená tak, jak jen to jde. Aby její hlásek byl slabší a slabší a jednou zmizel úplně.

19.08.2023 5 z 5

Mapa dní Mapa dní Ransom Riggs

(SPOILER) Velmi dobrý příběh. Krásný den který odsypava. Nevěřila jsem, že po 3 díle přijde něco tak super. Nový příběh se starými hrdiny. Jediné co mi vadí je Emma, která stále Jacoba přirovnává a srovnává s Abbem. A Jacob, který se stále chce dědečkovi rovnat. Jako by jeho stín vyšel nad oběma.

08.08.2023 4 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

(SPOILER) Oproti předchozímu dílu kniha plná zvratů a napětí. Moc se mi líbila a první 3/4 knihy bylo neskutečně úžasné. Uznávám že pro mne to mělo skončit po tom, co zničili knihovnu duší a Jacob se vrátil ke své rodině. Posledních pár stránek jsem si říkala proč to autor tak zbytečně vše zjednodušil. Vůbec netuším o čem bude další kniha... Kdyby neudělal na konci ten happyend mohl krásné pokračovat. Takhle bych to už nechala jako trilogii. Ale třeba mne překvapí. Kdo ví.

27.07.2023 5 z 5

Vampýři Vampýři Brian Lumley

Nekroskop Harry Koegh ztratil sice své tělo. O to silnější musí být v boji proti zlu jeho mysl.

Zdá se, že všechny bitvy jsou dobojovány. To však není žádná pravda. ,,Věc" pod zemí tu zůstává dál a po letech se v něčí hlavě opět ozývá strašlivé volání. Jsi to ty můj synu?

Pokud se vám líbil první díl tak vězte, že ten druhý, ač jsem myslela, že to nikdy neřeknu, je ještě větší pecka.

Akční špionážní thriller s kapkou hororu, sci-fi a fantasy.

Akce od začátku do konce. Boje, morbidní scény , které byly opět bravurně popsány a hodně, opravdu hodně vampýrů a také úmrtí.

Oceňuji, že nám autor na začátku zopakuje děj prvního dílu. Jelikož tenhle díl bezprostředně navazuje na ten první, bylo připomenutí detailů velmi důležité. Ihned se mi vše vybavilo a začetla jsem se mnohem snáz.

V tomto díle, jak už název napovídá, se dozvídáme hodně o vampýrech. O Tiborovi, stvořiteli Dragosaniho, i o jeho ,,otci" Faethorovi. O jejich vzniku, povaze, vzhledu a také historii. O tom, jak mohou být skutečně zabiti.

Nečekejte žádné namakané krásné upíry, tohle není kniha pro mladé holčičky. Tady jsou vampýři velice temní a zkažení. A strašně dobře vymýšlení. A tahle myšlenka, jak vampýr vypadá, kdo to vlastně je, je naprosto dokonalá.

Musím říct, že jsem se místy hodně bála. Co když je jen špetka z Nekroskopu pravda. No radši si nic nedomýšlet.

Na knize bych nezměnila absolutně nic. Je skvělá. Vtáhla mne hned do děje a pustila až při samotném strhujícím závěru. Miluji Nekroskop a těším se na další díl.

Za možnost knihu si přečíst takhle rychle po vydání děkuji @knihydobrovsky . Jsem neskutečně vděčná, že mi knihu poskytli k recenzi.

12.06.2024

Noc špatných polibků Noc špatných polibků Dagmar Digma Čechová

Čtyři kamarádky - Radka, Zora, Mariana a Agáta. Čtyři rozdílné životy, ve kterých každá řeší své trápení. Čtyři osudy žen. A jedna jediná noc. "Noc špatných polibků", která všechno změní.

Když Zora pozve kamarádky na rozlučku se svobodou, žádná z nich nečeká, co s stane. V baru potkají tři muže, a hned si je zaškatulkují. Dají jim jména , ten šukatelnej, zahradník a ten marnej. Noc skončí a oni se vracejí do svých běžných životů, ke svým závazkům a mužům. Jaké je to ale překvapení, když se Radka potká s tím marným náhodou v hobbymarketu?
Zůstane skutečně jen u jedné noci špatných polibků?

Já ženské romány moc nečtu, když jsem ale uviděla nabídku recenze této knihy, nemohla jsem odolat. Na autorčinu tvorbu jsem slyšela jen chválu a chtěla jsem se o tom zkrátka sama přesvědčit. A rozhodně nelituji. Myslím, že to není poslední kniha, kterou od autorky přečtu.

Skvělý příběh zachycující realitu všedních dnů. V hodně situacích jsem viděla sebe, svoji maminku, babičku nebo taťku. Někdy to bylo k smíchu, někdy k pláči. Ale člověk si aspoň řekl, že všude je zkrátka něco. A nic není jen růžové.

Styl autorčina psaní je velmi dynamický. Ať už kvůli krátkým kapitolám, tak i díky střídání pohledu jednotlivých osob nebo prolínání minulosti s přítomností. Čtivost knize rozhodně nelze upřít a stránky létají pod rukami rychlostí blesku. Stále je na co se těšit.

Někomu může přijít konec knihy hodně otevřený. Já to naopak oceňuji. Je to přeci život a ten se nezastaví na povel. Tady končí jen jedna kapitola. Kapitola s názvem Noc špatných polibků. Některé účastnici přivedla radost, jiné starosti, jisté je však jedno. Všechny semkla a donutila je přehodnotit svůj dosavadní život. Objevit mnohdy toxicitu ve vztahu, touhu jít za svými sny a také se naučit neprežívat, ale žít.

Rozhodně jsem se se vším, co bylo v knize neztotožnila a některé věci bych řešila jinak než holky. Ale to přece vůbec nevadí.

03.06.2024 5 z 5

Zpovědi Zpovědi Kanae Minato

Když všichni dopijí svůj kartón mléka, třídní učitelka 7.B předstoupí před třídu. S klidným a vyrovnaným hlasem začíná mluvit. S každou její vyslovenou větou ale atmosféra ve třídě houstne. Všichni už slyšeli o nehodě, která se stále její dceři, na školním pozemku. Zpovědí paní učitelky Moriguči, ale všichni zjišťují, že to nebyla nehoda, nýbrž promyšlená vražda. A ona ví, že vrazi jsou v této třídě.

Bravurní japonský psychologický thriller. Ačkoli u mne na profilu moc thrillerů nenajdete, musím přiznat, že tento mne vážně bavil.

Začátek mi přišel velice zvláštní. Ať už stylem psaní, postrádal totiž přímou řeč, velkým odosobněním, tak i příběhem. Myslela jsem si, že budeme pátrat po vrahovi. Skládat různé teorie, ale chyba lávky. Moriguči nám hned na začátku knihy prozradí, že ví, kdo je vrah. A hned ho představí i nám. Tak co se proboha bude na 200 stránkách ještě dít? No divili by jste se. S každým čtením jsem zůstávala s otevřenou pusou koukat, jaký další zvrat pro nás autorka připravila.

Pohledy různých lidí nám pomáhají rozklíčovat celý příběh. I to, co příběhu předcházelo. Ukazuje nám nejtemnější zákoutí lidské duše. Co vše dokáže udělat dítě, aby se konečně cítilo milováno?

Emoce se střídají jak na horské dráze. Dokonce jsem chvilku pachatele i litovala a trochu možná obhajovala.

Konec byl, aspoň za mne, dost nepředvídatelný. Dočetla jsem a ta huba se prostě ne a ne zavřít. No, jak Kelišová ze Slunce, sena....

Kniha mne přesvědčila, že nemám mít předsudky. Japonská literatura a ještě thriller? To spojení pro mne byla skoro noční můra. A úplně zbytečně. Zatím asi nejlepší thriller, jaký jsem četla. Vím, že jich nebylo moc, ale i tak je to úspěch.

Čtyři hvězdičky dávám, protože se občas opakovaly věci, které už jsme věděli. A přišlo mi tedy zbytečné je psát dvakrát a také za malinko zdlouhavý začátek knihy.

22.05.2024 4 z 5