LuckyVagabond LuckyVagabond komentáře u knih

S jídlem roste chuť S jídlem roste chuť Petra Kovácsová

Nápad hezkej. Dobré jídlo a místo talíře krásné, ženské tělo. Jen mi přijde, že nebyl využit plný potenciál myšlenky. Fotky jsou podle mě zbytečně přehnaně decentní. Na některých fotkách ani nejde poznat, jestli je jídlo vyfoceno na ženě, na muži, nebo na nějakém béžovém ubruse. Ten slibovaný nevšední zážitek, ani krásné ženy ani chuť znovu listovat knihou i když zrovna nemám hlad z pohledu muže kniha neposkytla. Opravdu škoda.

06.03.2019 2 z 5

Čistá duša Čistá duša Čistá Duša

Vůbec bych se nebál přirovnat autorčin talent snoubit hravost a hloubku slov, ke géniu Oscar Wildea, který dokázal kouzlit se slovy a myšlenkami podobným způsobem. Vlastně si myslím, že ho Čistá Duša předčila ve formě, hravosti, jednoduchosti i vytříbenosti. Kdyby žili ve stejné době, tak věřím, že by vzájemně toužili po setkání :)

Když potřebuji rychle osvěžit na duši, vím že na mě v knihovničce čeká tento krásný kousek.

06.03.2019 5 z 5

Nudi - Knížka pro nudisty a naturisty Nudi - Knížka pro nudisty a naturisty kolektiv autorů

Sběratelský antikvariátní úlovek. Počet publikací, kterých na toto téma v Čechách vyšlo by se dalo počítat na prstech jedné ruky, tak jsem ze zvědavosti a sympatiím k filozofii tohoto hnutí zakoupil.
V podstatě jde o malinkou 64 stránkovou brožuru než knížku.
Nejzajímavějších je prvních 8 stran kde se ve stručnosti probírá filozofie naturismu a tehdejší stav v Čechách. Na dalších 4 stranách se probírá vliv na zdraví těla i duše a ozónová díra.
Zbytek je nějaký trapný snář, horoskop a seznam naturistických pláží v Česku a v Evropě, který zabírá polovinu celé příručky. Knihu samozřejmě doprovází 10 aktů žen a dětí, ale žádný muž.

"Ve světě je naturismus jako směr uznávaný už několik desetiletí a zahrnuje nejen praktický, ale i filozofický pohled. Naturismus je definován jako způsob života v harmonii s přírodou, jehož projevem je kolektivní nahota spojená se zobecňováním úcty vůči okolí, celé přírodě i sobě samému. Naturismus preferuje přirozený vztah mezi kolektivní lidskou nahotou a přírodou prostřednictvím pobytu v ní, využíváním zdrojů jako jsou slunce, voda, vzduch. Usiluje o hlubokou úctu k přírodě a ke všem jejím složkám. Z toho jde vidět, že nejde o zanedbatelné hodnoty. Slunce, voda, vzduch jsou základními podmínkami života na Zemi. Harmonický způsob žití, vzájemný respekt, tolerance a úcta jsou důležité předpoklady fungování lidské společnosti, znaky její civilizovanosti, vyspělosti a demokratičnosti. Při bližším zkoumání tedy zjistíme, že jde skutečně o filozofický směr, který vychází z myšlenek humanismu a starořecké kalokagathie, tedy soulad mezi krásou, dobrem, souladu krásy těla a duše, ideálu dokonalosti."

"Předně, nepopíráme erotiku. V našem pojetí se však nevyděluje a nezdůrazňuje, prostě patří k harmonickému způsobu života. Mizí falešný stud, předsudky, dráždivá tajemství, vše se dostává do zcela přirozené roviny. Naturismus tak vede spíše k utužování partnerství, chcete-li k věrnosti. Setkáváme se samozřejmě i s nevybíravými útoky moralistů, které svědčí o naprostém nepochopení a o značně rozšířených předsudcích. Jejich kořeny spočívají v tvrzení, že nahota je hříšná, zatímco stud je ctnost. Naše hnutí však není ani protispolečenské, ani amorální. O tom se může každý lehce přesvědčit."

"Lidé jsou však svým způsobem odjakživa k nahotě přitahování, vždyť i "rajská nahota" je spojená se symbolem spokojenosti, vyrovnanosti a štěstí, a naopak stud je spojen s hříchem."

06.03.2019 3 z 5

Příběhy z konce předměstí Příběhy z konce předměstí Shaun Tan

Moje hlava říká.. vždyť to ani pořádně nedává smysl.
Duše pro změnu.. přesně tohle jsem si přála slyšet.
Zření.. extáááze.

Nechápu jak to ten Shaun dělá. U těchto příběhů jsem si připadal jakoby mě někdo poklepal kouzelnou hůlkou na čelo a teleportoval do nějaké jiné magické dimenze,
kde všechno je tak neuvěřitelné a neuchopitelné a zároveň tak povědomé a blízké.

Shaun malované příběhy zase povznesl na ryzí umění v rozkošném kabátku.

05.03.2019 5 z 5

Život v Číně I. Život v Číně I. Kchun-wu Li

Tohle bylo informačně fakt výživné. Komiks mě totálně vtáhnul a během čtení na mě nepřestávala padat tíha života tehdejší Číny.
Ač je kresba jednoduchá a černobílá, tak má podařený, vytříbený rukopis.

Po četbě mě zaplavila klasicky vděčnost za to, že žiji v době a zemi v které žiji.

05.03.2019 5 z 5

Lajka Lajka Nick Abadzis

No co dodat. Ne že by mi Lajky nebylo líto. Ale je to jen 1 případ ze 150.000.000.000 takto sobecky a bezcitně zneužitých zvířat pro vlastní prospěch, nebo potěšení lidí a to každý rok. Všichni se dojímají nad smrtí jednoho pejska zatímco mají v ledničce naporcované prase, které se inteligencí a citovým projevem rovná psovi. V celosvětovém měřítku probíhá za tichého souhlasu a ignorantství většiny nejbrutálnější holokaust, který kdy byl a majorita lidí ani nemrkne. To můj rozum moc nepobírá. Dobrá.. dobrá.. budiž. Pominu etické paradoxy a ohodnotím i komiks jako takový. Zpracovaní příběhu, ani kresba mě bohužel moc nenadchla. Docela jsem se musel přemlouvat to dočíst. A to mám rád pejsky a rakety. Něco mi říká, že by si Lajka zasloužila propracovanější dílečko. Za mě tedy jen 3 hvězdy.

04.03.2019 3 z 5

Nová země – Objevte v sobě smysl života Nová země – Objevte v sobě smysl života Eckhart Tolle

Žádná jiná kniha mě v životě neposunula tak jako tato. Díky Eckharte :)

Eckhartovy knihy jsou jediné, ke kterým se vracím a pokaždé si z nich něco vezmu.

U jeho knih se mi líbí, že nezprostředkovávají jen subjektivní názory, ale raději člověka srozumitelným jazykem nasměrují k samotné esenci pochopení.

Pokud bych mohl doporučit někomu jen jednoho autora, tak to bude vždycky Eckhart Tolle. Hodně lidí mi za takové doporučení už poděkovalo.

04.03.2019 5 z 5

Posvátnost sexuality Posvátnost sexuality Daniel Odier

Zasvěcení do tantry pomocí beletrie znělo lákavě.
Prvních 30 stran hlavní postava cestuje po Asii a hledá duchovní mistry, zasvěcuje se, iniciuje, dělá rozhovory, fotí, sbírá materiál pro knihu, a svým způsobem se sám poznává a hledá..
Když ho jednoho dne okradou o všechno co za rok práce nahromadil, není daleko od zhroucení. Časem si ale uvědomí, že to bylo to nejlepší co se mu mohlo stát. Kdyby ho neokradli a on střídavě nepropadal panice, nikdy by nepotkal tajemnou a krásnou tantričku Déví, která 16 let žila sama v celibátu a askezi v malé chatrči u vodopádu v zapadlém koutě lesa, kde nikdo nechodil.
Po čase si najde k Déví cestu a ta se nakonec nechá přesvědčit aby ho zasvětila do tantry. No komu by se tohle nelíbilo že :) Konečně příběh začíná být zajímavý. Ale ne na dlouho. Budou spolu řešit klasická východní témata jako je dualita, ego, Šiva, Šakti, lingam, jóni, kundalini, čakry, splynutí, nekonečno, vesmír, lásku, budou meditovat, koupat se nazí, praktikovat jógu, prohlubovat a projasňovat vědomí, zažívat orgasmy bez ejakulace a bez erekce... noo i když to zní všechno dobře, tak to bylo celé podané dost kostrbatě a pro mě nestravitelně. Jakoby měl autor nastudovanou tantru na teoretické rovině, ale po praktické se v tématu sám stále hledal a tak trochu vařil z vody. Moc se mnou toto vysvětlování tajů tantry nerezonovalo i když mě téma hlubšího intimního splynutí s partnerem a prohlubování a posouvání vědomí ne jen při milování zajímá. Knihu bych nedoporučil.

Na závěr jedna ukázka:
Celá tahle doba učení má za úkol proměnit mužské obvyklé a průměrné vyvrcholení ve vyvrcholení pomalých a neustále se zvětšujících vln, díky čemuž bude muž schopen pociťovat rozkoš ženy a uctívat Bohyni tak, jak by měl. Běžný mužský orgasmus je aktem násilí proti ženě. Je to projev mužské nemohoucnosti, použití této krátké rozkoše jako nože k bodnutí proti všemu co je ukryto hluboko uvnitř jejího těla obdařeného nekonečnými schopnostmi.

04.03.2019 2 z 5

Kuchařka pro zaměstnaného muže Kuchařka pro zaměstnaného muže Jan Vlasák

Věřím, že i v roce 1990 šlo o určitou recesi a radost ze svobody něco takového vůbec vydat. (recepty s nahotinkami)
Recepty jsou pěkné hnusy. Fuj. Ale o to evidentně vůbec nešlo. (I když moje teta říkala, že podle toho skutečně vařila.) Foto nahé blondýny, která nese na podnose hlavu mrtvého prasete a bruneta ověšená špekáčky je taky zvláštní a nechutný kontrast.

Líbí se mi ale oslava ženské nahoty v její přirozenosti. Zarostlé klíny a podpaží nikoho tenkrát nepohoršovaly. Naopak to bylo veřejností evidentně akceptováno jako něco ženského a erotického. V tomhle smyslu jde o zajímavou dokumentaci vnímání ženské krásy dob po pádu komunismu.

Takže nelíbí, ale i líbí :)

01.03.2019 3 z 5

Pan Ovocňák Pan Ovocňák Nicolas de Crécy

Tak jako vegan a ovocemil jsem ke komiksu přistoupil se zkresleným, pozitivním zaujetím.

Bohužel mě komiks vůbec nezaujal. Řekl jsem si, že se tím prokoušu alespoň do poloviny a pokud se to nějak nerozjede, tak se s tím dále trápit nebudu. Nedočetl jsem.

Kresba je podprůměrná (i já kreslím líp). Příběh taky o ničem. Kdyby to mělo alespoň nějaké ponaučení ve prospěch ovoce a jeho zdraví prospěšnosti. Tak budiž. Ale ani toho jsem se nemohl chytnout. Prostě nic.
Jeden z nejslabších komiksů, který jsem v poslední době četl.

01.03.2019 1 z 5

Pečeme s Kafkou Pečeme s Kafkou Tom Gauld

Jemný humor pro intoše a knihomoly :)

Smíchy se za břicho popadat asi nebudete, ale rozhodně vás tento druh humoru pohladí.

PS: Nenechte se odradit Kafkou v názvu tak jako já. Téměř se v knize neobjeví.

01.03.2019 5 z 5

Dědečkové Dědečkové Pavel Čech

Ilustrace jsou tak krásné, že jsem se vůbec nemohl soustředit na příběh jak jsem je pořád musel zkoumat. Ustavičně jsem se musel vracet, abych se vzápětí zasekl na ilustraci další.
Jdu shánět další tvorbu Pavla Čecha.

A neb poezie pro fajnšmekry, kde slova byla nahrazena tahy akvarelem a tuší. Pastva pro oči a pro duši.

27.02.2019 5 z 5

Továrna na sny Továrna na sny Anie Songe

Tak od této knihy jsem nic moc neočekával. Se značným skepticizmem jsem ji dal šanci. Ani nevím proč.
Jaké příjemné překvapení, že jsem se při čtení nemohl přestat usmívat.

Knihu nevnímám jako nějaký zázračný návod od gurua na štěstí a úspěch a plnění snů.
O to se ani nesnažila. Spíše šlo o vhled do duše mladé, krásné dívky, která věří v
lásku, splněné sny a zákony vesmíru. Dívka která hledá a nachází a nebojí se podělit o radosti i strasti na své cestě. Při čtení jsem měl pocit, že jsem se sešel se spřízněnou duší a celou dobu si neformálním jazykem povídali o tom, jak je život úžasný.

Prostě s autorčiným nastavením vnímání světa souzním. Proto se mi to četlo dobře.

U lidí kteří se pošklebují nad tím, že v tak mladém věku dává někdo rady pro život, by mě zajímalo kolik svých osobních snů a cílů si sami splnili když byli v jejím věku?
Měli naplněný vztah? Cestovali? Žili v cizině? Mají stovky přátel z celého světa? Měli vlastní podnikání? Vlastní knihu? Inspirovali vůbec někoho? Měli vysněný domeček v přírodě? Že ne? :)

26.02.2019 5 z 5

Liberty Meadows - Ráj Liberty Meadows - Ráj Frank Cho

Tohle vypadalo fakt nadějně. Krásná dívka Brandy a útulek plný podivných zvířátek? Na tom se nedá nic zkazit ne?
Bohužel dá :(
Ten humor byl fakt divnej. Tak divnej, že jsem si říkal že to přeci nemůže být tak divné, že to je snad nějaká satira satiry? Ale ne.
Ztvárnění krásné Brandy bylo opravdu povedené. Vyobrazení krásné, sexy černovlásky cudnou nevyzývavou formou mě jako jediné bavilo. Ale to je pro dobrý komiks málo.
Možná kdyby Frank Cho vydal knihu jen s obrázky Brandy, bez trapného humoru, tak mu dám ještě šanci.

26.02.2019 2 z 5

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

Na tento příběh jsem poprvé narazil v Bronxu u mé černošské couchsurferky. Téhdy jsem si myslel jaký nejsem cestovatel, když jsem přijel do NewYorku z Washingtonu megabusem za 1 dolar a se zrcadlovkou na krku a tričkem I Luv NY se hrnul metrem do ghetta za svoji hostitelskou rodinou.

Příběh mi ukázal, že cestovat můžu i jinak. Svobodněji. Jako opravdový poutník, vagabond, dobrodruh, super trump! Bez časových a finančních limitů.

Po návratu do milované Prahy jsem po roce života v ní zjistil, že bydlím v krásném bytě se zahradou s nádhernou vzrostlou magnolií, s pohodovou prací, hezkou kamarádkou.. prostě ideál. Ale každodenní rutina ten ideál trochu kazila. Pořád jsem cítil, že tohle není to ono. Na polici na mě pořád koukala kniha Into The Wild a šeptala mi do podvědomí, že život je mnohem větší zábava, než jen chodit do práce, platit nájem, číst knihy a konzumovat to všechno co Praha matka měst nabízí.

Jednoho dne mě šéfová v práci fakt naštvala a tak nějak na mě dolehla tíha mého krásného, pohodlného života bez hlubšího smyslu.

Zkráceně.. dal jsem výpověď, opustil krásný byt, všechny knihy zanesl do antikvariátu v Holešovicích, koupil si na výstavě stanů v Letňanech batoh, nafukovací karimatku, spacák, sandále a vyrazil do světa.

Přátele říkají.. Ale vždyť nemáš žádné peníze. To nejde cestovat bez peněz. To je jedno. Já to nějak vymyslím. Já prostě musím.

A stopem jsem vyrazil do neznáma. Kam jedeš? Nevím.. nemám plán ani peníze. Ty jsi blázen. Ty jsi jako ten kluk z toho filmu Útěk do divočiny. Viděls to? Hehe jo jo to slyším skoro každý den. Tak hlavně neumři jak v tom filmu. Nene neboj to se nestane.

Přes 40.000 nastopovaných kilometrů skrz na skrz Evropou a dále. Stovky přátel z celého světa. Desítky romantických příběhů, každý hodný knihy. Spal jsem v horách, lesích, fjordech, hřbitovech, mešitě, plážích, střechách, balkonech, sklepích, pouštích, jeskyni, muzeu, zastávkách. Každý den mi vesmír nadělil jídlo a krásné lidi, kteří vyměňovali co jsem zrovna potřeboval za trochu inspirace mým příběhem. Každý den jsem měl kde složit hlavu. Každý den jsem chytl stopa, nebo se nějak propašoval na trajekt nebo vlak. Každý den byl jako nový dobrodružný film, v kterém jsem byl já hlavní postavou.

Díky za knihy jako je Útěk do divočiny, Alchymista, Život v lesích, Vagabonding, Moc přítomného okamžiku.. které mi ukázaly, že to jde. To mi stačilo. Sám bych na to možná nepřišel. Rok a půl života bez peněz a zároveň nejlepší období mého života, které mě sytí radostí a smyslem i roky poté. Teď se můžu v klidu usadit. Svůj Útěk do divočiny mám za sebou. Naučit se plnit si sny, důvěřovat sobě, lidem a zákonům vesmíru člověka hodně posune. Díky za to.

21.02.2019 5 z 5

Představ si Představ si Sri Chinmoy

Tuto knížečku jsem si vytáhnul v knihkupectví omylem, když mě zaujala jiná knížka. Jednoduchý ale trefný obsah mě oslovil a musel jsem si ji hned koupit.

Na každé stránce je krátké sdělení jako:

Představ si krásu zahrady svého srdce.

Představ si ticho v hlubinách moře.

Představ si krásu jednoduchosti.

Představ si hravou veselost mořských vln.

Představ si něžnost padajících okvětních lístků.

Představ si, že každý člověk touží po míru na světě.

Představ si ve světě nebývalou harmonii.

Představ si stále stoupající plameny svého srdce.

Představ si krásu země bez slz.

Představ si, že bychom všichni mohli žít ve světě plném blaženosti.

Představ si, že by celý svět mohl společně sdílet dobrou vůli.

Představ si svět bez bolesti.

Představ si svět bez žárlivosti.

Představ si svět se šťastnými, smějícími se tvářemi.

Představ si svět novosti.

Představ si sám sebe jako tvůrce nového světa.

Představ si všechnu vodu čistou, jasnou a průzračnou.

Představ si svět se zlatými úsměvy.

Představ si svět, kde vládne láska.

a tak dále :)

21.02.2019 5 z 5

Arzach Arzach Mœbius (p)

Moebiuse mám v některých případech docela rád. Ale tady jsem se nemohl zbavit dojmu, že se snaží si hrát na něco co úplně není a to celou dobu kazilo zážitek. Sám vlastně v úvodu naznačoval, že v tomto díle skočil po hlavě do neprozkoumaného, aby zjistil co z toho vzejde. Působilo to na mě jako snaha o hippie lsd trip, který je tak divný až vás to baví a jen potrvzuje nutnou autorovu intoxikaci jinak by přece něco tak šíleného a neuchopitelného nemohlo z lidského vědomí vzejít že. Bohužel to celou dobu působí jen jako neautentická a kostrbatá snaha. U Šílené ze Sacré-Coeur se mu tento dojem podařilo vyvolat už lépe. Abych jen nekritizoval, tak některé kresby jsou dost dobré a chvíli jsem se u nich pozastavil abych si je pořádně prohlídhl a vstřebal je. Sem tam se někde objevilo nějaké prso nebo falus. Ale to je asi tak vše.

15.02.2019 3 z 5

Druuna Druuna Paolo Eleuteri Serpieri

Hmm znáte ten pocit, když potkáte dívku která má nádherný obličej, krásné vlasy, perfektní tělo, líbezný hlas, je inteligentní a má milý charakter a stejně vás nepřitahuje? Je tak dokonalá, až vás to nudí? Není tam nějaká zvláštnost, která by z ní udělala vaší srdcovku?
Tak vnímám Druunu. Dokonalá kresba u které si člověk říká jak je možné že to někdo takto dokáže ztvárnit. Zajímavý, originální a chytlavý příběh, šmrncnutý erotikou tak akorát aby vás to potěšilo, ale zároveň to nepůsobilo moc lacinně. Hlavní postava je krásná, smyslná a sympatická. Svět ve kterém se příběh odehrává je neotřele originální. Prostě nemám co vytknout. Celý komiks je perfektně řemeslně zpracovaný. Ale zároveň jakoby tomu něco chybělo. Moje srdcovka to nebude. Každopádně bych se rouhal, kdybych Druuně dal méně než 5 hvězd.

15.02.2019 5 z 5

Erik Erik Shaun Tan

Nádherné a poučné. Každý jsme jiný. Erik dokonce vypadá jinak, komunikuje jinak, zajímají ho úplně jiné věci. I přes onu odlišnost Erik v rodince u které přebýval zanechal v nevybarvených zákoutích jejich životů semínka, která vyklíčila do nových zářivě barevných květů, kterými zůstala rodinka po jeho odchodu obohacena.

Se mnou jako s vášnivým cestovatelem knížka neskutečně rezonovala. Rozhodně si zakoupím do sbírky a také jsem získal nový tip pro dárek pro některé přátele ze vzdálenějších zákoutí světa.

06.02.2019 5 z 5

Očkování: Obchod se strachem Očkování: Obchod se strachem Gerhard Buchwald

Název: Obchod se strachem přesně vystihuje knihu samotnou.
Z knihy člověk získá pocit, že očkování může za všechno zlo na světě a nikdy nikomu a ničemu nepomohlo. Je to plné tendenčních, zaujatých a dezinterpretovaných informací. Určitě je dobré mít přehled o tomto tématu a neočkovat se proti každé blbosti, ale vidět věci černobílé není nikdy k dobru. Relevantnější informace se člověk dozví spíše na anglické wikipedii. Tato kniha se jen snaží vyvolat strach a vydělat na něm.

02.02.2019 odpad!