Příběhy z konce předměstí

Příběhy z konce předměstí

Příběhy z konce předměstí (2008) jsou antologií patnácti velmi krátkých ilustrovaných povídek - humorných, poetických, dojemných, vážných, lehce děsivých, melancholických či jen hravě absurdních. Každá z nich se zabývá podivnou situací či událostí, která se odehraje v jinak důvěrně známém předměstském světě, ať již jde o návštěvu maličkého zahraničního studenta, dobrodružnou expedici dvou bratrů na samý konec předměstí, obrovského dugonga záhadně vyvrženého na trávník u sousedů, objev tajemného pokoje uvnitř domu, zlověstný stroj nainstalovaný ve veřejném parku nebo o moudrého buvola obývajícího prázdnou parcelu na konci ulice. Skutečným obsahem každého příběhu je spíše to, jak na tyto záhadné úkazy a absurdity reagují obyčejní lidé, do jaké míry je jejich význam odhalen, ignorován či zcela nepochopen. Mnohovrstevnatá kniha není určena zdaleka jen dětem nad 12 let, třebaže právě v kategorii knih pro děti a mládež za ni mladý australský autor a ilustrátor posbíral řadu prestižních ocenění.

Shaun Tan (1974) vyrůstal na předměstí australského Perthu. Vystudoval výtvarné umění a anglickou literaturu. Začínal jako ilustrátor hororových a sci-fi povídek, později ho proslavily vlastní ilustrované knihy, v nichž spojuje společenská, politická i historická témata se surrealistickým, snovým viděním světa. Jeho knihy, např. The Red Tree (Červený stromek), The Lost Thing (Ztracenec) a kritiky oceňovaný The Arrival (Příjezd), pozoruhodný stodvacetiosmistránkový příběh beze slov, mu získaly řadu ocenění a čtenáře všech věkových kategorií nejen v anglicky mluvících zemích, ale také v Evropě, Asii a Jižní Americe. Příběhy z konce předměstí (Tales from Outer Suburbia, 2008) jsou zatím autorovou poslední knihou a kromě cen v Austrálii a USA byly také zvoleny nejlepší německou knihou pro děti a mládež roku 2009. V současné době pracuje Shaun Tan jako nezávislý umělec, spisovatel a režisér se sídlem v Melbourne. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/96_/96266/pribehy-z-konce-predmesti-96266.jpg 4.772

Tales from Outer Suburbia (2008)

Povídky, Pro děti a mládež
Vydáno:, Kniha Zlín

MOu598

Absolutně netradiční, výtvarně zpracovaná knížka. Milé příběhy.
Super, super, super.

kní

Kdyby šlo napsat, že v téhle knize je něco nejlepšího (nejde, nejlepší je všechno), tak Srdečný pozdrav z našeho úterního čtenářského kroužku. A kartička z Veřejné knihovny okraje předměstí (nepřehlédněte datum, do kterého musí být tato kniha vrácena!). A ta obálka se známkami s názvy kapitol: 6c Vodní buvol, 56c V ŽÁDNÉ JINÉ ZEMI, 8c Erik, 20 rozbité hračky, 74 STROJ NA ZTRÁTU PAMĚTI, 84c NAŠE VÝPRAVA, 70c BEZEJMENNÝ SVÁTEK, 76 ostražití, nikoli vystrašení, 92c noc želví záchrany, 82c VYROB SI MAZLÍČKA, 64c VĚTVIČKOVÉ, 36c spodní proud, 40c DĚDEČKŮV PŘÍBĚH, 28c Vzdálený déšť, 80c TRYZNA

Jass

Skutečně nádherná kniha, nejvíc se mi líbil příběh s raketami, ale celé to bylo perfektní. Nádherné ilustrace a lehce absurdní příběhy. Milá knížka.

Hoshi

Kdysi jsem tuhle knihu objevila ve škole v knihovně, bohužel poté, co jsem jí vrátila se někam vytratila. Pamatuji si, že jsem z ní byla velmi nadšená - krásné ilustrace .. Vlastně všechno už napsal ve svém komentáři Petrvs .. :)

popeluška
18.08.2016

Naprosto úžasná kniha.Číst ji, pro mě byl opravdu velký zážitek. Autor prostě umí :-) Pět hvězdiček si kniha určitě zaslouží :-)

LadyKet
25.06.2016

Naprosto úchvatné příběhy. Opět nezklamal.
Mám chuť vyzkoušet (dle návodu) výrobu/vypěstování vlastního mazlíčka... Nějak si myslím, že by to mohlo i fungovat :).

luminaria
29.02.2016

Velice vydařené, originální dílko, do kterého se nejde nezamilovat. Sdílím každé jedno slovo komentáře Petrvse.

kamibe
13.10.2013

Naprostý souhlas s komentářem Petrvse.
Těšila jsem se s každým příběhem, berou za srdce, hladí duši a na mozek některé dobře buší.

Petrvs
12.02.2012

Překrásná „artová“ knížečka, jedna z ozdob knihovny, v mých očích vizuálně dokonalá: od přebalu, přes předsádku, obsah (mj. jeden z nejoriginálnějších, co jsem zatím viděl), velmi různorodé ilustrace jednotlivých povídek, od naivního pojetí přes dřevoryt a komiks téměř k fotorealismu.

Je vynikající, že autor je současně ilustrátor a grafik, tudíž si může dovolit různá kouzla: grafickou pointu textové povídky (Erik), povídku jako koláž roztrhaných papírků se vzkazy a myšlenkami (Koule), povídku formou oxeroxovaného novinového článku (Stroj na ztrátu paměti), atd., atd.

Samotné povídky jsou stejně různorodé jako jejich grafický doprovod: od dojemných a melancholických kousků, přes roztomile surreálné absurditky (které jsou svým způsobem zastoupeny v každé z patnácti povídek), po jemné kritiky různých společenských jevů a nešvarů.

Všechny mají něco společného: jakousi jemnost a intimní přístup ke čtenáři, jakoby s Vámi někdo sdílel osobní a důvěrná tajemství...

Budete se přemlouvat, abyste si jednotlivé povídky šetřili a nezhltli naráz tuhle krásnou věc, která je pohlazením po duši i pastvou pro oči.

Shaun Tan

Shaun Tan