Příběhy z konce předměstí

Příběhy z konce předměstí (2008) jsou antologií patnácti velmi krátkých ilustrovaných povídek – humorných, poetických, dojemných, vážných, lehce děsivých, melancholických či jen hravě absurdních. Každá z nich se zabývá podivnou situací či událostí, která se odehraje v jinak důvěrně známém předměstském světě, ať již jde o návštěvu maličkého zahraničního studenta, dobrodružnou expedici dvou bratrů na samý konec předměstí, obrovského dugonga záhadně vyvrženého na trávník u sousedů, objev tajemného pokoje uvnitř domu, zlověstný stroj nainstalovaný ve veřejném parku nebo o moudrého buvola obývajícího prázdnou parcelu na konci ulice. Skutečným obsahem každého příběhu je spíše to, jak na tyto záhadné úkazy a absurdity reagují obyčejní lidé, do jaké míry je jejich význam odhalen, ignorován či zcela nepochopen. Mnohovrstevnatá kniha není určena zdaleka jen dětem nad 12 let, třebaže právě v kategorii knih pro děti a mládež za ni mladý australský autor a ilustrátor posbíral řadu prestižních ocenění. Shaun Tan (1974) vyrůstal na předměstí australského Perthu. Vystudoval výtvarné umění a anglickou literaturu. Začínal jako ilustrátor hororových a sci-fi povídek, později ho proslavily vlastní ilustrované knihy, v nichž spojuje společenská, politická i historická témata se surrealistickým, snovým viděním světa. Jeho knihy, např. The Red Tree (Červený stromek), The Lost Thing (Ztracenec) a kritiky oceňovaný The Arrival (Příjezd), pozoruhodný stodvacetiosmistránkový příběh beze slov, mu získaly řadu ocenění a čtenáře všech věkových kategorií nejen v anglicky mluvících zemích, ale také v Evropě, Asii a Jižní Americe. Příběhy z konce předměstí (Tales from Outer Suburbia, 2008) jsou zatím autorovou poslední knihou a kromě cen v Austrálii a USA byly také zvoleny nejlepší německou knihou pro děti a mládež roku 2009. V současné době pracuje Shaun Tan jako nezávislý umělec, spisovatel a režisér se sídlem v Melbourne....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/96_/96266/pribehy-z-konce-predmesti-FbJ-96266.png 4.8106
Povídky, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno, Kniha Zlín

Tales from Outer Suburbia, 2008

Kniha Příběhy z konce předměstí

Ťapulka

Za neuvěřitelně nádherné ilustrace a celkové zpracování bych nejraději dala tolik hvězdiček, kolik jich vidím v noci svítit na jasné obloze!!!! Opravdu, tak nádherné to je! Příběhy jsou krásné, nutí nás zamýšlet se nad smyslem jednotlivých vět, nad tím, co je psáno a myšleno mezi řádky a možná si to každý čtenář vysvětlí jinak, ale tak to přece má být, žádný naservírovaný příběh.
Nejvíce se mi líbil příběh Erik, do toho jsem se úplně zamilovala a jedním z mých životních přání je, poskytnout Erikovi místečko k bydlení...
A úplně jsem vykřikla nahlas nadšením nad zpracováním rejstříku knihy! To je vážně perla!
Děkuji autorovi za to, že jsem se s touto knihou mohla seznámit, pokochat se a najít ve svém čtenářském srdci Malému princi kamaráda.

Greena

Australský autor Shaun Tan je mým objevem spisovatele a malíře či ilustrátora knih pro děti s naprosto úžasnou fantazií! Proto i to nadnesené hodnocení 110%. Toto je další kniha, kterou prostě musíte mít doma, nebo je to přesně ta kniha, kterou můžete darovat a vždy udělá radost a nezůstane nepovšimnuta.
Kniha obsahuje patnáct krátkých příběhů s velmi podstatnými ilustracemi. Když knihu zkusíte někomu číst, aniž byste mu obrázky ukázaly, bude příběhy vnímat úplně jinak, než když to pak uděláte a obrázky mu ukážete. Stojí to za to! Příběhy jsou plné fantazie a budete o nich přemýšlet, domýšlet si jejich poselství a bude vám krásně! Prosím, pojďte to zkusit…

LuckyVagabond

Moje hlava říká.. vždyť to ani pořádně nedává smysl.
Duše pro změnu.. přesně tohle jsem si přála slyšet.
Zření.. extáááze.

Nechápu jak to ten Shaun dělá. U těchto příběhů jsem si připadal jakoby mě někdo poklepal kouzelnou hůlkou na čelo a teleportoval do nějaké jiné magické dimenze,
kde všechno je tak neuvěřitelné a neuchopitelné a zároveň tak povědomé a blízké.

Shaun malované příběhy zase povznesl na ryzí umění v rozkošném kabátku.

JaneBonny
03.11.2018

Tahle pohádková knížka dokázala to, co Malý princ nedokázal: přiměla mě snít a váhat nad nevyřčeným a chápat, že chápání je někdy podprahové a pomíjivé a neúplné, ale o to krásnější.
Budu si tě přát domů.

TiKinka
10.08.2018

Toto dílo mi připomnělo Malého prince tím, že bych ho popsala prostě jako krásné.

Měňavka
23.05.2018

Opět jsem objevila nového a velice zajímavého autora. Kniha je nádherně zpracovaná, ilustrace jsou dokonalé, příběhy výborné. Velice doporučuji pro čtenáře, kteří mají rádi neobyčejné knihy. Tahle rozhodně patří mezi ně.

Liilith
22.05.2018

Tahle kniha si zaslouží být milována už jen díky nádhernému zpracování a ilustracím. Příběhy jsou možná trochu slabší. Očas se stane, že dočtete a řeknete si: A to je všechno? No, ale jsou to prostě obyčejné příběhy z předměstí vnímané dětskýma očima. A když se maličko budete snažit vrátit se v mysli zpět do doby, kdy jste sami byli dítěm, možná se Vám prostě otevře ten jiný pohled na svět a Vy pochopíte...

trudoš
02.04.2018

Po výtvarné stránce nádherná kniha. Jenže krása není všechno. Přes tucet kratičkých příběhů lze stručně charakterizovat jako pohled na Monu Lisu. Fíha, pěkné to plátno, ale co se asi tak skrývá za tím úsměvem? Prosté a jednoduché minipovídky jsou často bez očekávané pointy, jen s efektním závěrem, který ovšem sem tam vyznívá do ztracena, přičemž autor klade důraz především na atmosféru, než koncepci. Ty texty však mají náladu i kouzlo, zkrátka vše, co si lze od surrealistické prózy přát. A takový Dědečkův příběh je naprosto luxusní záležitost. Navíc barevné ilustrace, které tvoří bezmála devět desetin knihy, musí zákonitě okouzlit každého. Mít po ruce barevnou kopírku, vytapetoval bych si obratem celý byt a stejně bych neměl dost.
Nicméně skóre povídek, z kterých jsem byl nadšen a z kterých zmaten, je neúprosné. Holt, materialismus je svinská věc. Snad kdybych byl trochu víc esotericky založen, nebo měl lepší smysl pro nesmysl, asi bych hodnotil dílko Shauna Tana o chlup pozitivněji.

Shaun Tan
australská, 1974