Lajka

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Sputnik 2 byl vypuštěn velice uspěchaně, ba v šibeničním termínu, jen aby se stihlo výročí říjnové revoluce a aby se „vytřel zrak americkým imperialistům“. Proto se díky němu vědci nemohli dozvědět nic, co by už nevěděli díky prvnímu Sputniku – a proto nebyl čas vyvinout zařízení, s nímž by se Lajka mohla vrátit na Zem. V roce 1998 napsal ruský vědec Oleg Gazenko, účastník projektu, že vyslání Sputniku za smrt Lajky nestálo: a o tom je celý Abadzisův příběh. O mravních a citových problémech mnoha lidí, kteří na projektu pracovali a kteří vyslali Lajku na smrt. Může se zdát, že v tak kruté době (celý příběh začíná brutální scénou, při níž je konstruktér Koroljov „propuštěn“ z gulagu) jsou rozpaky nad obětováním psa odchyceného na ulici k smíchu. Ale právě to vytváří úžasný kontrast téhle knihy a její emocionální působivost. Koneckonců, když se hraje o říše a trůny, vždycky je v banku i nějaký ten naprosto bezvýznamný, titěrný živůteček…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/18696/lajka-WxI-18696.jpg 4.450
Žánr
Literatura světová, Komiksy, Vesmír
Vydáno, BB art
Orig. název

Laika, 2007

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (10)

Kniha Lajka

Přidat komentář
Andy_cz
14.03.2020

Nadherny komiks. A strasne smutny. Doporucuji vsem pejskarum i zajemcum o kosmonautiku.

Jatanyll
03.09.2019

Nejkrásnější a nejsmutnější komiks, co jsem kdy četla.


LuckyVagabond
04.03.2019

No co dodat. Ne že by mi Lajky nebylo líto. Ale je to jen 1 případ ze 150.000.000.000 takto sobecky a bezcitně zneužitých zvířat pro vlastní prospěch, nebo potěšení lidí a to každý rok. Všichni se dojímají nad smrtí jednoho pejska zatímco mají v ledničce naporcované prase, které se inteligencí a citovým projevem rovná psovi. V celosvětovém měřítku probíhá za tichého souhlasu a ignorantství většiny nejbrutálnější holokaust, který kdy byl a majorita lidí ani nemrkne. To můj rozum moc nepobírá. Dobrá.. dobrá.. budiž. Pominu etické paradoxy a ohodnotím i komiks jako takový. Zpracovaní příběhu, ani kresba mě bohužel moc nenadchla. Docela jsem se musel přemlouvat to dočíst. A to mám rád pejsky a rakety. Něco mi říká, že by si Lajka zasloužila propracovanější dílečko. Za mě tedy jen 3 hvězdy.

MC87
24.03.2017

Lajka je taková Bajka, kde psi mluví jako lidé (minimálně v představách soudružky Jeleny, která vede výcvik pokusných psů)...

Jestli pan Stalin řekl, že smrt jednoho muže je tragédie, ale smrt milionů statistiky, tak u zvířat to platí úplně stejně.

Komiks odpovídá realitě, včetně té scény na začátku s kabátem. Lajka v mém žebříčku psů přeskočila Lassie. Čest její památce.

Mikik
05.02.2017

Tak to bylo teda něco. Komiks, co vezme za srdce. A souhlasím s citátem nakonec. Ten psí život za to nestál. Chudák Lajka, byla to hrdinka, která si svůj osud nemohla vybrat.

LordSnape
15.07.2016

Smutná výpověď doby v úžasně nakresleném a vyprávěném komiksu. Už od začátku mi bylo jasné, jak příběh dopadne, ale stejně jsem na konci brečel...

Momosan
04.07.2014

První komiks, u kterého jsem brečela.

Flipper
18.05.2013

Komix akoby bol namaľovaný olejom, tváre a oči postáv akoby z ruského impresionizmu, tváre predĺžené guľaté, brady vysunuté. Štylizácia obrázkov (hlavne nemých, kde Lajka bojuje o život) v podobe rovnomerných štvorcov dáva stranám ilúziu väzenia, klietky. Smutné a najviac zarážajúce je, že to je len špička ľadovca hrôz komunizmu.

1