LucinkaPevensi LucinkaPevensi komentáře u knih

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Asi tak dvě třetiny knihy mají takovou pomalou, ospalou atmosféru, ale pak se něco stane a nejednou to celý zrychlí z 0 na 100 a z ospalýho příběhu o maloměstě se stane totální masakr.
Kniha není jen brack, má vlastně docela přesah. A postava ďábelského pana Gaunta je v něčem velmi archetypální.
Kingovi se příběh povedl moc, český překlad se povedl už méně.

24.04.2024 5 z 5

Tvá nepřítomnost je tmou Tvá nepřítomnost je tmou Jón Kalman Stefánsson

"To se ví, že všechno není jasné a zůstala spousta otazníků. Tak to prostě je. Víš to stejně dobře jako já. Jinak nemáme důvod pokračovat."

Je to umělecký, je to magický, je to naturalistický, filozofický, plný hudby, ale hlavně esenciálně severský... Teda spíš islandský. Ta nezvratnost osudu a propojení života a smrti je úchvatný.

20.01.2024 5 z 5

Nick Cave: Mercy On Me Nick Cave: Mercy On Me Reinhard Kleist

Skvělá kresba, hezky zapracované texty písniček do děje a mělo to švih a super vibe, celý to bylo trochu jako "na tripu". ALE... chyběla mi tady nějaká reflexe křesťanství, protože Nick Cave sám o sobě říká, že je věřící a celý život chodil do kostela. Jo, já chápu, že v určitě části života prostě revoltoval proti všemu, i Bohu. Ale interpretovat jeho písně (Halelujah, The Hammer Song) jako téměř rouhavé, mi prostě vadí, když mnohem více se jedná o vyslovení pochybností a určitého strachu (takový je aspoň můj dojem).

13.01.2024

Sem přichází něco zlého Sem přichází něco zlého Ray Bradbury (p)

Zajímavé a velmi podzimní podobenství o pokušení, hříchu a zlu, ktere ve mně chvílemi vzbudilo opravdovou hrůzu. Čím více Bradburyho čtu, tím raději ho mám.

23.10.2023 5 z 5

Bomba Bomba Laurent-Frédéric Bollée

Vynikající, velmi silné dílo, které ve mně bude rezonovat pravděpodobně ještě hodně dlouho. Skvěle vygradovaný příběh, který kromě minimalistické (nicméně dokonalé) kresby umocňuje také fakt, že téměř všechny postavy skutečně existovaly. Vypravěč "bůh" uran je už jen třešničkou na dortu.

18.08.2023 5 z 5

Letní noci Letní noci Nofreeusernames (p)

Mnohem slabší než předchozí dva díly. Na to, že je to young adult, zde hrál příliš velkou roli sex. Téma bylo klišé, navíc to trochu kopíruje knihu Navždycky. Oproti předchozím dílům to bylo mnohem méně vtipné. Zbytečné psychologizování k autorčinu stylu také vůbec nesedí, navíc celá ta záležitost s úzkostnou poruchou byla pojatá špatně a povrchně. Co se týče hrdinů, tak Charlee celkem ok, i když černobílá, ale Noah... charakter fajn,ale bad boy úplně ne, co si budem...

15.08.2022 2 z 5

Město v oblacích Město v oblacích Anthony Doerr

Na Doerrových knihách mám ráda to, jak dobře fungují a jaký mají úžasný vnitřní řád. Jak v pravý moment zapadnou do sebe všechny dějové linky, takže to, co zprvu působí trochu nesourodě, dá dohromady geniální komplexní celek.

23.06.2022 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Přečteno asi za tři dny. Trochu to připomínalo film Franka Capry It's a Wonderful Life. Celková pointa se mi moc líbila, kniha mě dojala až k slzám.

11.04.2022 5 z 5

Legenda o Sigurdovi a Gudrún / The Legend of Sigurd and Gudrún Legenda o Sigurdovi a Gudrún / The Legend of Sigurd and Gudrún J. R. R. Tolkien

Krásné a čtivé básně, také výborný překlad Jana A. Kozáka.

14.06.2021 5 z 5

Aurora povstává Aurora povstává Amie Kaufman

Nemůžu si pomoct, mám pocit, že jsem tohle všechno už někde četla... Navíc spoustu věcí nedává smysl (proč všichni jen tak letěli kam Aurora řekla???) a všechny postavy mají stejný (ke konci už dost trapný) humor. Průměr, neurazí, ale ani nepotěší.

24.05.2021 3 z 5

QualityLand QualityLand Marc-Uwe Kling

Nedokážu to nijak ohvězdičkovat. Některé věci autor vystihl opravdu dobře. Na druhou stranu se zoufale snaží zůstat nestranný, takže si dělá srandu ze všeho a ze všech, jenže z něčeho méně. Nakonec to vlastně vůbec není tak vtipné, jak jsem očekávala.
John of Us měl asi působit sympaticky, já ho každopádně nesnášela jen co otevřel tu svou robotickou hubu a začal z ní sypat spoustu chytrých keců typu: „Já nejsem komunista, ale...“
Další co bych knize vytkla je zbytečně velké množství perverzních scén a narážek.
Zápletka s Martynem mi přišla naprosto zbytná, jeho postava nereálná, jako by ho autor chtěl jen ničit a jako by Martyn měl jen samé špatné vlastnosti.
Neustálé připomínání nesmyslnosti všech náboženství mi taky lezlo na nervy.
Celkově to doporučit nemůžu. Pokud si chcete přečíst něco, co reflektuje naši civilizaci, je zde skvělá kniha Brave New World.

24.05.2021

Ptačí sněm Ptačí sněm Ransom Riggs

Tak tentokrát mě autor velice příjemně překvapil. Mapa dní byla trochu slabší, ale tohle je svět podivných, na který jsem čekala a který mám tak ráda! Možná to bude tím, že netvoři a stvůry jsou zpět?

04.05.2021 5 z 5

Hledání Černého vikinga Hledání Černého vikinga Bergsveinn Birgisson

„Kristus byl mocnější než prastará magie.“
Vynikající kniha, četbu jsem si užívala, přestože se vlastně nejedná o beletrii.

03.05.2021 5 z 5

Ortodoxie Ortodoxie Gilbert Keith Chesterton

Jako by se Anna ze Zeleného domu stala filozofkou a napsala knihu.
Ne, vážně. Nebojme se být snílky a dívejme se kolem sebe. Tenhle svět není zdaleka tak obyčejný, jak si někdy myslíme. Skvělá kniha obohacující i nekřesťany.

23.04.2021 5 z 5

Přelévat moře Přelévat moře Jan Dobraczyński

Neveselé čtení. Ale duchovně výživné a napínavé. Hodně se mi líbil vývoj všech postav a jejich vnitřní boje.

24.03.2021 5 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Poměrně napínavý příběh, který je však z větší části vykradený z Hunger games. 24 lidí soutěží, o svůj život sice ne, ale nemá to k tomu daleko. Hlavní hrdinka miluje dva chlápky, ale nemůže si vybrat. A světu, ve kterém žije, vládne krutý král, takže ona chce samozřejmě udělat revoluci a vysvobodit spousty nešťastných otroků.
Tahle hlavní hrdinka je nevychovaná, tak samolibá, že i samolibě miluje a tak sebevědomá, že to musím nazvat arogancí. Její názory jsou obdivuhodně pokrytecké. Nájemná vražedkyně tvrdí, že je v každém člověku střípek dobra. A dokonce se pohoršuje nad utrácením neposlušného psa. Zabíjí pro peníze, dělá z lidských životů záležitost obchodu, což je skoro stejné jako otrokářství, proti kterému tato osoba tak vytrvale bojuje. A k tomu všemu o ní její kamarádka prohlásí: ,,Ale ty jsi v těch dolech neztratila lidskost. Nedopustila jsi, aby tvou duši strhli ke krutosti.''
Asi jí nedošlo, že mluví s nájemnou vražedkyní. Já se jen znechuceně ptám: umění nebo kýč? Odpověď na sebe nenechává dlouho čekat.
P. S. Jo a jestli se těšíte na krvavý souboj mezi nejlepšími zabijáky Erylei, máte smůlu, protože autorka většinu zkoušek přeskakuje a pořádný souboj je až na konci.

20.03.2021 2 z 5

Pokání Pokání Ian McEwan

Autor není věřící a přesto tohle téma vystihl nádherně. Film mi pár věcí ozřejmil a je velice věrně udělaný. Konec je také bezchybný... Takový reálný a překvapivý.

26.02.2021 5 z 5

Béowulf Béowulf neznámý - neuveden

Slovy nevyjádřitelný dojem. Kdybych mohla dát hvězdiček deset, tisíc, milion... Dám je všechny. Ta touha po hrdinských činech a žádný strach ze smrti, odevzdanost do rukou Stvořitelových... Zajímavá konfrontace pohanského a křesťanského světa. Jsem unesená a nadšená unikátem raně středověké poezie. Jan Čermák odvedl vynikající práci, předmluva i další komentáře se četly dobře i mně (jsem naprostý laik) a grafiky Františka Štorma příběh výborně doplňují. Už vizuální stránka knihy je bomba, spolu s obsahovou se blíží dokonalosti.

23.02.2021 5 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Nádherná kniha, která učí radosti ze života a ukazuje důležitost fantazie.

22.02.2021

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Hluboká, nádherná a velice dojemná kniha se silným morálním podtextem.

12.02.2021 5 z 5