LucieT. LucieT. komentáře u knih

Hořké moře Hořké moře Jakuba Katalpa (p)

Tak tohle byl tak trochu úlet :) Naprosto jiné, naprosto zvláštní, ale zcela určitě originální. Útržky vzpomínek, podivné vize, pochmurný příběh plný snů a zvláštních metafor, depresivní, krutý svět, zkrátka žádné "zábavné" čtení. Doporučuji hlavně čtenářům, kteří snesou trochu toho chaosu a deprese a kteří se nenechají jen tak něčím rozházet :)

20.03.2016 3 z 5

Strach a chvění Strach a chvění Amélie Nothomb

Zábavné, komické, absurdní a přehnané :) Výborná kniha, která si bere na paškál japonskou firemní morálku a japonské myšlení tak nepochopitelné pro mladou Belgičanku, která se přes všechnu snahu uplatnit se dopouští samých faux pas a ocitá se tak na samém dně firemní hierarchie. Skvělé je i filmové zpracování, které výborně kopíruje knihu.

Mušle Mušle Hana Oboda Kolaříková

Citlivě napsaný příběh o osudech žen jedné rodiny, silná kniha, která vás chytne a nepustí až do konce. Velice citlivé, velice bolavé, velice smutné, přesto nádherné! Přečteno na jeden zátah, doporučuji!

K moři K moři Petra Soukupová

Plný počet za knihu, která vás doslova rozseká? Petra Soukupová to prostě umí :) Naprosto jednoduchý příběh naprosto obyčejných lidí a lidské drama zároveň. Pocity beznaděje, stísněnosti, přetvářka, egoismus, závist, sobectví, lhostejnost a sebelítost, to vše v této knize najdete. A ten jazyk a styl, ten mnozí čtenáři prostě nerozdýchají :) Pro mě rozhodně zajímavá a originální kniha, která vyvolá emoce, ať už jsou jakékoliv.

Abych přežila Abych přežila Yeonmi Park

Další z řady příběhů o životě a útěku z Kimova Absurdistánu, země, kde se vize vykreslené v Orwellově románu 1984 stávají realitou. Autobiografický příběh mladé severokorejské dívky Jon-mi popisující její dětství a dospívání v KLDR a její následný útěk přes Čínu a Mongolsko do Jižní Koreje, cestu za svobodou, po jejímž dosažení rozhodně nenastává bezproblémový život.
Kniha je psaná jednoduchým popisným stylem, čtenářům, kteří mají více načteno o KLDR asi nepřinese nic nového. Přesto jedna z knih, které je nutné psát, vydávat a číst, další příběh, který by neměl být zapomenut.

16.03.2016

Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta David Mitchell

Exotické prostředí, historické reálie, zajímavé postavy, námořní bitvy... Spletitý příběh několika lidských osudů, příběh o neznámém a uzavřeném světě ostrůvku Dedžima v přístavu města Nagasaki, Japonsko na sklonku 18. století.

16.03.2016 4 z 5

Příspěvek k dějinám radosti Příspěvek k dějinám radosti Radka Denemarková

Vynikající kniha vynikající autorky. Pronásledování mužů, kteří se dopustili násilí na ženách, motiv vlaštovek, které tyto ženy symbolizují. Policista vyšetřující zdánlivou sebevraždu úspěšného podnikatele. Několik dějových linií, které se vzájemně prolínají a postupně splétají dohromady. Doplněk o Edvardu Benešovi v závěru knihy jako bonbonek na dortu. Zvláštní, přesto zajímavý styl vyprávění - výborné čtení!

14.03.2016 5 z 5

Poslední země: Antarktida Poslední země: Antarktida Marek Vácha

Poutavý popis, zajímavé vyprávění, fotografie fauny i flóry, tento čtenářský výlet na poslední nedotčený kontinent světa a nejstudenější místo na Zemi nelze než doporučit.

13.03.2016 4 z 5

Jádro Slunce Jádro Slunce Johanna Sinisalo

Je libo jalapeños, habaneros nebo snad raději Jádro Slunce? Eloj nebo morlok? Příběh plný pálivých papriček, antiutopie finské společnosti nejen pro milovníky chilli :-)

09.03.2016 4 z 5

Soudruh Nula Soudruh Nula Li Er

Absurdní satirický román mapující životní příběh fiktivní postavy soudruha Kežena (krycím jménem soudruh Nula, který "všude byl, všechno zná, všechno ví"), tři různá vyprávění prokládané komentáři Keženovy vnučky, která se rozhodne pátrat po osudu svého dědečka... příběh plný ironie, kde se mísí fikce s realitou a kde nejde ani tak o obsah, jako spíš o formu vyprávění.

09.03.2016 3 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

"Sbírání bylin ve velkém není pro slabší povahy".
„Sběr léčivých bylin má na člověka zhoubný vliv.“

Závislost, šílenství, fascinace, omamná vůně bylin. Originální příběh náruživé bylinkářky Anny - těžce nemocné vesnické podivínky, která veškerý svůj čas věnuje sběru léčivých bylin. Intenzivní sběr se pro ni stává závislostí až úchylkou, bolest je jediným bližním, který ji neustále doprovází. Jedna z knih, od které se nedokážete odtrhnout, strhující čtení, kdy zapomenete na okolní svět a sami toužíte vyrazit sbírat hluchavku, bez či přesličku :-)
Zvláštní, ne moc přitažlivá anotace? Taky jsem nevěřila. Přesto nevšední čtenářský zážitek, doporučuji!

08.03.2016 5 z 5

Pátá loď Pátá loď Monika Kompaníková

Už jste dlouho neměli pořádnou depku? Přečtěte si tuto knihu!
Smutný příběh o dětství bez lásky, příběh dvanáctileté Jarky z jednoho bratislavského sídliště. Drsná sonda do světa osamělých dětí, kterým vlastně ani není dovoleno dětmi být.
Kdo má rád českou Petru Soukupovou, nebude zklamán.

07.03.2016 5 z 5

Persepolis Persepolis Marjane Satrapi

La magnificence! Skvělá Marjane Satrapi! Doporučuji zhlédnout i filmovou verzi, která je neméně úžasná :)

02.03.2016 5 z 5

101 způsobů jak zabít svého šéfa 101 způsobů jak zabít svého šéfa Graham Roumieu

Velice inspirativní, bohužel většinou obtížně proveditelné :)

25.02.2016 4 z 5

Vyvolení Vyvolení Steve Sem-Sandberg

Děsivý příběh... jen pro silné povahy. Jde o děti, člověka to zasáhne přímo do srdce. Přesto doporučuji přečíst, svět není jen růžový...

26.10.2015 5 z 5