Soudruh Nula

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kolosální román současného spisovatele Li Era nás zavádí do dob, v nichž se rodil čínský komunismus – od Májového hnutí roku 1919, podzemní činnosti v Šanghaji, přes založení sovětské republiky, boj proti nacionalistům a japonskému uchvatiteli, až po Dlouhý pochod, občanskou válku a vítězné Osvobození. Dokumentární fikce sršící humorem, v níž se to politickými vraždami jen hemží, bludiště úskoků, polopravd a lží, kterým se čtenář prodírá spolu s hlavním hrdinou celého dobrodružství, čínským intelektuálem, jehož stín se dál vznáší nad onou rozervanou zemí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/274770/soudruh-nula-56Y-274770.jpg 3.97
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Verzone
Orig. název

Chua-čchiang

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Soudruh Nula

Přidat komentář
vandalka
26.06.2019

Další velice nestandardní a naprosto úchvatná kniha z báječné edice Xin báječného nakladatelství Verzone (a v báječném překladu Denise Molčanova). Málokterá kniha mě na konci zanechala s tolika otázkami a přesto s pocitem nesmírného obohacení. Není nic uvnitř cibule, je cibule a jsou její vrstvy. Když se s tímto vyrovnáte, můžete si ji po kouskách vychutnat a pak mít svůj vlastní vnitřní vjem CELÉ cibule i s její svůdnou palčivostí.

To je taková spletitá tapiserie, že když jsem pochopila, jaká všechna vlákna – skutečných historických postav a událostí spolu s těmi fiktivními – Li Er umně propojil v jeden významy překypující a dokonale reálně působící celek, úžasem mi poklesla čelist (údajně ji psal deset let a když vidím ten výsledek, vůbec se nedivím).

Máme tu tři nespolehlivé vypravěče, jejichž výpovědi zaznamenávali různí lidé v různých dobách a za různých historických okolností. Je to znát. Každé vyprávění je plné jasných výmyslů, nepravd či překroucení skutečnosti, nikdo vlastně neví, jaká ta skutečnost byla a dobrat se jedné upřímné historické pravdy se ukazuje jako nemožné. Tři hlavní narace o životě, díle a skonu Kežena, soudruha Nuly, intelektuála, komunisty a spisovatele, průběžně doplňují (reálné i smyšlené) výňatky z dobového tisku, z literatury, svědectví dalších osob, popis fotografických záznamů a vůbec řada rozmanitých vedlejších zdrojů. Přesto to není ten případ, kdy si postupně sestavujete obrázek Kežena a jeho osudu, protože o Keženovi vím na koci prakticky stejně málo jako na začátku. Vy si postupně sestavujete obrázek věcí, o kterých by vás jinak možná ani nenapadlo přemýšlet. Pro mě je to i román o nespolehlivosti dějin, o zabarvení, které stejnému příběhu dodá odlišný „setting“, o přepisování dějin, o přepisování lidí a jejich osudů. Jedinci jsou tak postradatelní. Jedinci jsou zároveň tak významní, že je třeba podstoupit ohromné úsilí, aby případně neohrozili celek. Je to samozřejmě i román o Číně v celém dlouhém dvacátém století, dozvíte se, jak vznikala čínská komunistická strana, jak to chodilo v Jen-anu, dostane se vám takového mohutného kontextu, že už jenom pro ten stojí za to knihu číst. A ty poznámky na konci! - které si tedy čtete průběžně - „Osoby a obsazení“ - celá plejáda významných, marginálních i neexistujících postav čínských dějin. Soudruh Nula vám nedá nic zadarmo, někdo může mít dokonce pocit, že mu nedal nic, ale asi záleží na tom, jestli máte rádi cibule.

LucieT.
09.03.2016

Absurdní satirický román mapující životní příběh fiktivní postavy soudruha Kežena (krycím jménem soudruh Nula, který "všude byl, všechno zná, všechno ví"), tři různá vyprávění prokládané komentáři Keženovy vnučky, která se rozhodne pátrat po osudu svého dědečka... příběh plný ironie, kde se mísí fikce s realitou a kde nejde ani tak o obsah, jako spíš o formu vyprávění.