LucieT. LucieT. komentáře u knih

Za sklem Za sklem Sajaka Murata

Co znamená být normální? Základní poselství tohoto románu. Originální příběh o hledání vlastní identity a smyslu života ve společnosti, kde žádná odlišnost není tolerována. Neobvyklé a podivně krásné.

22.10.2019 4 z 5

Zlatý dům Zlatý dům Salman Rushdie

Jak pravdivé a smutné, Rushdieho vzkaz Americe a vlastně i celé současné společnosti. Řada aktuálních ožehavých témat v tajemném příběhu jedné mocné rodiny zasazeném do prostředí moderní americké kultury. Nechybí vtip, brilantní postřehy, košatá souvětí, četné odkazy a "postranní uličky", skalní příznivce tento román jistě nezklame. Překvapil mě poměrně čitelný děj a chybějící prvky magického realismu, pro Salmana Rushdieho tak typické.
Vtipné, provokativní a velmi bystré, ale zároveň i smutné a zoufalé.
A nutno podotknout, že jeden nejmenovaný (a naprosto šílený) klaun by si tento příběh asi příliš neoblíbil :)

Střih
Skvělé čtení! Těším se na další knihu, Sire.

19.10.2019 5 z 5

Touha, opatrnost Touha, opatrnost Eileen Chang

Zajímavá sbírka pěti krátkých próz, z nichž poslední stejnojmenná povídka byla námětem k adaptaci filmového zpracování. Centrem každého příběhu jsou především vztahy mezi ženami a muži.

14.10.2019 4 z 5

Tichý dům Tichý dům Orhan Pamuk

Pamukovo rozpolcené Turecko s celou svou složitou historií zosobněné jednotlivými postavami jedné turecké rodiny. Tichý dům ukrývající všechna rodinná dramata a stará tajemství. Skvěle vykreslené postavy žijící ve svých iluzích o minulosti a budoucnosti.
Další skvělá kniha a příjemné setkání s Orhanem Pamukem, tento autor mě nikdy nezklame.

14.10.2019 5 z 5

Hluboká řeka Hluboká řeka Šúsaku Endó

Hluboká řeka, hluboké příběhy, hluboké myšlenky. Zajímavé zamyšlení nad podstatou víry bez ohledu na jakékoliv náboženství očima několika Japonců, z nichž každý si nese nějaké břímě svého života a řeší vlastní duševní boj... a příběh jednoho je vlastně příběhem všech. Krásná melancholická, podmanivá kniha a zároveň upřímná zpověď autora.

11.10.2019 5 z 5

Džínová generace Džínová generace Datho Turašvili

Jedna velká tragédie snu o svobodě mladých Gruzínců, zvrácenost totalitního režimu a džíny jako symbol touhy po Západu. Jednoduše zpracovaný dokumentární román, který ovšem po literární stránce příliš neuchvátí.

10.10.2019 3 z 5

Svatá kniha vlkodlaka Svatá kniha vlkodlaka Viktor Pelevin

Opravdu chytře maskované malé mistrovské dílo. Satirický pohled na postsovětské Rusko zamořené drogami a zločinem, divoká jízda, která ovšem předpokládá základní orientaci ve světové historii, literatuře a současné politice. Pelevin je neskutečný cynik a zároveň jeden z nejoriginálnějších autorů, se kterými jsem měla tu čest.

08.10.2019 5 z 5

Čarodějův učeň Čarodějův učeň Otfried Preussler

Spíše než pohádkový příběh pro děti poměrně temná balada s místy až hororovými prvky, která zamrazí v zádech i leckterého dospělého čtenáře. Velmi působivá kniha s jedinečnou atmosférou, krásný poučný příběh o boji mezi dobrem a zlem, o zneužití moci a síle přátelství a lásky. Strašidelná klasika, kterou ocení starší děti i dospělí čtenáři.

03.10.2019 4 z 5

Šestá hlídka Šestá hlídka Sergej Lukjaněnko

Velké finále. Skvělé zakončení kultovní ruské fantasy série. Nádherný alternativní svět, realistické postavy, kouzla, tajemství, vtipné okamžiky, Anton mi bude vážně chybět! :)

24.09.2019 5 z 5

Zpověď masky Zpověď masky Jukio Mišima

Jedna velmi nešťastná duše. Vynikající román, který asi neosloví každého čtenáře, ale mě bude rozhodně dlouho ležet v hlavě. Odvážná, částečně autobiografická zpověď plná vnitřních rozporů mladého Kóčana, člověka, který zápasí se svou vlastní sexuální identitou a touhou zapadnout do konvenční společnosti. Důkladná psychologická analýza jeho duše, odhalení sebe sama, pozoruhodná otevřenost a upřímnost, hlavní protagonista nehledá soucit ani sympatie. Přiznání masky Jukia Mišimy.

29.05.2019 5 z 5

Poslední samuraj Poslední samuraj Helen DeWitt

Při čtení této knihy by čtenář jistě mohl mít pocit, že při svém vzdělání totálně promarnil vlastní intelektuální potenciál nebo se naopak cítit poněkud méně rozumově zdatný :) Dozvíte se spoustu věcí (a někdy možná i víc než byste chtěli vědět) o pokročilé lingvistice v mnoha různých jazycích, o aerodynamice či matematických teoriích, ale i hudbě, umění a filmu. A nezoufejte, pokud nejste zběhlí v klasické řečtině či inuitštině nebo vyšší matematice, autorka vše umně vplétá do velice čtivého a zábavného příběhu plného mimořádných lidí. Především jde ale o brilantní román o lidské individualitě. Geniální hlavní postavy stejně jako je bezpochyby geniální i autorka sama :) Doporučuji!

07.05.2019 5 z 5

SNUFF SNUFF Viktor Pelevin

Ač zcela mimo můj obvyklý žánr, zajímavý čtenářský zážitek :) Analýza médií, ideologie, zvrácená manipulace obyvatelstva, neobvyklé vztahy mužů a žen. Groteskně pokřivený bizarní svět budoucnosti aneb současná moderní společnost dovedená do extrému.
Originální, vtipné, kruté, absurdní a neskutečně kreativní. Neuvěřitelně cynická kniha, nemilosrdný Pelevin!

05.05.2019 4 z 5

Návrat do Sighetu Návrat do Sighetu Elie Wiesel

Mimořádně chytlavá kniha vzpomínek s tématem holokaustu. Jak se lze s něčím takovým vypořádat? Téma ztráty a znovunalezení víry, hledání pravdy a naděje, vzpomínky z autorova dětství a rané dospělosti, vzpomínky na mrtvé příbuzné a přátele z židovského společenství. A především vytrvalá snaha autora, aby se na všechny válečné hrůzy a genocidu Židů nezapomnělo.

30.04.2019 5 z 5

Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye Michael Chabon

Nenechte se zmást, jen o komiks tu nejde, tento klamně bezstarostný román má velmi široký záběr a pokrývá nepřeberné množství témat. Atmosféra druhé světové války, hrůzy holokaustu, Amerika 40. let, mrazivá Antarktida, láska, přátelství, sexuální identita, společenské tlaky a předsudky a především téma úniku, který proniká celým příběhem. Nesmírně lidský, přesvědčivý příběh a přes veškerý vážný obsah je kniha neskutečně lehká, nadějná i zábavná. Má jen jedinou chybu - že skončí.

20.04.2019 5 z 5

Macanudo 2 Macanudo 2 Liniers (p)

Skvělá stripová série plná zvláštních postaviček jako ztřeštěných tučňáků, záhadných veselých trpaslíků, nezapomenutelného kocoura Felliniho, přecitlivělého robota a nebohého Olivera Olivy, který chudák skoro vždy skončí v nálevu :) Stripy, které rozesmějí nebo nutí přemýšlet. Jemný melancholický nádech, velká sentimentální zátěž, hravé, promyšlené, rozkošné.

12.04.2019

Kameň trpezlivosti Kameň trpezlivosti Atík Rahímí

Zdánlivě jednoduchý příběh s velkým poselstvím o postavení a utrpení žen v afghánském světě. Jedna bezejmenná žena na jednom bezejmenném místě, jedna místnost a upřímný, odvážný monolog odhalující bezmocnému muži i ta nejintimnější tajemství. Kruté vyprávění, zlomyslná radost, hořký, cynický smích, mrazivé vyústění. Krátká, ale mimořádně silná novela.

09.04.2019 4 z 5

Umina verze Umina verze Emil Hakl (p)

Tak tohle mě bavilo, vskutku originální příběh o lásce :-) Vztah osamělého čtyřicátníka a umělé ženy zasazený do reálného světa pražských zákoutí, uliček a hospůdek. Netradiční téma, osobitý styl vyprávění a velmi povedená grafická úprava knihy.

08.04.2019 4 z 5

Kronika vtáčika na kľúčik I. Straka zlodejka Kronika vtáčika na kľúčik I. Straka zlodejka Haruki Murakami

Jedna z mých nejoblíbenějších, i na podruhé skvělá kniha. Tentokrát velmi povedené slovenské vydání ve výborném překladu Dany Hashimoto. Číst Murakamiho v krásné jemné slovenštině je snad ještě lepší! Skvělý víceúrovňový příběh v typickém autorově stylu, originální, tajemné, magické.

03.04.2019

Pražské jaro Pražské jaro Simon Mawer

Trochu zklamání. Poněkud mělký příběh s milostným nádechem na pozadí zajímavých historických událostí, které Mawer umí velice zdatně přiblížit a skvěle vystihnout atmosféru místa, kde se děj odehrává. Působivá atmosféra pražského jara, bez které by ovšem zůstala jen banální, průměrná kniha.

25.03.2019 3 z 5

Vybledlá krajina s kopci Vybledlá krajina s kopci Kazuo Ishiguro

Vynikající debutový román. Tajemný příběh o ztrátě a vině, o rodinných vztazích, generačních střetech a kulturních změnách v japonské společnosti po druhé světové válce. Promyšlené vyprávění, kde vše podstatné není doslova řečeno, ale pouze naznačeno v jemných nuancích, veškerá důležitost je skryta v detailech. Jemné, melancholické a znepokojivé, Ishiguro je mistr vypravěč.

22.03.2019 5 z 5