Návrat do Sighetu

Návrat do Sighetu https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55002/navrat-do-sighetu-55002.jpg 5 19 3

Židovský spisovatel zachycuje prostřednictvím krátkých, mistrovsky psaných a hluboce lidských povídek vlastní tragický osud neoddělitelně spjatý s údělem židovského národa.

Literatura světová Povídky
Vydáno: , ERM

Kadish le chant des morts; Entre deux soleils; Paroles d´étranger

tomas6658
16.08.2023 5 z 5

Subor kratších autobiografických próz, převážně na téma holocaustu, zrcadlící autorovu mezní životní zkušenost s touto tragickou historickou etapou. Mimo své vlastní prožitky je dalším významným motivem těchto próz úděl židovského národa a v některých z povídek i vzpomínání na autorovo dětství a dospívání v chasidské komunitě ve svém rodném měste Sighetu, které se nachází v dnešním Rumunsku.

Své vyrovnávání se s hrůzami holocaustu Wiesel dle mého velmi přesně zachycuje v povídce "Smrt mého otce", kde mimo jiné zmiňuje: "Jednoho dne třeba vysvětlíme, jak byla z lidského hlediska možná Osvětim, ale z Božího hlediska to jednou provždy zůstane jedním z nejvíc zneklidňujících tajemství."

Elie Wiesel (spolu např. s Primem Levim, Otou B. Krausem, Arnoštem Lustigem) patří mezi významné autory memoárové autobiografické literatury o holocaustu. Za jeho celoživotní působení a dílo byl vyznamenán roku 1986 Nobelovou cenou míru.

LucieT.
30.04.2019 5 z 5

Mimořádně chytlavá kniha vzpomínek s tématem holokaustu. Jak se lze s něčím takovým vypořádat? Téma ztráty a znovunalezení víry, hledání pravdy a naděje, vzpomínky z autorova dětství a rané dospělosti, vzpomínky na mrtvé příbuzné a přátele z židovského společenství. A především vytrvalá snaha autora, aby se na všechny válečné hrůzy a genocidu Židů nezapomnělo.

babicka_amalka
07.02.2017 5 z 5

četla jsem už kdysi dávno, přesto na tuhle knížku nemůžu zapomenout; doporučuji!

Židé povídky vzpomínky holokaust, holocaust

Část díla

všech 17 částí díla