Touha, opatrnost

Kniha novel a povídek významné moderní spisovatelky Eileen Chang (1920 – 1995) zavádí čtenáře do kosmopolitní Šanghaje a Hongkongu první poloviny minulého století, kde v rezidenci starého rodu Ťiang žije ve zlaté kleci pološílená Čchi-čchiao, krásná mladá vdova Liou-su zápasí se společenskými předsudky o naději na lásku a nový život, v tramvaji se náhodně setkávají bankovní úředník a mladá učitelka a zažívají krátký románek, nebo kde se osnuje plán Mata Hari za cílem zneškodnit zrádného kolaboranta s japonským okupantem. Tvorba Eileen Chang se vyznačuje přirozeným prolínáním tradičního a moderního, vysokého a nízkého, čínského a západního, ráda užívá motivů známých z tradičních čínských vyprávění i divadla a zároveň je pro ni jakožto moderní autorku typický zájem o vnitřní svět hrdinů a hrdinek, za osobním příběhem se ozývají témata své doby. Vychází v edici Xin. Edice postupně představí výrazné osobnosti moderní čínské literatury, které jsou českému čtenáři často naprosto neznámé. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155635/touha-opatrnost-155635.jpg 4.616
Literatura světová, Novely
Vydáno, Verzone

Se jie, 2006

Kniha Touha, opatrnost

LucieT.
14.10.2019

Zajímavá sbírka pěti krátkých próz, z nichž poslední stejnojmenná povídka byla námětem k adaptaci filmového zpracování. Centrem každého příběhu jsou především vztahy mezi ženami a muži.

Káča2015
08.02.2018

Četla se dobře, ale už mám toho čínského prostředí tak trochu dost. Chystala jsem se číst ještě Rozpukov, ale protože je to opět se stejnými atributy čínského koloritu, asi od toho upustím. Dobrý argument, proč nehledět směrem k Číně, je přečíst si pár knih ze současnosti té země. To opravdu není nic, co by našinci mělo být inspirací :)