Lily101 Lily101 komentáře u knih

488 pravidel pro život 488 pravidel pro život Kitty Flanagan

Úžasná kniha plná humoru. Už dlouho jsem se tak nezasmála u knížky. S většinou jsem asi ztotožněná, něco nedokáži posoudit a s něčím nesouhlasím, ale tak to má být (není samozřejmě součásti hodnocení). Kniha byla skvělá.

Co mi vadí fakt hodně je to, že kniha obsahuje méně než 488 pravidel (konkrétně 447) a v duchu "dotvořte si sami, milí čtenáři" na mě moc neplatí, spíš naopak irituje.

Takže celkem 4,5 hvězdiček, protože dát do názvu 488 jen proto, že to zní, není úplně vhodné. Navíc by jistě šly dotvořit další pravidla a třeba nechat poslední 1-5 na čtenáři, ale pak mu nechat v knize prostor si je dovypsat (třeba dvě řádkované stránky), když chce autorka vzbudit ve čtenářích kreativitu. Nejsem zastánce psaní do knihy, ale v tomto případě by asi takový koncept byl na místě.

06.07.2021 4 z 5

Advokát Advokát Václav Láska

Tato kniha se mi těžko hodnotí. Vcelku dost odrazuje od výkonu advokátního koncipienta, ale také je moc předramatizovaná. A závěr? No, ehm…je prostě věc autora, jak si knihu uzavře, ale když už takto, tak to chce asi pokračování.

02.07.2021 3 z 5

Agonie Agonie Robin Cook

U závěru si nejsem jistá, zda je moc uvěřitelný, ale jinak jsem s knihou byla spokojena. Před touto knihou jsem četla jinou knihu od Cooka (konkrétně: "Toxin") a užívala jsem si pocit, že vím o celé situaci (u "Toxin" nebylo zřejmé, kdo konkrétně má na svědomí onu tragédii). Vcelku mě děsil opakovaně zmiňovaný osud obou protagonistek v rámci jejich rodin.

Kniha z počátku nebyla až tak čtivá (jsem zvyklá u pana Cooka knihu otevřít a číst s pomalu zatajeným dechem min. do 200 stran), ale pak se děj rozjel a nešlo se od knihy odtrhnout. Tato poslední poznámka není součást hodnocení.

18.06.2021 4 z 5

Toxin Toxin Robin Cook

Knihu jsem četla před x lety poté, co ji přečetla maminka a řekla mi, ať si knihu také přečtu.

Zajímavé je, že jsem si děj pamatovala trochu jinak (asi mi to splývalo s jedním dílem seriálu Dr. House).

Z této knihy jsem byla zklamaná. Prvních cca 200 stran bylo zajímavých a mimořádně čtivých, ale do zbytku jsem se musela nutit. Přišlo mi, že je závěrečná část hodně (i na Cooka už příliš) vyhrocená a ocenila bych pokračování děje (SPOILER: Ve smyslu dcery Caroline od Kelly. Asi všichni chápeme, jak to dopadne/či to mohl být jen planý poplach, pokud maso bylo dobře tepelně upravené, ale bylo by zajímavé, jak by bojovala Kelly a jak by vypadaly reportáže.KONEC SPOILERU.).

16.06.2021 3 z 5

Hostitel Hostitel Robin Cook

Skvělá kniha! Název je trošku podivný, ale nemám zdravotnické vzdělání, tak nedokáži na 100% zhodnotit a tudíž opomíjím (přinejmenším v rámci hodnocení recenze).

Závěr je trochu "deux et machina", ale promíjím, neboť kniha byla prostě skvělá, napínavá (SPOILER: Snad jen ty útoky nemusely být tak agresivní ze strany Rusů a celkově si nejsem jistá, jestli i Rusové mají první číslo v rámci telefonního čísla 7. KONEC SPOILERU).

06.06.2021 4 z 5

Asi to skončím Asi to skončím Iain Reid

(SPOILER) Z první části knihy jsem byla nadšená. Obávala jsem se, po zdejších recenzích, že se budu muset do čtení nutit, ale vůbec.

Závěr jsem tak nějak trošinku čekala (i s ohledem na zatím poslední přečtenou knihu “Dívka na kolejích”), ale současně jej i nechápu. Musela jsem pár pasáží ze školy proletět rychle očima (neb jsem bojácný typ), tak možná i proto, ale závěr je za mě nedovysvětlený a tak nějak si jej interpretuji tak, jak sem si od určitého okamžiku myslela, že bude (a to většinou nepředvídám závěr knihy správně a bývám tak překvapená).

Zvláštní kniha.

P.S.-Film jsem neviděla a až nyní, když jsem procházela znovu napsané recenze níže, jsem informaci zjistila. Nicméně není nic pro mě, jsem bojácná.

03.06.2021 3 z 5

Vlaštovka v bublině Vlaštovka v bublině Markéta Lukášková

Super oddechovka při učení na státnici.

24.04.2021 4 z 5

Playground Playground Lars Kepler

(SPOILER) Dvě hvězdičky za snahu autora a týmu lidí, jež se zapříčinili o vydání knihy či audioknihy, třetí za na první pohled zajímavé téma a zpracování. Protagonisté mě vytočili snad všichni svým dětinským jednáním, min. jedna skutečnost mi přišla trochu rozporující předchozímu (á la najednou nemusí mít vízum, neb ji všichni znají dle vyhraného boje?).

První část zajímavá, pak už hodně nezáživné ve smyslu naprosté hlouposti hlavní protagonistky, dětinskému jednání místy zdánlivě rozporující (první Marta věří, pak nevěří, pak znovu nevěří a když se dozví o povolání Jasmine vykonávané dříve, tak zase věří?) a závěr otevřený v části problému, který mě zajímal snad nejvíc (návrat do reality) se utne v nejlepším.

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu kvůli migréně, ale číst to jako knihu, tak nejspíš nedočtu (a to se mi nestává-snažím se vždy překonat a knihu dočíst). Myslím si, že audioknihy jsou napínavější, než knihy samotné (aspoň dle začátku poslechu dvou v té době nedávno předčtených knih, kdy úvod byl neskutečně napínavý a zajímavý, avšak vůbec se neopíral o text knihy, avšak mohlo jít o dvě výjimky. Ale pokud chcete knihu číst, raději tuto recenzi berte jako subsidiární a spíš čtětě recenze knihy a pokud někdo chce poslouchat audioknihu, tak hlas osoby, které četla, byl-troufám si říct-dobrý a napětí udržel.

07.03.2021 3 z 5

Všichni mí pacienti kopou a koušou Všichni mí pacienti kopou a koušou Jeff Wells

Bylo to oddechové a milé (obzvláště při polevující silné migréně jsem krátké povídky ocenila). Knihu jsem nalezla před cca 3/4 rokem u rodičů na půdě a vypůjčila si ji. Líbila se mi, ale nic nepředvídatelného se nekonalo, humorné to také moc nebylo (ale to asi ani být nemělo-a laskavý humor z anotace to místy byl) a trochu mi vadilo, že povídky nebyly seřazeny v čase, ale “na přeskáčku”.Čekala jsem hlavně zážitky s drobnými zvířátky (hlodavci, králící, psi, kočky, ptáčci), což bylo spíš málo, ale i tak to bylo moc fajn????.

05.03.2021 4 z 5

24 vánočních příběhů 24 vánočních příběhů kolektiv autorů

Zvláštní kniha. Mikulášský příběh je vcelku morbidní na to, že má jít o knihu pro děti. Některé příběhy jsou věnované současnosti, některé vánocům v náboženském slova smyslu. Chtělo by to kapitoly trochu logičtěji utřídit a možná si spíš vybrat jeden čas (minulost či přítomnost), neboť i pro dospělého kniha působí trochu chaoticky. Ale námět číst knihu jako adventní kalendář je velice zajímavý.

31.12.2020 4 z 5

Svítání pro duši Svítání pro duši Bruno Ferrero

Z min. 70% obsahuje každý
příběh náboženské “poselství”. Některé příběhy jsou motivační a nemají tak silný náboženský podtext jako jiné.

23.12.2020 4 z 5

Narodil se Kristus Pán Narodil se Kristus Pán Hana Prošková

Četla jsem dnes synovci a neteři od přítele a pro děti fajn knížka (byť spíš pro starší, neb je to pro ty nejmenší napsáno komplikovaně) a i já jako dospělá jsem se dozvěděla něco nového.

P.S.-Není to ani jinak extrémně náboženská knížka (proti náboženským knihám nic nemám), tak třeba kdyby nějaký čtenář váhal s četbou z tohoto důvodu, tak se nemusí až tak ničeho obávat.

19.12.2020 5 z 5

Velká kniha fuckupů Velká kniha fuckupů Ivan Brezina

Zajímavá kniha...jen nedoporučuji číst na “jeden zátah”, neb Vám pak příběhy mohou připadat poměrně jednotvárné.

09.12.2020 4 z 5

V přímém ohrožení V přímém ohrožení Ken McClure (p)

Prvních cca 55 stran bylo náročných na začtení, avšak kdo to nevzdal, ten si následně knížku užil a nelitoval. Kniha pojednává o ebole, což je vzhledem k aktuální situaci (Covid-19) zajímavé, byť to spolu má společného méně, než bychom asi očekávali, protože jde víceméně o to kolem.

Od knihy jsem se nemohla (po té cca 55 straně) odtrhnout a napjatě jsem čekala závěr. Ten mě tedy trochu zklamal (přišel mi moc naddimenzovaný), avšak je na volbě autora, jak knihu zakončí, což respektuji, nicméně možná bych uvažovala o -1/4 hvězdičky (tedy na 4 a 3/4), což stejně nejde. Vzhledem k poznámce autora úplně na konci knihy bych udělila hvězdičku navíc (tedy šestou), kdyby to šlo, neb napsat knihu s reálným podkladem muselo být náročné (hl. kvůli nejen nastudování dané problematiky, ale autentickému nastínění času a prostoru v knize).

P.S.- V Kongu jsem nikdy nebyla, avšak text v tomto ohledu zněl věrohodně.

19.11.2020 5 z 5

Můj poslední výdech Můj poslední výdech Paul Kalanithi

Zajímavé, dojemné a neskutečně čtivé.

Textu není co vytknout, ba ani žádné rozpory v textu neobjeveny a tak to přesně má být!

23.10.2020 5 z 5

Dům na úskalí Dům na úskalí Agatha Christie

Až na uspěchaný závěr není co vytknout!

17.10.2020 4 z 5

Spermie v kelímku Spermie v kelímku Ivana Kulhánková

Kniha se četla svižně, ale text samotný byl občas chaotický a závěr moc urychlený a trochu jako z červené knihovny(á la hlavně, ať je to happy end), přičemž pro mě hůře uvěřitelný, leč věřím mu(“Člověk míní, osud mění.”).

SPOILER: Kniha vyšla v roce 2020, přičemž z instagramového účtu autorky mi vyplývá, že má děti dvě. Tak proč tak klamavý závěr? Že by “otevřená dvířka” pro další knihu?KONEC SPOILERU.

P.S.-Nehodnotím v rámci recenze, ale půjčit si knihu s takovým názvem ve veřejné knihovně je vcelku odvaha. Kdybych ji primárně nepůjčovala kamarádce(hádejte asi proč), tak ji nejspíš nepřečtu.

14.10.2020 4 z 5

Já jsem z knihy rozpačitá. Taková pohádka pro dospělé. Mnoho skutečností mi připadalo povědomých(některé části jsem dokázala odhadnout, jak to dopadne, nicméně že bych knihu četla v minulosti a skončila tak daleko, ale současně jsem nedočetla úplný závěr? Je to možné!), avšak v minulosti jsem zkoušela knihu číst.

Na styl psaní jsem si musela zvykat a je třeba se nechat zcela pohltit pohádkovým světem(moc mi to po státních závěrečných zkouškách prospělo; tak doporučuji lidem po nějaké náročné studijní či profesní zkoušce nebo po náročném období/třeba uzávěrek a deadlinů/ v práci či škole/pololetní písemné práce či zkouškové období/).

P.S.-V rámci filmu dnes začínám druhý díl (233 stran čistého textu na tři díly? To jako vážně?????) a zatím mi připadá film “ukecaný”; v knize bylo fascinující dozvídat se o Osamělé hoře a její historii postupně, zatímco v knize je to více méně divákovi “naservírováno” hned v prvních minutách filmu.

04.10.2020 3 z 5

O ostatních nevím nic O ostatních nevím nic Kristina Májová

Kniha nebyla špatná. Jen ne, studenti osmiletých gymnázií nematurují po 7 letech (tedy není možné maturovat v čerstvých 18 letech). V knize nic nenasvědčuje tomu, že by se kniha odehrávala v minulosti a vydána je letos (v roce 2020). Dále str. 142 a str. 326 odst. 2-O Ivanovi Havlenovi se výslovně nemluví (mi osobně to spíš sedí na Marcela Havlenu; vyrůstali spolu od dětství po maturitu, zatímco o Ivanovi je jen pár letmých zmínek v knize). V poslední řadě str. 326 odst. 3 věta 2-O tom nikde v knize není ani slovo, že by o něčem takovém Alice kdy přemýšlela ve větším rozsahu.

Kniha je jinak fajn, ale úplně nerozumím, proč se v aktuálních knihách objevují nějaké sexuální “narážky” už od dětství (á la proč se musela svléknout, aby jí bylo přání splněno-navíc nikde pak už o tom není ani slovo). Jestli to je kvůli upoutání čtenářů, tak se domnívám, že to knihy nemají zapotřebí, obzvláště jsou-li jinak dobré (obdobně je tomu např. u knihy “Soběstačný”).

01.09.2020 4 z 5

Slow – Nespěchejte, žijte pomalu Slow – Nespěchejte, žijte pomalu Jo Peters

Pro zkouškové období či náročné pracovní období skvělá (a velmi fotogenická) kniha.

07.08.2020 5 z 5