Můj poslední výdech

Neskutečně dojemná, jedinečná osobní zpověď Paula Kalanithiho, jehož život změnila nevyléčitelná choroba, nám pokládá ožehavé otázky: Jakou má život cenu? Proč se vyplatí žít? Co je pro nás opravdu důležité, když se ocitneme tváří v tvář smrti? Jak byste se zachovali, kdyby vás už nečekala žádná budoucnost? Jaké je to vychovávat dítě, budovat nový život, když váš právě končí? Paul Kalanithi zemřel v březnu 2015 během psaní této knížky, ale jeho slova jsou stále živá a slouží nám jako návod na lepší a smysluplnější život....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/318648/big_muj-posledni-vydech-7Cv-318648.jpg 4.263
Biografie a memoáry, Zdraví

Vydáno: , Noxi

When Breath Becomes Air, 2016

Kniha Můj poslední výdech

branislav1814

Naprosto dechberoucí osobní příběh. Paulův styl psaní, jeho vyjádření pocitů, popisů a zapojení do děje, na to, že to je/byla jeho jediná kniha, je naprosto skvělý a vyspělý. Závěr knihy... bylo a pořád mi je... smutno. Silný, dojemný...

Balenka
15.11.2021

Wau, úžasná kniha o živote a smrti. Čo ma však veľmi zaujalo, bola časť pred chorobou, kde sa veľa píše o povolaní neurochirurga, s čím sa vo svojej praxi stretáva atď. Každý by si mal túto knihu prečítať, donúti nás zamyslieť sa.

Radka_p
18.01.2021

Skvelá skvelá skvelá kniha, po jej prečítaní som mala v sebe viac otázok ako odpovedí......otázky ako: "čo by som robila ja byť na autorovom mieste, vrátila by som sa do práce, aké dlhé ciele by som si dávala, chcela by som tiež dieťa s vedomým že z neho urobím skôr či neskôr polosirotu.....atď, atď
Životný príbeh Paula som dočítala poriadne uplakaná, epilóg jeho manželky bol rovnako dobrý (miestami až lepší) ako samotná kniha. Nie je to však ľahké čítanie, napokon ako ani umieranie nie je ľahké, autorov posledný výdych bol napriek tomu pokojný, v obklopení milujúcej rodiny, až v prekvapivom zmierení, keďže odchádzal mladý človek plný ideálov, životných plánov...silno odporúčam prečítať (ale aj s balíkom papierových vreckoviek).

Lily101
23.10.2020

Zajímavé, dojemné a neskutečně čtivé.

Textu není co vytknout, ba ani žádné rozpory v textu neobjeveny a tak to přesně má být!

Deia
27.09.2020

Toto je silná kniha. Príbeh muža, ktorý vie že zomrie a veľa s tým spraviť nemôže. Paul mal veľa ambícií na nasledujúcich niekoľko desiatok rokov a zrazu sa mu všetky jeho sny zrútili a musel začať všetko prehodnocovať a rozhodol sa, že napíše knihu. Táto jeho kniha je veľmi čtivá, napriek svojmu obsahu je to jednohubka, ktorá má necelých tristo strán (a ešte aj veľkým písmom a riadkovaním). V prvej časti knihy opisuje hlavne svoju lekársku prax, táto časť ma veľmi bavila, stále som mala rada knihy či seriály z lekárskeho prostredia. V druhej časti knihy sa viac venuje svojím myšlienkam a pocitom, tu sa musím priznať, že občas mi to prišlo trošku rozťahané. Som ale rada, že túto knihu napísal práve lekár, myslím, že hlavne vďaka tomu dokázal Paul veľmi dobre priblížiť svoju diagnózu a aj vďaka tomu je kniha napísaná tak dobre. Paula veľmi obdivujem, že aj napriek svojej chorobe sa nevzdával a snažil sa byť lekárom čo najdlhšie. Tiež obdivujem aj jeho ženu Lucy, ktorá napísala záver knihy a ktorá mu celý čas bola oporou a pomáhala mu pri jeho rozhodnutiach. Kniha je naozaj smutná, ale určite by si ju malo prečítať čo najviac ľudí.

terezarath
26.08.2020

Tuhle knihu bych rozdělila na dvě části. Pohled a snaha člověka přiblížit se chápání smrti a pak velmi citlivá zpověď umírajícího člověka. Není to tak emočné založené, jako spousta podobných knih. Velká část byla spíše pohled lékaře na nemoce ostatních, než příběh samotného Paula. I tak, kniha ve mě zanechala hodně a ke konci jsem si i poplakala. Smutné a úžasné.

Kutcho
26.05.2020

Celkom intímna spoveď, avšak prekvapivo je tam aj veľa príbehov z praxe či štúdia, čo knihu aspoň trochu spestruje. Autor ponúka aj pár zaujímavých myšlienok a celkovo je zaujímavé sledovať myšlienky človeka, navyše lekára, ktorý vie, že umiera a na to všetko sa pozerá nie len ako manžel, syn, otec, ale aj ako odborník. Za prečítanie podľa mňa stojí.

LadyLane
21.07.2019

Kniha je rozdelená na dve časti- pred a po diagnóze. Pokiaľ očakávate len melancholické stránky, nad ktorými si poplačete, nečítajte ju. Pretože prvá polovica až strhujúco opisuje prax doktorov a druhá sa viac zaoberá hodnotami a zmyslom.
Ja som si autorov štýl zamilovala, jeho realistický opis duše medika, ktorý hľadá balans v každodennej práci medzi empatiou a odstupom, jeho úprimnosť a otvorenosť aj o tej cynickej stránke práce, ako nám nemaže med okolo úst.
A keď k tomu prirátame tie svieže opisy..!