lilly1 lilly1 komentáře u knih

Kořist Kořist Dirk Husemann

Zajímavý a poutavý příběh nejen o záchraně francouzského dědictví - uměleckých děl - z Louvru spjatý s historickými událostmi v období 2. SV.

08.02.2024 4 z 5

Křišťálová noc a historie Židů v Karlovarském kraji Křišťálová noc a historie Židů v Karlovarském kraji Lukáš Svoboda

Karlovarský kraj a jeho židovští obyvatelé.Jak dopadly synagogy v různých městech našeho kraje během Křišťálové noci?To a mnoho dalších informací se dočteme v této knížce

11.01.2024 4 z 5

Muž pod ledem Muž pod ledem David Vencl

Autor ve své druhé knize popisuje své začátky s otužováním a freedivingem.Díky své houževnatosti,tréninku a touze zjišťovat,kolik minut naše tělo může vydržet bez dechu,do jaké hloubky se lze ponořit na jeden nádech,jak přistupovat k otužování atd.,patří mezi české rekordmany.

05.01.2024 4 z 5

Dětství v pruhovaném pyžamu Dětství v pruhovaném pyžamu Bogdan Bartnikowski

Jaké to je být dítětem v Osvětimi,v místě horším než peklo...Vzpomínky autora,které jsou pro nás nepředstavitelné,líčí pobyt v KT dětskýma očima

29.11.2023 4 z 5

Vesničku Skláře a její obyvatele čeká velká změna- do čela moci se dostávají komunisté,kteří svou neomezenou mocí,často pod pohrůžkami a pomocí násilí, změní osudy mnohých obyvatel...František stále čekající na zprávy o Paule odmítá náklonnost Jarmily,která jej velice miluje.Jejich osudy se však vlivem okolních událostí spojí.Být členem komun.strany,donášet na sousedy,vzdát se svého zem.majetku ve prospěch strany, není každému "po chuti",jak by se mohlo zdát.Jak se s takovými vypořádá Tomeček,jehož charakter je všelijaký,jen ne dobrý.Přesto změnil,mění a změní osudy mnohých lidí.
Třetí díl vyjde příští podzim,tak se máme na co těšit.

24.10.2023 5 z 5

Nový domov Nový domov Lizzie Page

Příběh Vivi a její mladší sestry Olive nás zavede do Anglie do období první světové války.Obě sestry se přihlásí jako dobrovolnice do nemocnice ve Francii,kde jejich hlavním úkolem je převážet pacienty. Vivienne se seznámí se Samem,kterého zachrání při pádu letadla, a přestože je
zásnoubena( podle Olive nešťastně) s Edmundem,zamiluje se do něj.Bohužel její přesvědčení o správnosti stát se Edmundovou ženou ji donutí Sama se vzdát.Paralérně s příběhem se začteme do příběhu o pár let později-v období 2.světové války.Vivienne je přidělena evakuovaná dívenka Pearl,o které se později dozvídá,že je Samovou neteří...Kniha s mnoha příběhy a osudy určitě stojí za přečtení

24.09.2023 4 z 5

Svědectví z nemocničních bloků Osvětimi Svědectví z nemocničních bloků Osvětimi Stanisław Głowa

Další svědectví přeživšího hrůzy Osvětimi...Tyto příběhy by neměly být nikdy zapomenuty

18.09.2023 3 z 5

Skleněné ztráty Skleněné ztráty Veronika Doskočilová

(SPOILER) Velice čtivé vyprávění prolínající současnost a minulost v období holokaustu.Tři kamarádky z Terezína-Vilemína,Emma a Lotta...nešťastnou (?) záměnou se z Terezína dostává Vilma a z jejího "průvodce" se stává její osudový muž.Dokáže po zbytek života hrát hru,se kterou začala a které se podvolil i její Henry-John?Lze utéct před vším,co během 2.SV musela prožít?Jak se vyrovnat se ztrátou svých nejbližších a žít dál? Pomůže alespoň částečně zmírnit bolest vyprávění svého příběhu veřejnosti,ikdyž svou 13.komnatu nikomu nepoodkryji?Nemohla jsem se od knihy odtrhnout ,potřebovala jsem co nejdříve zjistit,jak to vše dopadne.

04.09.2023 5 z 5

Můj dědeček by mě popravil Můj dědeček by mě popravil Nikola Sellmair

Zjistit po letech,že jsem vnučkou velitele koncentr.tábora,byť se má matka narodila po válce...Rodinnou historii nelze smazat ,je součástí naší minulosti.Ale jak se s ní po tolika letech poprat?Kniha je vyprávěním Jennifer,která se o svém dědečkovi dozví pravdu ve svých 38 letech

20.08.2023 2 z 5

Lalečka Lalečka Amira Keidar

Krásně napsaná kniha vycházející z deníku Zippy,který psala v ghettu v Siedlcích,a z vypravění jejích přítelkyň,které přežili období holokaustu a díky nimž prežila Zippina a Jacobova dceruška Rachel.Přátelství,láska,obětavost...tím vším je kniha protknutá

20.08.2023 5 z 5

Krkonošští rodáci vzpomínají Krkonošští rodáci vzpomínají Libor Dušek

Pěkně zpracované vypravění a vzpomínky .Těším se na další díly

22.07.2023 3 z 5

Krycí jméno Verity Krycí jméno Verity Elizabeth Wein

Maddie a Julie-dvě kamarádky,dvě identity...Víc si čtenář musí zjistit sám.Kniha mne zaujala snad až ve své polovině,proto ji dávám 3 hvězdičky

22.06.2023 2 z 5

Deník Anne Frankové Deník Anne Frankové Anne Frank

Snad nejznámější deník z období holokaustu.Dokonalý úkryt v "zadním domě" měl ochránit nejen Anninu rodinu,ale další 4 skrývající se Židy.Díky zápiskům v deníku si můžeme představovat každodenní "harmonogram", vcítit se do Anninných pocitů a sledovat její proměnu z dítěte v mladou slečnu,která díky všemu prožitému příliš rychle ukončuje její dětství...Není opomíjena ani solidarita těch,kteří o úkrytu věděli a přes veškeré riziko pomáhali.Dva roky ve společnosti týž lidí mohly dále pokračovat do ukončení války a osvobození,nebýt prozrazení.Kdo za tím stál se s jistotou neví...Z osmičlenné skupiny se z koncentr.táborů vrátil pouze Annin tatínek Otto Frank,který se zasloužil o to,aby deník jeho dcery- Anneliese Marie Frankové- byl vydán a zdramatizován.Za shlédnutí určitě stojí filmové zpracování z roku 2016

22.06.2023 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Poprvé jsem knihu četla před lety a byl to pro mne jen příběh o setkání s Malým princem a o jeho vyprávění o planetách .Po přečtení dnes vnímám obsah úplně jinak a až mne zaráží,kolik pravdy je v něm ukryto!

21.05.2023 5 z 5

Útěk z tábora 14 Útěk z tábora 14 Blaine Harden

Sinovy popisky života v severokorejském táboře,kde vládne diktatura a vše se řídí nesmyslnými pravidly,určitě stojí za přečtení.

16.05.2023 3 z 5

Dívka v zeleném svetru Dívka v zeleném svetru Daniel Paisner

Silný příběh židovské rodiny Chigerových odehrávající se v období holokaustu ve Lvově.Poklidný život malé Kryšky,jejího bratříčka Pawla a jejich rodičů, se rázem změní po vypuknutí 2SV.Pro všechny je přichystán stejný osud jako pro ostatní židovské rodiny-zákazy,omezení,vyloučení ze společnosti,život v ghettu,strach,schovávání v důmyslných skrýších...Jedinou možností přežití likvidace lvovského ghetta se pro mnohé stává kanalizace...Díky odvaze a statečnosti Leopolda Sochy ,velkému štěstí,náhodám a soudržnosti, se hrstka ukrývajících dožije konce války.

20.04.2023 5 z 5

Ledové stopy zapomnění Ledové stopy zapomnění Monika Plocová

Autorka,jež sama bojovala se závislostí na alkoholu a podstoupila úspěšnou léčbu,nyní jako psychoterapeutka pomáhá ženám a dívkám bojovat s jejich závislostí.Jednotlivé příběhy-osudy- jsou psané tak,jak se staly...Proč k závislosti dochází,čím si dotyčná prochází,jaké fáze má před sebou...to vše a mnoho dalšího v těchto příbězích naleznete.

17.04.2023 3 z 5

Útěk z Osvětimi Útěk z Osvětimi Andrej Pogožev

Andrej Pogožev se v r.1941 dostává jako ruský válečný zajatec do KT Osvětim a jako jeden z mnohých prvních vězňů se podílí na "výstavbě" tábora Březinka.Útrapy každodenního táborového života,jehož jediným smyslem přes všechnu tu nepředstavitelnou hrůzu je přežít,jsou "obohaceny" navázáním nových přátelství a důvěrou.Plánovaný útěk je pro mnohé jedinou nadějí,jak se z tábora dostat,a to i s vědomím obětování toho nejcennějšího,co máme- za cenu vlastního života.To ,co přeživší zažili,je pro nás ostatní v dnešní době nepředstavitelné a nepochopitelné...

15.04.2023 4 z 5

Když v ráji pršelo Když v ráji pršelo Jan Otčenášek

Ani přesně nevím,z jakého důvodu mám tuto knihu na prvním místě v žebříčku mých knih...Snad proto,že ji mám několikrát přečtenou...Snad proto,že je tak krásně napsaná...Snad pro svoji lehkost a pro mne i nadčasovost( četla jsem ji poprvé snad pred třiceti lety a ani dnes neztrácí nic na svém kouzlu).Příběh Petra a Ludmily,kteří se rozhodnou vyměnit život ve velkoměstě za neznámo- za život v šumavském hostinci Liščí mlýn,kterému chtějí navrátit jeho původní krásu.Většina místních je má za zamilované blázny,kteří nemají o životě na Šumavě žádnou představu a mnoho šancí jim nedává.Časem však pochopí,že to myslí opravdu vážně a v jejich snažení je všemožně podporují.Čtenář má možnost nahlédnout do vztahu dvou lidí,kteří si jsou pro sebe navzájem vším a zároveň si každý na základě skvělého popisu může dovytvořit obrázek šumavské přírody.

10.04.2023 5 z 5

Rande na balkoně Rande na balkoně Felicia Kingsley

Humorně napsaný příběh mezi Alexem a Didi odehrávající se během covidové karantény.Setkání na balkóně,objevování jeden druhého,jednou z pohledu Alexe,podruhé z pohledu Didi.Kniha na jedno pohodové odpoledne

31.03.2023 3 z 5