Krkonošští rodáci vzpomínají

Krkonošští rodáci vzpomínají
https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/346568/bmid_krkonossti-rodaci-vzpominaji-SzJ-346568.jpg 4 22 22

Krásná, a zároveň drsná horská krajina Krkonoš a Podkrkonoší byla do roku 1945 etnicky smíšenou pohraniční oblastí. Lidé zde narození ve 20. a 30. letech prožili na vlastní kůži „velké“ dějinné zvraty, ale často ještě větší změny v rámci rodinného kruhu. Kniha nabízí osobní prožitky jedenácti pamětníků, krkonošských rodáků, zahrnující i další příběhy desítek rodinných příslušníků a přátel. Ve vzpomínkách se zrcadlí samorostlý naturel českých i německých horalů a především jejich osudy v období první republiky, ve 2. světové válce a v prvních letech po osvobození.... celý text

lilly1
22.07.2023 3 z 5

Pěkně zpracované vypravění a vzpomínky .Těším se na další díly

Crozz
19.09.2021 5 z 5

Dobře napsáno, velmi čtivé. Na důležité téma úplně ovšem.

marym
11.12.2020 5 z 5

Mrazivě skutečné. Oceňuji nenápadnou, ale důležitou roli autora, který kladl doplňující otázky. Výpovědi se nevyhýbají bolestným ani zahanbujícím tématům.

harena
29.07.2019 5 z 5

"Paměť je nezbytnou součástí kvalitního života a prostřednictvím minulého se můžeme poučit pro uchopení současnosti i dění věcí budoucích."

Stále více se ztrácí to, co bylo, a díky vzpomínkám rodáků se zachová více informací o historii a životě v Krkonoších.

"Celé neštěstí pro Němce, kteří tu žili sedm století, začalo fašistickou diktaturou" , říká 84 letý Alois Zierise. "Kdyby jí nebylo, tak bych tady dneska v klidu bydlel, spolu s dalšími."

"Narodila jsem se dřív, tak mě dali do košíčku s nožičkama na kamna, malinko topili a vypiplali mě", říká třeba Marie Zedníčková.

Život lidí před válkou, za války a v roce 1945 je zajímavější tím, že jde o autentické prožitky Němců i Čechů, těch, kteří byli odsunuti i těch, kteří tu stále žijí.

Panu Duškovi patří za zpracování vzpomínek velké poděkování, knihy patří mezi ty, které by neměly nikdy zapadnout.

pavka88
26.07.2019 5 z 5

Neotřelý pohled na stav Krkonoš v předválečných, válečných a poválečných dobách. Vyvrací mnohé mýty ohledně té doby. Mnohé problémy této doby vznikly již při založení Československa. Založit jednonárodní stát Československý na území, kde žije tři a více národností je fatální omyl.

Kate72
29.01.2019 5 z 5

Byla jsem na prezentaci této knihy od pana Duška. Zajímavé povídání spojené s promítáním fotografií. Příjemně strávené odpoledne. Mám ráda tento typ knížek. Poutavá historie.

Libor Dušek
česká, 1983