Lalečka

Píše se rok 1941, druhá světová válka je v plném proudu a v židovském ghettu se narodí malá holčička Ráchel. Její rodiče Jacob a Zippa ji přezdívají Lalečka a udělali by cokoli, aby ji zachránili. Těsně před jejími prvními narozeninami začnou nacisté ghetto likvidovat a Židy systematicky vyvraždovat. Zippa se s dcerkou schová v podkroví, kde se tísní asi sto dalších lidí. Jacobovi, který slouží jako židovský policista, je jasné, že zůstat znamená pro obě jistou smrt, a rozhodne se proto dceru zachránit za jakoukoli, i tu nejvyšší cenu. Podaří se mu ji i s manželkou propašovat za hranice ghetta, kde Zippa vyhledá své kamarádky z dětství Irenu a Sofii. Předá jim milovanou Lalečku a nakonec se vrací zpátky, aby zjistila, jaký osud potkal jejího muže a rodiče. Irena a Sofia se navzdory nesmírnému riziku o Lalečku starají po celý zbytek války a nehledí přitom na nebezpečí vyzrazení, které by přineslo krutou smrt nejen jim, ale i všem jejich blízkým…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454782/big_lalecka-9B5-454782.jpg 4.431

Vydáno: , Cosmopolis

Lalechka, 2019

Kniha Lalečka

ErikaJ
28.11.2021

Jakou bolest musí zažívat matka, když je nucena svěřit to nejcennější co má, jiným, kolik životních změn dokáže unést duše malé holčičky, kolik odvahy dokáže vynaložit člověk, aby zachránil dítě?? Velmi, velmi dojemný příběh!

claudiavas89
13.09.2021

Poutavo psana kniha, rozbrečela mě

Runinka
28.08.2021

Poutavě napsaná kniha v podobě vzpomínek jednotlivých osob,které zažily krutost války. Je hezké,že přátelství překonalo náboženské rozdíly a vedlo k záchraně alespoň jednoho lidského života.

Odetta889
26.08.2021

Strašný příběh Zippy, bohužel ani záchranena Rachel to neměla v životě lehké. O válce jsem četla hodně knih, zde popsané běsnění nacistů bylo prostě šílene...

cori
19.08.2021

Kniha vypráví příběh tří dívek, které spolu začaly kamarádit v první třídě. Polky Zoša a Irena a Židovka Zippa prožívají své dětství v předválečných Siedlicích, společně studují i na univerzitě ve Varšavě. Antisemitismus sílí a propuká válka. Zippa s novomanželem a celou rodinou jsou uvěznění v ghettu a společně s malou Ráchel (narozenou v roce 1941) bojují o život.
Autorka Zippin a Ráchelin příběh zpracovala na základě utržků Zippina deníku z ghetta a vyprávění Sofie (Zoši) a Ireny, které navštívila v Polsku v roce 2007. Kniha přináší nepříliš známá fakta o židovských dětech repatriovaných do Izraele a jejich přežíváních a čekání v různých dětských domovech.

japam
04.06.2021

Úžasně napsána dojemná kniha. Oko nezůstalo suché. Moc se mi kniha líbila a určitě doporučuji.

Pavčule
17.05.2021

Právě dočteno , příběh podle skutečné události. Líbí se mi ,že je to napsané z pohledu více osob .

Renatecka
15.03.2021

Kniha je úžasná. Poutavý, smutný příběh v nepředstavitelné době, kdy si pak chudáka malou holčičku v nejcitlivějším věku dle mého názoru přehazovali jako horký brambor. Bylo mi Lalečky opravdu líto. Doporučuji k přečtení.