Lalečka

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Píše se rok 1941, druhá světová válka je v plném proudu a v židovském ghettu se narodí malá holčička Ráchel. Její rodiče Jacob a Zippa ji přezdívají Lalečka a udělali by cokoli, aby ji zachránili. Těsně před jejími prvními narozeninami začnou nacisté ghetto likvidovat a Židy systematicky vyvraždovat. Zippa se s dcerkou schová v podkroví, kde se tísní asi sto dalších lidí. Jacobovi, který slouží jako židovský policista, je jasné, že zůstat znamená pro obě jistou smrt, a rozhodne se proto dceru zachránit za jakoukoli, i tu nejvyšší cenu. Podaří se mu ji i s manželkou propašovat za hranice ghetta, kde Zippa vyhledá své kamarádky z dětství Irenu a Sofii. Předá jim milovanou Lalečku a nakonec se vrací zpátky, aby zjistila, jaký osud potkal jejího muže a rodiče. Irena a Sofia se navzdory nesmírnému riziku o Lalečku starají po celý zbytek války a nehledí přitom na nebezpečí vyzrazení, které by přineslo krutou smrt nejen jim, ale i všem jejich blízkým…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454782/lalecka-9B5-454782.jpg 4.48
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Cosmopolis
Orig. název

Lalechka, 2019

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Lalečka

Přidat komentář
cornetka
29.12.2020

Tato kniha popisuje válku trochu jinak než jiné knihy. Vyprávění všech kamarádek bylo plné strachu o život Lalečky. Každá z nich prožívala válku jinak, s nejhoršími podmínky se musela vypořádat Zippa. I přes věčné stěhování byla Lalečka pohodové dítě obklopené láskou. Zlom u ní nastal v okamžiku, kdy se vydala na cestu za strýcem - byla najednou sama, žádný známý kolem ní. Přesto to ale zvládla, resp. nic jiného ji ani nezbylo. Celá kniha je o velké odvaze. Všem patří můj obdiv za to, jak to zvládali.

book_loverka_
12.12.2020

Skvělá válečná kniha, která vypráví o životu malé holčičky, která měla štěstí a vyhnula se těžkému osudu židů. Knížka je psána z pohledu 3 žen - kamarádek. Popisuje jejich život i před narozením Lalečky. Tahle kniha je vhodná také pro někoho, kdo by si rád přečetl něco z války, ale koncentrační tábory ho nelákají - tady totiž nic odtud není. Mně osobně zajímají tedy víc asi ty příběh z koncentračních táborů. Tato kniha je podle skutečné události a nakonci se dozvíte, že to autorka psala podle deníku. Jediné, co mi vadilo, byl styl psaní autorky. Dle mého tam dávala naprosto zbytečně moc fakt o různých lidech, bylo tam nesčetně jmen, názvů a tak. Z toho jsem byla pak zmatená a ani mě to nebavilo číst. Ten příběh má skutečný potenciál, ale tohle mě na tom štvalo.
3,5⭐️/5⭐️


Ronnie Sparks
17.11.2020

Byl to smutný příběh, který se skutečně stal. Nepřišel mi nějak přibarvený nebo vymyšlený. Určitě doporučuji, pokud chcete číst příběh z druhé světové války, ale nechcete číst, jaké to bylo v koncentračních táborech. V této knize tábory nejsou, jedná se o příběh jedné malé holčičky, která přežila díky maminčiným kamarádkám z dětství. Více v mé recenzi.