lidunka1 lidunka1 komentáře u knih

Desetkrát a dost Desetkrát a dost Scarlett Wilková

Asi takto: číst se to dá, ale pokud knížku nepřečtete, o nic nepřijdete.
Líbily se mi vtipné narážky na generační rozdíly: kojení na veřejnosti, tetování, volná výchova. A dlouhodobé vztahy a jejich stereotypy popisuje autorka trefně: " Ty jsi pořád mlel! To jsi nemohl aspoň něco říct?"

27.11.2023 3 z 5

Nultá hodina Nultá hodina Jana Poncarová

Zmatená bolavá doba po 2.světové válce. Vše je vzhůru nohama. Hedvika hledá sama sebe. Velmi dobře napsaná kniha. Kolik lidí prošlo oběma válkami a komunismem. Třeba obojí moji prarodiče. Kolik lidských charakterů se v těžkých dobách vyprodukuje!

25.11.2023 5 z 5

Fazóna Fazóna Miika Nousiainen

Takovou knihu jsem přesně potřebovala: břitký humor, postavy, které nejsou černobílé, občas v textu problesklo nějaké moudro.
"Přítelkyně se mnou na pohřeb mého otce nešla. Náš vztah ještě není hřbitovní."
"Potom kněz prohlásí, že otec vždy stavěl blaho ostatních nad své vlastní
Leda hovno. Mámu posílal do rohu kuchyně a nám neustále připomínal, že sousedovic děti jsou lepší."
U málokterý knih se člověk zasměje i poučí zároveň. A klidně i pobřeží....

16.11.2023 4 z 5

Svatojánské ořechy Svatojánské ořechy Lenka Chalupová

Velmi čtivé kniha, barevné a těžké lidské osudy. Komunistické básničky, který se dnes člověk směje, láska i zrada, chudoba i bohatství, zrození i smrt. Bravurně napsáno.

13.11.2023 5 z 5

Violka: Román o hledání domova Violka: Román o hledání domova Mirka Skočílková

Knížku jsem četla v posteli při nachlazení. Moje první knížka od autorky na doporučení naší knihovnice. Skvěle napsaný příběh, který krásně plyne. Vřele doporučuju.

09.11.2023 5 z 5

Tsunami Tsunami Karin Krajčo Babinská

Autorka psát umí, čtení mě bavilo. Na mě až příliš mnoho sexu. Při čtení mi došly dvě věci: žít ve lži se nevyplácí a člověka to trhá na kusy a sex je opravdu silný motor. A život se ve vteřině může změnit z pohádky v tragédii.

06.11.2023 4 z 5

Pět set mil od tebe Pět set mil od tebe Jenny Colgan

Knížka je nenáročná a čte se hezky. Po Hory zpívají o těžkém životě ve Vietnamu a Modlitbě za Černobyl to byla lázeň pro duši. Hezký je popsán rozdíl mezi životem v Londýně a na skotské venkově. Já jednoznačně hlasuju pro venkov. A je tu i dobře naznačeno, jak obtížné je vyrovnávat se s traumaty.

04.11.2023 4 z 5

Hory zpívají Hory zpívají Nguyen Phan Que Mai

V knize se střídají vyprávění hlavní hrdinky a její babičky. Krutosti vietnamské války a komunistického režimu byly příšerné. Paradoxně jsem knihu četla ba dovolené, kde jsme měli pohodičku a spoustu jídla. Bylo mi až stydno, když jsem četla o hladomor. Kniha je skvělé napsaná a úplně mě pohltila. Vřele doporučuji. Jen nečtěte, pokud máte právě nějaké náročné období.

15.10.2023 5 z 5

Modlitba za Černobyl - kronika budoucnosti Modlitba za Černobyl - kronika budoucnosti Světlana Alexandrovna Alexijevič

Velmi silné svědectví lidí. Občas pro mě hodně útržkovité a špatně srozumitelné. A znovu se mi potvrdilo, že ruský či běloruský člověk je jurodivý. Pro nás že západu je jeho jednání někdy nepochopitelné: poslouchat rozkazy a jet hasit reaktor bez ochranných prostředků. Neúcta k člověku jako jednotlivci, fušersky postavená jaderná elektrárna!, lži a manipulace. A z výpovědí lidí mrazí. Silně na mě zapůsobilo, jak ženy milovaly své může a jejich lásku nic nezastavilo. I my jsme byli touto havárií zasažení, i u nás se zvedl výskyt rakoviny či problémy těhotných žen.

09.10.2023 5 z 5

Zlomení andělé Zlomení andělé Gemma Liviero

Kniha mě úplně vytáhla. Tři prolínají se příběhy za 2.světové války. Kniha je napsaná výborně, ale téma náročné.

08.10.2023 5 z 5

Emočně zdravá spiritualita Emočně zdravá spiritualita Peter Scazzero

Tato kniha na trhu chyběla. Nejde žít kvalitní a pravdivý duchovní život, budeme-li popírat své emoce a tělesnost.

03.10.2023 5 z 5

Páté jablko Páté jablko Lenka Chalupová

Kniha je výborně napsaná. Roky po válce byly opravdu šílené. Komunisté rozeštvávali, rodiny byly rozdělené. Příběh je velmi věrohodný. Určitě si přečtu od autorky další knihy.

22.09.2023

Peklo a jiné destinace Peklo a jiné destinace Madeleine Albright

Mě to prostě nebavilo...Nebudu to nijak rozebírat. Autorky si velice vážím, ale knížka mě nezaujala.

13.09.2023 3 z 5

Mnich v zajetí islamistů Mnich v zajetí islamistů Jacques Mourad

Co všechno dokážou někteří lidé udělat pro Boha? Jak krásné je, když někdo dozrává k pravé hluboké lásce a je svědectví pro druhé lidi jako hlavní hrdina! Poutavý příběh plný hledání, bolesti, lásky, moudrosti. Mně podobné příběhy pomáhají uvědomit si, jak báječně si žiju v prostředí milující rodiny a v dostatku všeho.

12.09.2023 5 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Velmi čtivé kniha. Před autorem smekám. Nevěděla jsem, že komunisté dokonce odebírali nepohodlným občankám novorozeňata. Tuto knihu si přečtěte, protože je prostě skvělá.

07.09.2023

Krabička vzpomínek Krabička vzpomínek Kathryn Hughes

(SPOILER) Knížka se výborně čte. Je to silný příběh, tedy vlastně dva. Jen nemám ráda ty romanťárny, že se Nico objeví přesně v den svatby nebo bratr žije rok přímo se sestrou v domově důchodců. Tohle mi vadí i ve filmech a myslím, že je to příliš pohádkové. Ale hezky jsem si u knížky odpočinula.

03.09.2023 4 z 5

Kdyby Kdyby Simona Votyová

Část, kterou napsala Simona Votyová, se mi líbila víc. Číst o tomtéž s jiným řešením mě už příliš nebavilo. Mám ráda knihy ze života, ale příliš se do příběhů vžívám a nedělá mi to dobře. Být znásilněná je pro ženu strašné trauma často na celý život.
Literárně je kniha podle mého názoru lepší průměr.

31.08.2023 4 z 5

Být blíž Být blíž Hana Pinknerová

Jsou to krátká zamyšlení na každý den a každý měsíc má ještě společné téma např. vděčnost, slavení, jídlo. Moc milé hladivé texty, potrava pro duši.

20.08.2023 4 z 5

Když Nietzsche plakal Když Nietzsche plakal Irvin D. Yalom

Je to intelektuálně náročnější kniha, ale výborně napsaná. Yalom prostě umí. A nadchne člověka pro filosofii a psychologii. Některé moudré věty si chci vypsat.

19.08.2023 5 z 5

Kuřák Bible Kuřák Bible Wilhelm Buntz

Knížku jsem přečetla jedním dechem. Na začátku autor píše, že ho máma nechtěla a pohodila ho do škarpy. To se mě hluboce dotklo že dvou důvodů: sama jsem děti mít nemohla a za druhé jsem četla v autobuse po cestě za malým dvoutýdenní synovcem. Při soudním líčení jsem si říkala, že by neměl být souzen Helme, ale jeho máma, táta, vychovatelé. Hluboce mě dojalo, když se Helme po obrácení jezdí omlouvat všem, kterým ublížil. Ta kniha člověka nakopne ke konání dobra.

19.08.2023 5 z 5