Lessana Lessana komentáře u knih

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Spočiatku som mala problém takpovediac naladiť sa a vôbec začítať sa (vo veľkej miere za to môže miestami kostrbatý a ťažkopádny slovenský preklad). Už som myslela, že knihu odložím na neurčito. Premohla som sa však, veď ide o Tolkiena, a neľutujem, že som sa "prehrýzla" ďalej, keďže príbehy sú čím ďalej zaujímavejšie. V každom prípade však Silmarillion nie je tak "čtivou" knihou ako Hobit či Pán prsteňov... Škoda.

07.05.2016 3 z 5

Nočný let Nočný let Antoine de Saint-Exupéry

Niekedy mám pocit, že anotáciu ku knihe písal buď niekto, kto samotnú knihu nečítal, alebo ten, kto ju písal na objednávku, a teda musel v knihe "nájsť" = primyslieť to, čo v nej vôbec nie je.

04.05.2016 2 z 5

Cesta slepých ptáků Cesta slepých ptáků Ludvík Souček

Treba povedať, že kniha sa čítala dobre. Ale... a to ale je kľúčové - nebyť pôvodného príbehu majstra Verna, z čoho by Souček vychádzal? O čo by sa opieral? Čím by si pri písaní pomohol?

03.05.2016 3 z 5

Studie v šarlatové / Podpis čtyř Studie v šarlatové / Podpis čtyř Arthur Conan Doyle

Začiatok vzťahu nerozlučnej dvojice v dvoch príbehoch s lajtmotívom spravodlivej pomsty. Studie v šarlatové a Podpis čtyř, to je "povinné čítanie" pre každého fanúšika príbehov Holmesa a Watsona.

02.05.2016 5 z 5

Poslední poklona Sherlocka Holmese Poslední poklona Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Zbierka menšieho počtu poviedok, no na kvalite sa nič nemení. Opäť perfektné!

Z archivu Sherlocka Holmese Z archivu Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Ani pri čítaní tejto zbierky som sa neubránila obdivu nad rôznorodosťou námetov jednotlivých poviedok a vôbec nápaditosťou Doyla. Skvelé!

Návrat Sherlocka Holmese Návrat Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Veľká škoda by bola, keby Doyle nepokračoval v príbehoch s postavou, ktorá ho najviac preslávila. Od prvej po poslednú poviedku je Návrat Sherlocka Holmesa skvelým čítaním!

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Prečudesné úmrtie na vidieckom panstve v pochmúrnej krajine vresovísk. Tajomné a zradné slatiny obklopujúce strašidelný zámok Baskerville. To je scenéria najslávnejšieho detektívneho románu všetkých čias. Skvelo budovaná zápletka, napínavý dej od začiatku do konca, dokonalo prepracované charaktery postáv, atmosféra, z ktorej miestami až behá mráz po chrbte - jednoducho perfektné detektívne čítanie!

02.05.2016 5 z 5

Vzpomínky na Sherlocka Holmese Vzpomínky na Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Klobúk dolu pred námetmi poviedok majstra Doyla a geniálnymi Sherlockovými dedukciami!

02.05.2016 5 z 5

Dobrodružství Sherlocka Holmese Dobrodružství Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Úžasne nápadité zápletky detektívnych poviedok v hlavnej úlohe s Holmesom a Watsonom. A jedna lepšia ako druhá. Krásne čítanie!

Čenkovej deti Čenkovej deti Fraňo Kráľ

Nesmierne silné a na city udierajúce dielo. Dokonca aj po rokoch vo mne evokuje úslovie byť hladný ako Čenkovej deti. No ten ťaživý pocit, čo po knihe ostane, nemám chuť zažiť zas...

29.04.2016 3 z 5

Pán prstenů: Návrat krále - Podrobný obrazový průvodce k filmu Pán prstenů: Návrat krále - Podrobný obrazový průvodce k filmu Jude Fisher

Predstavy režiséra Petra Jacksona o Tolkienovej Stredozemi boli viac než zručne prevedené na filmové plátno. To skutočne klobúk dolu. Tento sprievodca je súborom obrázkov z filmu Návrat kráľa doplneným o nevyhnutný text, aby aj čitateľ neznalý pôvodného príbehu majstra Tolkiena nepoblúdil.

29.04.2016 4 z 5

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu - Podrobný obrazový průvodce k filmu Pán prstenů: Společenstvo Prstenu - Podrobný obrazový průvodce k filmu Jude Fisher

Kniha s množstvom kvalitných fotografií, ktoré fanúšikov filmu určite potešia. Textu je pomenej (pochopiteľne, keďže ide o obrazového sprievodcu) a predstavuje akýsi zhrnutý dej Spoločenstva prsteňa s dôrazom na predstavenie jednotlivých národov Stredozeme a ich zástupcov, hrdinov príbehu. Kúpila som si ju pred rokmi. Teraz by som tak už asi neučinila. No zbaviť sa jej nehodlám :). Je to príjemná nostalgia...

29.04.2016 5 z 5

Průvodce světem J. R. R. Tolkiena Průvodce světem J. R. R. Tolkiena David Day

Krásny prierez Stredozeme, táto praktická príručka s veľmi charakteristickými (a na môj vkus dosť tmavými) ilustráciami a tenším (mne voňavým) papierom. Nadšencom poskytuje bohatú ponuku informácií v abecednom poradí, či už na objasnenie, občerstvenie alebo na zoznámenie sa.

29.04.2016 4 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Vyvrcholenie príbehu so všetkým, čo k tomu patrí! So správnou dávkou napätia (v bitke na Pellenorských poliach, v Mordore či v Kraji), krásnych opisov, pri ktorých si človek vydýchne, pocitu zadosťučinenia pri naplnení Aragornovho osudu, a napokon clivoty, že príbeh, hoci s víťazným dobrom, končí. Istou útechou sú dodatky v závere knihy, kde sa o (nielen) ďalšom živote obľúbených hrdinov čo-to dozvieme.

27.04.2016 5 z 5

Mor Mor Albert Camus

Ľudia sú nepolepšiteľní. Večne sa len naháňajú, starajú sa o svoje hmotné zabezpečenie, márnia čas nezmyslami, bahnia si v zatuchnutých tradíciách a vyjazdených koľajach. A keď príde pohroma s jednoznačným menom "mor" (pričom nemusí ísť prvoplánovo o chorobu), stále sú schopní tvrdiť, že to nie je možné, ten predsa vymizol, nemôže sa týkať nás.
Camus ústami pátra Panelouxa hovorí, že ide o boží trest, keď sa plevy oddelia od zrna. Možno. A možno je to božia milosť, keď ľudia musia prv padnúť, aby sa mohli odraziť od dna a začať nanovo.

17.04.2016 4 z 5

Vzpoura andělů Vzpoura andělů Anatole France

Nádherným, ba až kúzelným jazykom a štýlom písaná kniha, plná úderných myšlienok, ktoré rezonujú ešte dlho po prečítaní. A ten Francov neopakovateľný zmysel pre humor! :) Slovom, krása! Vzbura anjelov je radostným a povzbudivým čítaním, ku ktorému sa veľmi rada vrátim.

16.04.2016 5 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Opäť nádherné oddychové čítanie! Tak knihy tretej (kde sme svedkami smutného Boromirovho odchodu, vytrvalosti Aragorna, Legolasa a Gimliho, znovuzrodenia Gandalfa, prebudenia entov (nielen) vďaka Smíškovi a Pipinovi, napínavej ochrany Helmovho žľabu i Sarumanovho pádu), ako aj knihy štvrtej, kde sa pomalším tempom dozvedáme o osudoch Froda, Sama a biedneho, zradného Sméagola-Gluma na dvoch rôznych cestách k Hore osudu, kde sa zoznamujeme s, mne veľmi sympatickou, postavou čestného, múdreho a chrabrého Faramira, ako i s obludnou Odulou, a kde si máme možnosť vychutnať čaro skutočného priateľstva a oddanosti.

15.04.2016

Kámasútra - kniha staroindickej erotiky Kámasútra - kniha staroindickej erotiky Mallanága Vátsjájana

Kniha písaná krásnym jazykom, neunavujúcim tempom, ktorá neraz vykúzli na tvári úsmev a ktorá môže byť v mnohom i poučná (nie prvoplánovo, ako ju mnoho prvoplánovo zmýšľajúcich v súčasnosti chápe).

14.04.2016 4 z 5

Harry Potter a Dary smrti Harry Potter a Dary smrti J. K. Rowling (p)

Famózne ukončenie príbehov o Harrym Potterovi! Opäť nápadité, popretkávané humorom, smútkom, beznádejou, strachom, ako i silou, odhodlaním a vierou, do poslednej chvíle plné napätia, veľa vysvetľujúce a hlavne, kde do seba zapadne celá umne vytvorená skladačka.

11.04.2016 5 z 5