Pes baskervillský

kniha od:


Koupit

Čtvrtý svazek souboru Příběhy Sherlocka Holmese přináší třetí ze čtyř klasických románů o tomto hrdinovi. Pes baskervilský je nejslavnější a nejčtenější detektivní román všech dob. Doyle zde jedinečně evokoval atmosféru tajemství a děsu z událostí, které se zprvu vzpírají logickému vysvětlení.

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38292/big_pes-baskervillsky-QvD-38292.png 4.53389
Série:

Příběhy Sherlocka Holmese 5.


Žánr:
Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány

Vydáno: , Jota
Originální název:

The Hound of the Baskervilles, 1902


více info...
Nahrávám...

Komentáře (421)

Kniha Pes baskervillský

rafan65
06. května

Příběh jsem poprvé viděl ve filmovém podání, které bylo lehce odlišné od originálu, ale rozhodně mě zaujal. Sherlock Holmes jeden z prvních velkých detektivů, je opravdu originální osobnost která čtenáře vždy uchvátí. Dokonale popsané prostředí, jemně vytvořené postavy, výskyt záhadných jevů a postav, prostě super kniha.

Yokolobuna
14. dubna

Poctivá klasika. Sherlock jako postava sice není mému vkusu úplně blízký, alespoň jeden z jeho příběhů jsem si však chtěl v písemné podobě vychutnat. Jaké bylo překvapení, že v Psovi baskervillském hraje na první housle spíše Dr. Watson.

V relativně krátkém textu se rozehrává poutavý příběh s plíživou atmosférou anglických močálů a vřesovišť. Ve své ponurosti krásných, stejně tak ale smrtících. Doyle ve knize klade před čtenáře pořádné množství otázek a naštěstí na ně do konce knihy poskytne i uspokojivé odpovědi.

Překlad z roku 1905 Josefa Pachmayera působí spíše příjemným dobovým dojmem než archaicky a když se čtenáři to přehnané gentlemanství až škrobenost občas trochu zajídá, jednou za čas působí text v podobném stylu spíše jako osvěžení. Jen je trochu škoda horší redakční práce mnou vlastněného vydání. Občas tak vypadlo slovo nebo část věty, které tak i po opakovaném čtení prostě nedávaly smysl. Našel se i sem tam nějaký překlep.

Osobně mne maličko zklamal závěr, který hlavně s ohledem na řešení postavy hlavního padoucha působil trochu antiklimatický.

Hodnocení na DK v době přečtení: 90 %; Moje hodnocení: 80 % jako 3372. hodnotící.


ja.kordo
13. dubna

Záhadné, atmosférické, a aj prekvapivé! Dostal som viac-menej to, čo som čakal ;) Určite odporúčam.

petrarka72
07. dubna

Obvykle pětihvězdičková klasická detektivka s hororovými rysy a parádní atmosférou... Těšila jsem se, že jsem našla nové zajímavé nakladatelství - charakterizační obrázky Adély Korbelářové na obálkách 1400 jsou kouzelné - ale bohužel chyby, překlepy a nesmyslné formulace se v knížce objevují v takovém množství, že se to prostě nedá snést. Navíc mám pocit, že tam proběhlo nějaké šméčko kolem překladu (velmi nevyrovnaného až nedodělaného) - v tiráži je jako jeho autor uveden H. Jost, ale vzhledem k tomu, že tento pán přeložil své poslední dílo v třicátých letech a Doyla v seznamu na překladatelské databázi nemá, k tomu chybí copyright, není uvedeno zdrojové cizojazyčné vydání... cítím čertovinu. Navíc jazykově mě spousta věcí až bolela, takže před vydáním ve 1400 z roku 2021 upřímně varuji. Zkusím možná překlad Richarda Podaného (Odeonu s výhradami věřím), ten starší od Františka Gela je snesitelný i dnes.

bupilla
17. března

Konečne som si tento podmanivý príbeh prečítala, asi som čakala na toto prekrásne nové vydanie :)
Toto vydanie je pre mňa vyslovene lahôdkou, páči sa mi grafické spracovanie a papiere sú tiež prekrásne.
Príbeh mi samozrejme je známy už celé desaťročia, kedysi dávno som videla filmové spracovanie, ale zabudla som na rozuzlenie a tým pádom som si teraz to čítanie neskutočne užila :)
A ten archaický jazyk - až ma prekvapilo, ako dobre mi to padlo. Vyslovene som sa niesla na vlne príbehu, slov, viet... a pôsobilo to mňa tak zvláštne upokojujúco a pútavo zároveň.
Veľmi ma bavili dialógy, všetky postavy a to prostredie, tá výborne vykreslená ponurá atmosféra.
A idem si rovno pozrieť aj filmové spracovanie z roku 2000, nech ešte chvíľu zotrvám v tomto príbehu :)
Poklad v mojej knižnici a odporúčam všetkými desiatimi.

katiiks
14. března

Ačkoli Sherlocka Holmese znám přirozeně jako postavu, nikdy jsem nečetla žádnou knižní předlohu a i tento konkrétní příběh byl pro mě úplně nový. Dostala jsem se k němu v rámci výzvy a rozhodně nelituji. Bavila mě skvěle popisovaná tajemná atmosféra v prostředí močálů a vřesovišť, mlha, tma a vlezlý chlad pro mě byly skvěle představitelné. Navzdory těžké atmosféře a určité tajemnosti je však kniha hlavně lehkou, příjemnou jednohubkou, což v tomto případě vůbec není oxymoron.
Zejména druhá polovina mě neskutečně bavila. A to se opravdu nepovažuji za fanouška detektivek.

Magdalena5
14. března

Rozhlasové čtení na pokračování mě nalákalo k vyhledání hodně zažloutlého vydání Psa z mé letité knihotéky a k jeho x-tému přečtení. Nu, nebyl to zabitý čas.

JessieEx
10. března

Moje první setkání se Sherlockem Holmesem (resp. dr. Watsonem) a musím říct, že jsem spokojená! Určitě jsem ráda za ten nový překlad, zkoušela jsem číst kousek jako eknihu, která je zde v nabídce, takže starší vydaní, a nemohla jsem se vůbec zorientovat, nešlo to, jak už jsem byla začtená do nového překladu...
Co se týče čtivosti, tak za mě určitě byla lepší druhá polovina příběhu. Atmosféru to má ovšem výbornou od začátku do konce!

Nevěděla jsem, co čekat, ale jde o klasickou detektivku s nádechem mystery. A jako klasická detektivka to má pro mě jednu nedokonalost - způsob vyšetřování. Stejně jako u jiných vyšetřovatelů (třeba Hercule Poirot) vaří i Sherlock Holmes z vody a jeho teorie jsou vystavěny na velmi chabých základech - domněnkách bez důkazů. Je pak až skoro neuvěřitelné, že to všechno do sebe nakonec zapadne.
Nechápejte mě špatně, klasické detektivky miluju, ale tím, že už mám načteno i hodně detektivek moderních, vidím tam ty mezery.
Jinak ale můžu doporučit!

1 ...