Poslední poklona Sherlocka Holmese

Koupit

Povídková kniha Poslední poklona Sherlocka Holmese, jíž Conan Doyle svůj cyklus o Sherlocku Holmesovi a doktoru Watsonovi zvolna uzavíral a kterou má čtenář právě před sebou, vznikala v mnohem větším časovém rozpětí než Doylovy dřívější knihy povídek o témž hrdinovy. Mezi publikací nejstarší a poslední povídky knihy uplynulo čtyřiadvacet let. V poznámce k jednomu z předchozích dílů jsme řekli, že k podstatným rysům holmesovského cyklu, zformovaným v raných povídkách, přibylo později jen málo nového. Je tomu tak: v posledních povídkových knihách už Doyle opravdu nepřidal nic překvapivě nového k tomu, co v očích publika jednou provždy udělalo Holmese Holmesem a Watsona Watsonem. Pokračoval prostě jen pomalejším tempem v práci se zdarem započaté v mládí, v práci, kterou si jeho čtenáři oblíbili, na niž čekali a za niž mu byli vděčni. Chybějící moment novosti a překvapení však neznamená, že Doylovy pozdní povídky o Holmesovi jsou méně zdařilé. Stále přinášejí poutavou detektivní četbu a některé z nejlepších holmesovských povídek najdeme právě zde: Doyle je psal se zralostí autora poučeného dlouhou zkušeností; velmi dobře už z praxe znal slepé uličky detektivní literatury, ošidnost zápletek, které se zdají únosné jen na první pohled, i zdánlivě dokonalé logické konstrukce, které se tvrdošíjně vzpírají beletristickému zpracování. Ve většině případů se všem těmto úskalím vyhnul. Čteme-li dnes Doylovy holmesiády znovu, překvapuje kvalita a vyrovnanost celého cyklu, i když vznikal ve velkém časovém rozpětí. Starý pán pracoval s úctyhodným rozmyslem a suverenitou, měl harmonický, dobově racionální styl, pro nás dnes starosvětsky rozmarný. Vidíme také, jak mnoho efektů dnešních autorů předjímal. Čas jeho dílu nic neubral, navíc přibyla líbezná patina starých časů: kouzlo plynových luceren v mlhavých ulicích viktoriánského Londýna a vlaků, které jezdívaly vždy přesně; příjemná nekomplikovanost povah a roztomilá obřadnost společenského života; navždy ztracený poklid světa, ve kterém už dávno nežijeme. Přijměte tedy zase po řadě let pozvání k nové návštěvě tohoto světa: pánové Sherlock Holmes a doktor Watson znovu přicházejí. (www.pitaval.cz)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/106347/posledni-poklona-sherlocka-holmese-106347.jpg 4.4287

Příběhy Sherlocka Holmese 7.

Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: , Jota

His Last Bow, 1927

Kniha Poslední poklona Sherlocka Holmese

666Jitka

Sherlocka Holmese mám moc ráda už od dětství a Doylovy čtivé detektivky s rozmanitými zápletkami a často nečekanými rozuzleními, jejichž hlavním hrdinou je slavný detektiv a jeho přítel, si vždy velmi ráda přečtu.

nicolettkaa
03.09.2021

A. C. Doyle uměl psát skvěle. Povídky se čtou dobře, ale dějově značně pokulhávají a nepřináši nic moc nového. Nemohu hodnoti lépe než tři hvězdičky.

LahoferRose
28.07.2021

Jak už u Sherlocka bývá, dobrá povídka střídá slabší. Jen mě udivuje, kolikrát se v povídkách vyskytuje postava jménem Ferguson nebo sir James. Zajímalo by mne, zda se pouze sir A.C. Doyl neobtěžoval s vymýšlením jiných jmen nebo jestli tím odkazoval na někoho jemu blízkého..

ozzak
04.04.2021

souper detektivni povidky

Kontryhelka
07.02.2021

Další úžasné čtení o vynikajícím detektivu, jeho Wattsonovi nám má vždy co nabídnout. Za mně lahůdkové čtení pro všechny milovníky tohoto žánru.

bigal
26.11.2020

Úžasné a mysteriózní. Hlavně ta slavná londýnská mlha, zahalující zločin!

m_martina
16.06.2020

Povídky v této knize jsou opravdu poklonou tomuto velkému detektivovi. A také se dobře čtou.

PeterBahn
10.06.2020

Příjemné, oddychově - napínavé čtení. Potěšilo!