Poslední poklona Sherlocka Holmese

Povídková kniha Poslední poklona Sherlocka Holmese, jíž Conan Doyle svůj cyklus o Sherlocku Holmesovi a doktoru Watsonovi zvolna uzavíral a kterou má čtenář právě před sebou, vznikala v mnohem větším časovém rozpětí než Doylovy dřívější knihy povídek o témž hrdinovy. Mezi publikací nejstarší a poslední povídky knihy uplynulo čtyřiadvacet let. V poznámce k jednomu z předchozích dílů jsme řekli, že k podstatným rysům holmesovského cyklu, zformovaným v raných povídkách, přibylo později jen málo nového. Je tomu tak: v posledních povídkových knihách už Doyle opravdu nepřidal nic překvapivě nového k tomu, co v očích publika jednou provždy udělalo Holmese Holmesem a Watsona Watsonem. Pokračoval prostě jen pomalejším tempem v práci se zdarem započaté v mládí, v práci, kterou si jeho čtenáři oblíbili, na niž čekali a za niž mu byli vděčni. Chybějící moment novosti a překvapení však neznamená, že Doylovy pozdní povídky o Holmesovi jsou méně zdařilé. Stále přinášejí poutavou detektivní četbu a některé z nejlepších holmesovských povídek najdeme právě zde: Doyle je psal se zralostí autora poučeného dlouhou zkušeností; velmi dobře už z praxe znal slepé uličky detektivní literatury, ošidnost zápletek, které se zdají únosné jen na první pohled, i zdánlivě dokonalé logické konstrukce, které se tvrdošíjně vzpírají beletristickému zpracování. Ve většině případů se všem těmto úskalím vyhnul. Čteme-li dnes Doylovy holmesiády znovu, překvapuje kvalita a vyrovnanost celého cyklu, i když vznikal ve velkém časovém rozpětí. Starý pán pracoval s úctyhodným rozmyslem a suverenitou, měl harmonický, dobově racionální styl, pro nás dnes starosvětsky rozmarný. Vidíme také, jak mnoho efektů dnešních autorů předjímal. Čas jeho dílu nic neubral, navíc přibyla líbezná patina starých časů: kouzlo plynových luceren v mlhavých ulicích viktoriánského Londýna a vlaků, které jezdívaly vždy přesně; příjemná nekomplikovanost povah a roztomilá obřadnost společenského života; navždy ztracený poklid světa, ve kterém už dávno nežijeme. Přijměte tedy zase po řadě let pozvání k nové návštěvě tohoto světa: pánové Sherlock Holmes a doktor Watson znovu přicházejí. (www.pitaval.cz)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/106347/posledni-poklona-sherlocka-holmese-106347.jpg 4.5260

Příběhy Sherlocka Holmese 5.

Literatura světová, Detektivky
Vydáno, Jota

His Last Bow, 1927

Kniha Poslední poklona Sherlocka Holmese

n.ezn.amy

pro mě jako velkého fanouška Sherlocka Holmese nejde čekat ani jiné hodnocení, moc mě baví jeho případy a jejich vyřešení hlavně i popis tehdejší doby a reálií Londýna. Arthur Conan Doyle a Londýn bude pro mě vždy na prvním místě

Galadwen

Povídky jsou podle mě poměrně značně rozdílné úrovně, zaměření i zajímavosti, byť v některých se motivy opakují. Paradoxně snad nejmíň se mi líbila špionážní a poměrně netypická titulní, jiné mne zaujaly více.

ladaol
11.10.2019

S.H. nikdy nezklame, ať jsem ho četla v mládí nebo nyní, stále je to výborná četba.

sarka45
11.09.2019

Posloucháno jako audiokniha v podání pana Václava Knopa. Úžasný zážitek. Nádherný jazyk, zajímavé příběhy, skvělá interpretace. Posluchačská lahůdka :-).

15.01.2019

Všechny povídky jsou zajímavé, některé i dost napínavé, jiné zase méně. Ale jsou čtivé a dobře napsané. Proto tedy, kdo si oblíbil Sherlocka Holmese i jeho přítele doktora Watsona, neměl by vynechat ani tuto knihu. Já ji určitě doporučuji ;-).

plqa
17.05.2018

Některé příběhy byly lepší než ostatní, ale všechny se mi líbily.

kapr
16.05.2017

Já bych dal maximálně tak čtyři a půl. Každou z povídek bych hodnotil samozřejmě jinak, zřejmě mezi 3,5, (možná dokonce 3) až do 5,0. Každopádně knížka stojí za přečtení, i když osobně dávám přednost před povídkami spíše románu, byť kratšímu. V každém případě můj oblíbený autor, proto bych od něj chtěl přečíst všechno co kdy napsal.
Ne všechny povídky v této knize jsou právě detektivní literaturou, přesto i ty co poněkud z tohoto schématu vybočují jsou dobré, a rozhodně potěší. [OA]

MartinaSladkova
12.01.2017

Do některých povídek jsem se nemohla začíst, některé jsem zhltla jedním dechem. Sherlock se stal mým oblíbeným detektivem.

Muž s unavenýma očima
Muž s unavenýma očima