Poslední poklona Sherlocka Holmese

Koupit

Povídková kniha Poslední poklona Sherlocka Holmese, jíž Conan Doyle svůj cyklus o Sherlocku Holmesovi a doktoru Watsonovi zvolna uzavíral a kterou má čtenář právě před sebou, vznikala v mnohem větším časovém rozpětí než Doylovy dřívější knihy povídek o témž hrdinovy. Mezi publikací nejstarší a poslední povídky knihy uplynulo čtyřiadvacet let. V poznámce k jednomu z předchozích dílů jsme řekli, že k podstatným rysům holmesovského cyklu, zformovaným v raných povídkách, přibylo později jen málo nového. Je tomu tak: v posledních povídkových knihách už Doyle opravdu nepřidal nic překvapivě nového k tomu, co v očích publika jednou provždy udělalo Holmese Holmesem a Watsona Watsonem. Pokračoval prostě jen pomalejším tempem v práci se zdarem započaté v mládí, v práci, kterou si jeho čtenáři oblíbili, na niž čekali a za niž mu byli vděčni. Chybějící moment novosti a překvapení však neznamená, že Doylovy pozdní povídky o Holmesovi jsou méně zdařilé. Stále přinášejí poutavou detektivní četbu a některé z nejlepších holmesovských povídek najdeme právě zde: Doyle je psal se zralostí autora poučeného dlouhou zkušeností; velmi dobře už z praxe znal slepé uličky detektivní literatury, ošidnost zápletek, které se zdají únosné jen na první pohled, i zdánlivě dokonalé logické konstrukce, které se tvrdošíjně vzpírají beletristickému zpracování. Ve většině případů se všem těmto úskalím vyhnul. Čteme-li dnes Doylovy holmesiády znovu, překvapuje kvalita a vyrovnanost celého cyklu, i když vznikal ve velkém časovém rozpětí. Starý pán pracoval s úctyhodným rozmyslem a suverenitou, měl harmonický, dobově racionální styl, pro nás dnes starosvětsky rozmarný. Vidíme také, jak mnoho efektů dnešních autorů předjímal. Čas jeho dílu nic neubral, navíc přibyla líbezná patina starých časů: kouzlo plynových luceren v mlhavých ulicích viktoriánského Londýna a vlaků, které jezdívaly vždy přesně; příjemná nekomplikovanost povah a roztomilá obřadnost společenského života; navždy ztracený poklid světa, ve kterém už dávno nežijeme. Přijměte tedy zase po řadě let pozvání k nové návštěvě tohoto světa: pánové Sherlock Holmes a doktor Watson znovu přicházejí. (www.pitaval.cz)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/106347/posledni-poklona-sherlocka-holmese-106347.jpg 4.5250

Příběhy Sherlocka Holmese 8.

Literatura světová, Detektivky, Povídky
Vydáno · Jota

His Last Bow · 1927

Kniha Poslední poklona Sherlocka Holmese

ladaol

S.H. nikdy nezklame, ať jsem ho četla v mládí nebo nyní, stále je to výborná četba.

sarka45

Posloucháno jako audiokniha v podání pana Václava Knopa. Úžasný zážitek. Nádherný jazyk, zajímavé příběhy, skvělá interpretace. Posluchačská lahůdka :-).

Všechny povídky jsou zajímavé, některé i dost napínavé, jiné zase méně. Ale jsou čtivé a dobře napsané. Proto tedy, kdo si oblíbil Sherlocka Holmese i jeho přítele doktora Watsona, neměl by vynechat ani tuto knihu. Já ji určitě doporučuji ;-).

plqa
17.05.2018

Některé příběhy byly lepší než ostatní, ale všechny se mi líbily.

kapr
16.05.2017

Já bych dal maximálně tak čtyři a půl. Každou z povídek bych hodnotil samozřejmě jinak, zřejmě mezi 3,5, (možná dokonce 3) až do 5,0. Každopádně knížka stojí za přečtení, i když osobně dávám přednost před povídkami spíše románu, byť kratšímu. V každém případě můj oblíbený autor, proto bych od něj chtěl přečíst všechno co kdy napsal.
Ne všechny povídky v této knize jsou právě detektivní literaturou, přesto i ty co poněkud z tohoto schématu vybočují jsou dobré, a rozhodně potěší. [OA]

MartinaSladkova
12.01.2017

Do některých povídek jsem se nemohla začíst, některé jsem zhltla jedním dechem. Sherlock se stal mým oblíbeným detektivem.

bararich8
11.09.2016

Postřeh a bystrá mysl Sherlocka Holmese nikdy nezklamou stejně jako povídky o něm. Mrzí mě, že už mám dočteno všech 5 knih, protože Doyle mě vážně baví!

Lessana
02.05.2016

Zbierka menšieho počtu poviedok, no na kvalite sa nič nemení. Opäť perfektné!