Poslední poklona Sherlocka Holmese

Poslední poklona Sherlocka Holmese obálka knihy
Mé hodnocení:

Koupit

Povídková kniha Poslední poklona Sherlocka Holmese, jíž Conan Doyle svůj cyklus o Sherlocku Holmesovi a doktoru Watsonovi zvolna uzavíral a kterou má čtenář právě před sebou, vznikala v mnohem větším časovém rozpětí než Doylovy dřívější knihy povídek o témž hrdinovy. Mezi publikací nejstarší a poslední povídky knihy uplynulo čtyřiadvacet let. V poznámce k jednomu z předchozích dílů jsme řekli, že k podstatným rysům holmesovského cyklu, zformovaným v raných povídkách, přibylo později jen málo nového. Je tomu tak: v posledních povídkových knihách už Doyle opravdu nepřidal nic překvapivě nového k tomu, co v očích publika jednou provždy udělalo Holmese Holmesem a Watsona Watsonem. Pokračoval prostě jen pomalejším tempem v práci se zdarem započaté v mládí, v práci, kterou si jeho čtenáři oblíbili, na niž čekali a za niž mu byli vděčni. Chybějící moment novosti a překvapení však neznamená, že Doylovy pozdní povídky o Holmesovi jsou méně zdařilé. Stále přinášejí poutavou detektivní četbu a některé z nejlepších holmesovských povídek najdeme právě zde: Doyle je psal se zralostí autora poučeného dlouhou zkušeností; velmi dobře už z praxe znal slepé uličky detektivní literatury, ošidnost zápletek, které se zdají únosné jen na první pohled, i zdánlivě dokonalé logické konstrukce, které se tvrdošíjně vzpírají beletristickému zpracování. Ve většině případů se všem těmto úskalím vyhnul. Čteme-li dnes Doylovy holmesiády znovu, překvapuje kvalita a vyrovnanost celého cyklu, i když vznikal ve velkém časovém rozpětí. Starý pán pracoval s úctyhodným rozmyslem a suverenitou, měl harmonický, dobově racionální styl, pro nás dnes starosvětsky rozmarný. Vidíme také, jak mnoho efektů dnešních autorů předjímal. Čas jeho dílu nic neubral, navíc přibyla líbezná patina starých časů: kouzlo plynových luceren v mlhavých ulicích viktoriánského Londýna a vlaků, které jezdívaly vždy přesně; příjemná nekomplikovanost povah a roztomilá obřadnost společenského života; navždy ztracený poklid světa, ve kterém už dávno nežijeme. Přijměte tedy zase po řadě let pozvání k nové návštěvě tohoto světa: pánové Sherlock Holmes a doktor Watson znovu přicházejí. (www.pitaval.cz)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/106347/posledni-poklona-sherlocka-holmese-106347.jpg 4.5288

Příběhy Sherlocka Holmese 5.

Literatura světová, Detektivky, krimi
Vydáno, Jota

His Last Bow, 1927

Kniha Poslední poklona Sherlocka Holmese

ozzak

souper detektivni povidky

knihyKeMne

Chronologicky poslední, pro mě ale druhá povídková Holmesovská kniha, kterou jsem četla. Celkově se mi líbila víc než Návrat Sherlocka Holmese, buď je fakt lepší, nebo už jsem si na tenhle styl detektivek zvykla :-)

Kontryhelka

Další úžasné čtení o vynikajícím detektivu, jeho Wattsonovi nám má vždy co nabídnout. Za mně lahůdkové čtení pro všechny milovníky tohoto žánru.

Disease

Z povídkových sbírek jednoznačně nejlepší. I když se tu občas objeví již použité howdunit, je to stylisticky opravdu nejzralejší.

1knihomol1
21.12.2020

Jediná kniha, kterou jsem o Holmesovi (zatím) četla.
Je napínavá, dobrodružná a zajímavá
Dávám všechny hvězdičky

bigal
26.11.2020

Úžasné a mysteriózní. Hlavně ta slavná londýnská mlha, zahalující zločin!

Kakho-Oto
19.08.2020

Dvě povídkové knihy s Sherlockem Holmesem v jednom svazku (Poslední poklona Sherlocka Holmese, Z archivu Sherlocka Holmese). Publikace obsahuje celkem 20 povídek se slavným detektivem. Nejvíce se mi líbily povídky Upír ze Sussexu a Podnájemnice v závoji (jediné pětihvězdičkové), naopak titulní patří k těm nejslabším - možná je vůbec nejslabší ze všech.

m_martina
16.06.2020

Povídky v této knize jsou opravdu poklonou tomuto velkému detektivovi. A také se dobře čtou.