Poslední poklona Sherlocka Holmese

kniha od:

Poslední poklona Sherlocka Holmese https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/106347/posledni-poklona-sherlocka-holmese-106347.jpg 4.4 319

Příběhy Sherlocka Holmese / Sherlock Holmes série

< 7. díl >

Povídková kniha Poslední poklona Sherlocka Holmese, jíž Conan Doyle svůj cyklus o Sherlocku Holmesovi a doktoru Watsonovi zvolna uzavíral a kterou má čtenář právě před sebou, vznikala v mnohem větším časovém rozpětí než Doylovy dřívější knihy povídek o témž hrdinovy. Mezi publikací nejstarší a poslední povídky knihy uplynulo čtyřiadvacet let. V poznámce k jednomu z předchozích dílů jsme řekli, že k podstatným rysům holmesovského cyklu, zformovaným v raných povídkách, přibylo později jen málo nového. Je tomu tak: v posledních povídkových knihách už Doyle opravdu nepřidal nic překvapivě nového k tomu, co v očích publika jednou provždy udělalo Holmese Holmesem a Watsona Watsonem. Pokračoval prostě jen pomalejším tempem v práci se zdarem započaté v mládí, v práci, kterou si jeho čtenáři oblíbili, na niž čekali a za niž mu byli vděčni. Chybějící moment novosti a překvapení však neznamená, že Doylovy pozdní povídky o Holmesovi jsou méně zdařilé. Stále přinášejí poutavou detektivní četbu a některé z nejlepších holmesovských povídek najdeme právě zde: Doyle je psal se zralostí autora poučeného dlouhou zkušeností; velmi dobře už z praxe znal slepé uličky detektivní literatury, ošidnost zápletek, které se zdají únosné jen na první pohled, i zdánlivě dokonalé logické konstrukce, které se tvrdošíjně vzpírají beletristickému zpracování. Ve většině případů se všem těmto úskalím vyhnul. Čteme-li dnes Doylovy holmesiády znovu, překvapuje kvalita a vyrovnanost celého cyklu, i když vznikal ve velkém časovém rozpětí. Starý pán pracoval s úctyhodným rozmyslem a suverenitou, měl harmonický, dobově racionální styl, pro nás dnes starosvětsky rozmarný. Vidíme také, jak mnoho efektů dnešních autorů předjímal. Čas jeho dílu nic neubral, navíc přibyla líbezná patina starých časů: kouzlo plynových luceren v mlhavých ulicích viktoriánského Londýna a vlaků, které jezdívaly vždy přesně; příjemná nekomplikovanost povah a roztomilá obřadnost společenského života; navždy ztracený poklid světa, ve kterém už dávno nežijeme. Přijměte tedy zase po řadě let pozvání k nové návštěvě tohoto světa: pánové Sherlock Holmes a doktor Watson znovu přicházejí. (www.pitaval.cz)... celý text

Žánr:
Literatura světová , Detektivky, krimi , Povídky

Vydáno: , Jota
Originální název:

His Last Bow , 1927


více info...

Komentáře (35)

Komentáře 35 Recenze 0

Mirek240
Mirek240
22.11.2023 3 z 5

Prijemne cteni plne anglicke aťmosfery. Kratka knizka plna kratkych povidek, nektere me bavili vic, nektere min. Celkove jsem mel ale problem se do teto knizky zacist, opet mi nektere pribehy pripadaly povedome z jinych knih.

Set123
Set123
12.04.2023

Nu, zde končím. Možná si ještě potřetí přečtu Psa Baskervilského a napíši k němu konečně komentář, ale jinak s Holmesem končím. Studie v šarlatové, Podpis čtyř, Případy Sherlocka Holmese, Vzpomínky na Sherlocka Holmese, Návrat Sherlocka Holmese, Z archívu Sherlocka Holmese, Poslední poklona Sherlocka Holmese. Desítky textů o Sherlocku Holmesovi.

Rozhodl jsem se je tu zhodnotit spíše globálně. Platí, co jsem již vícekrát napsal. Kvalita povídek je velice proměnlivá. Doyle napsal takové, za které by se měl po mém soudu každý autor s trochou sebeúcty stydět, jiné jsou však zvládnuté opravdu mistrovsky a já pro ně mám k autorovi úctu. Ať už povídky patřily do kterékoliv skupiny, jedno měly společné byly zábavné. Málokterá byla nudná, či zcela nezajímavá, pokud nehledáte zážitek literární (ten tu nehledejte, nenajdete jej), ale čirou zábavu, s chutí do toho. Ještě jednu věc totiž mají povídky společnou je v nich Holmes a u něj myslím není překvapivé, že se stal autorovým kulturním odkazem a vpravdě archetypem. Už pro něj stojí přečtení alespoň jedné sbírky za to třeba zrovna této, protože patří mezi ty kvalitnější.

Problém Doyla jako autora vězí hlavně v tom, že jeho samotného to zjevně nebavilo. Pokusil se, věřím zcela upřímně, s Holmesem rozloučit mnohokrát a nikdy mu to nebylo umožněno. Tvořil proto vlastně komerčně a tudíž leckdy lacině a je to na jeho výplodech vidět. Postrádají leckdy hloubku, kopírují se, užívají těch nejprostších způsobů jak čtenáře zaujmout a jsou bohužel inkonzistentní. Autor připisuje svým postavám vlastnosti kolikrát tak silně protikladné, že musí zjevně trpět schizofrenií. Ale to všechno se asi autorovi dá odpustit, ve jménu zábavy.


terimila
terimila
16.02.2023 4 z 5

Nesmrtelná klasika, čtená jako e-kniha (chválím počin Městské knihovny :-). Holmes a Watson - ty snad není nutno představovat. Formát je fajn - kratší povídky se dobře a příjemně čtou. I když jsem to už kdysi dávno četla, s radostí jsem si to teď dala znova jako takové to oddychové "počtení k obědu", když se nechce jít nikomu z kolegů a není s kým tlachat (a navíc se mi to opakovaným čtením hodilo do čtenářské výzvy). Většina příběhů mi brzy splynula s jinými holmesovkami, ale některé motivy a povídky utkvěly - hlavně Lví hříva, Strakatý pás, Ďáblovo kopyto. Povedené, příjemné a mile nostalgické detektivní čtení za pěkné čtyři hvězdy.
PS: Knižní výzva 2023 - Kniha, kterou nebudete číst poprvé

makyla
makyla
04.11.2022 5 z 5

Opět povedené povídky s mým oblíbeným S. H. Tady nelze jinak než za plný počet.

martin_aston
martin_aston
22.10.2022 5 z 5

Ďalšia kniha Sherlocka Holmesa. A ja som sa opäť neskutočne bavil. Raz tá hustá londýnska hmla, potom zase strašné (?) leto ("dokonca" 30° (ticho závidím také letné teploty), vždy super vykreslená atmosféra, super poviedky. A posledná, trošku iný žáner, ale opäť vynikajúca. A ja sa už teším na poslednú, 8. knihu série.

mia.com
mia.com
18.08.2022 3 z 5

Jako vzdy zajimave dobrodruzstvi, ale ta posledni povidka me moc nebavila. A nektere namety s tajnymi spolky, ktere proste za necim stoji, se uz opakuji.

Ivan F
Ivan F
04.06.2022 4 z 5

Nebolo to zlé čítanie, no nebolo to ani veľmi dobré čítanie (ako som si u sira Arthura zvykol), bolo to skôr také rutinérske a pomerne vlažné čítanie, kde vyznenie jednotlivých poviedok na mňa pôsobilo sterilne. Áno, poviedky pochádzajú z neskoršieho spisovateľovho obdobia a tým to bude - chýba v nich nadšenie začínajúceho a neskôr vyzretého spisovateľa. Ako mnoho iných po ňom, aj sir Arthur skĺzol do rutiny a je to poznať, skrátka, už to nie je ono, no čítať sa to dá a nadnesene hodnotiť tiež. U mňa je to presne tak, hodnotím nezaslúženými štyrmi päťcípimi, hoci by stačili tri a to trojcípe.

666Jitka
666Jitka
02.02.2022 5 z 5

Sherlocka Holmese mám moc ráda už od dětství a Doylovy čtivé detektivky s rozmanitými zápletkami a často nečekanými rozuzleními, jejichž hlavním hrdinou je slavný detektiv a jeho přítel, si vždy velmi ráda přečtu.

nicolettkaa
nicolettkaa
03.09.2021 3 z 5

A. C. Doyle uměl psát skvěle. Povídky se čtou dobře, ale dějově značně pokulhávají a nepřináši nic moc nového. Nemohu hodnoti lépe než tři hvězdičky.

LahoferRose
LahoferRose
28.07.2021 3 z 5

Jak už u Sherlocka bývá, dobrá povídka střídá slabší. Jen mě udivuje, kolikrát se v povídkách vyskytuje postava jménem Ferguson nebo sir James. Zajímalo by mne, zda se pouze sir A.C. Doyl neobtěžoval s vymýšlením jiných jmen nebo jestli tím odkazoval na někoho jemu blízkého..

ozzak
ozzak
04.04.2021 5 z 5

souper detektivni povidky

Kontryhelka
Kontryhelka
07.02.2021 5 z 5

Další úžasné čtení o vynikajícím detektivu, jeho Wattsonovi nám má vždy co nabídnout. Za mně lahůdkové čtení pro všechny milovníky tohoto žánru.

bigal
bigal
26.11.2020 5 z 5

Úžasné a mysteriózní. Hlavně ta slavná londýnská mlha, zahalující zločin!

m_martina
m_martina
16.06.2020 5 z 5

Povídky v této knize jsou opravdu poklonou tomuto velkému detektivovi. A také se dobře čtou.

PeterBahn
PeterBahn
10.06.2020 4 z 5

Příjemné, oddychově - napínavé čtení. Potěšilo!

n.ezn.amy
n.ezn.amy
31.03.2020 5 z 5

pro mě jako velkého fanouška Sherlocka Holmese nejde čekat ani jiné hodnocení, moc mě baví jeho případy a jejich vyřešení hlavně i popis tehdejší doby a reálií Londýna. Arthur Conan Doyle a Londýn bude pro mě vždy na prvním místě

Galadwen
Galadwen
28.02.2020 3 z 5

Povídky jsou podle mě poměrně značně rozdílné úrovně, zaměření i zajímavosti, byť v některých se motivy opakují. Paradoxně snad nejmíň se mi líbila špionážní a poměrně netypická titulní, jiné mne zaujaly více.

ladaol
ladaol
11.10.2019 5 z 5

S.H. nikdy nezklame, ať jsem ho četla v mládí nebo nyní, stále je to výborná četba.

sarka45
sarka45
11.09.2019 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha v podání pana Václava Knopa. Úžasný zážitek. Nádherný jazyk, zajímavé příběhy, skvělá interpretace. Posluchačská lahůdka :-).

85098211
85098211
15.01.2019 5 z 5

Všechny povídky jsou zajímavé, některé i dost napínavé, jiné zase méně. Ale jsou čtivé a dobře napsané. Proto tedy, kdo si oblíbil Sherlocka Holmese i jeho přítele doktora Watsona, neměl by vynechat ani tuto knihu. Já ji určitě doporučuji ;-).

plqa
plqa
17.05.2018 5 z 5

Některé příběhy byly lepší než ostatní, ale všechny se mi líbily.

kapr
kapr
16.05.2017 4 z 5

Já bych dal maximálně tak čtyři a půl. Každou z povídek bych hodnotil samozřejmě jinak, zřejmě mezi 3,5, (možná dokonce 3) až do 5,0. Každopádně knížka stojí za přečtení, i když osobně dávám přednost před povídkami spíše románu, byť kratšímu. V každém případě můj oblíbený autor, proto bych od něj chtěl přečíst všechno co kdy napsal.
Ne všechny povídky v této knize jsou právě detektivní literaturou, přesto i ty co poněkud z tohoto schématu vybočují jsou dobré, a rozhodně potěší. [OA]

MartinaSladkova
MartinaSladkova
12.01.2017 5 z 5

Do některých povídek jsem se nemohla začíst, některé jsem zhltla jedním dechem. Sherlock se stal mým oblíbeným detektivem.

bararich8
bararich8
11.09.2016 5 z 5

Postřeh a bystrá mysl Sherlocka Holmese nikdy nezklamou stejně jako povídky o něm. Mrzí mě, že už mám dočteno všech 5 knih, protože Doyle mě vážně baví!

Lessana
Lessana
02.05.2016 5 z 5

Zbierka menšieho počtu poviedok, no na kvalite sa nič nemení. Opäť perfektné!

anntine
anntine
25.04.2016 5 z 5

Jako vždycky to nejlepší čtení. Zvlášť se mi tentokrát líbila poslední povídka, kterou nevyprávěl Watson, díky tomu jsem z příběhu měla docela odlišný dojem, než ze všech ostatních.

qydko
qydko
18.02.2016 5 z 5

Sherlock nikdy nezklame.

Ladys
Ladys
18.04.2014 5 z 5

Už je to dávno, takže si moc nepamatuju, ale vim, že Sherlock soupeřil s německym špionem. A přestože si to nepamatuju, tak si vzpomínám, jak sem ty knížky hltal. Jak jsem byl naštvanej, když jsem neměl čas si číst. Proto 5/5

Finskej
Finskej
07.02.2014 5 z 5

Těžkotonážní detektivní klasika, základ žánru. Jedna z pěti knih kanonického cyklu "Příběhy Sherlocka Holmese" (proto nemá cenu je pojímat odděleně) ve skvělém překladu Jana Zábrany a jeho spolupracovníků, Evy Kondrysové, Františka Gela, Františka Jungwirtha, Vladimíra Henzla a Zory Wolfové. Ze všech výborů do češtiny jednoznačně to nejlepší, co máme. (Celý cyklus v chronologickém pořadí je: Příběhy Sherlocka Holmese / Vzpomínky na Sherlocka Holmese / Návrat Sherlocka Holmese / Údolí strachu / Poslední poklona Sherlocka Holmese.)

honajz
honajz
11.05.2013 3 z 5

Hodně nevyrovnaná série povídek - některé se dokonce opakují v námětu, v jiných je část již starších povídek, jiné jsou však velmi vtipné i tajuplné. korunu všemu nasazuje 60letý včelař Sherlock, který se v předvečer první světové války prokáže i jako špion světového kalibru.